לתרומה

מידע לחולים
מיניות ודימוי גוף

בעיות שכיחות בתפקוד המיני ודרכי התמודדות

עוד בנושא

Big-Bullet-SQR.gif הקדמה
Big-Bullet-SQR.gif מערכת המין הגברית
Big-Bullet-TRNBig-Bullet-TRNבעיות שכיחות בתפקוד המיני ודרכי התמודדות
Big-Bullet-SQR.gif השפעת הטיפולים על התפקוד המיני
Big-Bullet-SQR.gif התמודדות עם סרטן השד אצל גברים
Big-Bullet-SQR.gif הקשרים הזוגיים בזמן המחלה והדרכים לחיזוקם
Big-Bullet-SQR.gif מיתוסים שכיחים הקשורים לבריאות מינית
Big-Bullet-SQR.gif שאלות נפוצות ותשובות עליהן
Big-Bullet-SQR.gif למי ניתן לפנות לקבלת ייעוץ מיני?
Big-Bullet-SQR.gif מסרים חשובים לסיכום

 

 


 

 

חוסר חשק מיני

ישנם גברים הממשיכים, כאמור, לגלות עניין במין גם לאחר שאובחנה אצלם מחלת סרטן ובמהלך הטיפולים. לעומתם, ישנם גברים המאבדים עניין במין במהלך הטיפולים במחלה. הם בוחרים לדחוק הצידה את חייהם המיניים לזמן מה. כל תגובה היא טבעית ותקינה ותלויה בגורמים שונים, דוגמת סוג הטיפול, תופעות הלוואי, טיב הקשר עם בת הזוג ועוד.

 

הסבר חלקי לסיבות לשינויים בחשק המיני:

 • דאגה, מצב רוח ירוד, מתח נפשי ואי הוודאות במהלך הטיפולים
 • הפסקת עבודה שעשויה להביא לשינויים בתפקידים המשפחתיים ולצורך לארגן מחדש את חיי המשפחה
 • תופעות הלוואי של חלק מהטיפולים, כמו תשישות, כאב, שלשול, פצעים בפה, ושיבוש ברמות ההורמון הגברי, תורמים לאיבוד העניין במין (במקרים רבים מדובר בתופעה זמנית).
 • תרופות העלולות להשפיע על החשק המיני (למשל, תרופות מסוימות נגד כאבים ולטיפול במצב רוח ירוד
 • עימותים וקשיים זוגיים, עלולים להביא את אחד מבני הזוג, או את שניהם, לאבד עניין במין.
 • יש גברים החוששים כי השינויים בגופם, או עצם המחלה עלולים לדחות את בת זוגם.

גם חזרת החשק המיני שונה אצל כל חולה. יש כאלה שהרגשתם משתפרת בהתקרב מועד המחזור הבא של הטיפול הכימי, או עם ההתרחקות ממועד הניתוח, או מסיום הטיפול הקרינתי. עם השיפור בהרגשה הכללית, חוזר לרוב החשק המיני.

 

פתרונות אפשריים

חשוב ליידע את בת הזוג לגבי השינוי שחל בחשק המיני שלך בעקבות המחלה והטיפולים. לעיתים קורה שבת הזוג מרגישה דחויה ופחות אטרקטיבית, עקב התרחקותך ואינה מבינה מדוע. רצוי להבהיר לה, באופן ישיר ופתוח, על השוני בתחושות והצרכים באותה עת, לדוגמא: "אין לי כרגע חשק לקיים יחסי מין, אבל אני מאוד רוצה לחבק אותך". בתקופות בהן החשק המיני ירוד, חשוב לא לוותר על המגע, הליטוף, החיבוק, ההקשבה ההדדית, או כל דרך אחרת להבעת אכפתיות ורגש כלפי הצד השני.

 

לעיתים קרובות, בני זוג זקוקים לזמן ממושך יותר יחד לפני קיום יחסי מין, כדי להירגע מתחושות המתח והלחץ.  לכן דווקא בתקופה זו חשוב במיוחד לפנות זמן למפגש האינטימי, ליצור אווירה נעימה באמצעות מוזיקה וכיבוי טלפונים, ולהתחיל באיטיות על ידי מגע, ליטוף, עיסוי עדין וקשב לצרכים של השני.

 

לא תמיד צריך לשאוף להגיע לפורקן (אורגזמה). לעיתים קרובות, בזמן טיפולים, המפגש האינטימי כשלעצמו מספק ותורם להתקרבות רגשית עצומה בין בני הזוג.

