לתרומה
חפש
אבחון מוקדם
אבחון מוקדם של סרטן העור

סרטן העור - 2012

עוד בנושא

* הישג ברמה הגלובלית בישראל - ירידה של כ- 30% בשיעורי ההיארעות של מלנומה של העור בנשים יהודיות ויציבות בגברים.

בעולם - עדיין נרשמת עלייה בשיעורי ההיארעות של מלנומה.

 

* מסעות ההסברה של האגודה למלחמה בסרטן בעשרים השנה האחרונות,

הובילו להפחתת התחלואה ולירידה בתמותה.

 

 

עיקרי הנתונים שהוצגו במסיבת העיתונאים

של האגודה למלחמה בסרטן 12.6.2012

השנה אנו מציינים 20 שנה לשבוע המודעות למניעת סרטן העור ואבחונו המוקדם, שיזמה האגודה למלחמה בסרטן והפעילה בשיתוף פעולה של כל קופות החולים ובברכת משרד הבריאות והאיגודים לרפואת עור וכירורגיה פלסטית.

 

כאשר בוחנים מגמות מאז שנת 1992, שנה בה החלה האגודה למלחמה בסרטן בפעילות יזומה זו ברמה הארצית , נצפית יציבות בשיעורי ההיארעות של מלנומה חודרנית בגברים יהודים (11.7 למאה אלף בשנת 1992 ו-12.3 בשנת 2009) ואילו בנשים יהודיות נצפית ירידה של כ- 30% בהיארעות של מלנומה חודרנית! (מ-13.2 למאה אלף בשנת 1992 ל-9.2 למאה אלף בשנת 2009). כלומר, יש כאן מניעה של ממש - פחות חולים במחלה.

לעומת זאת, בתחלואה במלנומה ממוקדת של העור, בשלב אבחון ראשוני ביותר, המאפשר סיכויי ריפוי גבוהים ביותר, חל גידול משמעותי לאורך השנים, הן בקרב גברים יהודים והן בקרב נשים יהודיות. כלומר חל שיפור משמעותי באבחון המוקדם. בגברים יהודים בשנת 2000 השיעור המתוקנן לגיל של מלנומה ממוקדת של העור היה 5.3 למאה אלף ובשנת 2009 השיעור המתוקנן לגיל עלה ל- 6.4 למאה אלף. בנשים יהודיות בשנת 2000 השיעור המתוקנן לגיל היה 3.9 מאה אלף ובשנת 2009 נצפתה עליה והשיעור המתוקנן לגיל היה 5.3 למאה אלף.

 

דר' ליטל קינן-בוקר, סגנית מנהלת המרכז לבקרת מחלות של משרד-הבריאות וחברת ועדת העדכון לגילוי מוקדם של האגודה למלחמה בסרטן, מסרה כי בשנת 2009 אובחנו בישראל 1,293 חולים חדשים עם מלנומה של העור (חודרנית וממוקדת) - 862 חולים חדשים עם מלנומה חודרנית של העור ו- 431 חולים חדשים עם מלנומה ממוקדת.

 

באוכלוסייה הערבית בישראל, המלנומה היא מחלה נדירה ושיעורי התחלואה מסתכמים במקרים בודדים.

מירי זיו, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן, ציינה כי "המאמצים המשולבים, שהופעלו ביוזמתנו-מסעות ההסברה ובדיקות במאות תחנות בדיקה, שהציבו כל קופות-החולים ברחבי הארץ, הביאו לתוצאות חשובות אלה במניעת המחלה, כמו גם באבחונה המוקדם, המאפשר ריפוי. אנו גאים במיוחד בדיווח המרגש על הירידה במספר המקרים החדשים, שלא נצפית עדיין באוסטרליה, ארה"ב, קנדה, בסקנדינביה ובמדינות אחרות באירופה, בהן שיעורי ההיארעות גבוהים ועדיין בעלייה".

