לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: נזקי שמש משמעותיים לעור נצפו כבר בגיל צעיר

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.מחקר חדש מאשש את הקשר בין נזקי שמש לעור בגיל הילדות לבין גורמי הסיכון המוכרים לחלות במלנומה בגיל מבוגר

 

חוקרים מאוניברסיטת קולורדו בדנוור, ארצות הברית, בדקו את עורם של 585 ילדים בני 12  בעזרת צילום UV, בשתי טכניקות: טכניקה סטנדרטית (standard visible)  ובטכניקת קיטוב (cross-polarized). צילום בעזרת אולטרה סגול (UV) הוא תהליך של צילום בעזרת אור בספקטרום אולטרה סגול בלבד המאפשר לצפות ברזולוציה גבוהה בנזקי עור. 

 

בבדיקת הממצאים נצפו נזקי שמש משמעותיים בקרב ילדים בעלי עור בהיר, ילדים אדומי שיער (ג'ינג'ים), בעלי עיניים כחולות, בעלי נמשים רבים ובעלי מספר גדול של שומות. תוצאות דומות נתקבלו בשתי הטכניקות. 

החוקרים מדגישים כי לאור הממצאים המראים בצורה ויזואלית וברורה כי נזקי שמש נצפים כבר בגיל מוקדם, יש צורך בהגברת פעילויות ההסברה בקרב ילדים המשתייכים לקבוצות הנמצאות בסיכון מוגבר לחלות במלנומה.

 

כמו כן המחקר מאפשר לרופאי עור להשתמש בכלים, שפותחו במסגרתו, כדי להעריך את נזקי השמש בקרב ילדים.

חכם בשמש

להיות חכמים בשמש

 

 

המחקר פורסם בכתב העת של האקדמיה האמריקאית לדרמטולוגיה במהדורת מרס 2012.