 

יש גברים שנעזרים בסרטים, בספרים ואף באוננות, כדי לבדוק בעצמם באיזו מידה השפיעו הטיפולים על התפקוד המיני שלהם. חלק מהם עושים זאת לפני שהם מקיימים יחסי מין עם בנות זוגם. אמצעים אלה עשויים לשפר את העוררות המינית בתקופה בה חל שינוי בחשק המיני.

 


 

הקושי בהשגת זקפה או שימורה

גברים המקבלים טיפולים למחלת הסרטן עלולים להיתקל בבעיה בהשגת זקפה וזאת מסיבות שונות:

 • ייתכן ובמהלך ניתוח באזור האגן נגרם נזק, במידה זו או אחרת, לכלי דם או לעצבים המשתתפים ביצירת זקפה ועוברים מחוט השדרה לפין.
 • טיפולים מסוימים עלולים לגרום לשינויים ברמות של הורמון הטסטוסטרון.
 • טיפולי קרינה לאגן עלולים לגרום נזק לכלי הדם המשתתפים ביצירת זקפה, אף במשך מספר חודשים לאחר סיום הטיפול (מידת הפגיעה תלויה בשטח שדה הקרינה, בכמות הקרינה, ובגורמים נוספים, דוגמת תפקוד מיני קודם, המשך פעילות מינית, מחלות רקע ועוד).
 • לעיתים, חלק מהקושי להשיג זקפה נובע מגורמים רגשיים, לדוגמה, הפחד המטריד מכישלון.

 

יש מצבים רבים, בהם הגברים יחושו תשוקה וחשק מיני, אולם יחוו קשיים ביכולת להשיג או לשמר זקפה, כך שיקשה עליהם לקיים מגע מיני עם חדירה. במקרים אלה, ניתן להגיע לסיפוק מיני בדרכים חלופיות, גם ללא השגת זקפה, ובמקרים אחרים גם ללא השגת זקפה וללא שפיכה (ראה הסבר בהמשך).פתרונות אפשריים

מאמץ רב מושקע בניסיונות למצוא פתרונות משביעי רצון לבעיית הזקפה. כיום יש לכך פתרונות יעילים, ובמקרים רבים ניתן למזער את חומרת המצב הקיים ולמצוא דרכים חלופיות לחיים אינטימיים מספקים.

 

בכל מקרה, מומלץ לטפל בבעיה במרפאות ציבוריות ומקצועיות, בהן מתאימים את הטיפול לפי העדפתו של המטופל (ולבת זוגו אם הדבר רלוונטי), בהתחשב במצבו הבריאותי ורק לאחר שהוא נבדק ביסודיות.

 


 

טיפול תרופתי

תכשירים מקבוצת מעכבי PDE5

התרופות מקבוצה זו ניתנות בגלולות. הן עוזרות להשיג זקפה על ידי הרפיית השרירים החלקים בעורקי הפין והגברת זרימת הדם על ידי עיכוב אנזים (פוספודאסטראז מסוג 5). לאחר כ- 30 עד 60 דקות מנטילת התרופות ניתן להשיג זקפה.

 

חשוב לזכור: אין לצפות שהזקפה תתרחש מאליה, אלא רק לאחר גירוי מיני ישיר.

 

יש לרכוש את התרופות אך ורק בבתי מרקחת, כפוף למרשם רופא. כל רכישה בדרך אחרת מסכנת את הגברים הנוטלים אותה, משום שטבליות מזויפות עלולות להכיל חומרים מסוכנים, לכלול מינונים שונים ולהיות מיוצרות בתנאים לא היגייניים.

 

תופעות לוואי אפשריות לתרופות מקבוצה זו:

כאבי ראש, סחרחורות, צרבת ושינויים בראייה. תכשירים מקבוצה זו אסורים לשימוש למי שנוטלים תרופות מרחיבות כלי דם ממשפחת הניטרטים, כגון איזוסורביד דיניטרט (כמו קורדיל) ואיזוסורביד מונוניטראט (כמו מונוקורד ומונוניט). יש ליטול את התרופות אך ורק לאחר אישור רופא, המכיר היטב את הרקע הרפואי של הפונה. הרופא ימליץ על סוג התרופה והמינון המתאים. תרופות מקבוצה זו הנמצאות בשימוש הן:

 • ויאגרה (סילדנאפיל: Sildenafil)
 • סיאליס (טאדאלאפיל:Tadalafil)
 • לויטרה (וארדנאפיל: Vardenafil)


ההבדלים בין התרופות מתמקדים בעיקר במשך זמן ההשפעה של התרופה. ויאגרה ולויטרה מתחילות להשפיע אחרי כ-3/4 שעה עד שעה, לסיאליס לוקח קצת יותר זמן. לעומת זאת, הסיאליס נשארת במחזור הדם זמן ממושך יותר (כ- 24 עד 36 שעות), לעומת הויאגרה והלויטרה, הנשארות במחזור הדם מספר שעות.

