לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: כיצד אורח חיים וגורמים סוציו-אקונומיים משפיעים על התחלואה והתמותה ממלנומה?

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.חוקרים מאוניברסיטת לויולה (Loyola) בשיקגו ובית חולים על שם הנרי פורד בדטרויט, ארצות הברית, ביקשו לבדוק את הקשר בין מעמד סוציו-אקונומי ואורח חיים לבין התחלואה והתמותה ממלנומה ממאירה. החוקרים ערכו סקירה שיטתית של 280 עבודות מחקר מאירופה, אסיה, ארצות הברית ודרום אמריקה, אשר בדקו את הקשר של גורמי סיכון שונים לתחלואה ותמותה מהמחלה.

 

החוקרים מציינים, כי ברוב המחקרים שנסקרו נצפה קשר משמעותי בין מעמד סוציו-אקונומי לבין היארעות של מלנומה ואופן התפתחות המחלה: מקרים רבים יותר של מלנומה נצפו באוכלוסיות ממעמד סוציו-אקונומי גבוה, בייחוד בקרב אנשים בעלי השכלה גבוהה, ואילו אוכלוסיות במעמד סוציו-אקונומי נמוך התאפיינו במספר מקרים נמוך יותר, אבל באבחון המחלה בשלב מתקדם יותר, ולכן בשיעורי תמותה גבוהים יותר.

 

הסבר אפשרי לממצאים אלו הוא אורח חייהם של אנשים ממעמד סוציו-אקונומי גבוה, המוביל לחשיפה גבוהה יותר של גורמי סיכון למלנומה, כגון חשיפה לשמש בעת נופש, מיטות שיזוף ועוד. לעומתם, אנשים ממעמד סוציו-אקונומי נמוך עלולים להיות פחות מודעים למחלה, לאפשרויות הגילוי המוקדם שלה ולתסמיניה, ומכאן גילוי המחלה עלול להיות בשלב מתקדם יותר ולתמותה גבוהה יותר.

 

החוקרים פרטו לדוגמא מספר גורמי סיכון:

 

חשיפה לשמש בשעות הפנאי - מחקרים הצביעו על קשר בין חשיפה לשמש בשעות הפנאי, כגון חופשה, בילוי על חוף הים וכד', בזמן הילדות, לבין סיכון מוגבר לחלות במלנומה. החוקרים מציינים באופן מיוחד, כי צפו בעבודות המחקר את הקשר בין ירידת מחירי הטיסות בארה"ב לאתרי נופש, לבין עלייה בתחלואה של מלנומה ממאירה.

 

שימוש במיטות שיזוף - מחקרים שונים מראים כי השימוש במיטות שיזוף, האופייני לשכבות אוכלוסייה במעמד סוציו-אקונומי גבוה, מעלה את הסיכון למלנומה. המחקרים אף הראו כי ככל שהשימוש במיטות שיזוף החל בגיל מוקדם יותר ונמשך זמן רב יותר, הסיכון להתפתחות מלנומה היה גבוה יותר.

 

חשיפה תעסוקתית - חלק מהמחקרים הצביעו על קשר מובהק בין תחומי תעסוקה בתחומי התעופה, תעשיית החשמל, הנפט, עיבוד עורות ותעשיה גרעינית, לבין תמותה ממלנומה. מפני שלא קיים, בתחומי תעסוקה אלו, גורם משותף של חשיפה לקרינה אולטרה-סגולה, החוקרים מניחים כי עקב העובדה שהעובדים בתחומים אלו שייכים לאוכלוסייה עם השכלה נמוכה יותר, ייתכן כי התמותה המוגברת באוכלוסייה זו קשורה בגילוי מאוחר של המחלה עקב היעדר מודעות לתסמיניה המוקדמים. החוקרים סקרו מחקרים נוספים שהראו מובהק בין תחומי תעסוקה הכוללים חשיפה לקרינה אולטרה -סגולה, מעלים את הסיכון לתחלואה מוגברת במלנומה.

 

השמנת יתר - מחקרים בתחום זה מצביעים על קשר ישיר בין היארעות ותמותה ממלנומה, לבין מדד מסת גוף גבוה - BMI. מחקרים מאיטליה וקוריאה למשל, הצביעו על סיכון כפול לחלות במלנומה בקרב אנשים עם BMI גבוה לעומת אנשים עם BMI תקין.

 

מצב משפחתי - מחקרים הראו כי בקרב אנשים נשואים, שיעורי האבחון של מלנומה הם בשלב מוקדם יותר, ולפיכך שיעורי ההחלמה מהמחלה, גבוהים יותר. החוקרים מניחים שהימצאות בן זוג אשר יכול להבחין בתסמיני המחלה על גבי העור, מהווה גורם מעודד לבדיקה לאבחון מוקדם והחלמה מהמחלה.

 

לסיכום, החוקרים טוענים כי הבנה טובה יותר של הקשר בין גורמים סוציו-אקונומיים לבין התפתחות מלנומה, יכולה לעזור בחינוך והסברה בקרב אוכלוסיות שונות להפחתת הסיכון לחלות ולהעלאת שיעורי ההחלמה מהמחלה, עקב גילויה מוקדם.

 

המחקר פורסם בכתב העת British Journal of Dermatology במהדורת אוקטובר 2014.

בחזרה לרשימת המאמרים בנושא סרטן העור >>