 

נשים יותר מגברים בישראל, הפנימו את המסר של ההתנהגות "חכמה בשמש", וחשיבות האבחון המוקדם והן אכן חולות פחות, ואצלן גם שיעורי התמותה מהמחלה בירידה עצומה.

 

שיעורי התחלואה הגבוהים ביותר במלנומה חודרנית בשנת 2009 נצפו בילידי ישראל הן בנשים (11.9 למאה אלף) והן בגברים (16.2 למאה אלף). שיעורים גבוהים נצפו גם בקרב ילידי אירופה-אמריקה. השיעורים הנמוכים ביותר נצפו בנשים ילידות אסיה (2.1 למאה אלף) ובגברים ילידי אפריקה (2.7 למאה אלף).

גם במלנומה ממוקדת השיעורים הגבוהים ביותר נצפו בילידי ישראל (נשים 8.1 וגברים 10.3 למאה אלף). השיעורים הנמוכים ביותר נצפו בילידי אסיה (נשים 0.6 וגברים 2.0 למאה אלף).

 

הסיכון לחלות במלנומה (חודרנית או ממוקדת) במהלך החיים הינו אחד מכל 36 בקרב גברים יהודים ואחת מכל 45 בקרב נשים יהודיות.

בגברים ונשים ערבים הסיכון נמוך באופן משמעותי (1 ל-312 , ו-1 ל-434, בהתאמה).

 

שיעורי ההישרדות ממלנומה חודרנית לחמש שנים נמצאים בעליה, מ- 83% בגברים יהודים, שאובחנו בשנים 1990-1997 ל- 86.5% בקרב מאובחנים בשנים 2003-2008 . בקרב נשים נצפה שיעור הישרדות דומה (86% ו- 89% , בהתאמה).

 

שיעורי התמותה המתוקננים לגיל בקרב יהודים ירדו בעשור האחרון מ-2.4 למאה אלף בשנת 2000 , ל-1.8 למאה אלף בשנת 2009.

גם בשיעורי התמותה ניתן להבחין במגמות של יציבות בקרב גברים (2.6 ל-2.8 למאה אלף בשנים 1992 ל-2009 ) וירידה של 56% בקרב נשים יהודיות! (מ- 2.5 למאה אלף ב-1992, ל-1.1 למאה אלף ב-2009) . גם מגמות אלו ניתן לזקוף לפעילות היזומה של האגודה למלחמה בסרטן בשני העשורים האחרונים, שהביאו לעליה בשיעורי הגילוי המוקדם של המחלה.

בקרב האוכלוסייה הערבית שיעורי התמותה נמוכים מאד (0.4 למאה אלף).

 

בהשוואה למדינות העולם, לפי דיווחי הסוכנות הלאומית לחקר הסרטן (IARC) של ארגון הבריאות העולמי לשנת 2008, ישראל נמצאת במקום ה-18 בעולם מבחינת היארעות מלנומה חודרנית של העור, אחרי אוסטרליה, מדינות סקנדינביה, מדינות מערב אירופה, קנדה וארה"ב.

bul3 לחצו כאן ל- מלנומה ממאירה של העור - דוח משרד הבריאות.

רינת בכר, מנהלת מחלקת תמרוקים, אגף רוקחות משרד הבריאות, דיווחה על הכיתוב      והאזהרות החדשות, שמשרד הבריאות יחייב את היצרנים והיבואנים להוסיף על גבי אריזות התכשירים מסנני הקרינה, ומשמעותם.

 

bul3 לחצו כאן לתמצית הדברים

 

 

ד"ר מרינה לנדאו, מומחית ברפואת עור ומין מבי"ח וולפסון, תיארה את אופן השימוש הנכון בתכשירים מסנני קרינה.

