לתרומה

מחלות סרטן
סרטן מערכת העיכול

סרטן הלבלב

עוד בנושא

Big-Bullet-SQR.gif מהו סרטן
Big-Bullet-SQR.gif הלבלב
Big-Bullet-SQR.gif גורמי סיכון לסרטן הלבלב

Big-Bullet-SQR.gif תסמיני סרטן הלבלב

Big-Bullet-SQR.gif אבחון סרטן הלבלב

Big-Bullet-SQR.gif סוגי סרטן הלבלב

Big-Bullet-SQR.gif קביעת שלב סרטן הלבלב

Big-Bullet-SQR.gif הטיפולים בסרטן הלבלב

Big-Bullet-SQR.gif ניתוח

Big-Bullet-SQR.gif כימותרפיה

Big-Bullet-SQR.gif טיפול בקרינה (רדיותרפיה)

Big-Bullet-SQR.gif טיפול תומך (להקלה על תסמינים)

Big-Bullet-SQR.gif מעקב

Big-Bullet-SQR.gif מחקרים וניסויים קליניים

Big-Bullet-SQR.gif התמודדות רגשית עם מחלת הסרטן

 

 


 

 

מהו סרטן?

איברי הגוף ורקמותיו מורכבים מאבני בנין קטנות הקרויות תאים. סרטן הוא מחלה של תאים אלה. למרות שתאים בחלקים שונים של הגוף עשויים להיראות ולתפקד באופן שונה, רובם מתחדשים באותה צורה, כלומר, על ידי חלוקה. בדרך כלל, חלוקת תאים זו מתרחשת באופן מסודר ומבוקר. אם מסיבה כלשהי התהליך יוצא משליטה, ממשיכים התאים להתחלק ללא צורך. כתוצאה מכך, נוצר גוש תאים הקרוי גידול. גידולים עשויים להיות שפירים או ממאירים.

תאים היוצרים גידול ותאים תקינים

בגידול שפיר התאים אינם מתפשטים לאיברים אחרים בגוף. עם זאת, אם הם ממשיכים לגדול באזור המקורי, הם עלולים לגרום ללחץ על האיברים הסמוכים.

 

גידול ממאיר מורכב מתאים בעלי יכולת התפשטות. אם לא מטפלים בגידול, הוא עלול לפלוש לרקמות סמוכות ולהרוס אותן. לעתים ניתקים תאים מן הגידול המקורי (הראשוני) ומגיעים לאיברים אחרים בגוף באמצעות מחזור הדם או מערכת הלימפה. כאשר תאים אלה מגיעים לאזור חדש, הם עלולים להמשיך להתחלק וליצור גושים חדשים הקרויים גידול משני/ שניוני או גרורה.

 

חשוב להבין שלמחלת הסרטן אין גורם אחד או סוג אחד של טיפול. קיימים למעלה מ-100 סוגי סרטן שונים, לכל אחד מהם שם, התנהגות וטיפול הייחודיים לו.

 bullet_3 להמשך

חזרה למעלה >>


הלבלב

הלבלב (Pancreas) הינו חלק ממערכת העיכול. הוא ממוקם בחלקה העליון של הבטן, לפני עמוד השדרה, מעל הטבור ואורכו כ-15 ס"מ. הלבלב מחולק לשלושה חלקים: ראש, גוף וזנב. ראש הלבלב ממוקם קרוב לתחילת המעי הדק (תריסריון).

 

החלק הרחב והמעוגל נקרא ראש הלבלב ונמצא קרוב לחלקו הראשון של המעי הדק (התריסריון). החלק המרכזי נקרא גוף הלבלב. החלק הצר נקרא זנב הלבלב והוא בחלק השמאלי של הגוף.

 

ללבלב שני תפקידים עיקריים:

 • ייצור מיצי לבלב המסייעים לגוף לעכל חלבונים ושומנים.
 • ייצור אינסולין, הורמון המאפשר לגוף להשתמש בסוכרים ולאחסן שומנים.

 

מיצי הלבלב נעים בצינורות קטנים, חלולים, בתוך הלבלב ומשם הם מגיעים לצינור רחב יותר - צינור הלבלב הראשי. צינור זה מתחבר לצינור המרה, הנושא את מיצי המרה מהכבד ומכיס המרה, לפני כניסתם אל התריסריון. מיצי הלבלב נעים לאורך צינור הלבלב וחודרים לתוך התריסריון - שם הם מסייעים בעיכול המזון.

מיקום הלבלב 

חזרה למעלה >> 


הגורמים לסרטן הלבלב

גיל

הסיכון לחלות בסרטן  הלבלב שלה עם הגיל: ברוב המקרים, סרטן הלבלב מאובחן באנשים מבוגרים, 75% מהם בגילאי 65 ומעלה. ישנם מקרים נדירים בהם מאובחן סרטן הלבלב בקרב אנשים צעירים.

 

עישון וטבק

עישון ולעיסת טבק נחשבים כגורמי סיכון משמעותיים לחלות במחלה.

 

תזונה ואלכוהול

ישנם מזונות שצריכתם בקביעות ובתדירות גבוהה משפיעה על הסיכון לחלות בסרטן הלבלב: בשר אדום או מעובד כדוגמת בשר חזיר (בעיבודיו השונים), נקניקיות והמבורגרים, תזונה עשירה בשומנים וסוכרים ודלה בפירות וירקות טריים. כמו כן צריכת אלכוהול בקביעות ובכמויות גדולות, במיוחד אם מתלווה לכך עישון, מעלה את הסיכון לחלות בסרטן הלבלב.

 

משקל גוף ופעילות גופנית

מספר מחקרים מצאו שעודף משקל וחוסר פעילות גופנית מעלים את הסיכון לחלות בסרטן הלבלב.

 

קיימים גם מצבים בריאותיים המעלים את הסיכון לחלות בסרטן הלבלב:

דלקת כרונית של הלבלב

חולים בדלקת כרונית של הלבלב נמצאים בסיכון גבוה לחלות בסרטן הלבלב. הסיכון עולה אצל חולים ב׳דלקת לבלב תורשתית׳.

 

סוכרת

מחלת הסוכרת נמצאה קשורה לסיכון לחלות בסרטן הלבלב. עם זאת, מרביתם של חולי הסוכרת אינם חולים בסרטן הלבלב.

 

היסטוריה משפחתית

רוב החולים בסרטן הלבלב אינם בעלי היסטוריה משפחתית של המחלה, אך יחד עם זאת, בכ-5% עד 10% ייתכן שמדובר במחלה על רקע תורשתי. במקרים בהם יותר משני בני משפחה אחת, חלו בסרטן הלבלב, על בני המשפחה האחרים לבדוק אם הם נמצאים בסיכון גבוה לחלות במחלה והאם מדובר בגן פגום העובר בתורשה במשפחה.

 

ישנם מספר שינויים גנטיים העלולים להגביר את הסיכון לחלות בסרטן הלבלב:

 • נוכחות הגן BRCA2, הקשור גם לסרטן השד, השחלות והערמונית.
 • תסמונת תורשתית של סרטן מעי גס וחלחולת ללא-פוליפים (HNPCC), הנקרא גם ׳תסמונת לינץ'׳.
 • תסמונת מלנומה רבת שומות לא טיפוסית משפחתית (FAMMM) - מספר רב של שומות בגוף המעלה את הסיכון לחלות במלנומה (סרטן העור).
 • דלקת לבלב תורשתית - מחלה תורשתית נדירה, שבה בני המשפחה מפתחים דלקת לבלב בגלל גן פגום.
 • תסמונת פויץ-יגרס (Peutz-Jeghers) הגורמת לגידולים רבים (פוליפים) במערכת העיכול ולכתמים כהים על פני עור הפנים והידיים.

