לשוב לחיים רגילים עם קולוסטומיה

הדפס
| שתף

 מידע נוסף

מחקרים קליניים
כללים לחיים בריאים
גמילה מעישון
כתיבת החוברת המקורית:

חיה יניב, אחות סטומה לשעבר באגודה למלחמה בסרטן, 

עליזה יפה, אחות סטומה, לשעבר אחות ראשית של האגודה למלחמה בסרטן,

יהודית מריל, אחות מתאמת הטיפול בסטומה ופצעים, שירותי בריאות כללית - מחוז דן.

עדכון מהדורת 2013: 

ליויה כסלו, אחות ראשית באגודה למלחמה בסרטן

בלה אליגולשוילי, אחות אונקולוגית, מומחית בטיפול תומך ומתאמת טיפול בבעלי סטומה, שירותי בריאות כללי, מחוז מרכז.

מאי 2015


מידע זה נכתב בכדי לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על ניתוח קולוסטומיה. אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה.

* הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד, מטופלים ומטפלים כאחד. 


© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן.


  

Big-Bullet-SQR.gif מבוא

Big-Bullet-SQR.gif מערכת העיכול והקולוסטומיה

Big-Bullet-SQR.gif הטיפול בקולוסטומיה

Big-Bullet-SQR.gif לקראת שיקום

Big-Bullet-SQR.gif התמודדות עם סטומה במצבים משתנים

Big-Bullet-SQR.gif שאלות שרצית לשאול

Big-Bullet-SQR.gif מידע נוסף

 

 


 

 

מבוא

מידע זה נכתב עבור חולים שעברו לאחרונה ניתוח קולוסטומיה, ועבור אלה המועמדים לניתוח מסוג זה. מטרתו לסייע לחולים לחזור לשגרה במהרה, באמצעות מידע חיוני ומקצועי. ניתוח קולוסטומיה שכיח למדי. אלפי אנשים בישראל עברו אותו ורובם חזרו לתפקד באותה איכות חיים שקדמה למחלה.

 

אינך לבד*, לצידך אנשים רבים, מתנדבים ואנשי מקצוע, המוכנים ורוצים לסייע לך בכל שלבי הטיפול וההחלמה.

 

בבתי - החולים ובקהילה ישנן אחיות המטפלות במיוחד בנושא זה. האחיות ידריכו אותך כיצד לטפל בקולוסטומיה , ויעזרו לך להתמודד עם כל בעיה. שיחה עם אדם שכבר למד לחיות עם קולוסטומיה עשויה להיות מועילה. הרופא או האחות יכולים, בדרך כלל, להזמין מתנדב שיבוא לבקר אותך ולשוחח איתך על הצדדים המעשים והאישיים של ההתמודדות.

 

עצות אלה עשויות להיות בעלות ערך רב, במיוחד בתקופה הראשונה לאחר הניתוח.

 

 

bul3 לרשימת אחיות הסטומה בישראל

 

חזרה למעלה >>


מערכת העיכול והקולוסטומיה

דרכי העיכול

לאחר האכילה עובר המזון מהקיבה למעי הדק, בו מתבצעים עיקר תהליכי העיכול והספיגה של אבות המזון. השאריות הבלתי ניתנות לעיכול מועברות הלאה למעי הגס. ככל שהתוכן עובר הלאה במעי הגס, כן נספגים יותר מים ומלחים על-ידי דפנות המעי, והצואה הופכת מוצקה יותר. באופן רגיל ניתן לשלוט על פתיחה וסגירה של פי הטבעת באופן רצוני.

מערכת העיכול

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1. ושט
 2. קיבה
 3. מעי גס רחבי
 4. מעי דק
 5. מעי גס עולה
 6. מעי גס יורד
 7. צקום
 8. סיגמה
 9. רקטום
 10. אנוס- פי הטבעת

מהי קולוסטומיה?

קולוסטומיה היא מילה המורכבת משתי מילים יווניות:

 

קולון - שפירושו "המעי הגס".

 

סטומה - שפירושה "פה" או "פתח".

 

קולוסטומיה, אם כן, היא קצה פתוח של מעי גס בריא, אותו מוציאים מבעד לדופן הבטן כדי לאפשר מוצא להפרשות ולגזים. זהו חלק טבעי של הגוף. בניתוח מבצעים הטיה של המעי, כדי לעקוף קטע חולה או בעייתי.

 

הקולוסטומיה עצמה אינה מחלה. זהו שינוי באופן פינוי היציאות מהגוף. הקולוסטומיה מבוצעת כחלק מהניתוח שנועד לריפוי, או להקל על סימפטומים. הסיבות לביצוע הקולוסטומיה יכולות להיות שונות, לפעמים זהו סידור זמני ולפעמים קבוע. מבנה הסטומה, הצורה והמקום על פני דופן הבטן, עשויים להשתנות מאדם לאדם.

 

באילו מקרים יש צורך בקולוסטומיה?

ישנן מספר סיבות אפשריות לצורך להטות, באופן זמני או קבוע, את תוכן המעי. להלן חלק מהן:

 • כאשר יש פגיעה או פציעה ברקטום מטים באופן זמני את הצואה לפתח חליפי.
 • גידול ברקטום, בפי הטבעת או בחלק אחר של המעי הגס, מחייב הרחקה בניתוח של החלק החולה ויצירת קולוסטומיה.
 • מומים מולדים של עמוד השדרה ומערכת העצבים, שפוגעים בהתפתחות השליטה בסוגרים, מחייבים לפעמים יצירת קולוסטומיה.
 • מחלות דלקתיות ופוליפים במעי הגס מחייבים, לפעמים, כריתה שלמה או חלקית של המעי הגס ויצירת קולוסטומיה.
 • סיבות אפשריות אחרות: חסימת מעיים, פיתולים של המעי, הידבקויות ועוד.

למידע נוסף הכנסו לפורומים בנושא סרטן במערכת העיכול.

חזרה למעלה >>


הטיפול  בקולוסטומיה

הטיפול בקולוסטומיה נועד לקלוט את ההפרשה היוצאת מהגוף בצורה אמינה ובטוחה ולהגן על העור שלך, מסביב לסטומה. הטיפול בקולוסטומיה כולל שימוש בציוד ייעודי (יפורט בהמשך).

 

מה נשתנה לאחר הניתוח?

אורך המעי הגס הוא 150 - 200 ס"מ וניתן לחיות היטב גם בלעדיו. אם כורתים או עוקפים חלק ממנו, פעולות העיכול והספיגה של המזון אינן נפגעות. מאחר ובניתוח הוצא השריר האחראי לשליטה על ההפרשות, או שאזור פי הטבעת חולה ואינו בשימוש, שונתה צורת ההתרוקנות מזו המקובלת; כך, אין שליטה על היציאות, אין תחושה של זמני יציאות ואין אפשרות להתאפק.

במצב של חוסר שליטה קל יותר לספל כאשר הפתח הוא בדופן הבטן, בעזרת ציוד יעיל, זמין ואסתטי.

 

מראה הסטומה ותפקודה

בדרך כלל, הסטומה עגולה או אליפסית וצבעה ורוד - אדום, כמו צבע הרירית בתוך הפה. מיד לאחר הניתוח, הסטומה נראית נפוחה מעט והיא תשנה את מידותיה עד לגודלה הסופי בתוך מספר שבועות.

 

הסטומה גם תפריש ריר (חומר לבן צמיגי) וזוהי תופעה טבעית ותקינה. הסטומה עצמה חסרת תחושה ואינה גורמת לתחושת כאב, לכן יש להיזהר מפגיעה בה. ייתכן דימום קל מהרירית בשעת ניגוב הסטומה. זוהי תופעה תקינה שאינה מחייבת התייחסות, בדומה לדימום קל מהחניכים בעת צחצוח שיניים.

 

מאחר שבניתוח הוצא מכלל פעולה חלק מהמעי הגס שתפקידו לספוג נוזלים, עשויה ההפרשה להשתנות: בתקופה הראשונה לאחר הניתוח היא תהיה נוזלית ותהפוך בהדרגה למעט יותר מוצקה. ככל שהקולוסטומיה ממוקמת יותר בצד השמאלי של הגוף, כך יש סיכוי שהצואה תהיה מוצקה יותר. ככל שהקולוסטומיה ימנית יותר, יש לצפות לצואה יותר דייסתית או נוזלית.

 

למה לצפות לאחר הניתוח?

כמו לאחר כל ניתוח בבטן, צפויות תחושות אי נוחות וחולשה לאחר הניתוח. הצוות הרפואי יודע מה ניתן לעשות כדי לסייע לך. בדרך כלל, לאחר הניתוח תקבל עירוי תוך ורידי. במשך מספר ימים תחובר לזונדה, במסרה לשמור על קיבה ריקה ולמנוע ממך בחילות והקאות. 

הקטטר שהוחדר לשלפוחית השתן הוא זמני ונועד לשמור על שלפוחית שתן ריקה. תרופות נגד כאבים תינתנה לך בהתאם לצורך.

 

אי הנוחות הכללית תסיט בימים הראשונים את תשומת לבך מהקולוסטומיה, אשר לא תפעל במשך כמה ימים. כאשר יחזור המעי לפעילות, יטפלו בקולוסטומיה אחיות המחלקה ו\או אחות הסטומה. כעבור מספר ימים, כשתשתפר הרגשתך, ילמדו אותך לטפל בסטומה שלך בעצמך. איש אינו מצפה שתדע לעשות זאת מיד, אך המטרה העיקרית ללמד אותך להיות עצמאי בכל מה שקשור לטיפול בהפרשות הגוף.

 

אנשים רבים מתקשים בימים הראשונים להסתכל בקולוסטומיה או לגעת בה, זוהי תגובה נורמלית. מראה הקולוסטומיה ישתפר במשך השבועות הראשונים ולרוב היא תהיה חלקה יותר. מתוך מבחר גדול של ציוד אמין, יותאם לך ציוד שיבטיח לך נוחות ובטחון. מומלץ לשתף בתהליך ההדרכה מישהו קרוב, כדי שיוכל לסייע לך בשלבים הראשונים של ההתאוששות והחזרה לשגרה.

 

הציוד

הציוד מורכב משקית לקליטת ההפרשה, מגן עור ומנטרלי ריח, וציוד נלווה על פי הצורך. לעיתים מדובר ביחידה אחת המשלבת שקית ומגן עור ולעיתים בשתי יחידות (השקית נפרדת ומוצמדת בלחיצה למגן עור הדבוק לעור הבטן). יש מגוון רחב של אביזרים, המופצים על - ידי חברות ויצרנים שונים והם ניתנים להשגה בקופות-החולים ללא תשלום.

 

אופן השגת הציוד

 • עוד בבית חולים תקבל את רשימת הציוד המומלצת לטיפול בסטומה שלך.
 • יש לגשת לרופא המטפל/אחות מרפאה לקבלת מרשמים לציוד. את הציוד ניתן לקבל בבית המרקחת באמצעות המרשמים שקיבלת. רצוי שבן משפחה יכין את הציוד מראש, עוד בהיותך בבית החולים, כך שעם שחרורך, יהיה הציוד מוכן בביתך. מומלץ שיהיה לך בבית מלאי לחודש. יש לשמור עליו במקום קריר ויבש. ציוד שמאוחסן במשך זמן ממושך מדי - מתקלקל.
 • לתשומת לבך, מבנה הסטומה יכול להשתנות בתקופה הראשונה לאחר הניתוח. לכן לא מומלץ להזמין כמות גדולה של ציוד עד המדידה החוזרת, כעבור כחודש מהניתוח.

 

התארגנות לקראת הטיפול בסטומה

רוב האנשים מעדיפים את חדר האמבטיה כמקום בו יתבצע הטיפול בקולוסטומיה, מאחר ויש בו מים זורמים ופרטיות. מומלץ להתקין מראה בגובה הבטן שתאפשר לך להסתכל בסטומה במהלך הטיפול.

 

יש להכין מראש את הפריטים הבאים:

 • שקית ניילון ונייר לסילוק הפסולת
 • נייר טואלט רך לניגוב הסטומה והעור סביבה או מגבונים
 • מגן עור עם פתח מתאים
 • שקית ובמידת הצורך סוגר (לעיתים השקית ומגן העור הם יחידה אחת משולבת one piece)
 • מנטרל ריח ופלסטר מיקרופור (במידה שהינך משתמש בו)
 • מספריים
 • ציוד נלווה על פי הצורך (דוגמת משחת איטום, מגבוני הגנה, אבקה וכיו״ב).

 

הנחיות לטיפול בסטומה

 • כדאי לוודא שכל הציוד הנחוץ לך נמצא בהישג ידך.
 • יש להכין את מגן העור על ידי גזירת הפתח בהתאם לגודל וצורת הקולוסטומיה שלך עם תוספת של כ-1 מ"מ שוליים גלויים. מומלץ להיעזר בזמן הגזירה בדוגמא שהוכנה לך על ידי אחות הסטומה ולהתאימה לגודל המשתנה של הקולוסטומיה.
 • יש להסיר את הציוד המשומש מלמעלה למטה, לעטפו בנייר ולשים אותו בשקית הניילון שהוכנה לשם כך; ניתן להיעזר במסיר דבק להסרה קלה יותר.
 • יש לרחוץ את הקולוסטומיה והאזור מסביב במים וסבון או במגבון לח. אין צורך להשתמש בציוד סטרילי ואסור להשתמש בחומרי חיטוי למיניהם.
 • יש לייבש בעדינות את הסטומה והעור שמסביב.
 • יש להדביק את מגן העור בדייקנות על עור נקי, יבש ומתוח.
 • ניתן לטפטף מספר טיפות של מנטרל ריח לתוך השקית ולהצמידה למגן העור.
 • יש לוודא, על ידי משיכה קלה, שהשקית הוצמדה כהלכה.
 • יש לוודא שוב שהשקית מהודקת לבסיס על ידי תנועות של לחיצות סיבוביות עם האצבעות על המסילה המחברת את השקית למגן העור.
 • אם משתמשים בשקית פתוחה בחלקה התחתון, יש לוודא שהסוגר אכן סגור היטב.
 • לתוספת ביטחון ניתן "למסגר" את מגן העור על ידי פלסטר מיקרופור (ברוחב 2.5 ס"מ) שהוכן מראש.
 • במצבים של סיכון לדליפה, על פי הנחיות האחות, ניתן להוסיף משחה מיוחדת או טבעות אטימה להשגת איטום טוב יותר בין הסטומה למגן העור.
 • ניתן לחגור חגורה מיוחדת לסטומה להגברת תחושת ביטחון.

 

תדירות הטיפול בסטומה

 • שקית סגורה יש להחליף כאשר היא מלאה עד מחציתה.
 • שקית פתוחה ניתן לרוקן לתוך האסלה (כדי למנוע התזה מומלץ להקדים לכך נייר טואלט על פני המים). לאחר ריקון השקית, כאשר התנאים מתאימים לכך, ניתן לשטוף את השקית במעט מים, להכניס כמה טיפות של מנטרל ריח ולסגור אותה שנית בסוגר.
 • פינוי השקית נעשה על ידי עטיפתה בנייר והכנסתה לשקית ניילון. אין להיפטר מהציוד על-ידי הדחתו באסלה, הדבר עלול לסתום את הצנרת!
 • כאשר מגן העור והשקית נפרדים - יוחלף מגן העור בתדירות של פעמיים בשבוע.
 • גרד, צריבה ואי נוחות עלולים להעיד על התחלת דליפה או על רגישות לציוד. יש להסיר את מגן העור, לשטוף היטב את הסטומה והעור שמסביב ולבצע הדבקה מחודשת. אם התופעה חוזרת על עצמה, יש לפנות לאחות סטומה או למרפאה.

 

תזונה

בעלי קולוסטומיה יכולים לחזור להרגלי האכילה הקודמים לניתוח הסטומה. יחד עם זאת חשוב לזכור כי מזונות מסויימים גורמים לגזים, ריחות לא נעימים ותחושת אי נוחות במערכת העיכול.

 

לאחר הניתוח חשוב לאפשר למעי להסתגל באופן הדרגתי למצב החדש. התזונה בשלב הראשוני תהיה רכה, קלה לעיכול. ניתן לגוון את מוצרי המזון, בהדרגה. הקפידו על הוספת מזון אחד בכל פעם (לא בבת אחת), על מנת לבדוק מה השפעתו על פעולת המעיים וההרגשה הכללית שלך.

 

עם הזמן חשוב לחזור לתזונה מלאה ומאוזנת כבעבר. יש לציין שלא מומלץ לוותר על מזונות אהובים, גם אם הם גורמים לריחות וגזים. במקרים אלה כדאי לתזמן את אכילתם - בסופי שבוע או במהלך חופשה. ניתן להקל על התופעות הללו באמצעות שימוש במנטרלי ריחות וסופחי גזים.

 

למידע והדרכה מפורטים פנו לאחות סטומה ודיאטנית קלינית.

 

רחצה

חשוב להתארגן לקראת הרחצה על ידי שימוש במגן עור עמיד למים. יש לציין שניתן להשיג שקיות קטנות או כיסוי לסטומה. חשוב להקפיד על רחצה במקלחת במים זורמים וסבון ללא מגן עור פעמיים עד שלוש בשבוע.

 

לפני הרחיצה בים או בבריכה פנו לאחות סטומה על מנת לקבל הדרכה מקיפה בנושא. טבילה בים המלח מחייבת שימוש בציוד מתאים וכיסוי במגן סטומה שימנע מגע עם המים.

 

ריח וגזים

לצואה ריח אופייני, אך הוא אמור להיות מורגש רק בזמן החלפת הציוד, המתרחשת בפרסיות. היגיינה טובה, ציוד מתאים ואטום היסב, המוחלף בתדירות המתאימה לסוג ההפרשה ולמזג האוויר, ישמרו על-כך שלא תתרחש דליפת ריחות.

 

מאכלים מסוימים עלולים לגרום, אצל חלק מהמטופלים, ריח צואה חריף יותר. אין הכרח להימנע מהם, אלא רק לקחת זאת בחשבון.

 

גזים במעי הם תוצר טבעי של פעולת עיכול תקינה. בכדי לאפשר יציאה מבוקרת של הגז מהשקית ללא ריח - ניתן להשתמש בשקית עם פילטר. רצוי להשתמש גם בתכשירים מנטרלי ריח המיועדים לכך, אותם שמים בשקית הריקה, לפני השימוש, על-פי ההוראות המצורפות לתכשיר. מנטרלי ריח ושקיות עם פילטרים ניתן לקבל בקופות-החולים.

חזרה למעלה >>


לקראת שיקום

רגשות ודרכי התמודדות

קבלת הידיעה על אבחנת המחלה ועל הצורך בניתוח, גורמת לתגובות רגשיות. כל אדם מגיב באופן שונה ובעוצמה שונה, וזקוק לזמן בכדי להתמודד עם רגשותיו בדרכיו שלו. יש לזכור, כי גם בני המשפחה עוברים תהליך רגשי דומה וזקוקים, כמו החולה עצמו, להדרכה ולסיוע.

 

החשש מפני הבדיקות, הטיפול או הצורך באשפוז וניתוח, שכיח. שיחה עם רופא, אחיות, ואנשי צוות אחרים, כמו גם עם מתנדבים שחוו את התהליך בעצמם - עשויה לעזור בהפגת החששות ואי הבהירות.

 

החולים הינם שותפים פעילים בהחלטות הקשורות בטיפול הרפואי הניתן להם, וזכותם לשאול את הצוות הרפואי כל שאלה בקשר למחלה ולטיפול בה. מומלץ לחולים ולבני המשפחה לרשום מראש את השאלות שהם רוצים להציג לצוות. רישום דבריהם בעת השיחה, מסייע לזכור טוב יותר פרטים מהשיחה. רצוי גם לבקש מהצוות לחזור ולהסביר דברים שנשארו בלתי ברורים מפגישות קודמות. תחושות של קושי בהתמודדות עם המצב החדש, בשלבים אלה, שכיחות, והן מהוות חלק בלתי נפרד מהתהליך. כדאי לדעת שקיימת אפשרות להתייעץ עם אנשי מקצוע לקבלת חוות דעת נוספת.

 

האם צפויים שינויים בחיי המין?

יכולים להיות שינויים בחיי המין של גברים ונשים עם סטומה. בניתוחים מסוג זה עלול לעיתים להיגרם נזק מסוים לעצבים ולכלי דם השותפים לתפקוד המיני. כאבים, עייפות, חולשה, תחושת עצב או מצב רוח ירוד ואף מבוכה או חשש מדליפת הסטומה עלולים, להקשות זמנית על היחסים האינטימיים ועל התפקוד המיני. במידה ותהיה מעוניין בכך, תוכל לקבל הדרכה מאחות הסטומה בנושא של התאמת ציוד לרגעים אינטימיים.

 

חשוב לזכור, שהסטומה אינה מהווה מחסום לחיים האינטימיים. כמעט תמיד ישנן דרכים חלופיות לקבל ולהעניק אהבה. הצוות המטפל יכול לסייע לך במתן מידע וייעוץ לגבי השפעת המחלה והטיפולים על התפקוד המיני ולהפנות את מי שמעוניין בכך לייעוץ מקצועי בנושא. כל אחד יכול להחליט מהו העיתוי המתאים ביותר עבורו לשם כך.

 

bul3 ייעוץ ותמיכה נוספים ניתן לקבל במשרדי ארגון בעלי סטומה של האגודה למלחמה בסרטן, בטל. 03-5721618.

bul3 ייעוץ בנושאי דימוי הגוף, זוגיות ומיניות לחולי/חולות סרטן ולבני/בנות זוגם ניתן על-ידי אחות המיניות של האגודה למלחמה בסרטן, ללא תשלום, בתיאום מראש, ללא צורך בהפניה רפואית, בטל. 03-5721643.

 

bul3 מידע נוסף בנושא, ניתן למצוא בפורום לייעוץ מיני למתמודדים עם סרטן באתר האגודה למלחמה בסרטן.

 

לאחר השחרור מבית החולים

כוחותיך הפיזיים וכושר הריכוז יחזרו בהדרגה ככל שיחלפו השבועות שלאחר הניתוח. ניתן לחזור הדרגתית לפעילות רגילה. עם זאת מומלץ להימנע מעבודה פיזית קשה ומהרמת משאות כבדים, במשך שישה שבועות לפחות.

 

מי שעבד לפני הניתוח, קרוב לוודאי שיוכל לחזור לתפקידו הקודם כעבור 6-8 שבועות, בהתאם להמלצות הרופאים, ולמידת המאמץ שיש להשקיע בעבודה. כדאי ורצוי להודיע לרופא ולאחות המרפאה שעברת ניתוח - כדי לאפשר להם להזמין עבורך ציוד, לערוך ביקור בית סמוך לשובך הביתה, ולערב את אחות הסטומה באזור מגוריך. בזמן השחרור תקבל תאריכים לביקורת ולמעקב במרפאה כירורגית ו/או אונקולוגית. חשוב להקפיד על המעקב בתאריכים שנקבעו.

 

לביקורים במרפאה יש להביא מסמכים רפואיים אישיים וציוד להחלפה לקולוסטומיה. עם ההחלמה מהניתוח והביטחון הנרכש בטיפול בקולוסטומיה, יגבר הרצון לשוב לפעילות חברתית או ספורטיבית. פעילות כזאת חשובה ומומלצת לשיקום ולחזרה לחיים בריאים ופעילים.

 

חשוב לזכור: בכל פעם שאתם יוצאים מהבית הצטיידו באביזרים וציוד לטיפול בסטומה ובבגדים להחלפה.

 

שירות ייעוץ בנושאים מיניות, פוריות ודימוי גוף לחולי/ות סרטן ולבני/בנות זוגם ניתן גם על ידי אחות ייעוץ מיני של האגודה למלחמה בסרטן, ללא תשלום, בתיאום מראש, וללא צורך בהפניה רפואית. ניתן לפנות ישירות ללנה קורץ בטל: 03-5721643 (אם עונה משיבון ניתן להשאיר הודעה)  או לסילויה בטל. 03-5721618.

 

חזרה למעלה >>


התמודדות עם סטומה במצבים משתנים

תהליך ההסתגלות לסטומה מלווה לעיתים בתופעות כמו אודם וגירוי בעור סביב הסטומה, עצירות ושלשולים. בכל מקרה של הופעת שינוי בשלמות העור, פעולת המעיים או תופעות חריגות אחרות, יש להתייעץ עם אחות סטומה או רופא מטפל.

 

עור מגורה סביב הסטומה

העור סביב הסטומה צריך להיות שלם, ללא אודם, ללא קילוף וללא פצעונים.

 

הסיבות לגירוי יכולות להיות:

 • חשיפת העור להפרשות תוכן המעי עלולה לגרום לגירוי, אודם ופגיעה בשלמות העור. על מנת למנוע תופעות אלו הקפידו על התאמה מיטבית של הציוד למבנה הסטומה שלכם.
 • פתח גדול מדי במגן העור, המשאיר את העור שמסביב לסטומה חשוף להשפעת ההפרשה.
 • מאידך, גם פתח קטן מדי במגן העור מונע הדבקה טובה ומאפשר כניסת הפרשה אל מתחת למגן העור.
 • דליפת צואה על העור יכולה להתרחש במקרה שהסטומה בגובה פני העור או נמוכה ממנו. במקרה כזה יש לפנות לאחות הסטומה להתאמת ציוד מיוחד ושימוש באביזרי עזר מתאימים.
 • תיתכן תגובה אלרגית לשקית הניילון, לפלסטר או למוצרים נלווים. תגובה זו מתבטאת באודם, שהשוליים שלו מוגדרים היטב, לפי צורת שטח המגע שבין המוצר לעור. במקרה כזה יש להתייעץ עם האחות בדבר ציוד חליפי. בינתיים מומלץ לבודד את שקית הניילון מהעור, באמצעות כיסוי בד כותנה שנועד למטרה זו.
 • זיהום פטרייתי של העור מסביב לסטומה עלול להיווצר בתנאי חום ולחות, והוא מתבטא בגרד, אודם וקילוף העור. בעיה זו ניתנת לפתרון על-ידי טיפול מקומי באמצעות תכשירים לטיפול בפטריות לפי מרשם רופא. מומלץ לפנות לאחות הסטומה לקבלת הדרכה.
 • דלקת, המתבטאת בפצעונים אדומים, נגרמת כתוצאה מזיהום בזקיקי השיער. חשוב לפנות לאחות הסטומה לקבלת ייעוץ, הדרכה וטיפול. עד הפגישה עם האחות, יש לטפל בסטומה ובאזור מסביב במים זורמים וסבון.

אין להשתמש בחומרי חיטוי או שימון שעלולים לגרום לנזק נוסף לעור, או לבעיות בהצמדת מגן העור לגוף.

 

עצירות

היעדר יציאת צואה במשך 2-3 ימים מוגדר כעצירות. הסיבות לעצירות הן:

 • שתיית נוזלים בכמות קטנה מדי
 • תזונה דלת תאית וסיבים (פירות וירקות)
 • היעדר פעילות גופנית
 • נטילת תרופות העלולות לגרום לעצירות

יש להרבות בשתייה ובאכילת מזון עשיר בתאית. אין לקחת משלשלים ללא הוראת רופא. חוקן לקולוסטומיה אינו מיועד לטיפול בעצירות! אם נוטלים תרופות נגד כאבים הגורמים לעצירות - יש לקבל ייעוץ רפואי גם למניעת עצירות.

 

במידה ולא הייתה לך יציאה במשך יממה - מומלץ להרבות בשתייה. אם העצירות נמשכת מספר שעות נוספות - מומלץ לפנות לבדיקה רפואית.

עצירות המלווה בכאבי בטן חזקים, בבחילה ובהקאות מעלות חשד לחסימת מעיים, ומחייבות פנייה מיידית לרופא.

 

שלשול

שלשול מוגדר כיציאות מיימיות תכופות ומרובות.

הסיבות לשלשול יכולות להיות:

 • מזון מקולקל
 • זיהום בדרכי העיכול
 • תרופות וטיפולים
 • לחץ, מתח והתרגשות.

 

סוגי מזון מסוימים גורמים לאנשים שונים לצואה רכה יותר, אך זה אינו שלשול. מומלץ לנסות ולגלות את סוגי המזון או המשקה הגורמים לתופעה זו (במידה והיא מפריעה), להימנע מהם זמנית ולנסותם שוב בהדרגה במועד מאוחר יותר. שלשול שנמשך למעלה מ-24 שעות מחייב פנייה לרופא. תרופות עוצרות שלשול יש ליטול רק בהוראת רופא!

 

החוברת תזונה לחולי סרטן ('הטיפול התזונתי התומך') של האגודה למלחמה בסרטן כוללת עצות מועילות לתזונה נכונה ולהתמודדות עם בעיות תיאבון ואכילה בתקופת המחלה.

מידע נוסף בנושא תזונה בפורום 'תזונה למתמודדים ולמחלימים מסרטן

 

חולים המקבלים טיפול כימי או טיפול בקרינה צריכים לצפות לשינוי זמני בהרגלי היציאות: היציאות עשויות להיות תכופות ודלילות יותר, ויש צורך להתאים את התזונה והציוד הזמני, שיוחלף בתום הטיפול. מומלץ לבקש הסבר וסיוע מהצוות המטפל לגבי השינויים הצפויים וההתמודדות איתם.

 

החוברות 'הטיפול הכימי - כימותרפיה'  ו-'רדיותרפיה באזור הבטן והאגן' של האגודה למלחמה בסרטן, עוסקות ביתר פירוט בטיפולים ובתופעות הלוואי האפשריות.

 

 חזרה למעלה >>


שאלות שרצית לשאול

למי מומלץ לספר על הקולוסטומיה?

ההתמודדות עם הסטומה היא מאוד אישית והרצון לשתף אחרים שונה בין אדם לחברו. זכותו של כל אדם לספר או להסתיר את קיום הקולוסטומיה.

 

יחד עם זאת יש לזכור כי סודות עלולים להקשות מאוד על ההתנהלות היומיומית. במידה והנך מתלבט האם לספר, איך, מתי, ולמי, מומלץ להתייעץ עם אחות סטומה והצוות הסוציאלי.

 

איך להתכונן לנסיעה וחופשה?

אין שום סיבה להימנע מנסיעות ומחופשות מחוץ לבית, החל בטיולים קצרים בחיק הטבע וכלה בנסיעות ממושכות. יחד עם זאת יש לתכנן כל נסיעה בקפדנות יתרה, לפני שיוצאים לדרך. בתיק המסע רצוי תמיד לשאת ציוד רזרבי למספר ימים, הכולל שקיות, ממחטות נייר, מנטרל ריח ושקיות לאיסוף הפסולת. כמו-כן רצוי להצטייד ברשימת פריטים עדכנית לטיפול בסטומה.

 

אם נוסעים לחו"ל, טוב ורצוי להצטייד בסיכום רפואי ובשמות וכתובות של סוכני ציוד או ארגוני בעלי סטומה בארצות בהן מבקרים. כתובות ומספרי טלפון אלה ניתן לקבל בארגון בעלי סטומה של האגודה למלחמה בסרטן בבית מטי - בית האגודה למלחמה בסרטן ברח' רביבים 7 גבעתיים, טל. 03-5721618. כמו כן, ניתן להצטייד באגודה למלחמה בסרטן או אצל אחות הסטומה, בכרטיס נסיעות לחו"ל, אשר הצגתו עשויה להקל על אי הנעימות הכרוכה בעת הבדיקה במעברים.

 

האם כל המנותחים משתמשים באותו סוג של ציוד?

ישנם סוגים שונים, רבים ומגוונים, לטיפול בקולוסטומיה ולקליטת ההפרשה. התאמת הציוד תלויה בסוג הסטומה, גודלה וצורתה. אחות הסטומה בבית החולים ובקהילה תסייע לך לבחור את הציוד המתאים ביותר עבורך. עם הזמן הסטומה תשנה את צורתה - בהתאם לכך ישונה הציוד לו אתה זקוק על ידי האחות המטפלת.

 

האם ניתן לשלוט על ההפרשה מהקולוסטומיה?

השליטה הרצונית שהייתה לך לפני הניתוח ואפשרה התאפקות - אבדה לאחר הניתוח. במקרים רבים מועד ההתרוקנות יהיה לאחר הארוחה. לעיתים ניתן לאמץ הרגלי יציאות בזמנים, פחות או יותר מסודרים, על ידי הרגלי תזונה וחיים קבועים.

 

מתי לפנות לרופא?

רוב השאלות לגבי הטיפול בקולוסטומיה אינן מחייבות, בדרך כלל, פנייה דחופה לרופא.

יוצאים מכלל זה המקרים הבאים:

 • כאבי בטן עוויתיים משך מספר שעות, כשהם מלווים בבחילה, הקאות ועצירות
 • דימום רציני (להבדיל מדימום טיפתי בזמן ניקוי הסטומה)
 • שלשול מלווה בהקאות, הגורם לאובדן נוזלים

 

היכן ניתן לקבל יעוץ ועזרה?

ניתן לפנות לאחות הסטומה בקהילה או בבית החולים. כמו כן ניתן לפנות לארגון בעלי הסטומה בטל. 03-5721618.

 

ארגון בעלי הסטומה בישראל

ארגון בעלי הסטומה פועל תחת מחלקת השיקום של האגודה למלחמה בסרטן. בארגון רשומים חברים שעברו ניתוחים להטיית השתן או הצואה (לא רק על רקע של מחלת סרטן). חברי הארגון מקבלים את הביטאון "פתחון פה", המתפרסם פעם - פעמיים בשנה ומכיל מאמרים בנושאים חשובים לבעלי סטומה דוגמת תזונה, טיפול בעור, מידע על זכויותיהם, החיים האינטימיים עם סטומה ועוד.

 

באגודה למלחמה בסרטן ישנה רשימה של אחיות סטומה מעודכנת. אחיות אלה נותנות מידע לפני ואחרי הניתוח, מתאימות באופן אישי את הציוד לטיפול בסטומה, מדריכות בעלי סטומה לטיפול עצמי ונותנות מענה לבעיות שוטפות, איתן הם וקרוביהם מתמודדים. במידת הצורך הן מפנות לאנשי מקצוע נוספים. רשימת אחיות הסטומה מתפרסמת בביטאון "פתחון פה", באתר האגודה למלחמה בסרטן ובדף מידע זה. כמו כן, ניתן לקבל מידע על אחיות סטומה בארצות השונות עבור בעלי סטומה הנמצאים בחו״ל. לקבלת פרטים נוספים, ייעוץ או הרשמה לארגון בעלי הסטומה באגודה למלחמה בסרטן, רח' רביבים 7 גבעתיים, ניתן להתקשר לסילביה אלשוילי בטל. 03-5721618.

חזרה למעלה >>


 מידע נוסף

כאתרי אינטרנט מומלצים

אתר האגודה למלחמה בסרטן מתעדכן בכל יום וניתן לקבל בו מידע על כל מחלות הסרטן, על גנטיקה וחידושים בתחום, גורמי סיכון, דרכי מניעה, אבחון מוקדם, טיפול ושיקום, וזכויות ושירותים לחולי סרסן. באתר מערך פורומים נרחב בניהול מומחים מתחומים שונים אליהם ניתן לפנות בכל שאלה או בעיה.

 

האתר הרשמי של הארגון הבינלאומי לבעלי סטומה כולל מידע על ארגוני בעלי סטומה בעולם, כתובות ואנשי קשר בארצות רבות. חשוב לבקר בו לפני נסיעה לחו״ל.

 

www.macmillan.org.uk

אתר בריטי אמין וידידותי מאוד לגולש, גם ברמת השפה ובהירותה.

 

קבוצות תמיכה ומידע לחולים ומחלימים

באגודה למלחמה בסרסן מתקיימות קבוצות תמיכה לחולי סרטן, למחלימים ולבני משפחותיהם, בהתאם לביקוש ולצורך. את הקבוצות מנחים אנשי מקצוע (עובדים סוציאלים, פסיכולוגים) אשר הוכשרו לכך. האגודה למלחמה בסרסן דואגת להכשרה המקצועית המתאימה של הצוותים המנחים.

 

הקבוצות מתגבשות במחלקת השיקום של האגודה, ופועלות במסגרת סניפי האגודה ברחבי הארץ ובמרכזי התמיכה ״חזקים ביחד״ של האגודה. לפרסים נוספים: 03-5721678

 

מרכזי הפעילות והתמיכה "חזקים ביחד" של האגודה למלחמה בסרטן

מרכזי התמיכה ״חזקים ביחד״ של האגודה למלחמה בסרסן פועלים כיום בגבעתיים, חיפה, ירושלים, עפולה ובאר שבע. מרכזי ״חזקים ביחד״ משמשים בית בקהילה לחולי סרטן, למחלימים ולבני משפחותיהם ומעניקים להם מגוון פעילויות המסייעות להם בהתמודדות הנפשית עם המחלה. כהשלמה לטיפול הניתן ע״י המערכת הרפואית. כל המפגשים ניתנים ללא תשלום. ליצירת קשר ולפרטים נוספים:

 

מרכז "חזקים ביחד" בגבעתיים: בית מטי, בית האגודה למלחמה בסרסן, רח' רביבים 7, גבעתיים. טל': 03-7315097

מרכז הפעילות והתמיכה ע"ש עמנואל ג' רוזנבלט בחיפה: בית אהרון ואולגה רוזנפלד, רח' רוזנפלד 25, בת-גלים, חיפה. סל': 04-8511712/5/7 , פקס: 04-8511716.

מרכז "חזקים ביחד" ע"ש רות ורובל (שניידר) עפולה: בית פוזנק, גבעת המורה, עפולה. טל: 04-6591004/5, 04-6424862.

מרכז "חזקים ביחד" בירושלים: רח' יד חרוצים 3 תלפיות, ירושלים. טל': 02-6233599 פקס: 02-6256497.

מרכז תמיכה "בית אידי מעגן" באר שבע אשר הוקם ופועל בסיוע האגודה למלחמה בסרטן.

 

ימי עיון לחולי סרטן ולבני משפחותיהם

מחלקת השיקום והרווחה מארגנת ימי עיון רבים, המתמקדים במגוון נושאים הקשורים למחלת הסרטן ולהשלכותיהן, כגון: דרכי הטיפול, תופעות לוואי והיבטים שונים ביחס להתמודדות החולה ובני המשפחה עם המחלה. מידע אודות ימי העיון נמצא באתר האגודה באינטרנט ובעיתונות הכתובה. ההרצאות הנערכות בהם מוקלטות ומועלות לאתר האגודה.

 

'מחלימים לחיים בריאים'®

סדנת ׳מחלימים לחיים בריאים'® הינה סדנה מיוחדת המלווה מחלימים מסרטן בהתמודדות לאחר סיום הטיפולים במחלה, במטרה לשפר את איכות חייהם, להדריכם לחיים בריאים ולעודדם לחזור לחיים אישיים וקהילתיים פעילים. הסדנה, שנערכת לרוב בסניפים ובמרכזי התמיכה של האגודה למלחמה בסרטן ללא תשלום, כוללת סדרת מפגשים בנושאים רלבנטיים למחלימים, כגון: חזרה לשגרה ולמשפחה, מיניות, בריאות לאחר טיפולים והתמודדות עם תופעות הלוואי, רפואה משלימה לחולים ולמחלימים ועוד. למידע ולהצטרפות ניתן לפנות למח' השיקום ורווחה של האגודה, בטל. 03-5721678.

למרכז המידע של האגודה למלחמה בסרטן: 03-5721608.

חזרה למעלה >>


סרטן תרומה
התכנים המופיעים באתר נועדו לספק מידע בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. נא לעיין בתנאי השימוש באתר.
בניית אתרים
|
|
|
© כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן בישראל