 

במהלך מסיבת העיתונאים הוצג עלון מידע חדש בנושא מסנני קרינה. העלון נכתב ביוזמת האגודה למלחמה בסרטן, בשיתופה המקצועי של רינת בכר מנהלת מחלקת התמרוקים באגף הרוקחות של משרד הבריאות וד"ר מרינה לנדאו מומחית ברפואת עור ומין מבי"ח וולפסון . העלון הודפס באדיבות סופרפארם והעתקיו יחולקו החל ממחר בכל בתי- המרקחת של הרשת ובאגודה למלחמה בסרטן.

 

העלון נועד להבהיר לציבור, כיצד להשתמש בצורה נכונה במסנני הקרינה, המלצות לשימוש נכון, לא רק בחופי הים , תוקף התכשירים, הנחיות לאחסונם ועוד.

 

bul3 לחצו כאן לעלון מידע בנושא מסנני קרינה.

 

 

ממצאים מעניינים עולים מסקר, שביצעה האגודה למלחמה בסרטן בקרב גילאי 18+ ובקרב בני נוער 15-17. הסקר בדק מודעות, עמדות והתנהגות בשמש בקרב 621 נסקרים, מתוכם 100 בני נוער ו-510 גילאי 18+.

 

מהסקר עולה כי נשים מודעות יותר ומשתמשות יותר באמצעי ההגנה השונים.

 

ישנה עלייה במודעות לנזקים נוספים מהשמש, מלבד סרטן עור. בני הנוער ציינו כוויות במקום השני (38.6% בהשוואה ל-6.2% גילאי 18+), לעומתם המבוגרים ציינו כתמים בעור, התקמטות והזדקנות העור.

 

עלייה נצפתה גם במודעות לשימוש באמצעי הגנה נוספים לקרם הגנה (83%), כמו כובע (30%), לבוש הולם (28%), להימצא במקום מוצל (27%) ושעות בטוחות (22%).

עלתה המודעות משנים קודמות, לכך ששיזוף אינו נחשב יפה, הן בקרב בני נוער והן בקרב מבוגרים.

 

השימוש במיטות שיזוף מסוכן, כמו השמש ואף יותר, כך ציינו למעלה ממחצית בני הנוער (55%) והמבוגרים (51.6%) שרואיינו, בהשוואה לרבע מהמרואיינים בסקר של שנת 2004.

 

העלייה במודעות הינה תולדה של מערכת ההסברה וההדרכה שעורכת האגודה למלחמה בסרטן בגנים, בבתי-ספר, במדיה: בתכניות בטלוויזיה לילדים ובתשדירים למבוגרים.

 

למרות זאת, הידע אינו מתורגם מספיק לעשייה בפועל, אצל בני הנוער.

 

עדיין אחוז ניכר מהם (66%) אינם הולכים לים בשעות הבטוחות ואחוז ניכר סבלו מכוויות שמש (49%).

 

bul3 לחצו כאן לנתונים נוספים מהסקר

 

 

פרופ' יעקב שכטר, מנהל מכון אלה למלנומה, מהמרכז הרפואי שיבא, הציג דווח "חם מהתנור" מכנס ה- , ASCO שנערך לפני כשבוע בארה"ב. במהלך הכנס הוצגו שתי תרופות ביולוגיות חדשות המביאות לשיפור בתוצאות הטיפול במלנומה מתקדמת ומלוות בתופעות לוואי חמורות פחות.

 

bul3 לחצו כאן לתמצית דבריו של פרופ' שכטר

 

 

"פעם ראשונה בים?", בעקבות הסקר בקרב בני נוער בגילאים 15-17, בו הראו הנתונים , כי הצעירים מודעים לנזקי השמש ולדרכי ההגנה מפניה, אך למרות זאת, הידע אינו מתורגם לעשייה בפועל, יוצאת האגודה למלחמה בסרטן בקמפיין חדש בעיתונות, תחת הכותרת "פעם ראשונה בים"? ומתארת את הנזקים הצפויים, כתוצאה מחשיפה לא מבוקרת ולא "חכמה" לשמש והליכה לים בשעות הלא בטוחות.

לחצו כאן לצפיה במודעה בגודל מלא