 

אם במשפחתך אובחנה המחלה אצל יותר מבן משפחה אחד ואתה חושש כי הנך נמצא בסיכון לחלות במחלה על רקע תורשתי - פנה לרופא המשפחה שלך לביצוע בירור גנטי.

לקבלת מידע נוסף בנושא זה ניתן לפנות בשיחת חינם ל׳טלמידע׳® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995. לחצו כאן לקריאת החוברת "כל מה שרצית לדעת על גנטיקה וסרטן״.

חזרה למעלה >>


תסמיני סרטן הלבלב

גידול סרטני בלבלב יכול שלא לגרום לתסמינים במשך תקופה ארוכה. התסמינים הנפוצים ביותר הם:

bul3 כאב או אי נוחות: כאבים או אי נוחות באזור הבטן העליונה, לעיתים מתפשטים גם לאזור הגב. הכאב עלול להופיע לסירוגין, או להפוך לקבוע. בחלק מהמקרים, ניתן להקל על הכאב בישיבה או ברכינה קדימה, אך בשכיבה הוא מחמיר.

 

bul3 ירידה במשקל ללא כל סיבה גלויה לעין.

 

bul3 סימני צהבת: צהבת עלולה להופיע כאשר ישנו גידול סרטני בקדמת הלבלב החוסם את מעבר צינור המרה. כתוצאה מהחסימה מצטברים מיצי המרה הגורמים לתסמינים כגון האזור סביב העין (לובן העין) הופך צהבהב, עור הגוף מצהיב ומגרד, צבע השתן הופך צהוב כהה וצבע הצואה בהיר.

 

תסמינים אחרים:

bul3 אובדן תיאבון

bul3 בעיות במערכת העיכול

bul3 בחילות והקאות

bul3 תחושת נפיחות לאחר הארוחה

bul3 שלשול או שינויים בהרגלי היציאות

bul3 תחושת עייפות קיצונית

bul3 דיכאון

 

חשוב לציין, כי מרבית המקרים בהם מופיעים כאבי בטן הם אינם כתוצאה מגידול סרטני בלבלב, אולם תמיד מומלץ לפנות לרופא המטפל לשם קבלת ייעוץ רפואי. 

חזרה למעלה >>


אבחון סרטן הלבלב

רופא המשפחה יתבונן בעיניים ובעור, יבצע בדיקת בילירובין (חלבון) בשתן ובדיקות דם, בהתאם לצורך, ויבדוק את הבטן בכדי לאתר נפיחות כלשהי באזור הכבד. בהתאם לתוצאות הבדיקות, יפנה אותך הרופא לבדיקות נוספות בבית החולים או לרופא מומחה. אם אותר ממצא, יבוצעו מספר בדיקות בכדי לוודא את הסוג, המיקום והיקפו של הגידול הסרטני שהתגלה. תוצאות הבדיקות יסייעו בקבלת ההחלטה על הטיפול המתאים לך ביותר.

 

אולטרה-סאונד של הבטן (Ultrasound)

בבדיקה זו נעשה שימוש בגלי קול בכדי לבחון את איברי הבטן הפנימיים, כגון הכבד, הלבלב וכיס המרה. בדרך כלל, תינתן הנחייה להימנע מאכילה או שתייה לפחות שש שעות לפני הבדיקה. במהלך הבדיקה שוכב החולה על גבו ועל בטנו יימרח ג׳ל מיוחד. לאחר מכן, מעביר הטכנאי מכשיר קטן (דמוי מיקרופון) המפיק גלי קול המעובדים לתמונה באמצעות מחשב. הבדיקה נמשכת מספר דקות בלבד, ולעיתים נעשה בה שימוש להכוונה בעת לקיחת ביופסיה לבדיקה.

 

בדיקת CT טומוגרפיה ממוחשבת

זהו סוג מתוחכם של צילום רנטגן, הבונה תמונה תלת-ממדית של פנים הגוף. הסריקה אינה גורמת לכאב, אך ארוכה יותר מצילום רנטגן רגיל (בין 10 ל-30 דקות), ומצריכה שכיבה ללא תזוזה. מספר שעות לפני הבדיקה תתבקש להימנע מאכילה או שתייה. לעיתים יינתן חומר ניגודי (בזריקה או בבליעה) לפני ביצוע הבדיקה המאפשר ראייה ברורה יותר של אזורים מסוימים. חומר זה עלול לגרום לתחושת גל חום למשך מספר דקות. חשוב ליידע את הרופא המטפל אם קיימת אלרגיה ליוד או אסטמה (קצרת). לאחר ביצוע הבדיקה - תוכל לחזור לביתך. לעיתים בבדיקה זו נעשה שימוש גם בזמן לקיחת ביופסיה, בה נלקחת דגימת רקמה לבדיקה תחת מיקרוסקופ. הליך זה מצריך הישארות ללילה בבית החולים.

 

סריקת סי טי

 

אולטרה-סאונד אנדוסקופי (EUS)

בטכניקה זו נעשה שימוש בכדי למדוד במדויק את היקף הגידול הסרטני ולבדוק אם התפשט לרקמות סמוכות. לעיתים נעשה שימוש בבדיקה זו גם בכדי ליטול דגימות רקמה (ביופסיות). תתבקש להימנע מאכילה ושתייה במשך שש שעות לפני ביצוע הבדיקה. תינתן לך זריקת הרגעה וספריי לאלחוש (הרדמה מקומית) הדופן האחורית של הגרון, לפני החדרת האנדוסקופ (צינור דק וגמיש עם מתמר בקצהו) לקיבה ולתריסריון. במהלך הבדיקה מוחדר האנדוסקופ תחת הכוונת אולטרה-סאונד לאזור הבדיקה, כאשר המתמר בקצה האנדוסקופ מפיק גלי קול המעובדים לתמונה באמצעות מחשב. רוב הנבדקים יכולים לחזור לביתם לאחר מספר שעות. לאחר זריקת ההרגעה חל איסור לנהוג במשך 24 שעות (יש לדאוג מראש למלווה).

 

הדמיית תהודה מגנטית (סריקת MRI)

בדיקה זו עושה שימוש בשדה מגנטי בכדי לבנות תמונות חתך רוחביות של הגוף. מדובר במכשיר בעל עוצמה גבוהה, ולכן הנבדק מתבקש לפני הבדיקה למלא ולחתום על שאלון בו ישנה התייחסות מיוחדת לשתלים מתכתיים כמו למשל מוניטור לב, קוצב לב, סוגים מסוימים של אטבים כירורגיים ממתכת, ברגים או פלטות ממתכת.

 

מטופלים בעלי שתלים אלו אינם יכולים לבצע את הבדיקה בשל השדות המגנטיים החזקים. כמו כן, יש להסיר כל חלק מתכתי חיצוני, כולל תכשיטים, לפני הבדיקה. בחלק מהמקרים תינתן זריקה עם חומר ניגודי בכדי לסייע בהפקת תמונות ברורות יותר.

 

במהלך הבדיקה שוכב הנבדק ללא תזוזה בגליל גדול במשך כ-30 דקות. הבדיקה מרעישה, ולכן יינתנו לך אטמי אוזניים או אוזניות. אם הנך חושש משהייה בחללים סגורים, דווח על כך לצוות המטפל. במהלך הבדיקה אפשר לשמוע את הטכנאי ולשוחח עמו.

 

 

 

ביופסיה

ביופסיה היא הליך בו נלקחת דגימת רקמה או תאים מהגידול הסרטני בכדי לבחון אותם תחת מיקרוסקופ. ניתן לקחת דגימת רקמה במהלך אולטרה-סאונד אנדוסקופי או באמצעות שאיבה במחט מיוחדת. בבדיקה זו ניתנת למטופל זריקת הרדמה מקומית, ולאחריה מוחדרת מחט לאזור החשוד כסרטני. הבדיקה מתבצעת בשילוב הדמיית אולטרה-סאונד או CT בכדי לכוון את המחט לאזור המדויק.

 

הדמיה אנדוסקופית של דרכי המרה והלבלב (ERCP)

בדיקה זו מבוצעת כדי לנקז נוזלי מרה או לביצוע ביופסיה. תתבקש להימנע מאכילה ושתייה במשך שש שעות לפני הבדיקה. בכדי למנוע כאבים ואי נעימות למטופל, תינתן זריקת הרגעה לאלחוש (הרדמה מקומית) של הגרון. לאחריה, מוחדר צינור גמיש ובו מברשת זעירה בה ייעשה שימוש להסיר דגימת תאים לבדיקה במעבדה. בכדי לטפל בתסמיני צהבת ולשחרר חסימת דרכי מרה. הרופא יזריק יוד לצינור המרה, שיסייע לו לראות בבירור היכן ממוקמת החסימה. האזור יורחב באמצעות תומכן (STENT) שיוחדר דרך האנדוסקופ, ישמור את צינור המרה פתוח ויסייע בניקוז הנוזלים.

 

בדיקות דם

מרבית חולי סרטן הלבלב מייצרים חלבון הנקרא 19-9 CA או CEA אותו ניתן לאתר בבדיקת דם. חלבון זה מכונה ״סמן גידול״ (Tumor Marker) ומדידת ריכוזו בדם מסייעת באבחון גידול סרטני בלבלב ולמעקב אחר תגובת הגידול לטיפול.

 

לפרוסקופיה (ניתוח פולשני זעיר)

כאשר בדיקות אחרות לא סייעו באישוש האבחנה כי מדובר בגידול סרטני בלבלב, או אם מתוכנן ניתוח להסרת הגידול הסרטני, תבוצע לפרוסקופיה. הליך זה, המבוצע בניתוח קטן תחת הרדמה מלאה, כולל אשפוז קצר בבית החולים, ויאפשר לרופא לקבוע אם הגידול ניתן להסרה באמצעות ניתוח. הרופא יבצע חתך קטן (כ-2 ס"מ) בעור ובשריר מעל הטבור, ויחדיר צינורית דקה בעלת סיבים אופטיים (לפרוסקופ) לבטן. לאחר מכן, תילקח ביופסיה לבדיקה מיקרוסקופית. לעיתים יוחדר גז לבטן בכדי להקל על מראהו של הלבלב. הגז אינו מזיק והשפעתו תפוג בהדרגה לאחר הבדיקה.

 

לפרוטומיה

אם לפרוסקופיה אינה מתאימה עבורך, ושאר הבדיקות אינן מסייעות לרופאים לקבל אבחנה סופית, ייתכן והרופא המטפל יחליט לבצע הליך הנקרא לפרוטומיה, תחת הרדמה כללית. בהליך זה, מבוצע חתך פתוח של הבטן המאפשר התבוננות בלבלב ולקיחת ביופסיה לבדיקה, או הסרת הגידול, ו/או חלקים אחרים, בהתאם לצורך.

 

ERCP, ביופסיה ולפרוסקופיה עלולות לגרום לבעיות שונות אצל חלק מהמטופלים. הרופא המטפל בך ישוחח איתך על הסיכונים והבדיקות השונות.

 

המתנה לתוצאות הבדיקות

זמן ההמתנה לתוצאות הבדיקות (מספר ימים עד שבועות) עלול להיות תקופה קשה עבורך ועבור בני משפחתך. שיחה עם חבר קרוב או בני משפחה עשויה להקל עליך להתמודד עם החששות שיעלו בך.

חזרה למעלה >>


סוגי סרטן הלבלב

גידולים סרטניים בלבלב מסווגים בהתאם למיקומם בלבלב ולסוג התאים מהם הוא החל להתפתח. גידול סרטני יכול להופיע בכל חלק בלבלב, אך מיקומו הוא בראש הלבלב (כ-80% מהמקרים).

 

ישנם מספר סוגים של גידול סרטני בלבלב. הנפוץ ביותר (כ-95%) הוא אדנוקרצינומה

דוקטלית המתפתחת בתאים המרפדים את צינורות הלבלב.

 

גידולים סרטניים נוספים, נפוצים פחות:

 • גידולי כיסתות (ציסטות) - של שקי נוזל המצויים בלבלב.
 • סרטן של תאי בלוטה אונית (Acinar), המוכר גם בקיצור ACC, ומתפתח בתאים בלוטיים המפרישים את מיצי הלבלב.
 • גידולים נוירואנדוקרינים - המתפתחים בתאים האחראיים על הפרשות הורמונליות, בהם אינסולין והורמונים נוספים.
 • לימפומה - גידול סרטני של תאי הלימפה בלבלב.

 

הטיפולים בגידולי כיסתות וסרטן מסוג ACC דומים לטיפולים בסרטן מסוג אדנוקרצינומה. הבדיקות והטיפולים בגידולים נוירואנדוקרינים ולימפומה של הלבלב שונים לחלוטין.


למידע נוסף ללא תשלום בנושאים אלו ניתן לפנות בשיחת חינם ל׳טלמידע׳® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

חזרה למעלה >>


קביעת שלב סרטן הלבלב

׳שלב המחלה׳ (Stage) הינו מונח המתאר את היקף הגידול הסרטני ומידת התפשטותו. זיהוי הסוג הספציפי והשלב בו הגידול נמצא, מסייע לרופא בקבלת החלטה על הטיפול המתאים ביותר עבור החולה, ומהווה כלי חשוב בהערכת הסיכויים להצלחתו. ניתן לזהות בסרטן הלבלב בדרך כלל, ארבעה שלבים:

 

שלב 1: זהו שלב מחלה מוקדם. הגידול הסרטני ממוקם בלבלב בלבד, אין עדות לגידול סרטני בבלוטות לימפה סמוכות או באזורים אחרים בגוף.

 

שלב 2: הגידול הסרטני החל להתפשט מחוץ ללבלב לרקמות איברים סמוכים, ו/או ישנם תאים סרטניים בבלוטות לימפה סמוכות ללבלב.

 

שלב 3: הגידול הסרטני התפשט לכלי דם גדולים סמוכים ללבלב אך לא התפשט לאזורים מרוחקים יותר בגוף, כגון הכבד או הריאות.

 

שלב 4: הגידול הסרטני התפשט לאזורים מרוחקים בגוף, כגון הכבד או הריאות.

 

לרוב, מחלה המאובחנת בשלבים 1 ו-2 נחשבת כמחלת סרטן בשלב מוקדם או כ׳׳גידול סרטני בר-ניתוח״. גידול סרטני המאובחן בשלב 3 נקרא ״מחלת סרטן מקומית-מתקדמת״, ובלתי אפשרי לנתח את החולה. גידול סרטני המאובחן בשלב 4 נקרא ״מחלת סרטן גרורתית״ או מחלת סרטן בשלב מתקדם.

 

שיטת דירוג TNM

שיטה נוספת לדירוג המחלה נקראת שיטת TNM. שיטה זו מורכבת יותר, אך באמצעותה ניתן לקבל מידע מפורט על היקף הגידול הסרטני.

 

T - מתייחס להיקף הגידול הסרטני (Tumor) ומידת התפשטותו לרקמות סמוכות, כגון כלי דם.

N - מתייחס למידת התפשטות הגידול הסרטני לבלוטות לימפה (Nodes).

M - מתייחס להתפשטות הגידול הסרטני לאזורים אחרים בגוף (סרטן שניוני או גרורתי -

Metastatic).

חזרה למעלה >>


הטיפולים בסרטן הלבלב

סוג הטיפול שיינתן לחולה תלוי במספר גורמים: מצב בריאותו הכללית, גילו, מיקום הגידול הסרטני, היקפו ומידת התפשטותו לאזורים אחרים בגוף. הרופא המטפל יציג בפני החולה את סוגי הטיפולים האפשריים בהתאם למצבו (ראה בהמשך). צוות רב תחומי המורכב מאנשי מקצוע בתחום הרפואי ידון במשותף על הטיפול המתאים לך ביותר בהתאם לתוצאות הבדיקות.

 

פירוט הטיפול על פי שלבי המחלה

שלב מוקדם (הגידול הסרטני בר-ניתוח)

הטיפול היעיל ביותר כנגד גידול סרטני בשלב מוקדם הוא ניתוח להסרת הלבלב או חלק ממנו. זהו ניתוח מורכב המתאים למטופלים במצב גופני טוב, ללא מחלות רקע קשות. את הניתוח ניתן לבצע כאשר הגידול הסרטני אינו מתפתח במהירות ולא התפשט לאזורים אחרים בגוף. לאחר הניתוח יינתן טיפול כימי (כימותרפיה) במטרה להפחית את הסיכון לחזרת המחלה (הישנות מחלה).

 

מחלה מקומית-מתקדמת (הגידול הסרטני אינו בר-ניתוח)

במצב זה יינתן טיפול כימי (כימותרפיה) בכדי להשתלט על התקדמות המחלה ולהקל על תסמיניה. לעתים ניתן טיפול כימי בלבד או טיפול בקרינה משולב בכימותרפיה, הנקרא ״כימו- רדיותרפיה״. אם הגידול הסרטני חוסם את צינור המרה או את המעי, ניתן לבצע ניתוח או להכניס סטנט (תומכן) שיסייע בפתיחת החסימה. ישנם מקרים שהרופאים ינסו בכל זאת לנתח גידולים בשלב זה.

 

גידול סרטני גרורתי, מפושט או מחלה בשלב מתקדם

במצב זה המטרה העיקרית היא להקל על התסמינים ולאפשר לחולה איכות טובה ככל הניתן. טיפול זה נקרא "טיפול תומך" או פליאטיבי. במסגרת זו ייתכן מתן טיפול כימי בכדי לצמצם את היקף הגידול הסרטני, החדרת תומכן (סטנט) בכדי להפחית תסמיני צהבת, טיפולים בקרינה, משככי כאבים, חסימה עצבית בכדי להקל על כאבים ועוד.

 

יתרונות וחסרונות של הטיפולים השונים

חולים רבים חוששים לקבל את הטיפולים בעיקר בשל תופעות הלוואי הצפויות להם. חלקם מבררים מה יקרה אם יימנעו מלקבל את הטיפולים השונים. חשוב לדעת, כי למרות תופעות הלוואי האפשריות, ניתן להתמודד ביעילות עם תופעות הלוואי, באמצעים שונים, כולל טיפול תרופתי. כאמור, הטיפולים ניתנים לכל חולה בהתאם למצבו הייחודי. במקרים בהם הטיפול המוצע לחולה ירפא אותו ממחלתו - ההחלטה על קבלתו קלה יחסית. במקרים בהם טיפול מלא אינו אפשרי, ולחולה מוצע טיפול שמטרתו להפחית את התסמינים או לשלוט על התקדמות המחלה - ההחלטה על קבלתו מורכבת וקשה יותר. גם אם תחליט שלא לקבל טיפול - תוכל לקבל טיפול תומך שיסייע לך בשמירה על איכות החיים ככל הניתן.

 

 

חוות דעת שנייה

לאחר קבלת תוצאות הבדיקות, צוות רב תחומי המורכב ממומחים שונים, יתייעץ בכדי לקבל את ההחלטה הנכונה והטובה ביותר עבור החולה לגבי הטיפול, סוג הטיפול וכו'. יחד עם זאת, חולים רבים פונים לרופא/ים נוספ/ים בכדי לקבל חוות דעת נוספת בטרם קבלת ההסכמה לטיפול שהוצע להם. כדי להפיג את החששות ניתן להעלותן על הכתב ולהתייעץ  עם הרופא המטפל בך. בטרם פנייה להתייעצות נוספת, מומלץ לבקש את כל תוצאות הבדיקות שנערכו לך בצירוף הסבר. רצוי תמיד לקחת מלווה לפגישות אלו, שיסייע לך לזכור את הנאמר לך. בנוסף, כדאי להגיע למפגש מוכנים עם שאלות מראש. במידה וחוות הדעת השנייה שונה מהראשונה, יש לשאול את הרופא מה הן הסיבות לכך. כדאי לברר האם ישנם טיפולים נוספים חוץ מאלה שהוצעו לך עד כה. ברר מהן תופעות הלוואי הצפויות לך והשפעתן על איכות החיים.

 

מתן הסכמה לקבלת טיפול

טרם קבלת טיפול כלשהו, תתבקש לחתום על טופס הסכמה מדעת לקבלת טיפול רפואי. הטופס מעניק לצוות הרפואי את הרשות לתת לך את הטיפול. ללא הסכמתך וחתימתך על הטופס, לא יינתן לך כל טיפול רפואי. בטרם תחתום יינתן לך מלוא המידע על סוג והיקף הטיפול המוצע לך, יתרונותיו וחסרונותיו, טיפולים נוספים, סיכונים או תופעות לוואי אפשריים. אם אינך מבין את הנאמר לך - יידע מיד את הצוות הרפואי בכדי שיוכלו להסביר לך שוב. חלק מהטיפולים מורכבים, כך שזה מובן בהחלט לבקש הסבר נוסף על הטיפול שהוצע לך. מומלץ להביא בן זוג, חבר או קרוב משפחה שיתלווה אלייך לפגישה בה יינתן לך המידע על הטיפול המוצע לך. ניתן להכין רשימת שאלות מראש. תוכל תמיד לבקש זמן נוסף בכדי להחליט על הטיפול, אם אתה מרגיש שאינך יכול לקבל החלטה באותו הרגע.


אם תבחר שלא לעבור את הטיפול המוצע לך - הצוות הרפואי יסביר לך מהן האפשרויות העומדות בפניך. חשוב לדווח על החלטה זו לרופא המטפל בך - בכדי שיוכל לתעד זאת בתיקו הרפואי. אינך חייב לציין מהי הסיבה בגללה אתה מסרב לקבלת טיפול, אולם רצוי להתייעץ ולשתף את הצוות הרפואי בחששותיך בכדי שיוכלו לסייע לך.

 

כדאי לדעת: אם יש לכם שאלות לגבי הטיפול שהוצע לכם, אל תהססו להתייעץ עם הרופא המטפל בכם. מומלץ להגיע לפגישה עם הרופא עם מלווה ומצוייד בשאלות שהוכנו מראש.

 

חזרה למעלה >>


ניתוח

ניתוח להסרת גידול סרטני מהלבלב הינו ניתוח מורכב שאינו מתאים לכלל המטופלים (ראה בפירוט הטיפולים בהתאם לשלבי המחלה). בטרם ביצוע הניתוח, יש להתייעץ עם הרופא המטפל ולהבין את היתרונות וההשלכות של התהליך אותו הנך עומד לעבור.

 

ניתוח ע"ש וויפל (pancreatoduodenectomy, Whipple's operation) - בניתוח זה מתבצעת כריתת ראש הלבלב, כיס המרה, התריסריון וחלק קטן מהקיבה, ומתבצע שחזור של רציפות מערכת העיכול על ידי חיבור המעי הדק לקיבה ולצינורות המרה והלבלב.

 

Total Pancreatectomy - בניתוח זה מתבצעת כריתת הלבלב כולו.

 

Distal Pancreatecomy - ניתוח לכריתת חלקו המרוחק של הלבלב (גוף וזנב), בדרך כלל בשילוב עם כריתת הטחול.

 

במקרים בהם לא ניתן להסיר את הגידול הסרטני בשלמותו, המנתח יבצע מעקף של הגוש הסרטני בכדי לסייע בהפחתת תסמיני המחלה (כגון צהבת) הנגרמות כתוצאה ממנו.

 

לאחר הניתוח

לאחר הניתוח תישאר בבית החולים להשגחה. בזמן זה יומלץ לך לקום ולהתהלך, מוקדם ככל האפשר. גם אם הנך נאלץ להישאר במיטתך, חשוב להניע את הרגליים ולבצע תרגילי נשימה סדירים בהדרכת פיזיותרפיסט או אחות.

 

עירויים ונקזים

לאחר הניתוח יתכן שיחוברו במשך זמן קצר:

 • צינור עירוי נוזלים לווריד ביד או בצוואר (עירוי תוך-וורידי) דרכו תקבל נוזלים עד שתוכל לאכול ולשתות בעצמך. עירוי זה גם משמש לעיתים למתן תרופות לשיכוך כאבים.
 • צינורית דקה ועדינה המחוברת באזור הגב (אפידורל) המשמשת למתן תרופות לאלחוש (הרדמה עצבית) ולהקלה על כאבים.
 • צינור הזנה לקיבה המחובר בחתך קטן בדופן הבטן ומשמש להעברת מזון לגופך עד שתוכל לאכול כרגיל.
 • צינורית דקה (זונדה) המוחדרת לקיבה ולמעי דרך האף המאפשרת להפריש נוזלים מהקיבה החוצה ולמנוע בחילות או להכניס לגופך מזון. צינורית זו תוסר מגופך כחמישה ימים מיום הניתוח.
 • צינורית קטנה (קטטר) המנקזת את השתן לשקית חיצונית. צינורית זו לרוב מוסרת מהגוף לאחר מספר ימים.
 • צינוריות ניקוז - ישנם מקרים בהם מחוברות צינוריות ניקוז ישירות לפצע הניתוחי, בכדי לנקז נוזלים, דם, מיצי מרה או נוזלים מהלבלב. לאחר שכמות הנוזלים בגוף פוחתת - יוסרו צינוריות הניקוז.

התמודדות עם כאב

לאחר הניתוח יינתנו לך משככי כאבים במשך מספר ימים. ישנן תרופות רבות לשיכוך כאבים הניתנות בהתאם לדרגות הכאב שחווה החולה. משככי כאבים ניתנים באמצעים שונים, כגון כדורים, סירופים, מדבקות המודבקות על העור או בזריקות. בימים הראשונים לאחר הניתוח משככי כאבים ניתנים לחולה ישירות לחלל סביב עמוד השדרה באמצעות הרדמה אפידורלית המאלחשת את העצבים הנמצאים באזור הניתוח. פעולה זו נעשית עוד לפני הניתוח: מחדירים צינורית דקה לגב, קרוב לעמוד השדרה. לקצה הצינורית מחובר מזרק עם משאבה אלקטרונית. המשאבה, המזרימה טיפול תרופתי נמצאת בשליטתו של החולה (Patient Controlled Epidural Analgesia - PCEA). כך, לחולה יש את השליטה על מינון משככי הכאבים, והוא יכול לשכב על גבו, לשבת או ללכת, מבלי לחוות כאב.

 

כיום ישנם אמצעים רבים המסייעים בהתמודדות עם כאבים בעקבות המחלה והטיפולים השונים. בחוברת על טיפול בכאב לחולי סרטן ("הכאב והטיפול בו") של האגודה למלחמה בסרטן קיימים מידע ועצות מועילות להתמודדות עם הכאב. כמו כן, רצוי כי תתייעץ עם הצוות הטיפולי בנושא.

 

טיפול חלופי באינסולין ואנזימים

אם הוסר בניתוח חלק מהלבלב, יינתן כי השארית שנותרה בגוף אינה מסוגלת לייצר אינסולין, החומר המאזן את רמת הסוכר בדם. מיד לאחר הניתוח יינתן לך עירוי אינסולין לווריד. האינסולין יינתן בדרך זו עד ששארית הלבלב שנותרה תתאושש ותשוב לייצר אותו באופן טבעי. מטופלים שאצלם הוסר הלבלב במלואו זקוקים לטיפול קבוע ויומיומי של זריקות אינסולין שיסייעו בשמירה על איזון רמת הסוכר בדם, כתחליף לאינסולין שהיה מיוצר באופן טבעי קודם לניתוח. ייתכן שתזדקק גם לכדורים המכילים אנזימי עיכול, שהיו מיוצרים באופן טבעי על ידי הלבלב קודם לניתוח. אנזימי העיכול מסייעים בתהליך העיכול ובפירוק השומנים והחלבונים. מחסור באנזימים אלו, גורם לבעיות עיכול (כגון שלשולים או שינויים בצבע ובריח הצואה) ומקשים על עלייה במשקל, היות ומרכיבי המזון החיוניים אינם מתעכלים היטב.

 

ניתוח לטיפול בחסימת מעי (גסטרו-ג'ג'ונוסטומיה)

ישנם מקרים בהם מתבצע ניתוח מעקף לטיפול בחסימת חלקו הראשון של המעי הדק, הגורמת לבחילות והקאות בעקבות הצטברות מזון ונוזלים, הפותח את החסימה ומאפשר מעבר תקין מהקיבה למעי.

 

ניתוח לפתיחת חסימת דרכי המרה

במקרים בהם הגידול הסרטני חוסם את צינור המרה, וגורם לצהבת, יבוצע ניתוח מעקף צינור מרה בכדי לשחרר את החסימה ולאפשר זרימת מיצי המרה למעי הדק. ניתוח כזה כרוך בחיבור כיס המרה, או צינור המרה, למעי הדק. מעקף החלק החסום בצינור המרה יאפשר זרימת מיצי המרה בחופשיות מהכבד למעי.

חזרה למעלה >>


כימותרפיה

בכימותרפיה נעשה שימוש בתרופות אנטי-סרטניות המשמידות את התאים הסרטניים. כימותרפיה הינה אחת מדרכי הטיפול השכיחות ביותר הניתנות לחולי סרטן הלבלב.

 

טיפול כימי (כימותרפיה) ניתן:

 • לאחר ניתוח, במטרה להפחית את הסיכון לחזרת המחלה. הליך הנקרא כימותרפיה אדג׳ובנטית (מסייעת).
 • בכדי לצמצם את היקף הגידול הסרטני כאשר לא ניתן להסירו על ידי ניתוח.
 • להקל על תסמיני המחלה.

 

טיפול כימי ניתן על ידי כדורים לבליעה, זריקה לווריד או בעירוי. מרבית התרופות נספגות במחזור הדם ומתפשטות בגוף. הטיפול הכימי משמיד את התאים הסרטניים בכל מקום בגוף וניתן בדרך כלל במספר טיפולים (מחזורי טיפול). מספר מחזורי הטיפול תלוי בתרופה בה נעשה שימוש ובהשפעתה על החולה. הרופא המטפל יעקב אחר יעילות הטיפול, ובהתאם לתוצאות יקבע מספר הטיפולים.

 

הטיפולים ניתנים בדרך כלל בבית החולים בו מתאשפז החולה באשפוז יום. לעיתים מציעים הרופאים לחולי סרטן הלבלב להשתתף באחד המחקרים המתנהלים כיום, במטרה לשפר את תוצאות הטיפול בסרטן מסוג זה (מידע נוסף בפרק ״ניסויים ומחקרים קליניים״).

החוברת של האגודה למלחמה בסרטן בנושא 'הטיפול הכימי - כימותרפיה' מכילה מידע מפורט אודות הטיפול הכימי ותופעות הלוואי שלו.

 

כימותרפיה לאחר הניתוח

אם עברת ניתוח להסרת גידול סרטני מהלבלב, לרוב יינתנו טיפולי כימותרפיה במשך כשישה חודשים. התרופה השכיחה ביותר בה נעשה שימוש היא גמציטאבין (גמזר®) - (Gemcitabine Gemzar®) הניתנת אחת לשבוע מדי שלושה שבועות באמצעות עירוי לווריד במשך כ-30 דקות. תרופה נוספת בה נעשה שימוש לאחר הניתוח היא פלואורואורציל-5 (fluorouracil - 5-FU)

 

כימותרפיה לחולי סרטן לבלב בשלב מתקדם

גמציטאבין היא התרופה השכיחה ביותר לחולי סרטן לבלב בשלב מתקדם. עם זאת, לעיתים ינתן מישלב תרופות הנקרא פולפירינוקס (FOLFIRINOX) המורכב מחומצה פולינית (לאוקובורין) - (®Folinic acid - Leucovorin), ושלוש תרופות כימיות: פלואורואורציל 5, (5-FU) אירינוטקאן (Irinotecan) ואוקסליפלטין (Oxaliplatin). מחקרים הראו לאחרונה כי מישלב זה אכן מסייע בשליטה על התקדמות המחלה, אך מלווה בתופעות לוואי חמורות יותר, ולכן אינו מוצע לכלל החולים. פולפירינוקס ניתן במחזור טיפול הנמשך שבועיים. מישלב נוסף שנמצא יעיל עבור חולי סרטן לבלב בשלב מתקדם הוא מישלב התרופות גמציטאבין ונאב-פקליטקסל (אברקסאן®) - (Abraxane® -Nab-paclitaxel).

 

האונקולוג יחליט בהתאם למצבו התפקודי של החולה, היקף המחלה, תפקודי הכבד, ומטרות הטיפול על הפרוטוקול (הקו הטיפולי) המתאים ביותר לחולה. ישנם מישלבי תרופות נוספים בהם ניתן לטפל בחולי סרטן לבלב בשלב מחלה מתקדם, לעיתים במסגרת מחקרים קליניים. השפעתם של טיפולים אלו, הנקראים ״טיפולים מכווני מטרה״ ומתערבים בהתפתחות התאים הסרטניים, נחקרת אף היא במחקרים קליניים.

החוברת בנושא 'ניסויים קליניים' של האגודה למלחמה בסרטן מכילה מידע מפורט בנוגע לניסויים ומחקרים חדשים. בנוסף, בהמשך חוברת זו תוכל לקבל מידע נוסף בנושא.

 

תופעות לוואי אפשריות

טיפולים כימיים עלולים לגרום לתופעות לוואי לא נעימות, אך באמצעותם ניתן להקל על תסמיני המחלה ולשפר את הרגשתו של החולה. רוב תופעות הלוואי הנלוות לטיפול הכימי ניתנות לשליטה והתמודדות. מומלץ לדווח לרופא או לאחות באם אתה סובל מתופעה כלשהי בכדי שיוכלו לסייע לך.

 

עמידות נמוכה יותר לזיהומים

כימותרפיה יכולה להפחית את כמות תאי הדם הלבנים בדם ובכך לחשוף את החולה לזיהומים, ולכן חשוב להימנע משהייה במקומות הומי-אדם ולצד אנשים חולים במחלות זיהומיות או דלקתיות, כגון שפעת או הצטננות.

 

אם החולה לא חש בטוב - גם כאשר חום גופו תקין, או אם חום גופו עולה מעל 38° - עליו לפנות בדחיפות לרופא המטפל.

 

בזמן קבלת הטיפולים הכימיים תיבדק בקביעות רמת התאים הלבנים בדם ויינתן לחולה טיפול תרופתי נגד זיהומים כלשהם, אם יופיעו.

 

פצעים בפה

חלק מהתרופות הכימיות עלולות לגרום לפצעים ולכיבים קטנים בפה. חשוב להקפיד לבצע שטיפות פה סדירות (האחיות ידריכו אותך בבית החולים בנושא זה). מומלץ גם להשתמש במברשת שיניים בעלת סיבים רכים, המקלה על רגישות החניכיים ומונעת כאבים. רצוי להימנע ממזונות יבשים, מלוחים או חריפים מאד. בזמן אובדן תיאבון ניתן להחליף חלק מהארוחות במשקאות מזינים או להתבסס על תזונה רכה ועשירה בקלוריות.

 

שלשול

חלק מהתרופות עלולות להשפיע על מערכת העיכול ולגרום לשלשול במשך מספר ימים. עם התופעה ניתן להתמודד באמצעות טיפול תרופתי ותזונה דלת סיבים לאחר הטיפול, הכוללת הימנעות מצריכת לחם מלא, פסטה, פירות טריים, דגני בוקר וירקות.

 

החוברת ׳הטיפול התזונתי התומך׳ של האגודה למלחמה בסרטן בנושא תזונה מכילה עצות מועילות להתמודדות בעת הטיפולים. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל׳טלמידע׳® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

החוברת בנושא תזונה לחולי סרטן ('הטיפול התזונתי התומך')  של האגודה למלחמה בסרטן בנושא תזונה מכילה מספר עצות מועילות להתמודדות עם בעיות אכילה שונות.

כמו כן, ניתן להתייעץ בפורום תזונה למתמודדים ומחלימים מסרטן.

 

בחילות והקאות

חלק מהתרופות עלולות לגרום לבחילות והקאות, איתן ניתן להתמודד באמצעות טיפול תרופתי מתאים. דווח לרופא או האחות אם הנך חווה בחילות ו/או הקאות בכדי שיוכלו לסייע לך.

 

מידע נוסף תוכל למצוא בחוברת מידע בנושא 'התמודדות עם נשירת שיער' של האגודה למלחמה בסרטן.

עור

התרופות עלולות להשפיע על מצב העור והציפורניים, לגרום ליובש, להתקלפות, ולרגישות יתר של העור בזמן חשיפה לשמש. חשוב להתכסות בבגדים מגנים וקלים, ולהשתמש בקרם הגנה בעל מסנן קרינה גבוה. תופעות אלו צפויות להיעלם מספר שבועות לאחר סיום הטיפול.

 

רגישות, תחושת הירדמות (נימול) ועקצוצים בכפות הידיים והרגליים

אצל חלק מהחולים הטיפול עלול לגרום לכפות הידיים והרגליים להפוך אדומות, רגישות ויבשות. חלק מהתרופות עלולות לגרום לתחושת הירדמות (נימול) ועקצוץ בכפות הרגליים והידיים. ייתכן ותתקשה לרכוס כפתורים או לבצע משימות מוטוריות עדינות דומות. תופעות אלו צפויות לחלוף בהדרגה עם סיום הטיפול.

חזרה למעלה >>


טיפול בקרינה (רדיותרפיה)

בטיפול בקרינה נעשה שימוש בקרני רנטגן בעלות עוצמה גבוהה המשמידות תאים סרטניים, תוך גרימת נזק מועט ככל הניתן לתאים הבריאים סביבם. במהלך הטיפול, הנמשך מספר דקות, נשאר החולה לבדו בחדר. טכנאי הרנטגן, עימו ניתן לשוחח דרך האינטרקום, נמצא בחדר הסמוך ומתבונן בצג. הטיפול בקרינה אינו כרוך בכאב, אך מצריך הישארות באותה תנוחה למשך מספר דקות. הטיפול אינו כרוך בבידוד, ולאחריו החולה יכול לשהות בחברת מבוגרים וילדים ללא חשש.

 

תכנון הטיפול

טיפול באמצעות קרינה הינו טיפול מורכב, שיש לתכננו היטב בכדי להבטיח את יעילותו המרבית. הטיפול מתוכנן על ידי האונקולוג המטפל בך. לפני קבלת טיפול בקרינה תתבצע סריקת CT במהלכה יצולם האזור אליו יכוונו הטיפולים. הטכנאי יסמן על גבי העור בטוש סימון מיוחד או בדיו (קעקוע) בכדי למקם את החולה בצורה הטובה ביותר במהלך הטיפולים. הסימון עלול לגרום לאי נוחות, אך הוא ייעשה ברשות המטופל. ישנם מצבים בהם נעשה שימוש בעטי סימון בלתי מחיקים (מעין קעקועים זעירים).

 

מתי ניתן טיפול בקרינה?

 • לטיפול בגידול סרטני שלא התפשט מעבר ללבלב, אך לא ניתן להסירו בניתוח. במקרים כאלו, יינתן טיפול בקרינה בשילוב לעיתים עם כימותרפיה, במטרה לצמצם את היקף הגידול הסרטני ולשלוט על התקדמות המחלה ככל הניתן.
 • בכדי להקל על תסמיני המחלה (רדיותרפיה מקלה/פליאטיבית), בדרך כלל כאבים. רדיותרפיה מקלה ניתנת במינונים נמוכים יותר ובסבבי טיפול קצרים יותר, הגורמים פחות לתופעות לוואי.


טיפולים בקרינה ניתנים ביחידת הקרינה במרכז הרפואי בו מטופל החולה. מתן הטיפול משתנה בהתאם לצרכיו הייחודיים של כל מטופל. לעיתים, נדרש רק טיפול אחד, אולם ברוב המקרים הטיפול ניתן פעם ביום בכל יום בשבוע, למעט מנוחה של יומיים בסוף השבוע. כל טיפול נמשך 10-15 דקות. לאורך מספר שבועות. לפני הטיפול יקבל החולה הסבר על תופעות הלוואי הצפויות לו. חשוב לציין כי שיטת טיפול זו אינה שכיחה בקרב חולי סרטן הלבלב. לרוב, החולים עוברים ניתוח או טיפולי כימותרפיה.

 

תופעות לוואי אפשריות

הטיפול הקרינתי עלול לגרום לתופעות לוואי כגון בחילות, הקאות, שלשולים ועייפות. תופעות אלו משתנות בחומרתן מחולה לחולה, בהתאם להיקף הטיפול שניתן להם. לפני הטיפול יינתן לחולה הסבר על תופעות הלוואי הצפויות לו, ובמידת הצורך טיפול תרופתי מתאים שיקלו עליו.

לחצו כאן לחוברת העוסקת בנושא הטיפול הקרינתי של האגודה למלחמה בסרטן ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל׳טלמידע׳® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995

חזרה למעלה >>


טיפולים תומך (להקלה על תסמינים)

כאשר לא ניתן לנתח או לטפל בגידול הסרטני יוצע לחולה לקבל טיפול פליאטיבי (תומך/מקל) המסייע לו ככל הניתן בשמירה על איכות החיים מבלי לחוות תסמינים כלשהם. כימותרפיה, טיפול בקרינה וניתוח עשויים כולם להקל על תסמיני המחלה.

 

הליכים ניתוחיים להקלה על תסמיני המחלה

סטנטים (תומכנים) - בכדי להקל על החולה מפני חסימות מתבצעת החדרת תומכן (סטנט) הפותח את המעבר ומאפשר זרימת מיצי מרה (ראה פירוט קודם לכן).

 

כולאנגיורפיה תוך-כבדית מלעורית (PTC)

אם לא ניתן להעביר סטנט לצינור המרה קיימת אפשרות לבצע הליך זה. לשם כך יהיה צורך לבצע צילום של דרכי המרה ולהימנע מאכילה ושתייה. לפני הצילום תינתן לך זריקת הרגעה מטשטשת לאלחוש מקומי. ההליך יתבצע במחלקת הרנטגן בנוכחות רדיולוג. הרופא יחדיר מחט גמישה, דקה וארוכה לכבד, תחת הנחיית רנטגן, אליו יוזרק חומר ניגודי. לעיתים חשים המטופלים גל חום כאשר מוחדר חומר זה לגופן. החומר הניגודי יראה בבירור את האזור החסום. לאורך המחט, יוחדר חוט מתכת עדין לחסימה בצינור המרה, ותומכן שיפתח את החסימה ויאפשר לנוזלים לצאת. לפני הטיפול ולאחריו יינתנו לך טיפול תרופתי למניעת זיהומים. ברוב המקרים נשארים המטופלים מספר ימים בבית החולים להשגחה.

 

התמודדות עם כאבים

לרוב, ניתן להתמודד היטב עם כאבים הנגרמים בעקבות גידול סרטני בלבלב. חשוב לדווח לרופא המטפל בך אם הנך סובל מכאבים בכדי שיוכל לסייע לך ולהקל עליך. כיום ישנם טיפולים יעילים רבים המסייעים בהקלה על כאבים, כמו גם הטיפולים שהובאו בתחילת החוברת, כגון כימותרפיה וטיפול בקרינה. בכדי להקל ככל הניתן על כאביך, חשוב כי תדווח לצוות המטפל בך את מלוא המידע על הכאבים שאתה חווה, עוצמתם, תדירותם, מה מקל עליהם, כיצד הם משפיעים על תפקודך היומיומי.

לקבלת החוברת טיפול בכאב לחולי סרטן ('הכאב והטיפול בו') המכילה מידע נוסף ודרכי התמודדות עם כאב ללא תשלום מומלץ לפנות ל׳טלמידע׳® של האגודה למלחמה בסרטן בשיחת חינם לטל. 1-800-599-995.

חסימה עצבית (באזור ״מקלעת השמש״)

אצל חולי סרטן הלבלב עלול להופיע כאב כרוני בבטן ובגב כתוצאה מלחץ הגידול על אזור ״מקלעת השמש״ (רשת עצבים בצדה האחורי של הבטן). בכאבים אלו ניתן לטפל על ידי חסימה עצבית של האזור. חסימה עצבית תמנע את הגעת אותות הכאב למוח, וכך החולה לא יחווה כאבים.

ישנן דרכים שונות לביצוע חסימה עצבית:

 • זריקת חומר הרדמה (כגון אלכוהול) ישירות לעצב. לפני ההליך תינתן הרדמה מקומית. החסימה תתבצע בהכוונת CT המסייעת לרופא להחדיר במדויק דרך הגב את החומר לעצב.
 • חיתוך עצבי המבוצע בהרדמה כללית, ומתבצע לרוב אם המטופל עובר ניתוח נוסף במקביל, כגון ניתוח מעקף מרתי.

לאחר הליכים אלו ייתכן שיופיעו חולשה וסחרחורות, במיוחד בשינויי מצבים של הגוף (משכיבה לישיבה ולהיפך).

 

אובדן תיאבון וירידה במשקל

גידול סרטני בלבלב עלול להשפיע על התיאבון ולפגוע בתהליך העיכול. אם הלבלב אינו מתפקד כראוי, ייתכן שלא תוכל לעכל כראוי את המזון. במצב זה יינתנו לך אנזימי עיכול בכדי שיסייעו לגופך להמשיך ולעכל את רכיבי המזון החיוניים לגופך. בכדי להמשיך ולשמור על משקל גוף תקין ניתן להוסיף אבקות מעושרות בחלבונים וקלוריות או להחליף ארוחות במשקאות מזינים ועתירי קלוריות. אם אינך מרגיש צורך לאכול, ישנו טיפול תרופתי (סטרואידים) המסייעים בהגברת התיאבון.

מומלץ להיעזר בנושאים אלו בדיאטנית של בית החולים או בקהילה, בפורום בנושא תזונה לחולי סרטן באתר האגודה באינטרנט www.cancer.org.il או לפנות ל׳טלמידע׳® של האגודה למלחמה בסרטן, בשיחת חינם לטל. 1-800-599-995, לקבלת חוברת תזונה לחולי סרטן (״טיפול תזונתי תומך בחולה סרטן״) ללא תשלום.

תשישות ועייפות

חולי סרטן לבלב רבים חשים עייפות רבה וחוסר יכולת לתפקד כבעבר, כתוצאה מהמחלה, הטיפולים השונים ותופעות הלוואי הנלוות להם. הקשב לגופך וליכולותיך. ניתן להכין יומן פעילות ולרשום בו את משימותיך, לבצען בקצב שלך, וכאשר אתה חש טוב יותר. מחקרים הראו כי ביצוע פעילות גופנית מותאמת למצבך וליכולותיך יכולה לסייע בשיפור ההרגשה הכללית ובתפקוד היומיומי.

האגודה למלחמה בסרטן מפעילה את תוכנית ׳צעדים לאיכות חיים׳® בפריסה ארצית במרכזים רפואיים ובקהילה. הפרויקט מעודד חולי סרטן לאמץ פעילות גופנית מתוכננת ומובנית בשגרת החיים בליווי ובייעוץ מקצועי על ידי פיזיותרפיסטים במימון האגודה למלחמה בסרטן. למידע נוסף ניתן לפנות לרכזת הפרויקט בטל. 03-5721618. כמו כן, ניתן לקבל את חוברת ״תשישות ועייפות אצל אנשים המתמודדים עם מחלת הסרטן״ המכילה מידע נוסף ועצות בנושא זה בשיחת חינם ל׳טלמידע׳® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

קרישי דם

גידולים סרטניים מפריעים למאזן הכימי בגוף ולקרישיות הדם, ועלולים לגרום להופעת קרישי דם באזורים שונים בגוף. טיפולי כימותרפיה וניתוחים עלולים אף הם להעלות את הסיכון להופעת קרישי דם. ברוב המקרים, קרישי דם מופיעים בוורידי רגליים עמוקים (מצב הנקרא DVT  או טרומבוזיס). הסימן הראשון לתופעה זו הוא נפיחות ברגל, לעיתים מלווה בכאב, רגישות, נימול (הירדמות) או עקצוץ בכפות הרגליים. לעיתים הרגל מרגישה חמה למגע או משנה את צבעה (לסגול או אדום). לעיתים נדירות יותר, מופיע קריש דם בריאות. במצב זה החולה מרגיש כאב בחזה או בגב, המחמיר בעת נשימה עמוקה, קוצר נשימה או משתעל ופולט כיח דמי.

 

קריש דם הינו מצב חמור ומסכן חיים, ולכן אם הנך חושש כי הופיע אצלך קריש דם - דווח מיד לרופא המטפל. הטיפול שניתן במצב זה הינו טיפול תרופתי מתאים (מדלל דם).


הקפד על שתיית נוזלים מרובה, צא להליכות קצרות בהתאם ליכולותיך, שמור על זרימת דם סדירה באמצעות נשימות עמוקות ותרגול  שרירי הרגליים.

 

רפואה משלימה

חלק מהחולים מרגישים כי רפואה משלימה עשויה לסייע להם בהקלה על תסמיני המחלה ובשיפור הרגשתם. אם אתה מתכנן לעשות שימוש בטיפולי רפואה משלימה - חשוב להתייעץ עם הרופא המטפל בך קודם לכן, שיוכל לייעץ לך מהו הטיפול הכי מתאים לך ולמצבך. המונח ׳רפואה משלימה׳ מתייחס למגוון טיפולים הניתנים בנוסף לטיפולים הרפואיים המקובלים, כגון שיאצו (דיקור סיני), עיסוי, ארומתרפיה וטכניקות דמיון מודרך.

בחוברת האגודה למלחמה בסרטן העוסקת בנושא רפואה משלימה וסרטן ניתן לקבל מידע נוסף והדרכה בנושא זה. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל׳טלמידע׳® של האגודה למלחמה בסרטן בשיחת חינם לטל. 1-800-599-995 או לפורום בנושא רפואה משלימה.

חזרה למעלה >>


מעקב

בתום הטיפולים, החולה יתבקש לשוב לבית החולים בכדי לבצע מעקב אחר מצבו. תקופה זו מהווה הזדמנות טובה לשוחח עם הרופא על חששות או תופעות ותסמינים שהוא חווה במהלך פרק הזמן ששהה בביתו.

 

באתר האגודה למלחמה בסרטן באינטרנט ישנו פורום העוסק בנושא ׳ממאירויות מערכת העיכול׳ בו ניתן להפנות שאלות ולקבל ייעוץ ותמיכה

חזרה למעלה >>


מחקרים וניסויים קליניים

מחקרים למציאת דרכים חדשות לטיפול בסרטן נערכים כל הזמן, מאחר שטרם נמצא טיפול קיים לסרטן, המציע מרפא לכל המטופלים. ניסויים קליניים נעשים כדי למצוא דרכי טיפול חדשות למחלה.

bullet_3 להמשך>>

חזרה למעלה >>


התמודדות רגשית עם מחלת הסרטן

תהליך אבחון מחלת הסרטן מלווה ברוב המקרים בתנודות רגשיות ומחשבות הנעות בין תקווה לבין פחד וחשש. כאשר מתבררת האבחנה, תגובתו של כל אדם היא ייחודית. התגובה לאבחנה מושפעת מתכונות אישיות, ניסיון ומפגש קודם עם מחלות סרטן במשפחה או בסביבה הקרובה, סוג המחלה והיכולת להירפא או להשיג הקלה. כל אדם מגיב בצורה שונה ובעוצמה שונה אבל לכולם דרוש זמן כדי להסתגל למציאות של מחלה. יש לזכור כי גם בני המשפחה עוברים תהליך רגשי דומה, ורבים מהם זקוקים, בדומה לחולה, להדרכה ולתמיכה. 

bullet_3 להמשך

חזרה למעלה >>


מרכז תמיכה "חזקים ביחד"
באגודה למלחמה בסרטן
קרא עוד
מידע נוסף בנושא
מה לספר לילדיך על הסרטן שלך? טיפול ביתי בחולה סרטן
ינואר 2016 - התרופות Oxaliplatin ו - Irinotecan הוכללו בסל הבריאות לסרטן הלבלב. מידע על התרופות נמצא באתר האגודה.
תודתנו נתונה ל:
דר' אילה הוברט, מנהלת המרכז לגידולים במערכת העיכול, מכון שרת, המרכז הרפואי הדסה עין כרם;

פרופ' חנוך קשתן, מנהל החטיבה לכירורגיה, מרכז רפואי רבין, פתח תקווה,

חברי  ועדת העדכון לנושא מערכת העיכול של האגודה למלחמה בסרטן,

על הארותיהם והערותיהם.
דצמבר 2014
מידע זה נכתב בכדי לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על סרטן הלבלב. אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך בנוגע לאבחנה ולטיפול. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה. הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד, מטופלים ומטפלים כאחד.
* הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים ולגברים כאחד.