חשוב לדעת: אין משמעות הדבר, שהזקפה נמשכת שעות, אלא שבטווח הזמן שהתרופה נמצאת במחזור הדם, עם גירוי כלשהו, ניתן לקיים יחסי מין, הכוללים זקפה עד להשגת פורקן.

 

הזרקה לפין

קיימות מספר תרופות הגורמות לזקפה אם מזריקים אותן ישירות לאיבר המין (לאחר קבלת הדרכה מפורטת). למרות הרתיעה הטבעית מרעיון ההזרקה העצמית לפין, רוב הגברים טוענים שההזרקה אינה מכאיבה, והם למדו את הטכניקה בקלות (בדומה לסובלים מסוכרת, המזריקים לעצמם אינסולין). הזריקה מכילה חומרים המרחיבים את כלי הדם, דוגמת פרוסטגלנדין E1, פנטולאמין ופאפאברין, וכך גורמים לזקפה. זו מתרחשת תוך 5-20 דקות גם ללא גירוי מיני. הזקפה באיכות טובה בדרך כלל, אלא שהיא נמשכת גם לאחר האורגזמה, עד שחומרי ההזרקה מתפוגגים - מהלך שאורך כשעה.

 

ההזרקות לפין מחייבות הדרכה ומעקב סדיר. יש להקפיד להחליף את הצדדים בהזרקות כדי למנוע צלקות ועקמת של הפין, וחובה להשתמש במחט סטרילית ובאלכוהול למניעת זיהומים. לעיתים צריך להגיע מספר פעמים למרפאה לשם הדרכה ולקביעת המינון האישי.

 

הדרכה מקצועית והתאמה אישית של המינון חשובות ביותר. יש לרכוש את הזריקות אך ורק בבתי מרקחת במקומות המורשים כחוק.

 

אם הזקפה המושגת באמצעות הזרקה נמשכת יותר משעה- שעתיים, המינון כנראה גבוה מדי.
אם לא מבוצעת התאמת המינון, עלולה ההזרקה לגרום לזקפה הנמשכת יותר משעתיים- שלוש, ואז יש להגיע בדחיפות לחדר מיון, על מנת לקבל טיפול שיגרום להרפיה של הפין.

 

זהירות: דימום חיצוני או פנימי וזקפה שנמשכת יותר מ- 3 שעות וכרוכה בכאב, מחייבים פנייה מיידית לרופא.

 

הטיפול בעזרת זריקות מוצלח במיוחד בגברים שאצלם אספקת הדם לפין עלולה להיפגע (למשל לאחר טיפול בקרינה לאגן) או לאחר ניתוחים בהם נגרם נזק לעצבים האחראים לזקפה, כמו בניתוחים לכריתת שלפוחית שתן, ערמונית או רקטום (חלחולת). התאמת המינון באופן אישי, רכישת הזריקות בבתי מרקחת ובמרפאות מוכרות וקבלת הדרכה מקצועית, ימנעו סיבוכים ויתרמו ליכולת טובה יותר להשיג זקפה מספקת.

 

 


 

 

טיפול מכני

ערכת ואקום

מדובר בגליל חלול שאליו מחוברת משאבה ידנית או חשמלית. כאשר מעוניינים לעורר זקפה מלבישים על איבר המין הרפוי את הגליל ועליו מוסיפים טבעת גומי. בעת שאיבת האוויר נוצר לחץ שלילי (ואקום), השואב את הדם אל איבר המין ונוצרת זקפה. כדי לוודא שהזקפה תימשך ולמנוע "בריחת" דם, מעבירים את טבעת הגומי שעל הגליל אל בסיס הפין. לאחר מכן ניתן להסיר את גליל הפלסטיק, וטבעת הגומי נשארת סביב בסיס הפין בתוך קו השיער. הזקפה תוכל להימשך חצי שעה וניתן יהיה לקיים משגל הכולל חדירה.

 

השימוש בערכה אינו משפיע על היכולת לחוות אורגזמה. טבעת הגומי המוצמדת לבסיס עשויה לעצור את השפיכה. חשוב לזכור להסיר את טבעת הגומי מיד לאחר השגת הפורקן המיני ואז יטפטף נוזל הזרע אל מחוץ לשופכה. חשוב מאוד להסיר את הגומייה מיד עם ההגעה לפורקן ולא יאוחר מחצי שעה מהצמדתה, כדי למנוע נזק ונמק של רקמות באזור הפין.

 

גומיות חוסמות

גומייה יעילה במצב בו גבר משיג זקפה, אך לא לאורך זמן. כאשר הוא מגיע לזקפה, הגומייה מולבשת על בסיס איבר המין באמצעות טבעת פלסטיק. לאחר שהגיע לאורגזמה, יש לזכור להסיר את הגומייה.

 

שתלים (תותב) לפין

השימוש בשתל מוצע רק לאחר שכשלו שיטות אחרות להשגת זקפה, או כאשר חל איסור רפואי להשתמש בשיטות החלופיות. השתל מוחדר לפין, בהרדמה כללית או מקומית ואמור להוות פתרון קבוע. החדרת השתל אינה פוגעת ביכולת לחוות אורגזמה או שפיכה. שתל לא עוזר בהכרח לדחף המיני, וגם לא משפיע על הפוריות. מטרתו היחידה היא השגת זקפה. קיימים סוגים שונים של שתלים. הרופא מתאים את סוג השתל לכל גבר, לאור הסיבה שהובילה לשימוש בו, ולשיקולים רפואיים, תפקודיים, משפחתיים וכלכליים. רוב הגברים מדווחים על שביעות רצון גבוהה מהשתל.

  

שינויים בשפיכה

הטיפול במחלת הסרטן עלול לגרום במצבים מסוימים לשינויים בשפיכה:

 • יש ניתוחים הגורמים לשפיכה נסוגה/ אחורית (retrograde ejaculation), בה הזרע נשפך לאחור, לתוך שלפוחית השתן, במקום לשופכה. הסיבה לכך היא נזק עצבי באזור, המונע מסוגר השלפוחית להתכווץ ולהיסגר בזמן השפיכה. במקרה כזה עשויה להיות אורגזמה ללא פליטת זרע. הזרע הנשפך לשלפוחית השתן אינו גורם נזק ויוצא בעת הטלת השתן. השתן עשוי להיות עכור.
 • לאחר ניתוחים שבהם מתבצעת כריתה של בלוטת הערמונית ושלפוחיות הזרע (המייצרים את נוזל הזרע), יש גברים העשויים לחוות אורגזמה יבשה. מצב דומה ייתכן גם לאחר קרינה לאזור האגן (תלוי בשדה הקרינה). חלק מהגברים מדווחים כי גם ללא שפיכה, תחושת הסיפוק המיני שלהם נשארה כפי שהייתה, ויש המדווחים על תחושה מעט שונה.

 

יש מצבים בהם גברים שחלו בסרטן לא מצליחים לעכב אורגזמה, והתוצאה היא שפיכה מוקדמת. זו בעיה נפוצה מאוד, גם בקרב גברים בריאים. חשוב לדעת שניתן לטפל בבעיה זו במרפאה המתמחה בבעיות בתפקוד מיני.

חזרה למעלה >>

 


 

 מידע נוסף בנושא

מה לספר לילדיך על הסרטן שלך?
פעילות גופנית לחולים ומחלימים
פוריות והקפאת זרע

כתבו:

ליויה כסלו, האחות הראשית באגודה למלחמה בסרטן,

לנה קורץ, אחות ויועצת המיניות באגודה למלחמה בסרטן.

תודתנו נתונה ל:

עליזה דולב, המנהלת היוצאת של אגף השיקום והרווחה באגודה למלחמה בסרטן,

ד"ר רונן רוב, אורולוג בכיר ומטפל מיני, סגן מנהל מרפאה אורולוגית ומנהל מרפאה לטיפול מיני במרכז הרפואי הלל יפה,

דר' צבי סיימון, מנהל המכון לברכיתרפיה וסגן מנהל יחידת הקרינה במרכז הרפואי ע"ש שיבא, על הארותיהם והערותיהם.

אוגוסט 2013

 


מידע זה נכתב בכדי לסייע לך להבין ולדעת יותר על מיניות הגבר. אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך בנוגע לאבחנה ולטיפול. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה. הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד, מטופלים ומטפלים כאחד.


© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן.