לתרומה

מידע לחולים
מיניות ודימוי גוף

הקשרים הזוגיים בזמן המחלה והדרכים לחיזוקם

עוד בנושא

Big-Bullet-SQR.gif הקדמה
Big-Bullet-SQR.gif מערכת המין הגברית
Big-Bullet-SQR.gif בעיות שכיחות בתפקוד המיני ודרכי התמודדות
Big-Bullet-SQR.gif השפעת הטיפולים על התפקוד המיני
Big-Bullet-SQR.gif התמודדות עם סרטן השד אצל גברים
Big-Bullet-TRNBig-Bullet-TRN הקשרים הזוגיים בזמן המחלה והדרכים לחיזוקם
Big-Bullet-SQR.gif מיתוסים שכיחים הקשורים לבריאות מינית
Big-Bullet-SQR.gif שאלות נפוצות ותשובות עליהן
Big-Bullet-SQR.gif למי ניתן לפנות לקבלת ייעוץ מיני?
Big-Bullet-SQR.gif מסרים חשובים לסיכום

 

 


 

 

חלק מהגברים שואלים את עצמם כבר ברגע האבחנה האם חייהם האינטימיים ייפגעו בעקבות המחלה והטיפולים. אחרים אינם פנויים רגשית לעסוק במחשבות אלה, משום שהם עסוקים בהתמודדות עם מידע חדש, עם הצורך לקבל החלטות תוך זמן קצר ועם ניסיון להסתגל לשינויים ולמצבים חדשים. רבים חווים רגשות של כעס, פחד, הפתעה, אי-ודאות, דאגה, לחץ ועצב. רגשות אלה מהולים בתקווה להחלמה ובמוכנות להתמודד עם המצב החדש שנוצר. הרגשות המעורבים יכולים להשפיע על העניין במין בתקופה זו ועל החיים האינטימיים בכלל.

 

תופעות הלוואי של הטיפולים יכולות לשנות את התחושה של גברים ביחס לגופם ולדימוי הגוף. חלק מהגברים מדווחים כי הם חשים שגבריותם נפגמה בעקבות השינויים שחלו בתפקוד המיני או במראה שלהם, בעוד שאחרים אינם מייחסים חשיבות עליונה לשינויים אלה במהלך הטיפולים.

 

בעקבות האבחנה והטיפולים, גברים רבים מתמודדים עם הפסקת עבודה, עם קשיים כלכליים ועם חלוקת תפקידים שונה במערכת המשפחתית. הפרת השגרה והעומס הרגשי והפיזי שבני הזוג חווים עלולים לגרום קשיים לחלק מהם, עד כדי התרחקות רגשית. לעומת זאת, יש זוגות שהקשרים ביניהם דווקא מתהדקים ומתחזקים בעקבות המחלה והטיפולים.

 

 


 

 

מה קורה לזוגיות?

התהליך המורכב ששני בני הזוג עוברים בעקבות המחלה וההשלכות שיש לכך על היחסים ביניהם הם שונים ומגוונים. רבים מהגברים מדווחים שאין להם די כוחות ואנרגיה על מנת לבצע מטלות, שאותן ביצעו קודם. יש גברים שחשים עומס רב מדי עקב דאגת היתר שלהם. מצב אפשרי נוסף הינו "מתן תפקיד" לתחום המיניות כמסמל ומשקף את ייצר החיים, ומכאן להתגברות דווקא של הרצון לנסות ולקיים יחסי מין עם בת הזוג. לא תמיד בת הזוג ערה לצורך זה.

גם בנות הזוג חוות תחושות של לחץ, חשש, אי ודאות ומתח. נוסף לקושי הנפשי, לעיתים הן חשות שמוטל עליהן עומס יתר: למלא תפקידים נוספים החדשים להן ובמקביל לבצע מטלות רבות בו זמנית.

הקשיים ששני בני הזוג חווים והימנעות משיחה פתוחה על כך עלולים לגרום לריחוק רגשי ולהחמרה ביחסיהם. יש מצבים שבהם השינויים בתפקוד המיני בעקבות המחלה והטיפולים עלולים ליצור ריחוק  בין בני הזוג, עד כדי כך שהם נמנעים ממגע, מליטוף ומקרבה גופנית בכלל. לעומת זאת, יש זוגות שהתהליך המורכב של המחלה, דווקא מקרב ביניהם. גם אם יש קשיים בתפקודם המיני בתקופת הטיפולים, מתגבשת אצל חלקם שגרת אינטימיות חדשה, המבוססת על הערכה הדדית, מגע, תקשורת פתוחה, הקשבה לצרכים של הצד השני וחיזוק הקשר הרגשי ביניהם.

רבים מהגברים ומבנות זוגם אינם יודעים כיצד להתמודד עם המצב החדש שנוצר ועם השינויים בחייהם האינטימיים והזוגיים. אפשר להתייעץ על כך עם איש מקצוע

 


  

מה לעשות לחיזוק התקשורת והקשר האינטימי?

כדאי לברר עם הצוות המטפל מהן ההשלכות הצפויות של המחלה והטיפולים על הבריאות המינית. כאשר יודעים למה לצפות, ניתן לפנות, לחוד או יחד עם בת הזוג, לאנשי מקצוע ולהתייעץ איתם כיצד להתמודד עם השינויים הללו.

 

במקרים רבים, צרכיהם האינטימיים של שני בני הזוג משתנים בזמן הטיפולים ולאחר שהסתיימו. לעיתים, ההתנהגות המינית, כפי שבני הזוג היו רגילים אליה במשך שנים, אינה מתאימה יותר. לא פעם נשים חוששות להכאיב לבן זוגן או לגרום לו תסכול ומבוכה, ולכן הן נמנעות ממגע אינטימי כלשהו. על כל אחד מבני הזוג ללמוד מחדש מה מהנה ומענג, מה כואב, מה גורם סבל, ממה חוששים ומה מועדף. רצוי שבני הזוג ישוחחו ביניהם על השינויים שחלו בתפקוד המיני, וישתפו  את הצד השני בהעדפות החדשות של כל אחד מהם.

 

  • מומלץ להקדיש זמן איכות להיות במחיצת בת הזוג. לשם כך אפשר לקבוע מראש מועד לפגישה, ללא הפרעות טלפוניות, ללא נוכחות של ילדים או נכדים וללא מחויבויות כלשהן. אפשר להחליט ללכת יחד ברגל שלוש פעמים בשבוע, או לאכול יחדיו ארוחת בוקר בכל יום שישי ועוד. רצוי שהמפגש יוקדש להאזנה מכוונת להרגשתו של כל אחד מבני הזוג בתקופה הנוכחית. חשוב להיות קשובים לצרכים של השני, לקשיים עימם הם מתמודדים, ולדון בשאלות, בהתלבטויות ובמשאלות. זמן איכות זה עשוי להדק את הקשר הרגשי בין בני הזוג ולסייע בהתמודדות יחד עם מצב מורכב זה.
  • זוגות רבים אינם רגילים לשוחח בפתיחות על הרגשותיהם, מחשבותיהם והקשיים שהם חווים. אם חשוב לבני הזוג להתמודד עם הקשיים, אפשר להיעזר באיש מקצוע. היועץ בוחן את דרכי התקשורת בין בני הזוג ואת הצרכים של כל אחד מהם בעקבות השינויים שגרמה המחלה. הוא מתבונן במבט לא שיפוטי על השלכות המחלה על כל אחד מהם ועל מכלול היחסים ביניהם ומציע דרכי התמודדות עם המצב החדש. היועצים יכולים להיות: עובדת סוציאלית, פסיכולוג, מטפל זוגי, או סקסולוג - בהתאם לבעיה שנוצרה. בבעיות הלכתיות הקשורות לנושא ניתן לפנות לרב בעל ניסיון בפתרון בעיות אצל חולים אונקולוגיים.
  • חשוב לשמור על המגע והליטוף. היכולת להפיק הנאה ממגע נשמרת כמעט תמיד. אפשר לפנות זמן ייחודי למגע ולליטוף הדדיים בכל אזורי הגוף, בלי להתרכז דווקא באיברי המין, וכך לאפשר חיבור בין בני הזוג בלי להיות מוטרדים מאי הצלחה.
  • לעיתים קרובות, אם אי אפשר לשמור על ההרגלים המיניים כבעבר, יש צורך ללמוד משהו אחר, שיכול להיות נפלא ומספק. מומלץ לפנות לאנשי מקצוע לקבל עזרה כיצד ניתן לחדש את המפגשים האינטימיים בצורה הטובה ביותר.

 

 


 

 

כשאין בת זוג קבועה

לא לכל הגברים יש בת זוג קבועה איתה הם יכולים לחלוק תחושות או לקיים יחסים אינטימיים. יש גברים, המעוניינים להתחיל במערכת יחסים חדשה, עקב הצורך שלהם בחברה, בקשר ובמגע. לעיתים קשה להחליט האם לספר לבת זוג חדשה על המחלה ומתי הכי טוב לעשות זאת. אין לכך תשובה פשוטה, המתאימה לכל הגברים. באופן כללי, כדאי לספר על המחלה כאשר מרגישים שהקשר מתחיל להתבסס, אולם לפני שמתרחש המגע האינטימי.

