לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: האם קיימים הבדלים בין גברים לנשים במיקום הופעתן של מלנומות בגוף?

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.במחקר שנערך במספר מרכזים רפואיים ומרכזי מחקר בצרפת, נבדקו ההבדלים בין נשים וגברים במקום הופעתם בגוף של גידולי מלנומה, במטרה לנסות ולהתאים המלצות למניעת המחלה ואבחונה המוקדם, על פי מגדר.

לצורך המחקר, נאספו נתונים מתוך רישום הסרטן הלאומי בצרפת ושאלונים שמולאו ע"י רופאים שטיפלו בחולים, אודות מין החולה והמיקום האנטומי של הגידול.

בין השנים 2004 -2011 תועדו 1,542 מקרי מלנומה עורית בקרב גברים ונשים באזור שמפיין-ארדן בצרפת. החוקרים בדקו את מיקום הגידולים באיזור הראש והצוואר, פלג הגוף העליון, הגפיים העליונות, הגפיים התחתונות, כפות הידיים והרגליים, וכן בתתי-איזורים.

על פי ממצאי המחקר, בלט ההבדל בין  הופעתן של מלנומות בגפיים התחתונות של נשים, שאיפיינו 32.2% מהמקרים, בהשוואה ל-9.3% מהמקרים בקרב גברים וכן במיקום גידולי המלנומה בפלג הגוף העליון (שאינו כולל את הגפיים העליונות) בקרב 41.8% מהגברים לעומת שכיחותם בקרב 14.9% מהנשים. מלנומות של כף היד וכף הרגל בלטו יותר בקרב נשים, עם 10.3% מהמקרים, בהשוואה ל-6.3% בקרב גברים. בקרב הנשים נמצאו יותר מלנומות בצד הימני של הראש והצוואר, ואילו בקרב גברים אובחנו יותר מלנומות בצד השמאלי של איזור זה. לא נצפו הבדלים משמעותיים בין גברים ונשים בשכיחות מלנומות בשאר חלקי הגוף.

ממצאי המחקר מראים שגברים ונשים מפתחים מלנומה באזורים שונים בגוף. החוקרים סבורים כי הפיזור השונה מצביע על הבדלים בדפוסי התנהגות מגדריים של חשיפה לשמש, ולכן, בנוסף לחיזוק והעמקה של ההמלצות להגנה מפני נזקי השמש הניתנות כיום, המסרים המכוונים באופן ייחודי, לגברים או לנשים, עשויים לשפר את מניעת המלנומה.

החוקרים מציעים לעודד גברים בעלי התקרחות חלקית עד מלאה, לחבוש כובע ולמרוח קרם הגנה, להדגיש באופן מיוחד בפני הגברים את החשיבות שבהימנעות מחשיפת פלג גופם העליון לשמש, הן בעבודה והן בשעות הפנאי (כידוע, גברים נוהגים לעיתים קרובות להיחשף לשמש, ללא כל ביגוד על פלג גופם העליון), ובמקביל להתריע בפני נשים על הסכנה הכרוכה בחשיפה לשמש של רגליהן. 

 

  • המחקר פורסם במהדורת אפריל 2014 בכתב העת British Journal of Dermatology.

 

עלה לאתר: מאי 2014

 

בחזרה לרשימת המאמרים בנושא סרטן העור >>