לתרומה

גורמי סיכון
המאבק בעישון

סיגריות אלקטרוניות

עוד בנושא
גורמי סיכון
המאבק בעישון
יום בינלאומי ללא עישון 31/5/18
יום בינלאומי ללא עישון 31/5/17
שאלות ותשובות על העישון
גמילה מעישון
סמס - הפסק לחיילים
נזקי עישון טבק ומוצריו
מה נכנס לגוף בכל שאיפה של סיגריה?
סיגרים, מקטרות, סיגריות לייט, סיגריות מנטול
סיגריות אלקטרוניות
נרגילה? חס וחלילה!
עמדת מומחים על מוצרי טבק כדוגמת ה- IQOS
נתונים על עישון
חקיקה בנושאי עישון
עישון פאסיבי
עישון מיד שלישית
טופס דיווח על עישון בניגוד לחוק: גלאי - עשן
מאמרים בנושא עישון מוצרי טבק
תחרות למניעת עישון בין בתי ספר
פעילויות האגודה לקידום המאבק בעישון
אמנת המסגרת של ארגון הבריאות העולמי בנושא פיקוח בתחום הטבק
חכם בשמש
קרינה אלקטרומגנטית
תזונה ומשקל תקין
פעילות גופנית
כללים לחיים בריאים
אלכוהול וסרטן
גנטיקה וסרטן
גורמי סיכון סביבתיים
מניעה ואבחון מוקדם של סרטן השד
מניעת סרטן המעי הגס
מניעת סרטן צוואר הרחם
אסבסט
המלצות המועצה הלאומית לאונקולוגיה למניעת סרטן
הרצאות בנושאי מניעת סרטן

סיגריה אלקטרונית

מה אנחנו יודעים על  סיגריה אלקטרונית? 

מעודכן לחודש פברואר 2018

 

מחקרים עדכניים ועמדות של ארגוני בריאות וארגוני חולים ברחבי העולם עדיין אינם חד משמעיים, והמחלוקת סביב הסיכונים והתועלות של סיגריות אלקטרוניות ממשיכה להתחזק. נתונים אלו מדגישים כי המידע הקיים לגבי סיגריות אלקטרוניות עדיין לוקה בחסר. יש צורך במחקרים נוספים בטרם ניתן יהיה לקבוע לגבי טיב השימוש בסיגריה אלקטרונית והשפעותיה הבריאותיות לטווח קצר וארוך.

 

סיגריה אלקטרונית, או מתקן אידוי, דומה בצורתה לסיגריה הרגילה, והיא מדמה את פעולת העישון ומשמשת כתחליף עישון רגיל לשם צריכה של ניקוטין. מכשירים אלו מכילים בדרך כלל ניקוטין (אך לא תמיד), טעמים ותוספים נוספים למשתמש באמצעות אירוסול נשאף.

 

מוצר זה נבדל מהסיגריה הרגילה בכך שאינו מכיל עלי טבק או תהליך של בעירה, אלא מכיל ניקוטין נוזלי, ומנגנון הפעולה שלו כולל סוללה חשמלית אשר מחממת את הניקוטין. עם החימום, הופך הניקוטין הנוזלי לאדים. החימום מופעל באמצעות שאיפה של הסיגריה על ידי המשתמש, השואף את הניקוטין שעבר אידוי, וכך הסיגריה האלקטרונית מספקת מראה ותחושה הדומים לעישון.

 

הסיגריה האלקטרונית היא מוצר חדש יחסית, שהופיע לראשונה בשוק בשנת 2007 ומאז צריכתו ותפוצתו גדלו במהירות. בשנים האחרונות נאספו עדויות מחקריות שונות לגבי מאפייני השימוש בסיגריה האלקטרונית, בטיחותה, וסכנות ההתמכרות ו/או מעבר לעישון סיגריות רגילות. בעקבות המידע המצטבר, מדינות שונות בעולם קבעו המלצות ומדיניות לגבי ייצור, מכירה, שיווק, חשיפה ושימוש בסיגריה אלקטרונית. מכיוון שהמוצר חדש יחסית, עדיין אין נתונים ממחקרים ארוכי טווח על המשתמשים בסיגריה אלקטרונית, או הנחשפים לעישון פסיבי של הסיגריה, ולכן אנו צופים שהמדיניות, החקיקה וההמלצות ישתנו בהתאם לראיות המדעיות שייחשפו.

