לתרומה
חפש
סרטן השד
הטיפול הכירורגי

ניתוח למפקטומי Lumpectomy

עוד בנושא

Big-Bullet-SQR.gif מבוא

Big-Bullet-SQR.gif יד להחלמה
Big-Bullet-SQR.gif ניתוחים משמרי שד (lumpectomy)
Big-Bullet-SQR.gif סוגי הטיפול
Big-Bullet-SQR.gif מעקב לאחר ניתוח למפקטומי
Big-Bullet-SQR.gif בצקת לימפטית
Big-Bullet-SQR.gif עם הפנים לעתיד
Big-Bullet-SQR.gif מידעון

 


 

מבוא

דברים רבים משתנים בן לילה עם גילוי מחלת סרטן השד.

יתכן כי זו הפעם הראשונה בה יש לך קשר עם רופאים, בתי חולים וכל הקשור בכך.

הכל נראה לא מוכר: עולות הרבה שאלות, את רוצה לקבל את כל המידע האפשרי, את רוצה לדעת אלו זכויות מגיעות לך ועוד ועוד.

 

מחלת ה"סרטן" אינה מוציאה אותך משליטה על חייך!

אבחנה של מחלת הסרטן עשויה להעניק לך הזדמנות לקחת אחריות על חייך.

 

על ידי השתתפותך בקבלת ההחלטות על הטיפולים הכרוכים במחלתך, את נמצאת בשליטה.

 

המידע בא להדריך אותך כיצד לנהוג לאחר הניתוח ומסייע במספר עצות מעשיות.

 

כמו כן, תמצאי מספר תרגילי התעמלות לתרגול לאחר הניתוח שיעזרו לך לשמור על פעילותן התקינה של הזרועות ויתרמו לחזרתך המהירה לשגרת החיים הרגילה.

 

מידע זה נכתב ע"י צוות "יד להחלמה" באגודה למלחמה בסרטן ומתבסס על ניסיונן של נשים רבות שעמדו בפני אותן בעיות ושאלו את אותן שאלות.

חזרה למעלה >>


יד להחלמה

ארגון "יד להחלמה" הינו ארגון של נשים מתנדבות שהתמודדו עם מחלת סרטן השד והחלימו הפועל במסגרת האגודה למלחמה בסרטן.

גם הן, כמוך, התנסו בניתוח שד, עברו את תקופת החששות והפחדים, ורובן, שאלו שאלות הדומות לאלה המטרידות אותך ברגע זה.

נשים אלו עברו הכשרה מקצועית והתנדבו על מנת להשיב לך על שאלות אישיות העשויות להתעורר אצלך בכל הקשור להתמודדות עם מחלת סרטן השד, מהבחינה הגופנית, הנפשית והאסתטית. הן מעוניינות להקל עליך ולהתחלק איתך בניסיון האישי שלהן.

בארגון "יד להחלמה" פועלות נשים מתנדבות העומדות לרשותך. נשים מלאות אנרגיה ואופטימיות שהיו בעבר במקום בו את נמצאת היום, ויכולות לשמש לך מראה אופטימית לעתיד.

חזרה למעלה >>


ניתוחים משמרי שד (lumpectomy)

 1. למפקטומיה (Lumpectomy) - סילוק כירורגי של הגוש הסרטני (כריתה חלקית של השד)
 2. קוודרנטקטומיה (Quadrantectomy) - הסרת הרביע של השד בו ממוקם הגידול הסרטני.
 3. הסרת כל רקמת השד והפכטמה, תוך שימור מרבי של עור השד (Skin-sparing mastectomy)  ושיחזור.

בנשים אשר הגידול הסרטני שנתגלה אצלן קטן יחסית לגודל השד, ניתן, בדרך כלל, לטפל בניתוח המשמר את השד. ניתוח זה כולל את הוצאת הגידול יחד עם חלק מן הרקמה הבריאה מסביב לו. צורתו החיצונית של השד נשמרת בניתוח כזה, אם כי ייתכן עיוות מסוים.

 

לאחר ניתוח כזה, ברוב המקרים, חייבת האישה, לעבור טיפול משלים באמצעות הקרנות. כיום, מצטברות עדויות שניתן לחסוך את הטיפול הקרינתי אצל נשים מבוגרות עם גידולים מוקדמים הרגישים להורמונים.

 

חשוב לדעת כי לא כל המטופלות עם סרטן שד בשלב מוקדם מתאימות לניתוח זה.

 

הרופא המנתח יעריך בכל מקרה לגופו, את סוג הניתוח הדרוש על בסיס הממוגרפיה, דרגת המחלה, מיקום ואופי הגידול, גודל השד, היכולת להשיג תוצאה קוסמטית טובה וגיל האישה.

 

קיימת חשיבות לדעת אם תאי הגידול התפשטו לקשריות השד ("בלוטות הלימפה"). הדבר משפיע על הסיכוי להחלמה ולעיתים תכופות גם על הטיפול והמעקב אחרי הניתוח.

אצל חלק מן החולות, אצלן הוסרו קשריות הלימפה, עלולות להתפתח תופעות לוואי, כגון בצקת לימפטית, ולכן, שיטת ניתוח שתאפשר כריתה בררנית של קשריות הלימפה הינה בעלת חשיבות מרבית.

 

אפיון גנטי של הגידול

רוב ניתוחי סרטן השד מתבצעים היום לאחר שהגוש עצמו נדגם ע"י מחט מיוחדת בהנחיית אולטראסאונד, בהנחיית ממוגרפיה (ממוטומיה), או בדיקור ישיר, ולאחר שהדגימה נבדקה במיקרוסקופ. רצוי , שהדוח הפתולוגי של דגימה זו, לרבות בדיקת קולטנים לאסטרוגן, לפרוגסטרון ולהרספטין יהיו בידי המנתח מספר ימים לפני הניתוח. יש לכך חשיבות במספר מישורים:

 

א. הערכת מידת אלימות הגידול

ב. הערכה מקדמית לגבי הסיכוי שהגידול יגיב לטיפול הורמונלי או בהרספטין

ג. לאפשר בדיקה גנטית של הגידול.

 

לאחרונה פותחו ואושרו לשימוש שתי בדיקות המאפיינות את הגידול עצמו באופן גנטי. שתי הבדיקות מסוגלות לסייע רבות בהחלטה אם טיפול כימי לאחר הניתוח יתרום משמעותית למניעת חזרת המחלה. בדיקה אחת מכונה "אונקוטייפ" ( Oncotype ) ויכולה להתבצע גם לאחר הניתוח, בכל עת שרוצים. הבדיקה השנייה מכונה "מאמא פרינט" ( Mammaprint ) , והיא חייבת להתבצע תוך כדי הניתוח, כי לביצועה דרוש חומר טרי מהגידול. לפיכך, התאמת הגידול לבדיקה זו או זו לאחת מהבדיקות צריכה להיות ידועה קודם לניתוח, כפי שהודגש למעלה.

 

בדיקות אלו ממומנות חלקית או במלואן ע"י חלק מקופות החולים וחלק מן הביטוחים הפרטיים. כדאי לברר פרטים אלו עם הגורמים המבטחים.

 

שתי בדיקות חדשניות אלו, מהוות אבן דרך מתקדמת ביותר בהתאמת הטיפול באופן פרטני לחולה ולסוג הגידול הייחודי שלה.

 

איתור קשריות הזקיף (sentinel node)

כיום ניתן במרכזים רפואיים רבים לבצע מיפוי לימפתי קדם ותוך ניתוחי, הנקרא איתור קשריות הזקיף ( sentinel node ) ובדיקתן. אם תאי גידול הספיקו לנדוד בדרכי הלימפה, מרבית הסיכויים שהם יתמקמו קודם כל דווקא בקשריות (בלוטות קטנות) הקרובות לגידול. לפיכך, בדיקה קפדנית שלהן היא מדויקת יותר מאשר בדיקה שטחית של כל הקשריות.

 

השיטה משלבת הזרקת כמות מזערית של נוזל רדיואקטיבי והזרקת חומר צבע כחול לאזור שסביב לגידול. בעזרת מכשור רפואי מתאים, ממפה הרופא/ה המנתח/ת את אגני אזור הניקוז הלימפטיים, מסיר רק את קשרית הלימפה (לפעמים שתיים), בה/ן נמצא הנוזל הצבוע (קשרית הזקיף), ומעביר את הדגימה לבדיקה פתולוגית. ניתן לבצע בדיקה חלקית, מהירה של הקשריות תוך כדי הניתוח  (חתך קפוא), אך תוצאותיה אינן סופיות. במקרים בהם לא יימצאו תאי גידול סרטני בקשריות הזקיף בתום בדיקה הקפדנית המלאה, קיימת סבירות גבוהה כי גם כל קשריות הלשד האחרות אינן נגועות, ואין צורך בהסרתן. להסרת קשריות הזקיף בלבד שיעור נמוך מאד של סיבוכים, אם כי בחלק מן המקרים (2-3%), לא מאותרות גרורות לימפטיות, למרות שהן קיימות. לכן יש צורך במעקב, במיוחד בחודשים הראשונים.

 

ברוב המקרים, בהם יסתבר כי קשרית הזקיף נגועה, יסיר המנתח את כל שאר קשריות הלשד באותו אזור. אם המידע כי קשרית הלשד נגועה הושג כבר בזמן הניתוח, יבוצע ניקוי כל הקשריות באותו ניתוח עצמו. אם הכירורג בחר שלא לבצע בדיקה דחופה, או אם הגרורות לקשרית הזקיף אותרו רק בבדיקה הקפדנית לאחר הניתוח, יעלה הצורך בניתוח נוסף לניקוי כל קשריות הלימפה.

 

מומלץ לבצע את בדיקת קשריות הזקיף ע"י כירורג המיומן בטכניקה זו, הפועל בשיתוף עם פתולוג ומומחה לרפואה גרעינית המנוסים בתחום.

שיטה זו, של בדיקת קשריות הזקיף, מפחיתה את מספר המקרים של הסרת כל קשריות (בלוטות) הלימפה, וכתוצאה מכך מקטינה את שיעור הנשים העלולות לסבול מהיווצרות בצקת לימפטית והסיבוכים הכרוכים בה, בקרב החולות  העוברות ניתוחים לטיפול בסרטן השד.

 

אונקופלסטיקה

אונקופלסטיקה הינה תחום ניתוחי חדש במסגרת הניתוחים משמרי השד.

 

בתחום זה משולבים השיקולים האונקולוגיים עם השיקולים האסתטיים, כאשר השיקולים האונקולוגיים תמיד עולים על השיקולים האסתטיים.

 

בטיפול בסרטן השד קיימת כיום גישה רב מערכתית בה מעורבים רופאים מתחומי טיפול שונים כבר משלב מוקדם של הטיפול באישה שלקתה בסרטן השד. בתכנון הניתוח בתחום האונקופלסטי מעורבים כירורג, אונקולוג, רופא הדמיה וכירורג פלסטי במטרה לתת טיפול יעיל כנגד המחלה, תוך התחשבות מרבית בצד האסתטי.

 

הטכניקה האונקופלסטית מתקנת את החסר הנוצר כתוצאה מהסרת הרקמה הגידולית על ידי שימוש ברקמת השד הנותרת, לדוגמה שינוי מיקומם של מרכיבים מהשד עצמו לצורך השלמת צורתו. השיטה עשויה לכלול שימוש בשתלים.

השימוש בשיטה יגרום בדרך כלל להרמת או הקטנת השד המנותח ולכן יהיה צורך בהקטנת השד הבריא, בו זמנית או בניתוח נפרד.

 

היתרון הבולט של ניתוח בגישה אונקופלסטית הנו היכולת להסיר את הגידול בשוליים רחבים ונקיים, ולהגיע לתוצאה אסתטית טובה של השד המנותח ולסימטריה טובה עם השד השני, והיא מתאימה בעיקר למקרים בהם יש צורך בכריתה נרחבת יחסית לגודל השד ,לשם הוצאת הגידול.

 

כל אישה המועמדת לניתוח משמר שד יכולה לשקול ניתוח בגישה האונקופלסטית, ומומלץ כי תתייעץ עם צוות הרופאים הכולל כירורג, אונקולוג, רופא הדמיה וכירורג פלסטי, שיקבעו את התאמתה לתהליך זה.

 

לאחר ניתוח משמר, חשוב לפנות להתייעצות עם אונקולוג/ית, ,כדי להחליט על המשך הטיפול.  התייעצות זו חשובה ועלייך לבקש את הפניית הרופא/ה  המנתח/ת  אל האונקולוג/ית. מומלץ לקיים  התייעצות כירורגית-אונקולוגית משותפת לפני החלטה על הניתוח. במרכזים רבים צוות רב-מקצועי בוחן וממליץ לאחר דיון משותף, על דרכי הניתוח והטיפול.

 

אפשרויות המשך הטיפול הן: טיפול קרינתי, טיפול כימי, טיפול הורמונאלי, טיפול ביולוגי או שילוב של כמה טיפולים יחד.

במהלך הטיפול בסרטן השד נעשה שימוש באמצעי אבחון רבים ושונים, לאגודה למלחמה בסרטן חוברת המסבירה ומפרטת את אמצעי האבחון השונים בהם נעשה שימוש במהלך הטיפול.

חזרה למעלה >>


סוגי הטיפול

טיפול קרינתי (רדיותרפיה)

בטיפול קרינתי נעשה שימוש בקרניים בעלות אנרגיה גבוהה המתמקדות בהרס תאי הגידול הסרטני,תוך גרימת נזק קטן, ככל האפשר, לתאים הבריאים ולרקמות הבריאות סביב הגידול.

הטיפול נמשך שבועות אחדים. על עור גופך יסמנו את המקומות אליהם יכוונו קרני האנרגיה.

 

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת על טיפול בקרינה לשד, העוסקת בנושא ביתר הרחבה, וכן סרט הדרכה לנשים על הטיפול בקרינה לשד.  לקבלתם  ללא תשלום ניתן לפנות ל'טלמידע' 1-800-599-995.

 

 

טיפול כימי (כימותרפיה)

בטיפול כימי נעשה שימוש בתרופות אנטי סרטניות (ציטוטוקסיות) על מנת להשמיד תאי גידול סרטניים. ניתן להשתמש בכימותרפיה לפני הניתוח (טיפול ניאו-אדג'ובנטי) או לאחריו (טיפול אדג'ובנטי) . התרופות ניתנות בהזרקה לתוך הוריד.

הטיפול הכימי פועל על ידי הפרעה לתהליכי הגידול והחלוקה של תאי הסרטן. ייתכן שהתרופות יפחיתו באופן זמני את מספר הכדוריות בדם. כאשר ספירת הדם נמוכה, קיימת נטייה מוגברת לזיהומים ולעייפות יתר. 

 

האגודה למלחמה בסרטן הוציאה לאור את חוברת העוסקת בהרחבה בנושא כימותרפיה. ניתן לקבלה ללא תשלום באמצעות פנייה ל'טלמידע' : 1-800-599-995.

 

טיפול הורמונאלי

תאי השד הבריאים מושפעים על ידי הורמונים נשיים שונים, אשר החשובים ביניהם הינם האסטרוגן והפרוגסטרון שמקורם בשחלות.

לתאי השד המושפעים על ידי ההורמונים יש קולטנים (רצפטורים) מיוחדים העוזרים לקלוט את ההורמונים מתוך הדם ולהעבירם לתאים.

 

כיום ידוע, כי גם תאי השד הבריאים מושפעים ע"י ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון.

הוכח כי הפחתה מכוונת ברמת הורמונים אלו מעכבת את התפתחות מחלת סרטן השד.

מסיבה זו, נהוג לבדוק את כמות הקולטנים לאסטרוגן ופרוגסטרון בכל גידולי השד, מיד לאחר הוצאתם בניתוח.

 

הבדיקה היא כמותית, וככל שכמות הקולטנים גבוהה יותר, כך הסיכויים להשפעת הטיפול המנטרל את השפעת ההורמונים טובה יותר. התוצאות הטובות ביותר עם טיפול הורמונלי נצפו אצל נשים אשר בתאי הגידול שלהן נמצאו קולטנים גם לאסטרוגן וגם לפרוגסטרון. אצל נשים בהן לא נמצאו קולטנים התגובה לטיפול ההורמונלי הייתה נמוכה.

 

טיפול בטמוקסיפן

הטמוקסיפן מעכב קשירה של אסטרוגן לקולטנים לאסטרוגן שנמצאים בגידול. הוא יעיל כנגד גידולים עם קולטנים חיוביים לאסטרוגן ו/או לפרוגסטרון, גם אצל נשים לפני גיל המעבר וגם אצל נשים מבוגרות יותר, לאחר גיל המעבר והפסקת המחזור החודשי.

 

טיפול במעכבי ארומטז

ארומטז הינו אנזים, האחראי על השלב האחרון בתהליך ייצור אסטרוגן, בבלוטת יותרת הכליה וברקמת השומן. הטיפול במעכבי ארומטז מדכא את ייצור האסטרוגנים באמצעות האנזים , ומונע את האסטרוגן מהתאים הממאירים. טיפול זה יעיל רק בקרב נשים אשר שחלותיהן אינן פעילות. תרופות הפועלות בשיטה זו הינן ארימידקס, פמרה וארומזין.

כיום מקובל לתת טיפול הורמונאלי לכל החולות בסרטן השד שיש להן קולטנים חיוביים לאסטרוגן ופרוגסטרון. מטרת הטיפול ההורמונלי, כאמור, היא לשנות את הסביבה ההורמונאלית של הגידול ובדרך זו לעכב את התפתחותו.

 

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת "הטיפול ההורמונאלי בסרטן השד" המעניקה מידע נרחב בנושא זה. לקבלתה ללא תשלום, ניתן לפנות ל'טלמידע': 1-800-599-995

 

טיפול ביולוגי

טיפולים ביולוגיים במחלת סרטן השד מבוססים על העיקרון של הכוונת התרופה כנגד מטרה אופיינית וייחודית לתא הסרטני.

הרצפטין הינו נוגדן שדומה לנוגדנים המיוצרים בגוף האדם ומיוצר בשיטות של הנדסה גנטית.

ההרצפטין נקשר לקולטן HER-2 על דופן התא ועל ידי כך מעכב את התחלקותו המהירה של התא הסרטני ואת התפתחות הגידול. הטיפול בהרצפטין מחייב בחירה של חולות מתאימות.

כדי להימצא מתאימה לטיפול זה, יש לעבור בדיקה מקדימה, שבוחנת את רמת החלבון HER -2 בתאי הגידול. חלבון ה- HER-2 מצוי על פני התא הסרטני ברמות שונות ומסייע בהתפתחותו ובהתחלקותו המהירה של התא. כשתוצאות הבדיקה מצביעות על שיעורים גבוהים של החלבון, יש מקום לבחון טיפול בהרצפטין.

 

תפיסת טיפול זו הינה חדשנית וכוונתה להתאים לכל חולה את הטיפול המיטבי עבורה.

 

לאגודה למלחמה בסרטן דפי מידע העוסקים בתרופות השונות הניתנות כחלק מהטיפול כנגד מחלת סרטן השד. לקבלתם ללא תשלום, ניתן לפנות ל'טלמידע': 1-800-599-995

חזרה למעלה >>


מעקב לאחר ניתוח למפקטומי

לאחר הניתוח, תוזמני לביקורת מעקב בבית החולים. המעקב יכלול בדיקת אונקולוג ובדיקת הכירורג המנתח לאורך זמן. רגישותו של הכירורג לשינויים באזור הניתוח גבוהה יחסית, ויש ערך מוסף לבדיקתו, בעיקר אם הוא בעל התמחות כירורגית-אונקולוגית.

 

קיימות שיטות שונות של טיפול ומעקב לאחר הניתוח.

הימנעי מהשוואה עם נשים אחרות אשר עלולה לגרור אותך להסקת מסקנות מוטעות!

 

המראה שלך

ניתוח שד אינו מחייב מלתחה חדשה. תוכלי להשתמש בבגדייך, כולל החזיות, גם בעתיד. יידרש אולי תיקון או התאמה פה ושם.

הקדישי תשומת לב למראה שלך. הופעה נאה ומטופחת ולבוש מסודר בבית, כמו גם ברחוב, יבטאו את רצונך להחלים במהרה ולחזור לאורח חיים תקין, ויעניקו לך הרגשה טובה יותר.

 

ניתן לפנות ל"יד להחלמה" כדי לקבל ממתנדבות "יד להחלמה" ייעוץ בנושא מתוך ניסיונן, וסיוע במציאת פתרון הולם.

 

"להיראות טוב להרגיש טוב יותר"

האגודה למלחמה בסרטן מפעילה תכנית מיוחדת הנקראת "להיראות טוב להרגיש טוב יותר" במסגרתה מוענקים לחולות הסרטן יעוץ תדמיתי, טיפולי טיפוח, איפור וקוסמטיקה, כאשר הקו המנחה הוא לסייע בהתמודדות עם תופעות הלוואי הקשורות במראה החיצוני, לשפר את ההרגשה האישית והדימוי העצמי וכך לסייע לחולה להתמודד טוב יותר עם מחלתה. יזמה ומפעילה בהתנדבות את הפרויקט ד"ר פרנסין רובינסון. להצטרפות ומידע ניתן להתקשר לסילביה אלשוילי, מרכזת הפרויקט בטל: 03-5721618.

 

התפקוד בבית

החזרה הביתה

בבית החולים הגישו לך אוכל, סידרו את מיטתך ועזרו לך בכל. עם כל רצונך לחזור הביתה מהר ככל האפשר, החזרה תלווה בחששות ואי ודאות.

חשוב שתזכרי כי בימים הראשונים, תרגישי עייפות וחולשה ואולי אף כאבים. זהו דבר טבעי אשר אינו צריך להדאיג אותך.

הרגילי עצמך, בקצב שלך, לקצב חיי הבית. בתקופה הראשונה לאחר הניתוח, כדאי שתרבי במנוחה ולא תתאמצי מעל לכוחותיך.

 

מותר לבקש עזרה ולבטא את הרגשתך האמיתית.

 

תחושת אי הנוחות תחלוף עם הזמן ואת תשובי לאיתנך ותוכלי לחזור לתפקוד מלא מכל הבחינות.

 

פיזיותרפיה לאחר הניתוח

למנתחים שונים העדפות שונות לגבי הפעלת הכתף לאחר הניתוח. ככלל, עלייך לקבל הנחיות מפיזיותרפיסט טרם עזיבתך את בית החולים. אם הוסרו רק קשריות הזקיף, מומלצת הפעלת הכתף לטווחים מלאים בכל הכיוונים עד לגבול הכאב, כדי למנוע יצירת נוקשות בצלקת הניתוחית ובבית השחי. אם הוסרו רוב קשריות הלימפה, יש לבצע הפעלה בצורה מתונה והדרגתית, (בשבוע הראשון עד ל 90 מעלות/ גובה הכתפיים או פחות עד לגבול הכאב)

 

התרגילים חשובים למתיחת הצלקת, להבטחת תנועה חופשית של הכתף והזרוע, ולשמירה על גוף זקוף.

 

השינה

בתקופת ההחלמה, חלק מהנשים מגלות שנוח להן לישון עם כרית מתחת לכתף בצד של הניתוח.

 

בתנוחה זו, הזרוע מונחת לצד הגוף, או מכופפת קלות מעבר לראש.

אם את רגילה לישון על הבטן ,את יכולה להשתמש בכרית אחת או שתיים,כדי לתמוך את האזור הרגיש של מקום הניתוח.

 

הקשר עם בן הזוג

חשוב כי תחלקי את רגשותיך עם בן הזוג, מוקדם ככל האפשר.

בן זוגך בחר בך בזכות אישיותך ותכונותייך. הקשר ביניכם עמוק יותר מאשר היחס לגופך. תני לו אפשרות לעבור את המשבר שלך, יחד איתך ואל תדחי אותו מעלייך.

גם הוא חווה חששות ופחדים ואם תסתגרי בפניו, יקשה עליו לשמש לך אוזן קשבת וכתף תומכת.

 

לעיתים נוצרים "קצרים בתקשורת" כאשר האישה חוששת כי חדלה להיות מושכת בעיני בעלה ואילו הוא מהסס להתקרב אליה מחשש שאינה מוכנה עדיין לכך.

שניכם זקוקים לאותה קירבה,לכן עדיף לשוחח ולהתחלק בתחושות העוברות עליכם.

במידה ואת רגילה להתפשט בנוכחות בן זוגך המשיכי לעשות כך. לא כדאי שתסתירי את עצמך מעיניו - בכך שאת מסתירה את עצמך- את מסתירה את עצמך מעצמך.

 

הוא יתרגל לצלקת: אהבתו ותמיכתו יקלו על שניכם. קבלי את אהבתו והעזרה שהוא מעניק לך. אם תנהגי בטבעיות, קרוב לוודאי שגם הוא יקבל אותך בטבעיות.

לאחר שובך הביתה, יתחדשו היחסים האינטימיים ביניכם. רגישות יתר של מקום הניתוח תדרוש אולי שינוי תנוחה, פתרו זאת יחד. זו בעיה זמנית בלבד.

 

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת בנושא "מיניות האישה" המכילה מידע נרחב בנושא זה.

 

ניתן לפנות ללנה קורץ, יועצת האגודה למלחמה בסרטן בנושאי פוריות, מיניות ודימוי הגוף,  בטל: 03-5721643 (אם עונה משיבון ניתן להשאיר הודעה) או לסילויה בטל. 03-5721618.

 

 

הקשר עם ילדייך

שהייתך בבית החולים ותקופת ההחלמה יעוררו אצל ילדייך מחשבות ואולי אף בעיות. כדאי שתשקלי היטב מה עדיף: סוד ביניכם שיביא במשך הזמן ל"שקרים לבנים", תירוצים והתחמקויות או -שיחה חופשית וגלויה על מה שעברת.

רצוי שתסבירי להם את המידע הנדרש ביחס למחלתך,בהתאם לגילם, גם אם הם צעירים. מענה ישיר לשאלותיהם ,יסייע ויקל על פחדיהם. דמיונם המפותח של ילדים ,עלול ליצור תמונה מעוותת ושונה מהמציאות, כמו גם "שמועות" שיגיעו לאוזניהם בסביבתם, (בית הספר, חברים וכו').

 

אם תאפשרי לילדייך לבטא את שמחתם על שחזרת אליהם הביתה ולהיות לך לעזר - ייטב לכולם!  כדאי לשתף את הילדים בקושי העובר על המשפחה כולה. הם עצמם יעריכו את העובדה כי מתייחסים אליהם כבוגרים וכי יש להם תפקיד. יש ילדים המבטאים חרדה וחשש על ידי הימנעות משאלות כלשהן. הם מפגינים כביכול התנהגות אדישה לנושא. הם זקוקים לעזרה בפתיחת אפיקי תקשורת בנושא שכה מאיים עליהם.

 

אם את זקוקה לסיוע בתחום זה, תוכלי לפנות ל"יד להחלמה", או לעובדת הסוציאלית בבית החולים שבו את מטופלת, על פי הרשימה בסוף חוברת זו. מרבית העובדות הסוציאליות מומנו על ידי האגודה למלחמה בסרטן, הדואגת לעדכונן והדרכתן המתמשכת.

