לתרומה

גורמי סיכון
המאבק בעישון

עישון בקרב בני נוער

עוד בנושא

עישון סיגריות ונרגילה בקרב בני נוער

עישון הוא גורם המוות מספר אחד הניתן למניעה. בכל שנה מתים בישראל 10,000 איש מנזקי העישון. ע"פ נתוני דו"ח שר הבריאות על העישון בישראל 2010 , אחוז המעשנים בכלל האוכלוסייה בקרב בני 21 ומעלה הוא 23.3%. עישון מוצרי טבק גורם למחלות רבות, ביניהן מחלות סרטן שונות, מחלות לב וכלי דם, מחלות ריאה ודרכי נשימה, מתח נפשי, ירידה בפוריות אצל גברים ונשים, אימפוטנציה, הזדקנות מוקדמת של העור, פגיעה בכושר הגופני ועוד.

 

עישון פסיבי

מחקרים מוכיחים, כי לעישון הפסיבי יש השפעה מזיקה על בריאותם של אנשים שאינם מעשנים.

מדי שנה נפטרים בישראל 1,500 איש מעישון פסיבי. לעישון הפסיבי ישנה השפעה ישירה ומדידה על מוחו של הלא-מעשן, וזאת באופן דומה לתהליך שמתרחש במוחו של המעשן עצמו.

לעישון ההורים יש השלכה ישירה על בריאות ילדיהם. תינוקות וילדים להורים מעשנים נמצאים בסיכון גבוה יותר לכך שיתפתחו אצלם מחלות נשימתיות שונות, שיעורי אשפוז גבוהים, הפרעות למידה ועוד. נמצא כי חשיפת ילדים לעישון פסיבי מעלה את הסיכון שהם יהיו בעתיד נערים מעשנים והדבר יקשה עליהם כבוגרים להיגמל מעישון.

 

עישון בקרב בני נוער

רוב המחקרים מראים כי 90% מהמעשנים מתחילים לעשן לפני גיל 18. על-פי דו"ח שר הבריאות על העישון בישראל בשנת 2004, 8.2% (בממוצע) מבני הנוער בחט"ב ובתיכונים מעשנים סיגריה לפחות פעם בשבוע וכ-5% מעשנים סיגריה לפחות פעם ביום. כמו כן, ידוע כי אחוז המעשנים עולה עם הגיל. הסיבות להתחלת עישון בקרב מתבגרים מגוונות: תפיסות מוטעות, השפעה חברתית וסביבתית, לחץ חברתי, רצון להשתייך, יצר סקרנות, חיקוי של חברים, עישון של ההורים, רצון להפגין עצמאות והשפעת פרסומות גלויות וסמויות של חברות הטבק. מחקרים מוכיחים כי מספר תלמידי התיכון המעשנים, שאף הוריהם מעשנים, גדול פי 2.5 ממספרם של תלמידים מעשנים, שהוריהם אינם מעשנים. נמצא קשר בין טיב היחסים של הורים וילדיהם לבין נטיית המתבגרים להתחיל לעשן. הבעת עמדה שלילית מצד ההורים בנוגע לעישון של ילדם, מעלה פי 7 את הסיכוי שילדיהם לא יעשנו, עובדה זו נכונה גם אם ההורה מעשן בעצמו.

 

עישון נרגילה

בשנים האחרונות עישון טבק נרגילה הפך לתופעה שכיחה בקרב בני נוער. בסקר שנערך בחט"ב ובתיכונים באזור השרון, נמצא כי 41% מכלל התלמידים שהשתתפו בסקר מעשנים נרגילה בתדירות כלשהי ו- 22% מעשנים נרגילה בתדירות של לפחות כל סוף שבוע. 6% מהתלמידים המעשנים מוסיפים לנרגילה גם סם או אלכוהול. טבק הנרגילה מיובא בעיקר ממדינות ערביות ומהרשות הפלסטינית, אינו נתון בפיקוח וניתן לרכישה חופשית על ידי בני נוער, בקיוסקים, במועדונים, במרכזי בילוי ומסחר ציבוריים. כל המחקרים שנערכו בעולם הוכיחו חד-משמעית, כי מדובר בסכנה בריאותית הדומה לעישון סיגריה ואף חלק מהחוקרים סבורים, כי מדובר בסכנה בריאותית חמורה יותר, בהתחשב במשך הזמן המוקדש לעישון ולספיגת העשן המוגברת עקב מבנה הכלי המכיל מים. יש הטוענים, כי ההשפעה המזיקה הטמונה בעישון נרגילה אחת משולה לעישון חפיסת סיגריות שלמה. מלבד השפעתם המסרטנת של החומרים שנמצאים בטבק הנרגילה, הטבק מכיל ניקוטין ועלול לגרום להתמכרות. מעשני נרגילה נמצאים בסיכון לחלות במחלות מדבקות, באמצעות רוק, כמו הרפס ומחלות ויראליות שונות, וכן להופעת אקזמה על אצבעות היד האוחזת בפיית הנרגילה.

למרות כל הסכנות הבריאותיות הטמונות בעישון נרגילה, קיימת תפישה מוטעית בקרב בני נוער, והוריהם בנוגע לעישון נרגילה. מעשני הנרגילה סבורים, שתערובת הטבק מכילה פירות ולכן אינה מזיקה, כאשר למעשה מדובר בחומרי טעם. כמו כן, הם סבורים כי החומרים המזיקים בטבק "מזדקקים" כאשר הם עוברים במים - ולא כך הוא.

 

גמילה מעישון

ההתמכרות לסיגריה הינה גופנית (התמכרות לניקוטין), התנהגותית ופסיכולוגית. רוב האנשים מצליחים להיגמל מעישון בכוחות עצמם ולאלה שאינם מצליחים בכך מומלץ לפנות לסדנאות לגמילה מעישון בהנחיית מומחה לגמילה.

 

מניעת עישון והפחתת מגמות העישון

ניתן להפחית את שיעור המעשנים ואת נזקי העישון באופן משמעותי, על-ידי תוכנית פעולה כוללנית, המורכבת מחקיקה, מאכיפה, מהתמקדות במניעה, מהסברה ומגמילה מעישון. החוק להגבלת העישון במקומות ציבוריים נחקק לראשונה בשנת 1983, ביוזמת האגודה למלחמה בסרטן. מאז ועד היום, האגודה מקדמת חקיקה בנושא בשיתוף פעולה עם משרד הבריאות ועם המועצה הישראלית למניעת עישון. האגודה למלחמה בסרטן יוזמת ומפיקה מסעי הסברה תקשורתיים, המיועדים לקידום המודעות לנזקי העישון ולצמצום ממדי העישון בישראל. בנוסף, האגודה משקיעה משאבים רבים בשיתוף פעולה עם ערוצי התקשורת המיועדים למתבגרים, על-מנת להעביר את המסרים באופן יעיל וממוקד. האגודה מארגנת ומממנת הרצאות לתלמידים באמצעות הפעלת מדריכים במסגרת מערכת החינוך ברחבי הארץ ומפעילה תכניות למניעת עישון בקרב מתבגרים. חומרי הסברה שמפיקה האגודה למלחמה בסרטן, בשיתוף מומחים, בנושא נזקי העישון, מופצים במוסדות שונים כמו בתי ספר, מתנ"סים וכן לכל דורש - ללא תשלום.

 

סיכום

לסיכום, חשוב לזכור, כי עישון הוא גורם סיכון בריאותי משמעותי ודפוס התנהגותי הניתן למניעה. מגמות עישון סיגריות ונרגילה בקרב בני הנוער הן מדאיגות ביותר והורים יכולים למנוע התחלת עישון בקרב ילדיהם המתבגרים. זאת, באמצעות מתן דוגמא אישית, הבעת עמדה שלילית כלפי העישון ואיכות הקשר עם ילדם. אין ספק, כי על הגורמים המקצועיים הכוללים אנשי חינוך, אנשי בריאות ועוד, להמשיך ולהתמקד בפיתוח ובהטמעה של תכניות למניעת עישון בקרב בני הנוער.

 

ספטמבר 2011