מחלוקת לגבי הסיגריה האלקטרונית

הופעת הסיגריה האלקטרונית יצרה מחלוקת בקרב קהילת בריאות הציבור1. מחד, יש את המודאגים מהסיכונים שבשימוש בסיגריות אלקטרוניות ברמה האישית והציבורית, אשר טוענים כי שימוש בסיגריה אלקטרונית יכול לגרום למעשנים להשתמש בסיגריה אלקטרונית במקביל לסיגריה רגילה במקום להיגמל ולצעירים, שימוש בסיגריה אלקטרונית עלול להתפתח להתמכרות ולהרגל של עישון סיגריה רגילה.

מאידך, יש הטוענים כי סיגריה אלקטרונית רעילה פחות מסיגריה רגילה, ולגבי חלק מהציבור היא אטרקטיבית יותר מתחליפי ניקוטין, ושהשימוש בהן עשוי להוביל להפסקת עישון או להפחתת החשיפה לרעלים, ולכן- להתמכרות להרגל ולהפחתת התמותה והתחלואה כתוצאה מעישון. 

לפי דו"ח הוועדה המייעצת ל-FDA בנושא סיגריות אלקטרוניות (פברואר 2018), ישנן עדויות חד משמעיות כי מעבר מוחלט לעישון סיגריות אלקטרוניות במקום סיגריות רגילות מפחית את החשיפה של המעשן לחומרים רעילים ומסרטנים שנוכחים בסיגריות רגילות. לעומת זאת, אין עדיין מחקרים המאפשרים לקבוע האם עישון סיגריות רגילות ואלקטרוניות במקביל משפיע על תחלואה ותמותה בהשוואה למעשנים סיגריות רגילות בלבד28.

כמו כן, עולות מהדו"ח עדויות חד משמעויות כי סיגריות אלקטרוניות מעלות ריכוזי חלקיקים וניקוטין באוויר בסביבה מקורה, ובנוסף לניקוטין, רוב הסיגריות אלקטרוניות מכילות ופולטות מספר רב של חומרים רעילים. סוג החומרים המצויים בסיגריה אלקטרונית ומאפייניהם תלוי במכשיר האידוי ואופן השימוש בו. כמו כן, ישנן עדויות שסיגריות אלקטרוניות מכילות מתכות28.

בבסיס הטענה של המבקשים גישה חופשית לסיגריות אלקטרוניות קיימת ההנחה, כי חשיפה לניקוטין מהווה סיכון מופחת, בעיקר למבוגרים המעשנים. ההנחה הזו מבוססת על מחקרים ארוכי טווח של מבוגרים החשופים לניקוטין באמצעות תחליפי ניקוטין, או טבק ללא עשן, שמצאו סיכון מופחת לאוטם שריר הלב, שבץ וסרטן הריאה בהשוואה לסיכון של המעשנים סיגריות. 

אבל, כפי שטוענים החוקרים בסקירת ספרות עדכנית ומקיפה (2017)1 להנחה הזו יש מגבלה משמעותית אחת שלא נלקחה בחשבון: שימוש בסיגריה אלקטרונית אינו מוגבל למבוגרים בלבד או למעשנים בלבד. כמו כן, סיגריות אלקטרוניות המכילות ניקוטין, ממכרות.

סיגריה אלקטרונית וגמילה מעישון

מחקרים שונים שפורסמו בשנים האחרונות הראו כי שימוש בסיגריה אלקטרונית המכילה ניקוטין מעלה את הסיכויים לגמילה מעישון לטווח ארוך, זאת לעומת השימוש בסיגריה אלקטרונית שאינה מכילה ניקוטין. עם זאת, מחקרים אלו לא סייעו לקבוע האם סיגריה אלקטרונית עדיפה על מוצרים אחרים לגמילה מעישון המכילים ניקוטין, וזאת עקב מספר מועט של נבדקים. בנוסף לכך, כיוון שחלק מהמחקרים אינם באיכות גבוהה, לא ניתן להסתמך על תוצאותיהן לקביעת המלצות. דו"ח הוועדה המייעצת ל-FDA בנושא סיגריות אלקטרוניות (פברואר 2018), מדגיש כי העדויות בנושא תרומתן של סיגריות אלקטרוניות לגמילה מעישון, הן מוגבלות28.

 

בשוק קיימים מספר סוגים של סיגריות אלקטרוניות, אשר חלקן משווקות על ידי חברות טבק גדולות, הטוענות כי הסיגריה האלקטרונית מסייעת בגמילה מעישון - אולם כאמור, נושא זה אינו מבוסס דיו.

מחקרים שונים מהשנים האחרונות מראים כי השימוש בסיגריה אלקטרונית הוא אמצעי בטוח לצורך תהליך גמילה מעישון. מחקר אשר פורסם במהלך שנת 2017 במימון הארגון הבריטי לחקר הסרטן              (Cancer Research UK)2  הראה כי בקרב אנשים אשר עברו לסיגריה אלקטרונית, במקום סיגריה רגילה, לתקופה של 6 חודשים לפחות, נמצאו בגופם רמות נמוכות יותר באופן משמעותי של רעלנים  וחומרים מחוללי סרטן. תוצאות אלו לא נצפו בקרב אנשים אשר השתמשו בסיגריה אלקטרונית וגם עישנו סיגריה רגילה. החוקרים מדגישים כי מחקר זה מצטרף לעדויות אחרות לפיהן השימוש בסיגריה אלקטרונית מהווה אלטרנטיבה בטוחה יותר למוצרי טבק.

 

למחקר זה מצטרפות גם עמדות של משרד הבריאות בבריטניה3, לפיהן השימוש בסיגריה אלקטרונית בטוח בכ-95% יותר מעישון סיגריה רגילה. על פי טענות אלו, חומרים מחוללי סרטן אשר מצויים בסיגריה רגילה אינם מצויים בסיגריה האלקטרונית, ואם כן, הם מצויים בכמויות זניחות של פחות מ-5%. בהתאם לכך, מעשנים אשר עוברים להשתמש בסיגריה אלקטרונית מפחיתים באופן דרמטי את הסיכון הבריאותי הנלווה לעישון. 

יחד עם זאת. ישנם מחקרים אחרים מראים כי השימוש בסיגריה אלקטרונית יכול דווקא להגביר את הקושי להיגמל מעישון4.

 

הסיגריה האלקטרונית ובטיחות

עדויות עדכניות מצביעות על סיכונים בריאותיים אפשריים בשימוש בסיגריה אלקטרונית: מחקר חדש אשר פורסם באוקטובר 2017 מראה כי סיגריה אלקטרונית עלולה לגרום נזק למערכת החיסונית של הריאות5. מחקר אחר6 מראה כי סיגריות אלקטרוניות ללא טבק, בטעם דובדבנים, עלולות לחשוף את המשתמשים בהן לרעילות עקב ריכוז גבוה של חומר כימי המצוי בהן (בנזלדהיד/ benzaldehyde).

ישנן עדויות סותרות או שאין די עדויות לגבי הסיכונים ארוכי הטווח של הסיגריה האלקטרונית על שינויים בקצב הלב, לחץ דם ותפקודי הלב. כמו כן, ישנן עדויות, אם כי מוגבלות, לפיהן האירוסול בסיגריה אלקטרונית יכול לחולל נזקים ל-DNA  אנושי28

ישנן עדויות חד-ממשמעויות לפיהן סיגריות אלקטרוניות עלולות להתפוצץ ולגרום לכוויות ופציעות נוספות, וכן כי שתייה או הזרקה של נוזלים מסיגריה אלקטרונית עלול להיות קטלנית28

העיתונות הישראלית והעולמית מדווחת בשנים האחרונות על הנזקים והסיכונים הבטיחותיים של השימוש בסיגריה האלקטרונית, לדוגמא:

יולי, 2017: סיגריה אלקטרונית התפוצצה בתיק של אישה בבלרוס7.

ינואר, 2017:  סיגריה אלקטרונית התפוצצה בפיו של צעיר מארה"ב וגרמה לכוויות ואיבוד שיניים8.

מאי, 2013: נפטרה נעמי אלבז, פעוטה כבת שנתיים וחצי מירושלים, בבית החולים הדסה עין כרם, לאחר ששתתה טיפות ניקוטין מסיגריה אלקטרונית של אביה. משטרת ירושלים לקחה את בקבוקון הניקוטין למעבדות המטה הארצי9.

 

עישון כפוי של סיגריות אלקטרוניות

על פי סקירת מחקרים נרחבת אשר פורסמה בשנת 102016 לגבי עישון יד שנייה של סיגריות אלקטרוניות, חשיפה פאסיבית לחומרים כימיים שונים אשר נפלטים במהלך עישון סיגריות אלקטרוניות, עלולה לגרום לבעיות בריאותיות, ביניהם פגיעה במערכת הנשימה והלב.

מחקר אחר הראה כי אדי הסיגריות האלקטרוניות גורמים נזק לתאים, עם וללא קשר לניקוטין. החוקרים קוראים לבצע בדחיפות מחקרים נוספים לנזק הפוטנציאלי לסרטן11.

 

סיגריה אלקטרונית ובני נוער וצעירים

בקרב בני נוער, מחקרים שונים מראים על עלייה דרמטית בעישון סיגריות אלקטרוניות בשנים האחרונות. אחת השאלות המרכזיות בהקשר זה היא האם סיגריה אלקטרונית מובילה לעישון סיגריות רגילות? המחלוקת סביב שאלה זו ממשיכה להתחזק. מחקר גדול אשר נערך בבריטניה וכלל כ-60 אלף בני נוער בשנים 2015-2017, קבע כי ברוב המקרים, בני הנוער אשר מעשנים סיגריה אלקטרונית לא יעברו לעשן סיגריות רגילות12. לעומת זאת, סקירת מחקרים רחבה מאד אשר פורסמה בכתב העת 13JAMA Pediatrics בשנת 2017 שנועדה לבדוק את הקשר בין עישון סיגריות רגילות וסיגריות אלקטרוניות בקרב אלפי בני נוער וצעירים בגילאי 17-30, מראה כי עישון סיגריות אלקטרוניות מעלה את הסיכון לעישון סיגריות רגילות.

כמו כן, דו"ח הוועדה המייעצת ל-FDA בנושא סיגריות אלקטרוניות (פברואר 2018), מציין כי קיימות עדויות משמעותיות לפיהן שימוש בסיגריה אלקטרונית יכול להגביר את השימוש בסיגריה רגילה בקרב מתבגרים ומבוגרים צעירים28.

 

ברחבי העולם משתמשות חברות המשווקות סיגריות אלקטרוניות בטקטיקות שנועדו לפתות משתמשים צעירים להאדרת הסיגריות האלקטרוניות בניסיון להפוך אותן אטרקטיביות לצעירים. הסיגריות האלקטרוניות משווקות בערוצים המגיעים לצעירים: טלוויזיה, נקודות מכירה, מגזינים, פעילויות קידום מכירות, רדיו ואינטרנט. הנושאים בשיווק סיגריות אלקטרוניות כוללים תוכן מיני וציטוטים של לקוחות שבעי רצון, בדומה לנושאים ולשיטות שהיו נהוגים בעבר והוכחו כיעילים בשיווק ופרסום סיגריות קונבנציונליות  למתבגרים וצעירים14.

על פי מחקרים שונים, בני נוער רבים המבקשים להיגמל מסיגריות רגילות, משתמשים בסיגריה אלקטרונית, אולם היעילות של סיגריה אלקטרונית כאמצעי גמילה מסיגריות עומדת בספק, נוכח שיעורים גבוהים של בני נוער שמשתמשים בסיגריה הרגילה והאלקטרונית במקביל15. כמו כן, קיים חשש כי שימוש בסיגריות אלקטרוניות בצעירים קשור באופן הדוק לשימוש במוצרי טבק אחרים, ומחקרים מצביעים על סבירות גבוהה שצעירים המשתמשים בסיגריות אלקטרוניות יעשנו גם סיגריות רגילות16,17.

 

מחקרים אחרים מראים כי סיגריות אלקטרוניות גורמות לנזקים בריאותיים בקרב בני נוער, גם אם הן אינן בהכרח מעודדות התחלת עישון סיגריות רגילות18. חוקרים מדגישים את העובדה כי עקב חשיפה לניקוטין עלול להיגרם נזק להתפתחות בצורה משמעותית גם בתקופת ההתבגרות והבגרות הצעירה (ולא רק בינקות), וזאת מכיוון שהמוח האנושי ממשיך להתפתח גם בעשור השלישי של החיים. גירויים שונים אשר מזיקים למוח, כדוגמת חשיפה לניקוטין, יכולים לפגוע בתפקודים הקוגניטיביים, יכולות למידה וזיכרון19.

 

סיגריה אלקטרונית והריון

מתוך סקירת מחקרים נרחבת על רעילות הניקוטין והשפעתו על שלבי ההתפתחות של תינוקות, ילדים וצעירים, שפורסמה בשנת 2017, עולה כי נשים בהריון אשר נחשפות למוצרי ניקוטין ללא בעירה, נמצאות בסיכון מוגבר ללידה מוקדמת, לידה של עובר מת, או לידת עובר אשר סובל ממומים שונים באזור ראש-צוואר20. דו"ח הוועדה המייעצת ל-FDA בנושא סיגריות אלקטרוניות (פברואר 2018), מדגיש כי אין מספיק עדויות או שישנן עדויות סותרות לגבי ההשפעות של הסיגריה האלקטרונית על התפתחות העובר בזמן הריון. בנוסף, עולה מהדו"ח כי אין עדיין מחקרים המאפשרים לקבוע האם סיגריות אלקטרוניות משפיעות או לא משפיעות על תינוק שנולד לאם מעשנת28

עמדות של גופי בריאות ברחבי העולם

חלק מארגוני הבריאות הגדולים בעולם, ביניהם אגודת הסרטן האמריקנית21, ארגון הרפואה האוסטרלי22, ומשרד הבריאות האמריקני (משרד הרופא הכללי)23, מביעים הסתייגות מהסיגריה האלקטרונית כיוון שהמוצר עדיין לא נחקר והוערך בצורה מקיפה, כלומר אין בסיס מדעי לקביעה שהוא קשור להפחתת הסיכון למחלות, ביחס לשימוש קונבנציונלי בטבק.

 

הארגון הבריאות הבריטי פרסם באוגוסט 2015 עמדה לפיה, על פי ממצאים קיימים, אין ספק כי מעשנים אשר עוברים לסגריה אלקטרונית מפחיתים באופן  דרמטי סיכונים לבריאותם. לעמדתם, קיים סיכון בריאותי זניח של 5% בלבד בסיגריות אלקטרוניות24.

 

במאמר שהתפרסם לאחרונה בכתב-העת LANCET, נטען כי "עד שיתווספו ראיות משמעותיות על ההשלכות הבריאותיות של סיגריות אלקטרוניות - קידום של סיגריות אלקטרוניות על ידי ארגוני הבריאות הוא בבחינת חסר אחריות, לא מוסרי, ועלול להזיק"25

 

בינואר 2013 פורסם דו"ח הוועדה לנושא הסיגריה האלקטרונית מטעם משרד הבריאות. הוועדה מצאה בין היתר כי אין הוכחות מספקות לגבי יעילות השימוש בסיגריה אלקטרונית לצורך גמילה מעישון. קיימת סכנה של שימוש בסיגריות אלקטרוניות כ"מוצר כניסה" לעישון סיגריות (נפוץ בקרב צעירים שלא עישנו בעבר), וכן, סיגריות אלקטרוניות מסייעות בפרסום ושיווק של עישון26.

 

רגולציה

כיום במדינת ישראל, סיגריה אלקטרונית הינה מוצר ללא רגולציה. מבחינה רגולטורית, סיגריה אלקטרונית נהנית משני העולמות: מחד גיסא, היא אינה משווקת כמוצר רפואי, אלא כמוצר המסייע בגמילה מעישון, ללא פעולות ההסדרה הנלוות לאישור מכשירים רפואיים: עדויות מחקריות, רשימת רכיבים, בטיחות שימוש וכו'. מאידך גיסא, למרות שהסיגריה האלקטרונית מכילה ניקוטין, החקיקה, האכיפה, הצווים וההגבלות החלים על מוצרי טבק, אינם חלים עליה.

 

במרץ 2017 הודיע דובר משרד הבריאות כי המשרד החליט להחיל על סיגריות אלקטרוניות את המגבלות הקיימות על מוצרי טבק אחרים ובכלל זה מגבלות שיווק ופרסום ומגבלות בשימוש במקומות ציבורים. כמו כן, יתבקשו החברות המשווקות לדווח על הרכב המוצר. אך החוק עדיין לא שונה בהתאם להחלטה ולכן סיגריה אלקטרונית ממשיכה נכון להיום,  להיות מוצר ללא רגולציה.

 

במאי 2016, הודיע מנהל המזון והתרופות האמריקני FDA)) על שורת צעדים והנחיות חדשות שיגנו על האמריקנים מפני סכנות הטבק. הפיקוח על הסיגריה האלקטרונית יאפשר ל-FDA לפעול לטובת בריאות הציבור. הצעדים שיינקטו ע"י ה-FDA יאפשרו להגן על הדור הצעיר מפני התמכרות לניקוטין וכן ולספק למבוגרים את המידע המהימן שיאפשר להם לקבל החלטות מושכלות. ה-FDA כלל גם הנחיות נוספות לגבי סיגריות אלקטרוניות:

הגבלות גיל - איסור מכירה לקטין מתחת לגיל 18.

דרישה לדווח על רשימת הרכיבים, כולל רכיבים מזיקים או מזיקים פוטנציאליים.

איסור מכירה במכונות ממכר אוטומטיות, אלא אם כן במקום אין כניסה לבני נוער.

איסור הפצת דוגמיות בחינם.

סקירה של מוצרי טבק חדשים לפני שהם מגיעים לשוק (מוצרים שעדיין לא היו בשוק ב-15 בפברואר 2007). תקנה זו מאפשרת לבדוק גורמים חשובים, כגון רכיבים, עיצוב מוצר וסיכונים בריאותיים, כמו גם את האטרקטיביות שלהם לצעירים ובקרב אילו שאינם צורכים מוצרי טבק.

הסיגריה האלקטרונית תצטרך לעמוד באותם קריטריונים של פיקוח ע"י ה-FDA על ייצור, הפצה ושיווק כמו סיגריות קונבנציונליות27.


לסיכום

כרגע ישנן חילוקי דעות לגבי טיבן של הסיגריות האלקטרוניות, ולגבי הנזק הפוטנציאלי שלהן לעומת סיגריות רגילות. חשוב לזכור כי השונות בין הסיגריות האלקטרוניות גבוהה במיוחד בשל ריבוי הטעמים - סיגריות אלקטרוניות מגיעות באלפי טעמים וכל טעם מכיל כימיקלים שונים. לכל אחד מהם עלולות להיות סכנות בריאותיות שונות. כמו כן, יש הבדל בין השימוש במוצר ע"י מבוגרים מעשנים או האם מדובר בבני נוער/ מתבגרים שמוחם עדיין מתפתח.

מומחי בריאות הציבור צריכים לשקול את היתרונות של השימוש במוצרים מופחתי סיכון, באם יוכחו באופן מספק, לעומת הסיכון שבהתמכרות של צעירים שעדיין לא מעשנים. הרגולציה צריכה להיות בהתאם. 

 

מקורות

  1. 1. Developmental toxicity of nicotine: A transdisciplinary synthesis and implications for emerging tobacco products. L.J. England et al. Neuroscience and Behavioral Review,  2017 (72): 176-189.

2. Lion Shahab, L., Goniewicz, M, L., PhD; Blount, B, C., Brown, J., McNeill, A., Alwis, K, U., Feng, J., Wang, L., & West, R. Nicotine, carcinogen, and toxin exposure in long-term e-cigarette and nicotine replacement therapy users: a cross-sectional study. Annals of Internal Medicine, 2017,66(6):390-400.

3. McNeill A, Hajek P,. Underpinning evidence for the estimate that e-cigarette use is around 95% safer than smoking: authors’ note. Public Health England [ Internet]. Available here [Accessed November 2017].

4. Wael K. Al-Delaimy, Mark G. Myers, Eric C. Leas, David R. Strong, C. Richard Hofstetter, E-Cigarette Use in the Past and Quitting Behavior in the Future: A Population-Based Study, American Journal of Public Health 2015 (105 ): 1213-1219.

5. Reidel B, Radicioni G, et. al. E- Cigarette Use Causes a Unique Innate Immune Response in the Lung Involving Increased Neutrophilic Activation and Altered Mucin Secretion. American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine. 2017  Oct 20. Available here [Accessed November 2017].

6. Hwang, J.H., Lyes, M., Sladewski, K. et al. Electronic cigarette inhalation alters innate immunity and airway cytokines while increasing the virulence of colonizing bacteria. Journal of Molecular medicine 2016 94 (6): 667-679.

7. הסיגריה התפוצצה - המעשן איבד 7 שיניים. ישראל היום, ינואר 2017. נדלה מתוך קישור זה בתאריך 11 דצמבר, 2017.

8. הסיוט של כל מעשן: סיגריה אלקטרונית התפוצצה בתוך תיק של אישה. מעריב, יולי 2017.  נדלה מתוך קישור זה בתאריך 11 דצמבר, 2017.

9. מתה התינוקת שבלעה טיפות ניקוטין של אביה. YNET, מאי 2013. נדלה מתוך קישור זה בתאריך 11דצמבר 2017.

10. Hess IMR, Lachireddy K, Capon A. A systematic review of the health risks from passive exposure to electronic cigarette vapour. Public Health Research and Practice.  2016 (160)2:e2621617.

11. Yu V., Rahming M., Xuan Y. et al. Electronic cigarettes induce DNA strand breaks and cell death independently of nicotine in cell lines. Oral Oncology   2016 (52):  58-65.

12. Bauld L., MacKintosh AM., et al. Young People's Use of E-Cigarettes across the United Kingdom: Findings from Five surveys 2015-2017. Int J Environ Res Public Health. 2017 ( 9): 973.

13. Soneji S., Barrington-Trimis JL., Wils TA. et al. Association Between Initial Use of e-Cigarettes and Subsequent Cigarette Smoking Among Adolescents and Young Adults: A Systematic Review and Meta-analysis. JAMA Pediatrics. 2017(1): 788-797

14. Nicksic NE., Harrell MB., Pérez A. et al. Recall of E-cigarette Advertisements and Adolescent E-cigarette Use. Tobacco Regulatory Science 2017 2(3):210-221.

15. Barrington-Trimis JL, Urman R, Leventhal AM, et al. E-cigarettes, Cigarettes, and the Prevalence of Adolescent Tobacco Use. Pediatrics. 2016  138(2).

16. McConnel R., Barrington-Trimis L. J., Wang, K. et al. Electronic Cigarette Use and Respiratory Symptoms in Adolescents. American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine. 2017 195(8):1043-1049

17. Barrington-Trimis JL, Urman R, Leventhal AM, et al. E-cigarettes, Cigarettes, and the Prevalence of Adolescent Tobacco Use. Pediatrics. 2016;138(2).

18. Developmental toxicity of nicotine: A transdisciplinary synthesis and implications for emerging tobacco products. L.J. England et al. Neuroscience and Behavioral Review. 2017 (72): 176-189.

19. Johnston, L. D., O’Malley, P. M., Miech, R. A.,Bachman, J. G., & Schulenberg, J. E. Monitoring the Future national survey results on drug use, 1975-2015: Overview, key findings on adolescent drug use. Ann Arbor: Institute for Social Research, The University of Michigan, 2016.

20. Developmental toxicity of nicotine: A transdisciplinary synthesis and implications for emerging tobacco products. L.J. England et al. Neuroscience and Behavioral Review. 2017 (72): 176-189.

21. American Cancer Society. Is Any Type of Smoking Safe? November 13, 2015. Accessed here. December 11, 2017.

22. Australian Medical Association. AMA Submission to the Standing Committee on Health, Aged Care and Sport Inquiry into the Use and Marketing of Electronic Cigarettes and Personal Vaporisers in Australia. July 6, 2017. Accessed here. December 11, 2017.

23. U.S. Department of Health and Human Services. E-Cigarette Use Among Youth and Young Adults: A Report of the Surgeon General. 2016. Accessed here. December 11, 2017.

24. McNeill A, Hajek P,. Underpinning evidence for the estimate that e-cigarette use is around 95% safer than smoking: authors’ note. Public Health England [ Internet]. Available here [Accessed November 2017].

25. Jones, W. A., Flint W. A., The irresponsible promotion of e-cigarettes and Swaptober. The Lancet Respiratory Medicine 6(4):2017.

26. משרד הבריאות. דוח הועדה לנושא הסיגריה האלקטרונית. ינואר 2013. נדלה מתוך קישור זה בתאריך דצמבר 11, 2017.

27. U.S. Department of Health and Human Services. FDA takes significant steps to protect Americans from dangers of tobacco through new regulation. May 5, 2016. Accessed here.  December 11, 2017.  

28. National Academies of Science, Engineering, and Medicine. 2018. Public health consequences of e-cigarettes. Washington, DC:  The National Academies Press.