האגודה למלחמה בסרטן הוציאה לאור את החוברת "מה אספר לילדי על מחלת הסרטן שלי" העוסקת בנושא זה בהרחבה. ניתן לקבלה ללא תשלום על ידי פנייה ל'טלמידע': 1-800-599-995.

 

אם אינך נשואה

ניתוח שד אינו מהווה מחסום מפני התקשרות עם גבר!

נשים רבות מוצאות את בני זוגן לאחר הניתוח. את תחליטי מתי לגלות לגבר שהכרת , כי עברת ניתוח.

זה לא חייב להיות מיד עם היכרותכם, כמו דברים אחרים אינטימיים של שניכם שאינם מוצגים במפגש הראשון בין גבר ואישה.

כאשר נרקמים יחסים של הערכה והבנה הדדיים, יגיע גם הרגע לגילויים אישיים, כולל הניתוח וזה יעמיק את הקשר ביניכם, אם הוא אמיתי.

 

הקשר עם הקרובים לך

אדם אינו חי לבד. במקרים רבים יש לך הורים, אחיות, ידידים , חברים לעבודה וכדאי לזכור שאת זקוקה לכוחות נפשיים כדי להתמודד עם המחלה, במקום להשקיע אנרגיה וכוחות בהסתרתה.

 

אינך חייבת לגלות לאיש את דבר הניתוח, אך מי שקרוב אלייך,ירצה להיות לך לעזר.

במידה ולא תבטאי את מה שמעיק עלייך, תקום ביניכם מחיצה. רק את יכולה להחליט עם מי את רוצה להתחלק במה שעובר עלייך!

 

רחצה בים או בבריכה

שחייה מאד מומלצת, לא רק כתרגול, אלא גם להרגשת בריאות ורעננות כללית. תוכלי להשתמש בבגד הים הקודם שלך, לאחר שתתקיני בחזייה, כיס להבטחת יציבות הפרוטזה החלקית.

(בחלק מהניתוחים משמרי השד, אין צורך בשינויים אלו).

 

אם את זקוקה לבגד ים חדש - קיימים דגמים אופנתיים בשוק שיתאימו לצרכייך. אין צורך בהזמנת בגד ים מיוחד!

 

חשוב לזכור! כל אזור בגוף שעבר טיפול בקרינה הינו רגיש לקרני השמש! יש להיעזר במסנן קרינה בעל מקדם הגנה גבוה ולהימנע משיזוף מוגזם.

 

בזמן הטיפול הקרינתי, יש להימנע לחלוטין מחשיפת האזורים הרגישים לשמש!

 

למידע נוסף והדרכה בנושא התנהגות חכמה בשמש.

 

עצות מעשיות

 • הגיון בריא וגישה חיובית יעזרו לך למצוא שוב את מקומך בסביבתך הטבעית. שובך המהיר ככל האפשר לאורח חיים רגיל,יוסיף הרבה להרגשתך הטובה.
 • קבלי את עזרת הסובבים בחיוך ובתודה,הם מרגישים צורך לסייע, עד שתחזרי לתפקוד רגיל.
 • אם את חשה כי משקל הארנק או החבילות שבידך, גורמים לך לאי נוחות, התרגלי לשאת אותם בתוך זרועך, כאשר המרפק כפוף (כמו החזקת תינוק) וזאת כדי למנוע משיכת הכתף בצד המנותח. (עדיף להעביר את התיק לצד השני, הצד הלא מנותח).
 • בעת שכיבה - השתדלי להחזיק את זרועך מעל ראשך. בעת ישיבה- השעיני את הזרוע בגובה הכתף על גבי הספה, או משענת הכסא.
 • המשיכי לתרגל את פעילות היד. עם הזמן ישתחרר מתח הצלקת. כשתשובי לאיתנך, יהיו עבודות הבית השגרתיות חלק גדול של תרגול עבורך. הצעת מיטות, גיהוץ, או ניגוב אבק, הינן פעולות הדורשות את הרמת הזרוע ויישורה. על ידי כך, מתחזקים השרירים והיד תחזור לכושר שלה.
 • תוכלי לחזור בהדרגה לסוגי הספורט והתחביבים בהם עסקת קודם לניתוח. יש לשים לב שכל עוד הצלקת טרם הגלידה יש להיזהר בחזרה לפעילויות הדורשות את מאמץ הזרועות, כגון: נהיגה, שחייה, או טניס, ולעשות זאת בהדרגה.
 • טפחי את עצמך ואל תזניחי את הופעתך החיצונית. הופעה נאה תביא לשיפור מצב הרוח שכן ידוע כי: "להיראות טוב זה להרגיש טוב יותר".
 • בתקופה הראשונה לאחר הניתוח, עלול העור מסביב למקום הניתוח, להיות רגיש. התייעצי עם הרופא ואל תשתמשי על דעת עצמך במשחות שונות. אם את עוברת טיפול קרינתי, יתכן שתינתנה לך הוראות מיוחדות כיצד לטפל בעור באזור הטיפול - הקפידי למלא אחריהן.
 • כשאת רוחצת את מקום הניתוח, עשי זאת בעדינות, ונגבי ללא שפשוף.
 • כשיש פצע ניתוחי בבית השחי, אסור למרוח משחות וקרם גוף. אם אינך עוברת טיפול קרינתי והפצע הניתוחי החלים, אין מניעה להשתמש בדאודורנט. אם הצוות הרפואי אישר לך שימוש בדאודוראנט בעת קבלת הטיפול הקרינתי יש להקפיד לבחור דאודוראנט נטול אלומיניום ו אלכוהול.
 • קיימות שיטות שונות בכל הקשור בניתוח ובטיפולים שלאחריו. אין מקרה דומה למשנהו, ולכן אל תשווי את עצמך עם אחרות והימנעי מהסקת מסקנות העלולות להיות מוטעות.
 • עלייך להיות מודעת לשינויים בשדייך ובגופך ולהקפיד על ביקורי מעקב אצל הרופא/ה המטפל/ת בך במכון האונקולוגי, עפ"י התדירות שתקבע לך.

פעילות גופנית - תרופה יעילה לעייפות

מחקרים שנערכו בשנים האחרונות, הצביעו על כך שפעילות גופנית סדירה, כגון הליכה חצי שעה כל יום, משפרת באופן ניכר את תחושת העייפות. מחקרים מבוקרים מראים כי פעילות גופנית יעילה בהפגת עייפות ובהעלאת רמת התפקוד היומיומי תוך שיפור מהותי באיכות החיים.

 

פעילות גופנית סדירה משחררת מתחים ומפחיתה דיכאון, תורמת להערכה עצמית גבוהה, משפרת את מצב הרוח ומשכללת את היכולת התפקודית. פעילות גופנית מחזקת את השרירים שיתכן ונפגעו כתוצאה מהטיפולים במחלת הסרטן ומסייעת בשיקום החולשה והקשיים בשיווי המשקל הנגרמים כתוצאה משכיבה ממושכת.

 

המלצת ארגונים מקצועיים בין-לאומיים היא שכל אדם יעסוק בפעילות גופנית בעצימות בינונית עד גבוהה (כגון הליכה מהירה) לפחות חצי שעה כל יום או במרבית ימות השבוע. ניתן לבחור את סוג הפעילות לפי העדפה האישית ובלבד שתהא עליה בדופק ובנשימה בשעת הפעילות, כמו בפעילויות אירוביות, כגון: הליכה, ריצה, שחייה, רכיבה על אופניים, ריקוד, התעמלות, מכון כושר וכדומה.

 

חשוב להתחיל כל פעילות גופנית בעצימות נמוכה (למשל הליכה רגילה) ולהעלות בהדרגה תוך מספר שבועות לעצימות בינונית עד גבוהה (למשל הליכה מהירה), בהתאם להסתגלות הגופנית לפעילות. פעילות גופנית מקלה על תופעת העייפות המלווה את מחלת הסרטן, משפרת תפקוד נפשי ומיני, מאיטה את תהליך ההזדקנות ומפחיתה באופן ניכר את הסיכון להתקפי לב, סרטן, סוכרת, יתר לחץ דם, השמנה, בריחת סידן.

 

פרטים נוספים על פעילות גופנית לחולי סרטן ניתן לקבל בפנייה ל'טלמידע' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995

 

חזרה למעלה >>


בצקת לימפטית

לאחר הסרת רוב קשריות הלימפה של בית השחי, תיתכן נטייה להתנפחות היד והזרוע בשל הוצאתן. המערכת הלימפטית מהווה מרכיב מרכזי במערכת החיסונית של הגוף ואחראית על ניקוז והחזרת נוזלים וחלבונים מהרקמה הבין תאית אל מחזור הדם, על סינון גורמים זרים כמו חיידקים, וירוסים, תאים סרטניים וחומרים אנאורגניים.

 

בהיעדר קשריות הלימפה וכתוצאה מהצלקת הניתוחית וההידבקויות סביבה, עלולה להיפגע יכולת ההובלה והספיגה של מערכת הלימפה בצד המנותח, דבר הגורם בחלק מהמקרים, להתפתחות בצקת (נפיחות) הקרויה: "לימפאדמה" או "בצקת לימפטית". ברוב המקרים, הנפיחות קלה וכמעט בלתי נראית לעין. לעיתים, הנפיחות ניכרת.

 

לא כל המנותחות מפתחות בצקת לימפטית משמעותית והניסיון מראה שהקפדה על כללים מסוימים, או הימנעות מפעילויות שונות, מפחיתים את הסיכון.

 

כללים להפחתת הסיכון להתפתחות בצקת לימפטית

 • לבשי כפפות על ידך בעת עבודת בית וגינה או כל עבודה העלולה לגרום לפציעה ואפילו הקטנה ביותר.
 • הימנעי מגילוח בית השחי והמפשעה בסכין גילוח, (מומלץ להשתמש במכשיר גילוח חשמלי), ומחיתוך העור סביב הציפורניים.
 • היזהרי גם מעקיצת יתושים ומשריטות על ידי בעלי חיים.
 • הימנעי מטיפול בדיקור סיני ביד בצד המנותח.
 • במקרה של פציעה הקפידי לחטא את המקום. פגיעה בעור מאפשרת חדירה של חיידקים לרקמת התאים ולגרימת דלקת העלולה להוביל להתפתחות בצקת, בשל ניקוז לא תקין באזור, בהעדר בלוטות לימפה.
 • הימנעי מלקיחת דם, מהחדרת עירוי, או ממתן זריקה בזרוע בצד המנותח
 • העלולה להתפתח לבצקת, או שבעבר סבלה מבצקת. זריקות גורמות לניקוב העור ומאפשרות חדירת חיידקים ויצירת זיהום המוביל ליצירת בצקת.

זכרי! חשוב מאד להפעיל את הזרוע והיד בצד המנותח ולחזק את הגפה בהדרגה.

 • מומלץ שתמדדי לחץ דם בזרוע שאינה בצד המנותח. רצוי שתימנעי מענידת תכשיטים כמו טבעת, שעון וכדומה, הלוחצים על הזרוע, או על כף היד בצד המנותח.
 • השרוול המנופח של מכשיר מדידת לחץ הדם מגביל את הזרימה הלימפטית ועלול למוטט את כלי הלימפה העדינים. כך נגרמת חסימה נוספת במערכת הלימפה באזור, העלולה להביא ליצירת בצקת.
 • הימנעי מנשיאת תיק על הכתף שבצד המנותח ורוקני את התיק מחפצים לא נחוצים. הימנעי מסחיבת חפצים כבדים, מתרגילי ספורט לא מבוקרים, או מפעילויות אחרות מאמצות הגורמות לעייפות או לכאב. כמו כן, רצוי להימנע מפעולת דחיפה ע"י היד שבצד המנותח.
 • סחיבה ועבודה מאומצת דורשות עבודה מוגברת של השרירים הזקוקים לחמצן ומזון, ולכן מזרים הגוף כמות גדולה יותר של דם לאיבר הפעיל. יכולת הניקוז של מערכת הלימפה מוגבלת בשל הניתוח והנוזלים אשר באופן טבעי יוצאים מכלי הדם אל הרקמה נשארים ברקמה ולא מנוקזים על ידי מערכת הלימפה, משום שיכולת הניקוז של המערכת מוגבלת. דבר זה עלול לגרום להתנפחות הגפה.
 • הימנעי מחשיפה לטמפרטורות קיצוניות, כגון: בעת חשיפה לשמש, חשיפה לקור עז, מקלחות חמות או סאונה. חום מגביר את זרימת הדם ברקמות ובעקבות זאת עלול להיווצר גודש שאינו מתנקז ביעילות בשל הסרת קשריות הלימפה.
 • מדי פעם, חשוב להניח לזמן מה את הזרוע שבצד המנותח, גבוה ככל האפשר. כוח הכובד עוזר לניקוז הדם ובעת שהזרוע מורמת, הדם יורד ממנה ומתנקז לתוך מערכת הניקוז של הגוף.
 • שמרי על ניקיון קפדני של עורך ויבשי היטב ובעדינות את הזרוע שבסיכון לבצקת,לאחר רחיצה יומיומית. רצוי למרוח קרם גוף.
 • חשוב לשמור על גמישות ושלימות העור למניעת גירויים ודלקות.
 • מומלץ לבצע פעילות גופנית, מאוזנת , כגון: הליכה, רכיבה על אופניים, או שחייה. כיווץ השרירים, כפי שקורה בעת פעילות ספורטיבית, פועל כמו משאבה ועוזר לזרימת הנוזל הלימפטי ומונע יצירת בצקת.
 • במידה והופיעה נפיחות, מומלץ לבצע את הפעילות עם חבישה אלסטית. יש להקפיד שהפעילות לא תגרום לעייפות / מאמץ יתר בגפה ולא תגרום לכאב או בצקת.
 • לפני טיסה, מומלץ לחבוש את היד או ללבוש שרוול אלסטי ולהשאירה באופן זה עד לאחר הנחיתה. לחץ האוויר הנמוך עלול לגרום להופעת בצקת או להחמרתה.
 • הימנעי מהשמנת יתר. שמרי על דיאטה עשירה בסיבים ודלת מלח. עליה במשקל יכולה להגדיל את הנפיחות בזרועך. עם הופעת נפיחות, התייעצי עם רופאך בנוגע לטיפול הרצוי ולתרופות מתאימות.

התמידי בתרגול פיזיותרפי עם שובך הביתה.

בארגון "יד להחלמה", בטל. 1-800-360707, תוכלי לקבל מידע על פיזיותרפיסטים המתמחים בטיפול בלימפאדמה בקופות החולים, ברחבי הארץ וכן את החוברת "לימפאדמה" של האגודה למלחמה בסרטן המכילה מידע נוסף.

 

תרגילי גוף

בבית החולים, התחלת בתרגול פיזיותרפי בהדרכת פיזיותרפיסט/ית שביקר/ה אצלך באישור הרופא (אם לא הייתה אצלך פיזיותרפיסט/ית, שאלי בנושא זה את הצוות הרפואי בבואך לביקורת). זכרי כי הניתוח שעברת שונה מאישה לאישה. משום כך, יש להישמע להוראות הפיזיותרפיסט/ית.

 

התרגילים חשובים למתיחת הצלקת, להבטחת תנועה חופשית של הכתף והזרוע ולשמירה על גוף זקוף.

 

כללי יסוד לתרגול:

 • התחילי כל תרגיל ממצב הרפיה.
 • בצעי רק מספר קטן של תרגילים בכל פעם. חזרי עליהם מספר פעמים.
 • בצעי את התרגילים באיטיות.

 

בימים הראשונים, הימנעי מביצוע תרגילים הגורמים להופעת כאב.תרגלי רק עד לנקודת הכאב.

 

היום הראשון לאחר הניתוח: בשכיבה על הגב עם ברכיים כפופות.

 • בצעי תרגילי נשימה
 • דחפי  את הכתפיים אל המזרון ושחררי
 • כשאת שוכבת על המיטה , סגרי את כל היד בתנועת אגרוף, כופפי את המרפק, ישרי את המרפק ופתחי את האגרוף.

מהיום השני עד היום השישי לאחר הניתוח

חזרי על התרגילים של היום הראשון והוסיפי את התרגילים הבאים.

 

עמידת מוצא: ישיבה על כסא עם תמיכה בגב, ירכיים משוחררות לצידי הגוף, רצוי מול מראה.

 

תרגיל 1 -

מתחי את צווארך למעלה עד כמה שניתן, כשהסנטר מופנה פנימה.הפני ראשך מצד לצד והשתדלי להביט מעבר ומעל לכתף, בגבול היכולת שלך.

 

כופפי את ראשך מצד לצד כך שהאוזן תתקרב לכתף, בגבול היכולת שלך. אל תרימי את הכתף!

 

תרגיל 2 -

הרימי את הכתפיים לכיוון האוזניים, הישארי במצב זה שניות מספר ושחררי.

נסי לעבוד באפן שווה עם שתי הכתפיים.

בעת הרמת הכתפיים, שאפי אויר וכשאת מורידה אותן, נשפי את האוויר החוצה.

 

תרגיל 3 -

משכי את הכתפיים אחורה כשהכתפיים שמוטות והגב זקוף. הישארי במצב זה מספר שניות ושחררי.

 

תרגיל 4 -

משכי את הכתפיים למעלה ובתנועה סיבובית, אחורה. הורידי אותן, תוך שמירה על גב זקוף.

 

תרגיל 5 -

שבי מול מראה, שלבי אצבעות רפויות, ישרי את המרפקים והרימי את הידיים עד לגובה הכתפיים או עד לסף הכאב. ניתן לבצע את התרגיל גם בשכיבה על הגב.

לאחר שבוע, נסי להרים את הידיים מעבר לגובה הכתפיים . (בתנאי שהדבר אינו גורם לכאב).

 

מהיום השביעי לניתוח ואילך

עמידת מוצא: שכיבה על הגב, או ישיבה על כסא.

 

תרגיל 6 -

שלבי את כפות הידיים והניחי אותן מאחורי העורף. פתחי את המרפקים לצדדים עד כמה שניתן. סגרי את המרפקים והוסיפי שאיפת אויר כשאת סוגרת אותם. אל תבצעי את התרגיל בטווח הכאב!

 

תרגיל 7 -

קחי חבל קפיצה שאורכו פי שלוש מאורך זרועך וקשרי כל קצה בקשר מסיים כפול. חברי קצה אחד של החבל לידית של דלת סגורה, במרחק של 1.50 מ' (7-8 מרצפות) כאשר הצד המנותח מופנה לדלת ואת קצה החבל השני אחזי בידך. הניחי את היד השנייה על המותן לשמירת שיווי המשקל.

 

התחילי לסובב את החבל כשם שאת מסובבת חבל קפיצה.תחילה סובבי במעגלים קטנים כשאת מרחיבה אותם בהדרגה עד כמה שאפשר. הקפידי שזרועך תישאר ישרה ואל תכופפי את המרפק.

 

התרגיל מעייף מאד - יש להקפיד על מנוחה והפסקות!

 

תרגיל 8 -

השליכי קצה אחד של החבל מעל לדלת פתוחה, או מעל מוט ברזל המשמש את וילון המקלחת,כך ששני הקצוות יהיו תלויים חופשיים למטה.

שבי מתחת למוט הברזל . אם את משתמשת בדלת פתוחה, שבי כאשר הדלת בין ברכייך.

 

החזיקי את החבל בשתי הידיים בקצות החבל בין האמה לקמיצה. התחילי בתרגיל כאשר הזרוע שבצד המנותח כפופה והזרוע השנייה ישרה.

כעת. משכי את החבל ע"י כיפוף הזרוע הישרה ועל ידי כך, משכי את הזרוע שבצד המנותח כלפי מעלה עד שתתיישר.

 

כך עשי לסירוגין הלוך וחזור. (תנועה המזכירה פעולת משור).

בשעת התרגיל הביטי תמיד קדימה ולא כלפי מעלה.

 

תרגיל 9 -

עמדי עם הגב צמוד לקיר. הרימי זרועותיך לאט עד גובה הכתפיים והמשיכי עד שהן מוגבהות מעל לראשך. השתדלי שהמרפקים והידיים יגעו בקיר במשך כל זמן התרגיל.

שמרי על גובה שווה לשתי הזרועות . חזרי לאט לנקודת המוצא.

 

תרגיל 10 -

עמדי זקופה עם פנייך לקיר, בפישוק רגליים קל. השעיני את מצחך אל הקיר.הניחי את כפות ידייך על הקיר בגובה הכתפיים.

טפסי באצבעותייך על הקיר למעלה, עד למצב בו יהיו שתי זרועותיך פשוטות לכל אורכן וצמודות אל אוזנייך.

 

שמרי כל הזמן על גובה שווה לשתי הזרועות . חזרי באיטיות למצב ההתחלתי.

בשני התרגילים 9 ו -10 רצוי לסמן בעיפרון על הקיר, את המקום אליו הגעת,כדי שתוכלי לעקוב אחר התקדמותך.

 

תרגיל 11 -

החזיקי מקל בשתי ידייך, כאשר המרחק ביניהן גדול מרוחב גופך. עמדי בפישוק קל, הרימי את המקל בזרועות ישרות קדימה ולמעלה.

אם את מגיעה עד מעל לראשך, העבירי את המקל אל מאחורי העורף בכיפוף מרפקים.

חזרי והרימי את המקל מעל ראשך ובאיטיות חזרי לתנוחת המוצא.

חזרה למעלה >>


עם הפנים לעתיד

נתגלה אצלך גוש בשד ועברת את הניתוח שהותאם לך ונועד להבטיח את בריאותך.

המועקה, העצב ואי הנוחות המלווים אותך בימים אלה,יחלפו עם הזמן. הצלקת סמויה ואיש אינו חייב לדעת עליה! את תשובי לאורח חיים תקין ולתפקוד יומיומי מלא.

 

כפי שתציגי את עצמך- כך תתייחס אליך הסביבה! נשארת אותה אישה כמקודם, באישיותך, בנשיותך, ובהופעתך לא השתנה דבר.

 

כל אחת מאיתנו הינה מיוחדת. התגובות וההחלמה תהיינה שונות מאישה לרעותה וזאת בשל העובדה שינם סוגים שונים של ניתוח וסוגי טיפול.

 

אין שני מקרים זהים. השוואות אינן תורמות ואינן מעידות על דבר!

 

חשוב לשאול שאלות!  הן מסייעות לצוות הרפואי להכיר אותך ואת צרכייך. אין שאלות "לא טובות" או" טפשיות". כל שאלה המעניינת אותך - היא חשובה וטובה! כדאי לרשום את השאלות לפני פגישתך עם הרופא, כדי שתוכלי לזכור אותן בעת הפגישה.

 

האמיני בעצמך

אנו רוצות להאמין כי גופנו לא ישתנה עם השנים. הדימוי הנשי העצמי שלנו מבוסס על כך. עם אבדן איבר מגופנו, נוצר עיוות בדימוי העצמי שלנו. לבנות אותו מחדש - זהו תהליך ההבראה! אל תפחיתי מערך עצמך. עמדי על רגלייך. הביטי בחיוב על הסביבה.

 

כוחותייך הנפשיים יתגברו ויתחזקו אם תתרמי מהם לזולת. נשיותך האמיתית היא ביצירת אוירה של אהבה וחמימות סביבך. במהרה תלמדי לחיות עם הצלקת.

 

זכרי כי תהיי מסוגלת לעשות כל דבר שעשית בעבר. זכרי כי בן זוגך, ילדייך ומקורבייך אוהבים אותך כתמיד. על פי התנהגותך ,כך תהא תגובתם: קדרות ודכדוך ירפו את ידיהם ויצרו אווירת דיכאון ואילו פנים מחייכים,אומץ ואמונה, יעודדו גם אותם.

 

עליך להאמין באנשים שיאהבו אותך תמיד, בגלל אישיותך. את לא השתנית והם לא השתנו!

 

אמרה סינית אומרת כי:

"במשבר יש מסר כפול: אחד - סכנה, שני - הזדמנויות חדשות".

 

חפשי את ההזדמנויות החדשות.

חזרה למעלה >>


מידעון

רכישת פרוטזה חלקית

ניתן לרכוש חלקי פרוטזות לשד.

 

למידע נוסף ראי - "מדריך לרכישת פרוטזות שד ובגדי ים" המכיל את רשימת הסלונים והחנויות ברחבי הארץ וכן את מחירון האביזרים.

 

ב'טלמידע' של האגודה למלחמה בסרטן וב"יד להחלמה" ניתן לקבל את "המדריך לרכישת פאות, בגדי ים ופרוטזת שד" המכיל את רשימות הסלונים והחנויות ברחבי הארץ וכן את מחירון האביזרים.

 

'יד להחלמה' - 1-800-36-07-07

'טלמידע' - 1-800-599-995

 

רשימת עובדות סוציאליות ואחיות מתאמות בריאות השד

האגודה למלחמה בסרטן מסייעת במימון התקנים המיוחדים של האחיות והעובדות הסוציאליות הפועלות ברחבי הארץ לתאום הטיפול בחולות סרטן השד, בכל שלבי האבחון, הטיפול והמעקב. כמו כן, האגודה מדריכה ומעדכנת את הצוותים הרב מקצועיים הרלוונטיים לאבחון ולטיפול בסרטן השד.

 

בנוסף לקורסי הכשרה יחודיים, מתקיימים מפגשים משותפים של הצוותים לאורך השנה הדנים באספקטים השונים בתחוום.

 

בקישורים הבאים מפורטת רשית העובדות הסוציאליות והאחיות מתאמות בריאות השד המסייעות ומדריכות את החולות במהלך הטיפול במחלתן:

 

bullet_3 עובדות סוציאליות מתאמות סרטן השד

bullet_3 אחיות מתאמות בריאות השד

 

חזרה למעלה >>


יד להחלמה
נשים שהחלימו מסרטן השד תומכות בנשים שזה עתה חלו
קראי עוד
כתיבת המידע המקורי:
יונינה רנדלר, רכזת "יד להחלמה", מח' שיקום ורווחה באגודה למלחמה בסרטן.
תודתנו נתונה ל:
פרופ' חיים גוטמן, מנהל השירות לכירורגיה אונקולוגית, במרכז רפואי רבין, קמפוס ביילינסון,

דר' אייל וינקלר, סגן מנהל המחלקה לכירורגיה פלסטית, המרכז הרפואי ע"ש שיבא, תל השומר,

דר' אלה עברון, אחראית תחום סרטן השד, במכון האונקולוגי, המרכז הרפואי אסף הרופא,

פרופ' משה פפא, מנהל המחלקה לכירורגיה כללית ואונקולוגית, המרכז הרפואי ע"ש שיבא, תל השומר

רותי פלג, פיזיותרפיסטית מוסמכת, המרכז הרפואי תל אביב,

חברי ועדת העדכון לנושא סרטן השד באגודה למלחמה בסרטן, על עדכון המידע הרפואי.
מידע זה נכתב בכדי לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על ניתוח למפקטומי. אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך בנוגע לאבחנה ולטיפול. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה. 
* הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים ולגברים כאחד.