לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: שתיית אלכוהול עלולה להגביר את הסיכון למלנומה של העור

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.בסקירת מחקרים מציגים חוקרים, מאיטליה ושבדיה, נתונים המחזקים  את הקשר בין צריכת אלכוהול יומיומית לבין הסיכון להתפתחות מלנומה של העור.

קיימים דיווחים על כך שצריכת אלכוהול מגבירה את החומרה של כוויות שמש המהוות גורם סיכון עיקרי למלנומה של העור, אך מחקרים אפידמיולוגיים שונים שבדקו את הקשר בין אלכוהול למלנומה של העור העלו ממצאים  שאינם חד-משמעיים.

במחקר הנוכחי החוקרים ערכו סקירה שיטתית (מטה-אנאליזה) של 16 מחקרים במטרה להעריך טוב יותר את הקשר בין צריכת אלכוהול והסיכון למלנומה. נבחרו מחקרים רלוונטיים הכוללים סך של 6,251 מקרי מלנומה. 6 מתוך המחקרים שנבחרו נערכו באירופה, 3 באוסטרליה, 6 בצפון אמריקה ו -1 בדרום אמריקה.

לצורך שקלול הנתונים ולהשוואה בין המחקרים השונים נערכו התאמות ביחידות של צריכת האלכוהול המדווחת: צריכת אלכוהול יומית ברמה קלה הוגדרה כמשקה אחד, או פחות מ-12.5 גרם אלכוהול, וצריכה ברמה בינונית-גבוהה, כיותר ממשקה אחד או יותר מ-12.5 גרם אלכוהול.

על פי תוצאות המחקר, הסיכון היחסי הכולל למלנומה של העור נמצא גבוה ב-20% בקרב אנשים שצרכו אלכוהול על בסיס יומי, לעומת אלו שלא צרכו אלכוהול כלל, או צרכו אלכוהול מדי פעם. עבור צריכת אלכוהול קלה הסיכון היחסי גבוה ב- 10%, ואילו בקרב צרכני אלכוהול ברמה בינונית-גבוהה הסיכון היחסי גבוה ב-18% לעומת אלו שלא צורכים אלכוהול כלל, או צורכים מדי פעם.

החוקרים מציינים כי ב-10 מחקרים נוטרל גורם החשיפה לשמש, וכי הסיכון הכולל שנמצא במחקרים אלו עומד על 15%, זאת לעומת סיכון של  27% בממצאים של 6 מחקרים בהם לא נערכו התאמות.

מניתוח נוסף של ממצאי המחקר עולים הבדלים בהתאם לאזורים הגיאוגרפיים בהם נערכו, לדוגמא: בכל המחקרים שנערכו באוסטרליה נמצא כי הסיכון הכולל למלנומה של העור בקרב צרכני אלכוהול שצרכו אלכוהול על בסיס יומי, גבוה ב-20%  לעומת אלו שאינם צורכים אלכוהול כלל, או צורכים מדי פעם. באירופה, נמצא שהסיכון גבוה ב- 4% וביבשת אמריקה (צפונית ודרומית) נמצא הסיכון גבוה ב- 41% - של צרכני אלכוהול שצרכו אלכוהול על בסיס יומי, לעומת אלו שאינם צורכים אלכוהול כלל, או צורכים מדי פעם.

לסיכום, החוקרים מצאו קשר בין צריכת אלכוהול וסיכון לחלות במלנומה ואף טוענים כי השילוב של צריכת אלכוהול, וקרינת  UV של השמש עלול לקדם תהליכים סרטניים באופן סינרגטי. יחד עם זאת החוקרים מציינים כי היות ולא בכל המחקרים שנבדקו, נוטרל גורם החשיפה לשמש, לא מן הנמנע שתוצאות המחקר הושפעו מכך.

מחקר זה מתווסף למחקרים רבים המעידים על השפעתה המזיקה לבריאות של צריכת אלכוהול ברמה בינונית -גבוהה.

  •  המחקר פורסם באופן מקוון, במהדורת ינואר 2014,  British Journal of Dermatology

 עלה לאתר: מאי 2014

 

בחזרה לרשימת המאמרים בנושא סרטן העור >>