 

מספר דרכים יסייעו לגבר לקבל החלטות מתי ואיך לספר על המחלה:

כדאי לספר לבת זוג פוטנציאלית אודות קיומם של סטומה, צלקות, קשיים בתפקוד המיני, או בעיות אחרות, רק כאשר חשים בטחון בקשר לקבלה על ידי בת הזוג. רצוי לספר על מחלת הסרטן רק כאשר מערכת היחסים מעמיקה, במיוחד בנושאים הקשורים בפוריות או בהשלכות אחרות של הטיפול על איכות החיים. כדאי להתכונן לאפשרות של סירוב להמשיך את הקשר. לא כדאי לחשוש מתגובות אלו ולהימנע מחיפוש אחר מערכת יחסים מספקת וטובה עם בת זוג חדשה.  

 

 


 

 

החיים האינטימיים של חולה הומוסקסואל

נוסף על הקשיים במערכת הזוגית האינטימית שייתכנו לגבר חולה, בעקבות המחלה והטיפולים (ראה סעיף "מה קורה לזוגיות בזמן מחלה"), הרי שחולה הומוסקסואל צריך להתמודד, לעיתים, עם בעיות ייחודיות. גברים בעלי סטומה עקב סרטן הרקטום, שהיו רגילים לקיים יחסי מין אנאליים, לאחר כריתת הגידול וסגירת פי הטבעת, צריכים למצוא דרכים חלופיות לקיום מגע מיני. מגע מיני דרך הסטומה עלול לגרום לנזק חמור. חשוב לדעת שמחלות מין עלולות לעבור גם דרך הסטומה.  פעמים רבות גברים הומוסקסואלים נמנעים מלשאול שאלות הקשורות לחייהם האינטימיים ולנושא הפוריות, מחשש לתגובות בלתי אוהדות מהסביבה, כשתיוודע נטייתם המינית. זכותו של כל גבר לקבל את מלוא המידע בנוגע להשלכות המחלה והטיפולים על בריאותו המינית. נוסף על קבלת המידע מהצוות המטפל, ניתן לפנות לאנשי מקצוע באחד הארגונים הפעילים בתחום זה.

 

 


 

 

התמודדות עם מחלה מתקדמת

בדומה לכל שלבי המחלה, גם בשלב בו המחלה מתקדמת, עלול החשק המיני להיפגע בשל  חשש מדחייה על ידי בת הזוג, כמו גם  מאיבוד שליטה, כעס, מצב רוח ירוד, וחוסר יכולת למלא תפקידים במשפחה כמקודם. בנוסף, תסמינים שונים, כמו כאב, תשישות קשה, עייפות, קוצר נשימה ובחילה, גורמים באופן ישיר או עקיף לקשיים בתפקוד המיני. גם חלק מהתרופות, דוגמת אלו הניתנות להקלה על כאבים או לשיפור מצב הרוח, עלולות לפגוע בחשק המיני.

 

לעיתים קשה לשוחח בפתיחות עם בת הזוג על המחשבות, השאלות, הדאגות והשאיפות של כל אחד מהם. בנות הזוג חוששות לא פעם להכאיב לבן זוגן, או לגרום לו תסכול, ולכן הן נמנעות מליזום כל קשר אינטימי או גופני עמו. לעומת זאת, יש זוגות המסוגלים לשוחח בפתיחות על התהליך שכל אחד מהם חווה, ואינם נמנעים ממגע, מקרבה, מליטוף, מהבעת חיבה ואהבה, ואף מקיום יחסי מין.

 

חשוב להבין שבמקרים רבים ניתן להקל באופן משמעותי על הסבל ואף לשפר את איכות החיים, גם אם המחלה קיימת ומתקדמת. חלק מהגברים מעוניינים לטפל בקשיים שנוצרו בחייהם האינטימיים דווקא בפרק זה של חייהם, בו הם זקוקים יותר מכל לחום, לאהבה, למגע ולקשר רוחני ורגשי עם בת זוגם. בעזרת ייעוץ מקצועי ניתן לנסות לטפל בקשיים שנוצרו בתפקוד המיני ובקשר האינטימי, ובכך לשפר באופן ניכר את איכות החיים בכל שלב של המחלה. 

בחזרה למעלה>>


 

 מידע נוסף בנושא

כתבו:

ליויה כסלו, האחות הראשית באגודה למלחמה בסרטן,

לנה קורץ, אחות ויועצת המיניות באגודה למלחמה בסרטן.

תודתנו נתונה ל:

עליזה דולב, המנהלת היוצאת של אגף השיקום והרווחה באגודה למלחמה בסרטן,

ד"ר רונן רוב, אורולוג בכיר ומטפל מיני, סגן מנהל מרפאה אורולוגית ומנהל מרפאה לטיפול מיני במרכז הרפואי הלל יפה,

דר' צבי סיימון, מנהל המכון לברכיתרפיה וסגן מנהל יחידת הקרינה במרכז הרפואי ע"ש שיבא, על הארותיהם והערותיהם.

אוגוסט 2013


מידע זה נכתב בכדי לסייע לך להבין ולדעת יותר על מיניות הגבר. אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך בנוגע לאבחנה ולטיפול. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה. הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד, מטופלים ומטפלים כאחד.


© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן.