לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: הרגלי שימוש בסיגריה אלקטרונית וסיגריה רגילה בקרב בני נוער בארה"ב

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה ביקשו לבדוק את הקשר בין הרגלי העישון של סיגריות רגילות, לעומת סיגריות אלקטרוניות, בקרב בני נוער בארצות הברית.

סיגריות אלקטרוניות משווקות במדיה כאמצעי עזר לגמילה מעישון. על פי מחקרים שונים, בני נוער רבים המבקשים להיגמל מסיגריות רגילות, משתמשים בסיגריה אלקטרונית, אולם היעילות של סיגריה אלקטרונית כאמצעי גמילה מסיגריות, עומדת בספק, נוכח שיעורים גבוהים של בני נוער שמשתמשים בסיגריה הרגילה והאלקטרונית במקביל. כמו כן, מחקרים אחרים שנערכו בקרב האוכלוסייה הבוגרת, הראו כי סיגריה אלקטרונית אינה תורמת לגמילה מעישון.

חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה בארה"ב, השתמשו בנתונים מתוך הסקר הלאומי לצריכת טבק בקרב תלמידי חטיבות ביניים ותיכון, שנערך בשנים 2011-2012. הסקר הקיף מגוון שאלות בנוגע לצריכה ושימוש במוצרי טבק שונים, הרגלי עישון  וניסיונות גמילה מעישון.

במסגרת המחקר, נבדקו נתוניהם של 39,882 תלמידים מ-50 מדינות ברחבי ארצות הברית. החוקרים סיווגו את המשתמשים והמעשנים באופן הבא:
עישון סיגריות רגילות אי-פעם - עישון של 100 סיגריות (5 חפיסות), או יותר במהלך החיים; עישון של סיגריות רגילות בהווה - עישון של לפחות 100 סיגריות בחודש האחרון.
שימוש בסיגריות אלקטרוניות אי-פעם - שימוש של פעם אחת; שימוש בסיגריות אלקטרוניות בהווה - שימוש במהלך החודש האחרון לפחות פעם ביום.

מתוצאות המחקר עולה, כי אלו שהשתמשו בסיגריות אלקטרוניות בהווה, היו בסיכון גבוה של פי 7 לעישון סיגריות רגילות אי-פעם, ובסיכון של פי 8 לעישון סיגריות בהווה.

אמנם, 45% מאלו שהשתמשו בסיגריה אלקטרונית אי-פעם,  בשנת 2011, ו-62% מאלו שהשתמשו בסיגריה אלקטרונית אי-פעם  בשנת 2012 לא הפכו למעשנים קבועים של סיגריות רגילות, אך לעומת זאת, כ-50% מאלו שהשתמשו בסיגריות אלקטרונית בהווה, עישנו במקביל גם סיגריות רגילות- הן בשנת 2011 והן בשנת 2012.

החוקרים מציינים, כי תוצאות המחקר מראות כי שימוש בסיגריות אלקטרוניות אינו תורם לירידה בשיעורי העישון של סיגריות רגילות, ואף עלול לעודד עישון סיגריות רגילות בקרב בני נוער בארצות הברית.

 

המחקר פורסם במהדורת חודש מרץ 2014 בכתב העת  JAMA Pediatrics.

 

עלה לאתר: יוני 2014

 

בחזרה לרשימת המאמרים בנושא עישון >>