לתרומה

מחלות סרטן
שלפוחית השתן והכליות

סרטן שלפוחית השתן

עוד בנושא

Big-Bullet-SQR.gif מהו סרטן?
Big-Bullet-SQR.gif שלפוחית השתן
Big-Bullet-SQR.gif הגורמים לסרטן שלפוחית השתן
Big-Bullet-SQR.gif סוגים של סרטן שלפוחית השתן
Big-Bullet-SQR.gif תסמיני המחלה
Big-Bullet-SQR.gif כיצד מתבצעת האבחנה?
Big-Bullet-SQR.gif בדיקות נוספות
Big-Bullet-SQR.gif דירוג וקביעת שלבי סרטן שלפוחית השתן
Big-Bullet-SQR.gif הטיפול בסרטן שלפוחית השתן
Big-Bullet-SQR.gif מעקב לאחר הטיפול בסרטן שלפוחית השתן
Big-Bullet-SQR.gif מחקרים וניסויים קליניים
Big-Bullet-SQR.gif התמודדות רגשית עם מחלת הסרטן 

 


 

מהו סרטן?

איברי הגוף ורקמותיו מורכבים מאבני בנין קטנות הקרויות תאים. סרטן הוא מחלה של תאים אלה. למרות שתאים בחלקים שונים של הגוף עשויים להיראות ולתפקד באופן שונה, רובם מתחדשים באותה צורה, כלומר, על ידי חלוקה. בדרך כלל, חלוקת תאים זו מתרחשת באופן מסודר ומבוקר. אם מסיבה כלשהי התהליך יוצא משליטה, ממשיכים התאים להתחלק ללא צורך. כתוצאה מכך, נוצר גוש תאים הקרוי גידול. גידולים עשויים להיות שפירים או ממאירים.

 

תאי סרטן

 

בגידול שפיר התאים אינם מתפשטים לאיברים אחרים בגוף. יחד עם זאת, אם הם ממשיכים לגדול באזור המקורי, הם עלולים לגרום ללחץ על האיברים הסמוכים.

 

גידול ממאיר מורכב מתאים בעלי יכולת התפשטות. אם לא מטפלים בגידול ממאיר, הוא עלול לפלוש לרקמות סמוכות ולהרוס אותן. לעתים ניתקים תאים מן הגידול המקורי (הראשוני) ומתפשטים לאיברים אחרים בגוף באמצעות מחזור הדם או מערכת הלימפה. כאשר תאים אלה מגיעים לאזור חדש, הם עלולים להמשיך להתחלק וליצור גושים חדשים הנקראים גידול משני, שניוני או גרורה.

 

חשוב להבין שלמחלת הסרטן אין גורם אחד או סוג אחד של טיפול. קיימים יותר מ- 100 סוגי סרטן שונים, לכל אחד מהם שם, התנהגות וטיפול הייחודיים לו.

חזרה למעלה >>


שלפוחית השתן

שלפוחית השתןשלפוחית השתן ממוקמת בחלק התחתון של הבטן. זהו איבר שרירי וחלול, דמוי בלון, האוסף ואוגר שתן. השתן מורכב ממים ומחומרי פסולת שאינם נחוצים לגוף. שלפוחית השתן מרופדת בקרום לא חדיר, המכונה אורותל (Urothelium), שתפקידו למנוע מהשתן להיספג חזרה אל תוך הגוף. קרום זה מורכב מתאי מעבר (Transitional Cells) או תאי אורותל (Urothelial Cells).

 

השתן נוצר בכליות, משם הוא נישא בצינוריות, הנקראות שופכנים, אל השלפוחית. כאשר השלפוחית מתמלאת, אותות עצביים נשלחים אל המוח. אותות אלו גורמים לשריר השלפוחית להתכווץ ולדחוף את השתן, דרך צינור השופכה, אל מחוץ לגוף.

 

בגוף האישה, השופכה היא צינור קצר מאוד, הנמצא בדיוק מעל לנרתיק (בתעלת הלידה).

בגוף הגבר, הצינור ארוך יותר ועובר דרך בלוטת הערמונית והפין.

חזרה למעלה >>


הגורמים לסרטן שלפוחית השתן

סרטן שלפוחית השתן שכיח יותר בקרב גברים מאשר נשים. נדיר שאדם מתחת לגיל 50 יחלה במחלה, אולם שכיחותה עולה עם הגיל. סרטן שלפוחית השתן אינו מדבק ואינו ניתן להעברה לאנשים אחרים. חלק מגורמי הסיכון למחלה זו ידועים. הגורמים המפורטים בהמשך מעלים את הסיכון לפתח סרטן שלפוחית השתן:

 

עישון

זהו גורם הסיכון המשמעותי ביותר לסרטן שלפוחית השתן. ככל שאדם מעשן יותר, וככל שמספר הסיגריות שהוא צורך גדול יותר - כך גדול הסיכון שהוא לוקח על עצמו. עשן הסיגריות מכיל חומרים כימיים שעלולים לגרום לסרטן שלפוחית השתן. הכימיקלים נכנסים למחזור הדם ומגיעים לשלפוחית השתן לאחר שעברו תהליך פירוק על ידי הכליות, ופוגעים בתאי השכבה הפנימית של שלפוחית השתן.

 

חשיפה לחומרים כימיים במקום העבודה

גורם נוסף ומרכזי לסרטן שלפוחית השתן הינו חשיפה לחומרים כימיים מסויימים במקומות עבודה. חומרים אלו כוללים חומרים שנעשה בהם שימוש בתעשיות היוד, הגומי, עובדי מפעלי גז, פלסטיק, צבע ותעשיות כימיות אחרות. השפעת חומרים אלו אינה מיידית, הנזק עלול להופיע עד 25 שנים לאחר החשיפה.

 

זיהום

זיהומים חוזרים של דרכי השתן והכליות או אבנים בכליות (העלולות לגרום לזיהומים ולגירוי של הרירית) נקשרו לסרטן שלפוחית השתן. אנשים נכים או משותקים הנושאים קטטר באופן קבוע נוטים לחלות בזיהומים חוזרים של שלפוחית השתן ולכן נמצאים בסיכון גבוה יותר לחלות בסרטן שלפוחית השתן.

 

זיהומים שלא טופלו

זיהומים שלא טופלו בחיידק סכיסטוזומה (נקרא גם חיידק הבילהרציה - זיהום טפילי כרוני של שלפוחית השתן) הינם גורם מרכזי לסרטן שלפוחית השתן בקרב אנשים החיים בארצות מסויימות.

 

טיפולים קודמים כנגד מחלות סרטן

טיפול בקרינה לאזור האגן וטיפול בכימותרפיה באמצעות תרופה הנקראת ציקלופוספאמיד (אנדוקסאנה) יכולים להעלות גם כן את הסיכון לחלות בסרטן שלפוחית השתן.

חזרה למעלה >>


סוגים של סרטן שלפוחית השתן

רוב סוגי סרטן שלפוחית השתן מתחילים בשכבת תאי מעבר (transitional cells) של השכבה הפנימית של השלפוחית (transitional epithelium), והם מוכרים בשם סרטן תאי המעבר (Transitional cell bladder cancer- TCC) או סרטן תאי אורותל (Urothelial cells cancer).

 

סרטן תאי המעבר (TCC) הינו הסוג הנפוץ ביותר של סרטן שלפוחית השתן.

סרטן שלפוחית השתן יכול גם להופיע כגידול בשריר שמכווץ את השלפוחית, נקרא סרטן שלפוחית חודרני (Invasive bladder cancer), או כגידול קטן על הדופן הפנימי של השלפוחית, הנקרא סרטן פפילארי (Papillary cancer). לעיתים, סוג זה של סרטן מוקדם עלול להתפתח ולחדור לשריר השלפוחית ובכך להפוך לסרטן חודרני.

 

באופן כללי, גידול המוגבל לציפוי הפנימי של השלפוחית נקרא גידול שטחי, לעומתו גידול שהתפשט אל הדופן השרירית של השלפוחית נקרא גידול פולשני או חודרני.

חזרה למעלה >>


תסמיני המחלה

דם בשתן (המטוריה)

זהו התסמין הנפוץ ביותר. הוא בדרך כלל מופיע בפתאומיות ויכול להופיע לסירוגין. לרוב הוא אינו מלווה בכאב. לעיתים, דם בשתן אינו יכול להיראות לעין ומתגלה רק בבדיקת שתן מיקרוסקופית. אם ראית דם בשתן יש לפנות מיידית לרופא המשפחה לצורך בירור רפואי.

 

הפרעות בהטלת שתן

לעיתים חולים חשים בצריבה בעת מתן שתן, או שמרגישים צורך להטיל שתן לעיתים תכופות יותר. כל אלו מעידים על גירוי בשלפוחית וסביר להניח כי נגרמו בגלל זיהום ולא בשל מחלת סרטן. אם התסמינים האלו אינם חולפים לאחר טיפול תרופתי, יש לבצע בדיקות נוספות.

 

רוב האנשים החווים תסמינים אלו לא חולים בסרטן שלפוחית השתן. לעיתים קרובות זיהומים חיידקיים, כגון אבנים בשלפוחית השתן או בכליות הם הגורם לתלונות שכאלו. עם זאת, אם הופיע אחד או יותר מהתסמינים חשוב ביותר לפנות לרופא להיבדק ולקבל טיפול.

חזרה למעלה >>


כיצד מתבצעת האבחנה?

האבחנה מתחילה בדרך כלל בביקור אצל רופא המשפחה שלך. הבדיקה הראשונית כוללת דגימת שתן שתיבדק אם נמצא בה דם. ייתכן שרופא המשפחה יבצע לאחר מכן בדיקה פנימית של הרקטום (בגברים) ושל הנרתיק (בנשים). איברים אלו סמוכים מאד לשלפוחית ובאמצעותם יכול הרופא לחוש ולבדוק שינויים בשלפוחית.

 

דגימת השתן תישלח לבדיקה מיקרוסקופית על מנת לבחון האם יש בה תאים בלתי תקינים. ייבדקו גם אם נמצא זיהום כלשהו. ייתכן שרופא המשפחה שלך יפנה אותך לבדיקות נוספות או צילומי רנטגן. יפנו אותך לבית חולים לביצוע הבדיקות, ולחוות דעת וטיפול מאורולוג מומחה (רופא המתמחה בבעיות כליה ושלפוחית השתן).

 

האורולוג ישאל אותך על התסמינים ועל מצב בריאותך הכללי. הוא גם ישאל אותך אם היו לך בעיות בריאותיות נוספות. הרופא יבדוק אותך על ידי מישוש הבטן התחתונה וייתכן שיבוצעו לך בדיקות פנימיות נוספות. ייתכן ותתבקש לתת דגימת שתן נוספת ודגימת דם לבדיקה.

 

לאחר מכן ייערכו הבדיקות הבאות:

 

בדיקות דם

דגימות דם יילקחו ממך בכדי לבצע ספירת דם (מספר תאי הדם) ולבדוק את מצב בריאותך הכללי ואת תפקודי הכליות והכבד.

 

ציסטוסקופיה

הבדיקה החשובה ביותר לאבחון סרטן שלפוחית השתן נקראת ציסטוסקופיה (Cystoscopy). במהלך הבדיקה הרופא משתמש בצינורית גמישה ודקה בעלת סיב אופטי עם אור בקצה (נקראת ציסטוסקופ) באמצעותה מתבוננים לתוך שלפוחית השתן. הבדיקה מבוצעת, על פי רוב, תחת הרדמה מקומית משום שזוהי הדרך המהירה והפשוטה ביותר, ייתכן שיינתן לך חומר הרגעה.

 

ג'לי המכיל חומר הרדמה מוחדר לתוך פתח יציאת השתן (קצה הפין אצל גברים או מחוץ לנרתיק אצל נשים). חומר ההרדמה ישפיע עלייך לאחר מספר דקות, לאחריהן הרופא יחדיר את הציסטוסקופ דרך הפתח. בבדיקה זו הרופא יוכל להתבונן בכל הציפוי של שלפוחית השתן וכן במעבר יציאת השתן. הבדיקה כולה נמשכת מספר דקות ותוכל לשוב לביתך מיד לאחר-מכן. ייתכן ותחוש מעט כאב או רגישות בעת מתן שתן, או שתבחין במעט דם בשתן במשך כמה ימים. לרוב אין תופעות אחרות. אם מתגלים אזורים בלתי תקינים העלולים להיות חשודים כסרטן שלפוחית השתן, תתבקש לחזור לציסטוסקופיה וביופסיה (הסרה של חלק מהרקמה).

 

ציסטוסקופיה וביופסיה

הליך זה מבוצע תחת הרדמה כללית או אזורית. על פי רוב, יש צורך להישאר להשגחה בבית החולים. יינתנו לך הוראות כיצד להתכונן לבדיקה. תחת ההרדמה, הרופא יכול לבחון מקרוב את פנים שלפוחית השתן ולקחת דגימות (ביופסית רקמה) מכל אזור בלתי תקין. במידה ובמהלך הבדיקה מתגלים נגעים הנראים כסרטניים תתבצע הסרה שלהם בעזרת מכשיר חיתוך אנדוסקופי. דגימות הרקמה יישלחו לבדיקת פתולוג (מומחה בזיהוי מחלות באמצעות התבוננות בתאים) אשר יבדוק אותם תחת מיקרוסקופ. בדיקת הפתולוג תקבע האם מדובר בגידול סרטני, מה סוג הגידול, מהי דרגת המחלה והאם הם חדרו לשריר או נשארו מוגבלים לרירית ולסביבתה.

חזרה למעלה >>


בדיקות נוספות

במידה והבדיקות שפורטו יראו שהנך חולה בסרטן שלפוחית השתן, יפנה אותך האורולוג לבדיקות נוספות על מנת לגלות האם הסרטן התפשט אל מעבר לשלפוחית. בדיקות אלו יסייעו לרופא גם להחליט מהו סוג הטיפול הטוב ביותר עבורך:

 

צילום רנטגן של החזה

בדיקה זו תתבצע על מנת לבדוק את מצבם של הלב והריאות שלך.

 

אורוגרפיה תוך-ורידית (IVU או IVP)

מטרתה של בדיקה זו היא חשיפת ממצאים חריגים בכליות, בשופכנים, בשלפוחית השתן ובשאר מערכת השתן. הבדיקה מתבצעת במחלקת הרנטגן בבית החולים ו/או בקופת החולים ונמשכת כשעה. במהלך הבדיקה יוזרק לוריד, לרוב בזרועך, חומר צבע המכיל יוד, שיעבור דרך מחזור הדם אל הכליות. הרופא יתבונן במסך על זרימת הצבע על מנת לגלות ממצאים חריגים. זריקת הצבע עלולה לגרום לך לגלי חום למשך מספר דקות, אך תחושה זו תעלם בהדרגה. כמו כן, אתה עלול לחוש אי נוחות זמנית בבטנך. אם יש לך רגישות ליוד או לחומרים אחרים, דווח על כך לרופא שלך לפני ביצוע הבדיקה. תוכל לשוב לביתך מיד עם תום הבדיקה.

 

סריקת CT

סריקת סי טי 

זהו סוג מתוחכם של צילום רנטגן, הבונה תמונה תלת-מימדית של פנים הגוף, על מנת לבחון את מידת התפשטות המחלה, כולל באזור שמחוץ לדרכי השתן.

 

הסריקה אינה מכאיבה, אך כרוכה בשכיבה ללא תנועה במשך כ-30 - 10 דקות. מטרת הבדיקה היא לאתר במדויק את מיקום הגידול ולראות אם הוא התפשט לחלקים נוספים בגוף. תתבקש להימנע מאכילה ומשתייה שעתיים קודם לביצוע הבדיקה.

 

ייתכן שתקבל משקה או זריקה של חומר בעל צבע שיעבור דרך מחזור הדם אל הכליות. מעבר החומר יאפשר לראות אזורים מסוימים באופן ברור יותר בצילום.

 

הזריקה עלולה לגרום לגל חום בכל גופך למשך מספר דקות. אם אתה אלרגי ליוד, או סובל מאסטמה, אתה עלול לסבול מתגובה חמורה לזריקה, על כן חשוב שתדווח על כך לרופא מראש. קרוב לוודאי שתוכל לשוב לביתך מיד עם תום הסריקה.

 

הדמיית תהודה מגנטית (סריקת MRI)

סריקת MRI

זוהי בדיקה, הדומה לסריקת CT, אך עושה שימוש בתהודה מגנטית על מנת לבנות תמונות חתך רוחביות של גופך.

 

בעת הבדיקה תתבקש לשכב בנוחות בגליל ארוך במשך כ-30 דקות. השכיבה בגליל עלולה לגרום לך לאי נוחות ולתחושה מעט קלסטרופובית (פחד מחללים סגורים).

 

הבדיקה עצמה מרעישה מאוד, אולם תקבל אטמי אוזניים או מגיני אוזניים, שיסייעו לך להתמודד עם הרעש.

 

כמו כן, תוכל לבקש מאדם נוסף לארח לך לחברה במהלך הבדיקה.

 

סריקת אולטרסאונד

אולטרסאונד

 

סריקת אולטרה סאונד עושה שימוש בגלי קול על מנת לבחון את איברי מערכת השתן וכן איברים פנימיים בגופך, כגון כבד, קשרי לימפה (בלוטות לימפה) באגן ובחלל הבטן. הסריקה נערכת במכון האולטרה סאונד בקהילה או בבית החולים.

 

בטרם ביצוע הבדיקה, תתבקש להקפיד על שתיית נוזלים מרובה בכדי שניתן יהיה לראות את שלפוחית השתן בבירור בבדיקה. ברגע שתשכב בנוחות על גבך, ג'ל מיוחד יימרח על גבי הבטן, ומכשיר קטן דמוי מיקרופון, יועבר על גבי האזור. ההדים המועברים מהמכשיר הופכים לתמונה באמצעות מחשב.

 

הסריקה אינה כרוכה בכאב ונמשכת בין 15 ל-20 דקות. בתום הבדיקה תוכל להתפנות ולרוקן את השלפוחית.

 

המתנה לתוצאות הבדיקות

תוצאות הבדיקות מגיעות לחולה לרוב לאחר מספר ימים, ותקופת המתנה זו לרוב מתוחה ולחוצה עבור החולה ובני משפחתו. כדאי להיעזר בתמיכתם של חברים קרובים ובני משפחה.

חזרה למעלה >>


דירוג וקביעת שלבי סרטן שלפוחית השתן

דירוג מחלת הסרטן

הדירוג מתייחס למראה התאים הסרטניים תחת המיקרוסקופ, למידת השוני בין התא התקין לתא הסרטני ומעניק את המידע עד כמה מהר התאים הסרטניים מתפתחים. מערכת הדירוג השכיחה ביותר עושה שימוש בשלוש רמות:

 
bullet_3

דרגה 1 - רמת ממאירות נמוכה

bullet_3

דרגה 2 - רמת ממאירות בינונית - מתונה

bullet_3 דרגה 3 - רמת ממאירות גבוהה
 

רמה נמוכה הכוונה היא שהתאים הסרטניים נראים ומתפקדים בדומה מאד לתאים בריאים. הם בדרך כלל מתפתחים באיטיות ובעלי סבירות נמוכה להתפשט לאזורים אחרים.

ברמה גבוהה הכוונה היא שהתאים הסרטניים נראים בלתי תקינים במיוחד. סביר כי יתפתחו במהירות וכי יתפשטו לאזורים אחרים בגוף.

 

שלבי המחלה

שלב המחלה הוא מושג המתאר את היקף מחלת הסרטן ואת מידת התפשטותו. ברגע שהרופאים יודעים את שלב המחלה הם יכולים להחליט מהו הטיפול המתאים לך ביותר. שיטת השלבים הנפוצה ביותר היא TNM.

 

שיטה זו נקבעת על פי שלושה מדדים:

 

T מתייחס למידת חדירת הגידול לדופן השלפוחית

N מתייחס להיקף מעורבותם של בלוטות הלימפה (האם ובאיזה מידה הן נגועות בסרטן)

M מתייחס למידת התפשטותה של המחלה לחלקים אחרים בגוף (ממאירות וגרורות באיברים אחרים).

 

דירוג חדירת הגידול (T)

התרשים בהמשך מראה את היקפם השונה של סוגי סרטן שלפוחית השתן.

CIS - קרצינומה in situ -

הכוונה היא למחלת סרטן בשלב התחלתי. התאים הסרטניים, בדרגת דירוג גבוהה, מרוכזים בשכבה הפנימית של ציפוי שלפוחית השתן. עם זאת, סוג זה נוטה להתפתח במהירות ובעל נטייה גבוהה להתפשט לשכבה העמוקה יותר של שלפוחית השתן, אלא אם יטופל ביעילות.

 

Ta - הגידול הסרטני ממוקם באזור קטן, רק בציפוי שלפוחית השתן.

T1 - הגידול הסרטני החל להתפשט אל החיבור בתת רירית הנמצאת בין הציפוי הפנימי ושכבת השריר.

T2 - הגידול הסרטני החל להתפשט לתוך החלק הפנימי של שריר דופן השלפוחית.

T3a - הגידול הסרטני התפשט לתוך כל שכבת השריר של השלפוחית.

T3b - הגידול הסרטני התפשט אל מעבר לשכבת השריר של השלפוחית וחדר לשכבת השומן העוטפת אותה.

T4 - הגידול הסרטני התפשט אל מחוץ לשלפוחית השתן, לערמונית הגבר או לנרתיק האישה, או לאיברים סמוכים אחרים באזור האגן.

שלב Ta או T1 נקראים סרטן שלפוחית השתן שטחי או מוקדם.

שלב T2 או T3 נקראים סרטן שלפוחית השתן חודרני.

שלב T4 נקרא סרטן שלפוחית שתן מקומי מתקדם, בו המחלה התפשטה לרקמות בסביבת שלפוחית השתן.

 

 

 

סוגי גידולים שונים בשלפוחית

 

 

מצב בלוטות הלימפה (N)

ה- N מתייחס למידת התפשטותם של התאים הסרטניים לבלוטות הלימפה הסמוכות לשלפוחית השתן. למדד זה ישנם ארבעה שלבים:

N0 - לא נמצאו תאים סרטניים בבלוטות הלימפה.

N1 - נמצאו תאים סרטניים בבלוטה אחת הקטנה מ-2 ס"מ.

N2 - ישנם תאים סרטניים בבלוטת לימפה אחת הגדולים מ-2 ס"מ אולם לא עולים על 5 ס"מ, או שיותר מבלוטה אחת נגועה אולם היקף הגידול הסרטני קטן מ-5 ס"מ.

N3 - ישנם תאים סרטניים בבלוטת לימפה אחת לפחות שגודלם עולה על 5 ס"מ.

 

כשהתאים הסרטניים מתפשטים לבלוטות הלימפה, מגדירים את בלוטות הלימפה כחיוביות.

 

גרורתיות (M)

M0 - התאים הסרטניים לא התפשטו מעבר לשלפוחית.

M1 - התאים הסרטניים התפשטו לאזורים אחרים בגוף.

אם המחלה מתפשטת, היא נקראת סרטן שלפוחית שתן גרורתי או סרטן שלפוחית שתן מתקדם. לרוב, אם סרטן שלפוחית השתן מתפשט, הוא מתפשט לעצמות, לריאות ולכבד.

חזרה למעלה >>


הטיפול בסרטן שלפוחית השתן

תכנון הטיפול

הטיפול בסרטן שלפוחית השתן תלוי בסוג, בשלב ובדרגת המחלה. צוות של רופאים ואנשי מקצוע יתכנן את הטיפול בך. צוות זה נקרא "צוות רב- תחומי" והוא מורכב מאנשים המתמחים בטיפול בסרטן דרכי השתן ובמתן מידע ותמיכה. הצוות כולל בדרך כלל אורולוגים (מנתחים בעלי ניסיון בניתוחים של שלפוחית השתן), אחיות, אונקולוגים - רופאים בעלי ניסיון טיפול בסרטן שלפוחית השתן באמצעות כימותרפיה, הקרנות וטיפולים ביולוגיים, רדיולוגיים המפענחים את תוצאות בדיקות ההדמיה ופתולוגים המאבחנים את סוג והיקף המחלה. בנוסף, יעמדו לרשותך אנשי צוות אחרים, מהם תוכל לקבל סיוע במידת הצורך, כגון: פיזיותרפיסטים, פסיכולוגים ועובדים סוציאליים.

 

הרופא ישוחח איתך על הטיפול המתאים ויעיל ביותר עבורך. אם יש לך שאלות כלשהן, אל תחשוש לשאול את הרופא או האחות המטפלים בך. לעתים קרובות ניתן להיעזר ברשימת שאלות מוכנות מראש. מומלץ לבקש מבן משפחה או חבר קרוב להתלוות אליך.

 

מתן הסכמה

לפני שתקבל טיפולים כלשהם, הרופא יסביר לך על מטרות הטיפול. הוא יבקש ממך לחתום על טופס שמצהיר כי אתה מסכים לקבל את הטיפול מצוות בית החולים. טיפול רפואי לא יינתן ללא הסכמתך, ולפני שתתבקש לחתום על הטופס, אתה אמור לקבל את מלוא המידע אודות סוג והיקף הטיפול המומלץ עבורך, יתרונותיו וחסרונותיו, כל הטיפולים האחרים האפשריים, והסיכונים או תופעות הלוואי של הטיפול.

 

אם אינך מבין את מה שנאמר לך, אמור זאת מיד לצוות כדי שיוכלו להסביר לך שוב. חלק מהטיפולים במחלת הסרטן הינם מורכבים, כך שטבעי לחלוטין לבקש הסבר נוסף. תוכל לבקש עוד זמן להחליט לגבי הטיפול אם תחשוב שאינך מסוגל להחליט כבר עם קבלת ההסבר הראשון.

 

אתה חופשי לבחור גם שלא לקבל טיפול. חיוני שתספר זאת לרופא או לאחות האחראי/ת בכדי שיוכלו לתעד את החלטתך בתיק הרפואי. אינך חייב לנמק מדוע אין ברצונך לקבל טיפול. עם זאת, זה יכול לעזור אם תספר לצוות על חששותיך בכדי שיוכלו לסייע לך ולהעניק לך את כל התמיכה והמידע.

חזרה למעלה >>


טיפול בקרצינומה מקומית (In situ)

קרצינומה מקומית (in situ) היא גידול סרטני בשלב מוקדם מאוד של שלפוחית השתן. מכיוון שהיא יכולה להתפתח במהירות, הטיפול עשוי להיות אינטנסיבי יותר בהשוואה לסוגי גידולים סרטניים אחרים בשלפוחית השתן. הטיפול הרגיל הוא הסרה כירורגית של אזור הגידול המקומי, ולאחר הניתוח ניתנים כימותרפיה או BCG לשלפוחית השתן (טיפול אינטרה-וזיקולארי, ראה פירוט בהמשך). טיפול זה מוביל לריפוי השלפוחית מהקרצינומה המקומית בכ-60%-70% מהחולים. אם החולה לא נרפא לגמרי או אם הגידול הסרטני חזר לאחר הטיפול, יש צורך בניתוח, כימותרפיה או BCG. הרופא ישוחח איתך על הטיפול המתאים ביותר למצבך.

חזרה למעלה >>


טיפול בסרטן מוקדם (שטחי) של שלפוחית השתן

סרטן שטחי יכול להיות גידול בודד או מספר גידולים. סרטן שטחי בדרך כלל מסירים בניתוח, באמצעות מכשיר אנדוסקופי הנקרא רזקטוסקופ. בהתאם למימדי הגידול, מספר הנגעים ומידת החדירה, ייתכן שימליצו לך על טיפול נוסף. ניתן להחדיר כימותרפיה או טיפול חיסוני (אימונותרפיה) הנקרא BCG לשלפוחית בניסיון להפחית את הסיכון לחזרת המחלה. טיפול זה ניתן בסמוך לניתוח או עד מספר שבועות אחריו.

 

ניתוח

לפני הניתוח תתבצענה מספר בדיקות לבירור מצב בריאותך הכללי בכדי לוודא שאתה מסוגל לעבור הרדמה וניתוח ללא סיכון. תתאשפז במחלקה האורולוגית ביום הניתוח או יום קודם. הרופא המרדים ישוחח איתך על הניתוח ויבקש ממך לחתום על טופס הסכמה.

 

גידולים רבים בשלפוחית השתן מאפיינים את הסוג הפפילארי הקטן. גידולים אלו ניתן להסיר בדרך כלל בקלות רבה באמצעות רזקטוסקופ, שמוחדר תחת הרדמה לתוך שלפוחית השתן. הגידול נחתך בבסיסו והאזור נצרב בעזרת זרם חשמלי חלש, במטרה להפחית את הדימום. הליך זה נקרא הסרת גידול בשלפוחית השתן דרך השופכה (Trans Urethral Resection of a Bladder Tumor - TURBT) ובאמצעותו ניתן לטפל במספר גידולים במקביל, במידת הצורך. הניתוח נמשך בדרך כלל 20 דקות עד שעה. מיד לאחר הניתוח ייתכן שתקבל כימותרפיה לתוך שלפוחית השתן.

 

לאחר הניתוח

כאשר תחזור למחלקה, תהיה לך צינורית דקה וגמישה (צנתר) בתוך השלפוחית, שתנקז את השתן שלך לשקית. ייתכן שהצינורית תגרום לך להגברת הצורך להטיל שתן. בהתחלה יופיע דם בשתן, ולכן תתבצע שטיפה רציפה של השלפוחית באמצעות שקיות נוזל גדולות במטרה למנוע היווצרות קרישי דם שיכולים לחסום את הצנתר.

 

לאחר שתחזור לשתות כרגיל והשתן ייראה צלול, יוציאו לך את הצנתר. הליך זה אינו כואב, אם כי עלול לגרום למעט אי נוחות. לאחר שתטיל שתן באופן סביר תוכל להשתחרר הביתה, בדרך כלל, יומיים-שלושה לאחר הניתוח. דימום קל וצריבה בשתן יכולים להימשך עד מספר ימים לאחר השחרור.

 

סיכונים אפשריים של הניתוח

הסרת גידולים שטחיים בשלפוחית השתן הינה הליך בטוח. עם זאת, ישנם כמה סיכונים, כמתואר להלן:

 

זיהום בשתן

 5-10% מהמטופלים סובלים מזיהום בשתן. הזיהום עלול להתפתח במהלך השהות בבית החולים או לאחר השחרור ממנו. סימנים של זיהום כוללים: תחושת קור, רעידות, תחושת חום או הזעה; תחושת מחלה כללית; ריח רע מהשתן או שתן עכור. אם תחשוש שיש לך זיהום, תוכל להביא לרופא שלך דגימת שתן לבדיקה.

 

דימום

דימום הנמשך יותר מכמה ימים מופיע ב-5% מהמטופלים וכתוצאה ממנו ייתכן צורך בקבלת עירוי דם. אם הדימום אינו פוסק מעצמו, ייתכן שיהיה צורך בניתוח נוסף, תחת הרדמה, בכדי לצרוב את האזור המדמם.

 

נזק לשלפוחית השתן

בזמן הניתוח קיים סיכון קטן מאד להיווצרות חור בשלפוחית. במקרה כזה, ייתכן שישאירו לך את הצנתר בשלפוחית עד 10 ימים, בכדי לנקז את השתן ולאפשר לחור להירפא. אם החור לא נרפא בזמן זה, ייתכן שתיאלץ לעבור ניתוח מתקן הכולל חתך בבטן. הרופא או האחות יסבירו לך על ההליך, במידת הצורך.

 

מעקב לאחר הניתוח

לאחר ניתוח מסוג זה, יהיה עליך לעבור באופן סדיר ציסטוסקופיות לצורך מעקב, מכיוון שהגידולים חוזרים ב-50-70% מהמטופלים. בהתחלה מתבצעות הציסטוסקופיות פעם בשלושה-ארבעה חודשים. מרבית ציסטוסקופיות המעקב מתבצעות במרפאת חוץ, תחת הרדמה מקומית. כאמור, לפי מאפייני הגידול חלק מהמטופלים מקבלים גם כימותרפיה או BCG ישירות לתוך שלפוחית השתן.

 

אם המחלה מופיעה שוב, ניתן בדרך כלל לנתח ולהסיר את הגידולים - כל עוד הם בשלב מוקדם.

כימותרפיה לסרטן שלפוחית שתן בשלב מוקדם

לאחר הניתוח ייתכן ותינתן לך כימותרפיה ישירות לתוך השלפוחית במטרה להפחית את הסיכון לחזרת המחלה (טיפול הנקרא גם כימותרפיה אינטרה-וזיקולארית). כימותרפיה פועלת להריסת התאים הסרטניים, וכאשר היא ניתנת ישירות לשלפוחית - התרופות יוצרות מגע ישיר עם התאים הסרטניים המצויים בדופן השלפוחית. היות והתרופות ניתנות ישירות לשלפוחית ולא דרך צינורית המחוברת למחזור הדם, אינך צפוי לחוות תופעות לוואי כגון נשירת שיער, בחילות והקאות. לעיתים נדירות התרופות נספגות במחזור הדם, כך שלא קיימת סבירות שהטיפול ישפיע על שאר חלקי גופך.

 

מתי ניתן הטיפול?

רוב החולים בסרטן שלפוחית שתן בשלב מוקדם יקבלו טיפול חד פעמי של כימותרפיה לשלפוחית, שניתן בדרך כלל מספר שעות לאחר הניתוח להסרת הגידול הסרטני. חלק מהמטופלים מקבלים טיפול אחד בלבד, אך אחרים לעיתים נזקקים ליותר. חולי סרטן שלפוחית שתן בשלב מוקדם ובדרגה נמוכה לא יזדקקו בדרך כלל לטיפול נוסף.

 

במידה וקיים סיכון אפשרי לחזרת המחלה בשלפוחית, תבוצע כימותרפיה לשלפוחית. הטיפול יבוצע אצל:

  • חולי סרטן שלפוחית השתן בדרגה נמוכה או בינונית Ta כאשר ישנם מספר גידולים סרטניים בשלפוחית או גידול אחד הגדול מ-3 ס"מ.
  • גידול סרטני בדרגה בינונית T1 כאשר הגידול קטן מ-3 ס"מ וישנו גידול אחד בלבד בשלפוחית.
  • גידול סרטני בדרגה נמוכה או בינונית Ta ששבו והופיעו לאחר טיפול ראשוני (מחלה חוזרת, הישנות מחלה).

 

לרוב, הטיפול ניתן פעם בשבוע במשך שישה שבועות.

 

כיצד ניתן הטיפול?

אם אתה מקבל כימותרפיה לשלפוחית לאחר הניתוח, אתה תשהה כבר בבית החולים ותחובר לך צינורית ישירות לשלפוחית השתן (קטטר). כאמור, הטיפול ניתן מספר שעות לאחר הניתוח, או במידה וישנו דם רב בשתן, הוא יידחה ליום למחרת.

 

במידה ויוחלט על טיפולים נוספים - תקבל אותם בבית החולים במסגרת טיפול יום ותוכל להשתחרר לביתך בסיומם. מומלץ לבקש מבן משפחה או חבר להתלוות אליך, בעיקר ביום הטיפול הראשון.

 

תתבקש להגביל את כמות הנוזלים שאתה שותה ביום הטיפול, משום שאם תשתה יותר מדי אתה עלול להרגיש תחושת אי נוחות בשלפוחית. שתייה מועטה מסייעת לכך שריכוז הכימותרפיה יהיה גבוה בשלפוחית. במידה ואתה נוטל תרופות המשפיעות על השתן (משתנים, תרופות המגבירות הטלת שתן) - עשה זאת מאוחר יותר במשך היום, לאחר סיום הטיפול. דווח לרופא על כל התרופות שאתה נוטל. לא תינתן לך כימותרפיה במידה ואינך חש בטוב או חולה בדלקת בדרכי השתן. הרופא והאחות ידריכו אותך בנוגע לטיפול שלך.

 

הטיפול ניתן באמצעות צינורית גמישה (קטטר) המחוברת לשלפוחית, דרכו עובר נוזל הכימותרפיה. התרופות הנפוצות בהן נעשה שימוש בכימותרפיה לשלפוחית הן מיטומיצין-C ואפירוביצין.

 

תתבקש להימנע ממתן שתן במשך כשעה לאחר מתן הכימותרפיה. ייתכן ויקשה עליך להימנע ממתן שתן, אולם זה נעשה במטרה לאפשר לתרופות לפעול כנגד הגידול הסרטני בשלפוחית. תוכל לנוע בחופשיות בזמן הטיפול. לאחר סיום הטיפול תוכל להתפנות בשירותים, או שהשתן יתרוקן לשקית חיצונית לפני הסרת הקטטר.

 

לאחר הטיפול יש לנקוט באמצעי זהירות בכדי להגן עליך ועל הסובבים אותך מפני מגע עם התרופות הכימיות. בכדי להימנע מהתזת שתך על האסלה - מומלץ לתת שתן בישיבה. תתבקש לשטוף את האזור בזהירות עם סבון ומים לאחר הטלת השתן, זאת בכדי לוודא שלא נשארו שאריות תרופות כימיות על עורך. חשוב מאד להקפיד גם לשטוף ידיים לאחר מכן. הרופא או האחות יסבירו לך על כך.       

 

תופעות הלוואי של כימותרפיה תוך שלפוחיתית

כימותרפיה הניתנת ישירות לתוך שלפוחית השתן יכולה לגרום לדלקת של דופן השלפוחית (ציסטיטיס), שעלולה לגרום לכאבים, לצריבה ולצורך מוגבר להטיל שתן. תופעות אלו יחלפו בתוך מספר ימים. שתייה מרובה תקל על תחושת הצריבה והגירוי. תוכל להיעזר גם בנטילת משככי כאבים, לפי הצורך. לעיתים, אצל חלק מהמטופלים מופיעה פריחה על הידיים או הרגליים. במידה ואתה חווה פריחה כזו - דווח לרופא או לאחות.

 

אם תופעות הלוואי אינן חולפות, חום גופך עולה ו/או נודף ריח מהשתן שלך - צור קשר מיידי עם הרופא המטפל בך.

 

אמצעי מניעה

מומלץ שלא להיכנס להריון בעת קבלת כימותרפיה לטיפול בסרטן שלפוחית השתן מכיוון שהטיפול עלול להזיק לעובר. חשוב להשתמש באמצעי מניעה יעילים במהלך הטיפול. מומלץ להתייעץ בנושא זה עם הרופא שלך.

 

על גברים להשתמש בקונדום במהלך קיום יחסים במשך 48 השעות הראשונות לאחר הכימותרפיה, ועל נשים העוברות טיפול לבקש מבני זוגם לעשות זאת.

 

האגודה למלחמה בסרטן מעניקה ייעוץ מיני ארצי ללא תשלום לחולי סרטן ובני/בנות זוגם. למידע נוסף מומלץ לפנות לאחות הייעוץ מיני של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 03-5721643.

שילוב של היפרתרמיה וטיפול כימי - טכנולוגית הסינרגו (Synergo)

סינרגו הוא שמה של טכנולוגיה ייחודית לטיפול בחולי סרטן שטחי של שלפוחית השתן. טכנולוגיה זו משלבת היפרתרמיה - חימום מקומי של דופן שלפוחית השתן - עם שטיפה מחזורית בתרופה כימותרפית, דרך קטטר המוחדר לשופכה. טכנולוגיה זו מאפשרת בקרה ממוחשבת של הטיפול המבטיחה שטמפרטורת שלפוחית השתן תישאר קבועה לאורך כל הטיפול. סינרגו קיבלה את אישור משרד הבריאות בישראל (אמ"ר) ורשויות התקינה האירופאיות (CE), ומיושמת כיום במרכזים רפואיים בעולם ובמספר מרכזים רפואיים גם בישראל.

 

עד כה הניבו הטיפולים תוצאות טובות. לאחר מעקב של שנתיים נצפתה ירידה בהישנות הגידולים בעקבות הטיפול בסינרגו מ-58% ל-17% ובהערכת מעקב ל-5 שנים מ-65% ל-26%.

 

הטיפול בסינרגו מיועד למצבים בהם יש להסיר גידול נרחב בשלפוחית השתן, אזורי גידול מרובים, מצב המקשה על הסרה מלאה של הגידול בניתוח יחיד, גידולים הנוטים לחזור באופן תדיר, או כאשר מדובר בחולים שמצבם הבריאותי אינו מאפשר עריכת הרדמה כללית.

 

הטיפולים מבוצעים במסגרת מרפאות החוץ של בית-החולים, ולאחריהם חוזר המטופל לשגרת יומו. הטיפול אינו דורש הרדמה כללית ונמשך כשעה, ניתן בתחילה אחת לשבוע ובהמשך אחת לחודש.

 

בטיחות השימוש בסינרגו הוכחה במחקרים קליניים. תופעות הלוואי לטיפול הן מקומיות, עשויות לכלול כאב מקומי, צריבה במתן שתן, תכיפות ודחיפות במתן שתן. התופעות חולפות בדרך כלל תוך 48-72 שעות מהטיפול ולא נשקפת בגינן סכנה למטופל.

BCG

ניתן להחדיר לשלפוחית השתן תכשיר שנקרא BCG. מדובר בתכשיר חיסון המשמש למניעת שחפת ומהווה טיפול יעיל לחלק מהגידולים השטחיים בשלפוחית השתן. BCG הוא סוג של טיפול חיסוני (אימונותרפיה) המעורר את מערכת החיסון של הגוף להשמיד את התאים הסרטניים.

 

מתן BCG נעשה בדרך כלל במרפאת חוץ אורולוגית, פעם בשבוע, במשך שישה שבועות, ובהמשך במתכונת אחזקה שתיקבע על-ידי הרופא המטפל. מדובר בתכשיר נוזלי המוחדר ישירות לתוך שלפוחית השתן דרך צינורית (צנתר). אין לתת שתן במשך שעתיים לאחר ההחדרה, כדי לאפשר מגע בין החומר הפעיל ותאי הגידול בדופן כיס השתן. בשש השעות הבאות יש לתת שתן בישיבה ולא בעמידה, בכדי להימנע מנתזים שעלולים לגרום לזיהום. כמו כן יש להימנע ממגע ידיים בשתן. תתבקש לשים אקונומיקה באסלה בכדי להשמיד שאריות כלשהן של החיסון החי. תקבל הנחיות מתאימות מהאחיות והרופאים.

 

תופעות לוואי של הטיפול

במהלך הטיפול, ייתכן שיהיו לך תופעות לוואי כגון דם בשתן, חום וצמרמורות, צורך לתת שתן לעתים קרובות יותר, כאב במפרקים, בחילות והקאות, כאב בעת מתן שתן, שיעול, פריחה על העור ותחושת עייפות קיצונית. אלו הן תופעות נפוצות שכמעט תמיד חולפות מעצמן. עם זאת, אם תופיע אחת מהן, דווח על כך לרופא או לאחות.

 

חשוב ביותר שתודיע לרופא בהקדם האפשרי אם תסבול מכאבי מפרקים, מכיוון שמשמעות הדבר שחייבים להפסיק מיד את הטיפול.

 

כאחוז אחד מהמטופלים סובל מעליית חום מתמשכת עקב זיהום הקשור למתן BCG. זיהום זה מטופל באנטיביוטיקה ייחודית, בדומה לטיפול בשחפת.

 

חשוב שתודיע לרופא שלך על כל תרופה אחרת שאתה לוקח, מכיוון שתרופות שמדכאות את מערכת החיסון עלולות לפגוע ביעילות של BCG כטיפול בסרטן שלפוחית השתן.

 

אמצעי מניעה

מומלץ שלא להיכנס להריון במהלך קבלת BCG, מכיוון שהוא עלול להזיק לעובר. חשוב להשתמש באמצעי מניעה יעילים במהלך הטיפול ובמשך שישה שבועות לאחר מכן. תוכל לשוחח על כך עם הרופא או עם האחות. ב- 48 השעות הראשונות לאחר הטיפול, יש להשתמש בקונדומים בעת קיום יחסי מין כדי להגן על בת/בן הזוג מהחיסון שעלול להימצא בנוזל הזרע או הנרתיק.

 

טיפול חוזר ב- BCG

טיפול חוזר נדרש לעתים מספר פעמים במשך שנתיים-שלוש. במקרה כזה, הרופא יארגן את מתן הטיפול.

חזרה למעלה >>


טיפול בסרטן פולשני של שלפוחית השתן

ניתוח לסרטן פולשני של שלפוחית השתן

אם היקף הגידול הסרטני גדול מדי ולא ניתן להסירו על-ידי ציסטוסקופ בכריתה אנדוסקופית, או במקרים בהם, למרות טיפול תוך שלפוחיתי, הגידול חוזר או אם חדר אל דופן השלפוחית, ייתכן שיהיה צורך להסיר את השלפוחית במלואה או חלק ממנה. הרופא שלך ישוחח איתך על סוג הניתוח המתאים ביותר במצבך שלך.

 

הסרה חלקית של שלפוחית השתן

כאשר מסירים חלק משלפוחית השתן, הניתוח נקרא הסרה חלקית של שלפוחית השתן. לאחר ניתוח זה תוכל לתת שתן כרגיל, אולם השלפוחית תהיה קטנה יותר ותוכל לשאת פחות שתן, כך שתצטרך לתת שתן לעתים קרובות יותר.

 

הסרה מלאה של שלפוחית השתן

כאשר מסירים את כל שלפוחית השתן, הניתוח נקרא הסרה מלאה של שלפוחית השתן. בגברים, מסירים גם את בלוטת הערמונית, חלק מהשופכה ואת בלוטות הלימפה הסמוכות לשלפוחית. בנשים, מסירים בנוסף לשלפוחית את הרחם, צוואר הרחם, בלוטות לימפה סמוכות וחלק מהשופכה. לאחר הסרה מלאה של שלפוחית השתן, נשים אינן מסוגלות להיכנס להריון.

 

לאחר הניתוח גברים עלולים לסבול מאין אונות (אי יכולת להשיג זקפה או לשמור עליה) ונשים מגלות שהתחושות שהן חוות בעת קיום יחסי מין שונות מבעבר. השפעות הניתוח על חיי המין מוסברות ביתר פירוט בהמשך סעיף זה. לאחר כריתת השלפוחית ניתן להעביר את השתן לשקית חיצונית על פני העור בעזרת קטע קצר של המעי. לחילופין, ניתן לשחזר כיס שתן מחלקי מעי שונים ולחברו לשופכה, מצב המאפשר הטלת שתן בדרך טבעית, או לפתח בעור אותו יש לרוקן באופן מלאכותי מספר פעמים ביום. קיימות שיטות ניתוח בהן מנסים לשמר את העצבים ולמנוע את הפגיעה בתפקוד המיני. שיטה יותר חדישה וניסיונית היא לכרות את שלפוחית השתן בלבד, ללא כריתת הערמונית.

 

אורוסטומיה 

השיטה המסורתית להטייה של השתן היא חיבור של אורוסטומיה (Urostomy). הרופא מסיר חלק מהמעי הדק, מחבר את שני השופכנים לקצה אחד של המעי הדק ומוציא את הקצה השני אל מחוץ לעור הבטן. כך נוצר מוביל אילאלי (Ileal Conduit), הנקרא כך משום שחלק מהמעי הדק (אילאום) פועל כתעלה להובלת שתן מהשופכנים אל מחוץ לגוף. הפתח הקטן בבטן דרכו עובר השתן אל מחוץ לגוף נקרא פיום (Stoma). הליך זה מתבצע בהמשך לכריתת השלפוחית תחת הרדמה כללית. לאחר התקנת הפיום תחובר אליו שקית שטוחה ואטומה לאיסוף השתן. השקית תוצמד למקומה באמצעות דבק מיוחד. בדומה לשלפוחית השתן, השקית מתמלאת ויש לרוקן אותה על פי הצורך. מידע נוסף בנושא זה בפרק נפרד בהמשך.

 

 

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת בנושא אורוסטומיה המכילה מידע נרחב ועצות מועילות בנושא זה. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

 

 

שחזור שלפוחית

חלופה למוביל האילאלי, אשר פותחה בשנים האחרונות, היא אצירת שתן באמצעות יצירת כיס שתן משוחזר שאינו מתנקז באופן קבוע (Continent Urinary Diversion). בדומה למוביל האילאלי, השתן יוצא מהגוף דרך פיום בבטן, אך בהליך זה אין צורך בשקית פיום. במהלך הניתוח, משתמש הרופא בחלק מהמעי על מנת ליצור כיס קטן בבטן לאגירת שתן. על מנת לנקז את השתן מחדירים אל הכיס דרך הפיום (הפתח בעור) צינורית פלסטיק קטנה (צנתר) 4 או 5 פעמים ביום. הליך זה נקרא צנתור עצמי (Self Catheterisation). עם קצת הכשרה ואימון, רוב האנשים אינם מתקשים לבצע את הפרוצדורה הזו. עם זאת, שיטה זו אינה מתאימה לכל אחד. עליך לשוחח עם האורולוג המטפל בך על כך על מנת לדעת מהן האפשרויות העומדות לפניך.

 

דרך אחרת ליצור מקום לאחסון שתן היא להשתמש בחלק מהמעי הדק או הגס בכדי לבנות שלפוחית חדשה. במהלך שחזור השלפוחית מסיר הרופא חלק מהמעי, יוצר ממנו כיס דמוי בלון ותופר אותו לחלק העליון של השופכה. לאחר מכן, הוא מחבר את השופכנים לשלפוחית החדשה, כך שהשתן יתנקז ישירות אליה מהכליות. כך מופרש השתן בדרך הרגילה, דרך השופכה, ואין צורך להשתמש בשקית פיום או בצנתר. ריקון שלפוחית השתן החדשה נעשה באמצעות כיווץ שרירי הבטן, אך בהעדר אותות עצביים המורים על הצורך לרוקן את השלפוחית, יש לזכור לבצע את פעולת הריקון. המחסור בשרירים המאותתים על הצורך לרוקן את השלפוחית, עלול לגרום לחוסר שליטה בשלפוחית, בעיקר בזמן שינה.

 

עבור הגברים, חשוב לציין כי ניתוח שחזור השלפוחית אינו מחייב פגיעה בעצבים הדרושים לקיום זקפה, עובדה המאפשרת את המשך חיי המין. עם זאת, במסגרת שחזור השלפוחית יש להסיר את בלוטת הערמונית, מצב הגורם להפסקת ייצור הזרע. בשל כך, לא ניתן יהיה להביא ילדים לעולם לאחר הניתוח. הליך שחזור השלפוחית לא מתאים לכל מטופל. עליך לשוחח עם האורולוג שלך על הנושא על מנת להבין מהן האפשרויות העומדות לפניך.

 

לאגודה למלחמה בסרטן יש חוברות מודפסות העוסקות ב:

מיניות, פוריות ודימוי גוף, פוריות והקפאת זרע ובטיפול בקרינה לאזור האגן ומכילות מידע מפורט בנושא זה. לקבלתן ללא תשלום ניתן לפנות ל'טלמידע' של האגודה למלחמה בסרטן בשיחת חינם לטל. 1-800-599-995.

 

לאחר הניתוח

לאחר הניתוח, בתום תקופת השגחה בת מספר שעות בחדר התאוששות, תשוב למחלקה האורולוגית. בשלב זה יחברו לך עירוי נוזלים לוריד בזרוע, ינקזו את הפרשות הקיבה בעזרת צינורית היוצאת מהאף (זונדה) וכן יהיו מספר צינורות ניקוז להפרשות המצטברות באזור הניתוח כולל צנתרים (צינוריות) מהשלפוחית, במידה ובוצע שחזור. בהתאם לסוג הניתוח שתעבור, על פי רוב, יש חתך ניתוחי אחד, אך ייתכן ויהיו מספר חתכים. לאחר הניתוח, סביר להניח שתחווה כאבים או אי נוחות שיפחתו בהדרגה, אך יכולים להימשך מספר שבועות, בעיקר בזמן הליכה או פעילות מאומצת. משככי כאבים רגילים אמורים להקל, לכן מומלץ שתספר לצוות המחלקה אם תחווה כאבים. קרוב לוודאי שתוכל לשוב לביתך כשבוע-שבועיים לאחר הניתוח. תוכל לבקש מקופת החולים שלך ביקור בית של אחות מטעם הקופה. אם יופיעו בעיות כלשהן - פנה לרופא בהקדם האפשרי.

 

שינוי מראה הגוף

ייתכן שאתה חושש מההסתגלות לשינויים במראה גופך ומהאופן בו תחוש אליו לאחר שתעבור ניתוח. זוהי תגובה טבעית ומובנת, מכיוון שעם השנים אנו מפתחים בראשנו את תדמית גופנו. גם אם איננו מרוצים לגמרי מתמונה זו, מרבית האנשים רגילים לאופן בו הם רואים עצמם. שינוי בתמונה זו כתוצאה מניתוח יכול להיות דבר מדאיג, בייחוד אם יש לך פיום.

ייתכן גם שאתה חושש מאוד מההשפעה האפשרית של הניתוח על מערכות היחסים הבין-אישיות ועל אורח חייך. ייתכן שאתה חושש מדחייה, מהמשך קיום יחסי מין עם בת הזוג הנוכחית, או מהתחלת מערכת יחסים חדשה.

אנשים רבים מגלים שחששותיהם מתפוגגים ברגע שמצאו את האומץ לשוחח עליהם עם בני/ות זוגם. באמצעות שיחה כנה וגלויה על רגשותיך תוכל להבהיר את חששותיך ולתת לאנשים אחרים אפשרות להבין כיצד אתה חש. שיחה עם הרופא או עם האחות על פחדיך תוכל אף היא להעניק לך מידע ותמיכה.

 

לחיות עם אורוסטומיה

חלק מהחולים בסרטן שלפוחית השתן זקוקים להסרה מלאה של השלפוחית, המלווה בהתקנת אורוסטומיה. הדבר יכול לעורר חששות בהתחלה, אולם ללמוד כיצד לתחזק את האורוסטומיה, בדומה לכל דבר חדש, עם הזמן והניסיון נעשה קל יותר.

 

חיי היומיום

מרבית בעלי האורוסטומיה יכולים לחזור לנהל חיים רגילים. רבים חוזרים לעבודתם ולתחביבים האהובים עליהם, לרבות שחייה. במרבית בתי החולים ישנן אחיות הנקראות אחיות סטומה, שידגימו לך וידריכו אותך כיצד לטפל באורוסטומיה ויסייעו לך להתמודד עם כל בעיה.

 

מומלץ לך גם לשוחח עם מישהו שכבר למד לחיות עם אורוסטומיה. ייעוץ זה, שמבוסס על ניסיונו האישי של המתנדב, יכול להיות מועיל ביותר, במיוחד בחודשים הראשונים לאחר הניתוח.

 

לאגודה למלחמה בסרטן ארגון בעלי סטומה המורכב כולו ממתנדבים שעברו ניתוח דומה ומוכנים לסייע לחולים חדשים. לקבלת מידע ניתן לפנות לארגון בטל. 03-5721618

 

הסטומה

לפני הניתוח, הרופא או האחות יתכננו בקפידה את מיקום הסטומה, כך שהשקית תישאר במקומה כאשר תשב, תעמוד או תלך. בדרך כלל מתקינים את הסטומה על הבטן, מימין לטבור, אולם ישנם שיקולים רבים בהם יש להתחשב כאשר מתכננים זאת. יש להימנע מקמטים, צלקות או מעצמות בולטות, מכיוון שמיקום הסטומה בסמוך להם - יכול לגרום לדליפה. לעתים ניתן להתאים את הסטומה לצרכים המיוחדים של המטופל, אם הוא מעדיף למשל את הסטומה בצדו השמאלי או הימני.

 

בימים הראשונים שלאחר הניתוח, האחות תטפל עבורך באורוסטומיה ותקפיד לרוקן ולהחליף את השקית לפי הצורך. בהתחלה, הסטומה תהיה נפוחה מעט וייתכן שייקח לה מספר שבועות לפני שתרד הנפיחות והיא תשוב לגודלה הרגיל. הסטומה יכולה גם להפריש ריר (חומר לבן צמיגי).

 

כשתרגיש שאתה מוכן לטפל בסטומה בעצמך, האחות תראה לך כיצד לנקות את הסטומה ולהחליף את השקיות. מומלץ שקרוב משפחה או חבר קרוב יצטרף אליך בזמן זה, למקרה שתזדקק לסיוע בביתך. ישנם מספר סוגים שונים של שקיות והאחות תעזור לך לבחור את האחת שמתאימה לך ביותר. כאשר תחליף את השקית, מומלץ שתקדיש לכך זמן רב ופרטיות כדי שתוכל לבצע את הפעולה בקצב שלך, ללא הפרעות.

 

מראה חיצוני

מרבית שקיות האורוסטומיה המודרניות הן שטוחות, כך שלא ניתן להבחין בהן מתחת לבגדים. עם זאת, גודל ומיקום הסטומה הם הגורמים החשובים ביותר שיקבעו אם ניתן יהיה להבחין בשקית או באביזרים מתחת לבגדים.

אין צורך לציין שישנה חשיבות לסגנון הלבוש שלך. עם זאת, אנשים צעירים רבים עם אורוסטומיה יכולים ללבוש את הבגדים הצמודים ביותר מבלי שאף אחד ידע על שקית הסטומה שלהם. גם אם אתה מודע מאוד לקיומה של האורוסטומיה, מעט אנשים יבחינו בה אם לא תספר להם.

 

ציוד לסטומה

לפני שתשתחרר מבית החולים, האחות תוודא שאתה מצוייד בשקיות אורוסטומיה. כאשר תהיה בבית, תוכל להשיג את כל הציוד מבית המרקחת שלך. לא כל בתי המרקחת מחזיקים מבחר גדול, כך שמומלץ לבצע את ההזמנה מראש. לעתים עדיף לקנות את הציוד ישירות מהספק. ארגון בעלי הסטומה יוכל לסייע לך ולתת לך רשימה של ספקים הקרובים למקום מגוריך. למידע נוסף ניתן להתקשר לטל. 03-5721618.

 

תמיכה

לאחר שתהיה בבית, תוכל עדיין להתקשר להתייעצות עם אחות הסטומה שסייעה לך בבית החולים.

 

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת בנושא המכילה מידע רב ועצות מועילות לטיפול ושימוש בסטומה. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

 

כיצד עלול להשפיע ניתוח לסרטן פולשני של שלפוחית השתן על חיי המין?

מלבד ההסתגלות הפסיכולוגית, הניתוח עלול לגרום לשינויים גופניים שעשויים לעורר בעיות בקיום יחסי מין. ייתכן שהמנתח יקטע עצבים באזור האגן בזמן הניתוח, למרות שייעשה מאמץ למנוע נזק זה. במקרה של נזק עצבי, גברים עלולים לסבול מבעיות בזקפה ונשים עלולות לחוש תחושות שונות בזמן קיום יחסי מין, מכיוון שהנרתיק נעשה בדרך כלל צר יותר.

 

גברים

ישנן מספר אפשרויות שיכולות לסייע לגברים הסובלים מבעיות בהשגת זקפה או שמירה על זקפה. ניתן לקבל מרשמים מהרופא הכללי או מהאונקולוג.

  

תרופות

ניתן לקבל טבליות סילנדאפיל (ויאגרה) שמסייעות להשגת זקפה באמצעות הגברת זרימת הדם לפין. יש לקחת את הטבליות כשעה לפני קיום יחסי המין. השימוש בתרופה אסור לגברים המשתמשים בתרופות על בסיס ניטראטים לטיפול בבעיות לב. ורדנאפיל (לביטרה) היא טבליה דומה, אותה ניתן לקחת 25-60 דקות לפני קיום יחסי מין. ניתן להשתמש גם בטבליות טדאלאפיל (סיאליס). ניתן לקחת אותן עד 24 שעות לפני קיום יחסי מין. טדאלאפיל פועלת באמצעות הגברת זרימת הדם לפין. השימוש בתרופה אסור לאנשים המשתמשים בתרופות מסוימות לטיפול בלב.

 

ניתן להחדיר כדורים קטנים של אלפרוסטדיל (מיוז) לקצה השופכה. הכדור מתמוסס לתוך האזור שמסביב ומעורר זקפה לאחר שפשוף שמפזר אותו לרקמות סמוכות. לחלק מהגברים, השימוש בכדור מלווה בתחילה באי נוחות וצריבה. ניתן להזריק מספר תכשירים ישירות לתוך הפין בעזרת מחט דקה, כדי לעורר זקפה. לעתים קרובות נחוצים בהתחלה מספר ניסיונות כדי למצוא את המינון המתאים.

 

משאבות ומכשירים אחרים

ניתן גם להשתמש במשאבות ואקום כדי להשיג זקפה. המשאבה היא מכשיר פשוט, בעל צינור חלול לתוכו מכניסים את הפין. למשאבה יש ידית שיוצרת ואקום כדי לשאוב דם לתוך הפין. הדם נלכד בפין באמצעות טבעת גומי שמונחת על בסיסו. הטבעת מאפשרת לקיים יחסי מין מבלי לאבד את הזקפה. בתום יחסי המין, ניתן להסיר את הטבעת כדי להחזיר את זרימת הדם לקדמותה.

היתרון של משאבת ואקום הוא שהיא אינה מחייבת החדרת חומרים לתוך הפין, אולם היא מחייבת מעט ניסיון. היא שימושית בעיקר לאנשים שאינם מסוגלים לקחת תרופות אחרות.

ניתן להשתמש במכשירים מכאניים כדי להשיג זקפה. אלו נקראים תותבי פין והם כוללים החדרה, תחת הרדמה מלאה, של מוט גמיש או גליל דק מתנפח לתוך הפין. האורולוג יוכל לייעץ לך בנוגע לשני טיפולים אלו.

 

נשים

בחלק מהנשים, נדרש קיצור או הצרה של הנרתיק במהלך הניתוח על מנת להסיר את שלפוחית השתן, אם כי הרופא מקפיד להשאיר חלק גדול ככל האפשר מהנרתיק ללא פגע.

כתוצאה מכך, עלולים להתעורר בהתחלה קשיים או אי נוחות בעת קיום יחסי מין. אחת הדרכים הטובות ביותר להתגבר על בעיה זו היא להתחיל לקיים יחסי מין בצורה סדירה ועדינה מיד כשתרגישי מוכנה. כך תמתחי בהדרגה את הנרתיק ותתרמי לגמישותו, כך שיחסי המין יהיו קלים ומהנים יותר. אם אין לך בן זוג קבוע, תוכלי להשתמש במרחיבי נרתיק. האחות או הרופא יכולים להראות לך אותם ולהסביר לך כיצד להשתמש בהם.

חלק מהנשים חוות תחושות אחרות בעת קיום יחסי מין. ייתכן שיהיה לך קשה יותר להגיע לאורגזמה. אם הרחם הוסר לצורך טיפול בסרטן שהתפשט, את עלולה לחוש שאיבדת חלק מהנשיות שלך. שיחה עם הרופא או האחות המתמחה בנוגע לבעיות אלו תסייע בהפגת את הפחדים והחששות.

 

האגודה למלחמה בסרטן מעניקה ייעוץ מיני ארצי ללא תשלום לחולות סרטן ובני/בנות זוגם. לקביעת תור ניתן לפנות בטל.03-5721643. כמו כן, ניתן להיעזר בחוברת "מיניות ופוריות האישה" המכילה מידע רב ועצות רבות מועילות בנושא זה.

 

לשוחח על יחסי מין

אם יהיו לך בעיות מיניות, ייתכן שתתקשה לשוחח עליהן או תהיה נבוך מכך. עם זאת, מרבית הרופאים מגלים הבנה רבה, וגם אם אינם מסוגלים לסייע, הם יכולים להפנות אותך לרופא או למטפל שמתמחה בבעיות מיניות. מומחים אלו מציעים תמיכה רגשית וייעוץ בנוגע להתמודדות עם אין אונות ובעיות דומות.

נסה לזכור שהם מתמודדים עם מצבים דומים כל יום ורגילים לשוחח על בעיות אישיות. אם יש לך בן/בת זוג, זה יכול לעזור אם הם יגיעו איתך לייעוץ זוגי.

 

מחלת הסרטן אינה עוברת ביחסי מין

אחד החששות הנפוצים הוא שמחלת הסרטן תועבר לבן/בת הזוג בעת קיום יחסי מין. זהו חשש שגוי. סרטן אינו מדבק וניתן לחזור לקיים יחסי מין ללא כל חשש מיד שתרגיש מוכן לכך.

חזרה למעלה >>


טיפול בקרינה לסרטן פולשני של שלפוחית השתן

בטיפול בקרינה נעשה שימוש בקרני אנרגיה בעלות עוצמה גבוהה המשמידות את התאים הסרטניים תוך גרימת נזק מועט ככל האפשר לתאים בריאים.

 

זמן מתן טיפול בקרינה

טיפול בקרינה לסרטן פולשני של שלפוחית השתן ניתן לעתים קרובות במקום ניתוח, שעשוי להידרש בהמשך, אם מחלת הסרטן שבה ומופיעה. המשמעות של טיפול בקרינה היא שאין צורך להסיר את השלפוחית, אולם לאחר הטיפול יש לעבור בדיקות הדמיה, בדיקות שתן וציסטוסקופיות (בדרך כלל פעם בשלושה חודשים בערך), בכדי לוודא שהמחלה לא חוזרת.

 

הטיפול ניתן ביחידת הקרינה, בסדרת מפגשים יומיים קצרים. הטיפולים ניתנים בדרך כלל מראשון עד חמישי, עם מנוחה בסופי השבוע. מספר הטיפולים תלוי בסוג ובהיקף הגידול הסרטני, אולם מחזור הטיפול המלא נמשך בדרך כלל 4-7 שבועות. כל טיפול נמשך 10-15 דקות. הרופא ישוחח איתך על הטיפול ועל תופעות הלוואי האפשריות.

 

טיפול בקרינה אינו גורם לך לפלוט קרינה ואנשים, לרבות ילדים, יוכלו לשהות במחיצתך במהלך הטיפול ללא חשש.

 

טיפול_בקרינה

 

 

תכנון הטיפול בקרינה

תכנון הטיפול עשוי להימשך מספר ביקורים והינו חלק חשוב ביותר בטיפול בקרינה שמטרתו להבטיח יעילות מירבית ככל האפשר.

 

בביקור הראשון ביחידת הקרינה תתבקש לשכב מתחת למכונה הנקראת CT סימולטור, המצלמת צילומי רנטגן של האזור המטופל. תכנון הטיפול נעשה על-ידי אונקולוג קליני (מומחה לטיפול במחלת הסרטן) אך הטיפול עצמו ניתן על-ידי טכנאי הקרינה.

 

בדרך-כלל נעשים סימונים על העור המסייעים לטכנאי הקרינה למקם אותך בצורה מדויקת ולכוון את הקרינה כראוי. סימונים אלו חייבים להישאר ברורים במשך הטיפול כולו ולכן נעשה שימוש בסימונים קבועים (כמו קעקוע קטנטן). סימנים אלו קטנים מאוד, וייעשו רק באישורך. בחלק מהמקרים ניתן להסיר את הסימונים לאחר הטיפול באמצעות לייזר.

 

מפגשי טיפול

בתחילת כל מפגש של טיפול בקרינה, הטכנאי ימקם אותך בקפידה על הספה ויוודא שנוח לך. במהלך הטיפול, תישאר לבדך בחדר, אולם תוכל לשוחח עם הטכנאי, שיצפה בך מהחדר הסמוך. טיפול בקרינה אינו כואב, אולם עליך לשכב בלי תזוזה במשך כמה דקות בזמן קבלת הטיפול.

 

bul3 תופעות לוואי

טיפול בקרינה לאזור שלפוחית השתן יכול לגרום לגירוי של המעי, המלווה בשלשול וכאב מסביב לפי הטבעת. הוא יכול לגרום גם לדלקת קלה בשלפוחית השתן, וכתוצאה מכך ייתכן שתרגיש תכיפות רבה יותר במתן שתן או תחושת צריבה בזמן מתן השתן. הרופא יכול לרשום לך תרופות שיקלו על תופעות אלו, והן צפויות לחלוף בהדרגה מספר שבועות לאחר סיום הטיפול.

 

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת בנושא בטיפול בקרינה לאזור האגן המכילה מידע נוסף בנושא זה. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות ל'טלמידע' של האגודה למלחמה בסרטן בשיחת חינם לטל. 1-800-599-995.

 

השפעות על העור

סבונים, קרמים או דאודורנטים מבושמים עלולים לגרות את העור ולכן אין להשתמש בהם במהלך הטיפול. בתחילת הטיפול ימליצו לך כיצד לטפל בעור באזור המטופל.

 

השפעות על הנרתיק

עבור נשים, טיפול בקרינה לאזור האגן יכול לגרום להיצרות הנרתיק וכתוצאה מכך לקשיים או אי נוחות בעת קיום יחסי מין. ניתן להימנע מכך על ידי שמירה על גמישות שרירי הנרתיק. משחות הורמונים הנמרחות על הנרתיק יכולות לעזור, וניתן לקבל מרשם עבורן מהרופא. לעתים קרובות, הטיפול הפשוט והיעיל ביותר הוא קיום יחסי מין סדירים או שימוש במרחיב נרתיק.

 

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת מידע העוסקת בנושא מיניות ופוריות האישה. לקבלתה ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

 

קשיים באונות הגברית

עבור גברים, טיפול בקרינה לאזור האגן יכול לגרום לקשיי זקפה. קיים מגוון של טיפולים שיכולים לעזור.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת מידע העוסקת בנושא מיניות הגבר. לקבלתה ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

 

עייפות

טיפול בקרינה יכול לגרום גם לתופעות לוואי כלליות, כגון עייפות. תופעות לוואי אלו יכולות להיות קלות או מטרידות יותר, תלוי במינון הקרינה ובמשך הטיפול. טכנאי ההקרנות יאמר לך למה לצפות. חשוב שתנסה לנוח ככל האפשר, במיוחד אם עליך לנסוע כל יום דרך ארוכה למקום קבלת הטיפול.

 

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת העוסקת בהתמודדות עם תשישות ועייפות בקרב חולי סרטן.  לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

 

נשירת שיער הערווה

במהלך טיפול בקרינה לאזור האגן, תיתכן נשירה מסוימת של שיער הערווה. בתום מחזור הטיפול, השיער צומח בדרך כלל בחזרה. עם זאת, ייתכן שהשיער שיצמח יהיה דק או עדין יותר מבעבר.

 

לאחר הטיפול בקרינה

לאחר הטיפול בקרינה תעבור בדיקות שתן, בדיקות הדמיה וציסטוסקופיות באופן סדיר בכדי לבדוק את מצב הדופן הפנימית של השלפוחית ולזהות הישנות אפשרית של המחלה.

 

תופעות לוואי אפשריות בטווח הארוך

אצל חלק מהמטופלים, טיפול בקרינה עלול לפגוע במעי או בשלפוחית השתן. במקרה כזה, היציאות יהיו תכופות יותר, ייתכן ויופיעו שלשולים במשך זמן רב, וייתכן שתכיפות מתן השתן תהיה רבה יותר מבעבר. טיפול בקרינה יכול לגרום לכלי הדם במעי ובשלפוחית להיות שבירים יותר, וכתוצאה מכך תיתכן הופעת דם בשתן או בצואה. תופעות אלו עלולות להופיע לאחר חודשים ואף שנים רבות מתום הטיפול בקרינה.

אם תבחין בדם בשתן או בצואה, חשוב שתודיע על כך לרופא כדי שניתן יהיה לבצע בדיקות ולתת טיפול מתאים.

  

אובדן פוריות

טיפול בקרינה לאזור האגן עלול לגרום לאובדן פוריות בגברים ונשים. חשוב להתייעץ בנושא זה עם הרופא המטפל.

חזרה למעלה >>


כימותרפיה לסרטן פולשני של שלפוחית השתן

בכימותרפיה (טיפול כימי) נעשה שימוש בתרופות אנטי-סרטניות (ציטוטוקסיות) שמשמידות תאים סרטניים. אם הגידול הסרטני התפשט לשריר שלפוחית השתן או לחלקים אחרים בגוף, התרופות הכימיות ניתנות ישירות לוריד, בכדי שהן ינועו במחזור הדם ויגיעו לתאים הסרטניים הפזורים בגוף. הטיפול ניתן כל כמה שבועות, במשך מספר חודשים. התרופות הנפוצות ביותר הניתנות לוריד הן ציספלטין, קרבופלטין, מתוטרקסאט, וינבלסטין, גמציטאבין ודוקסורוביצין.

 

כימותרפיה לתוך הוריד ניתנת לפני ניתוח או טיפול בקרינה במטרה לגרום לצמצום היקף הגידול הסרטני ובכך לשפר את יעילות הטיפולים. כימותרפיה ניתנת גם לאחר ניתוח, כאשר קיים סיכון גבוה לחזרתה של המחלה או כאשר הבדיקות מראות שהמחלה התפשטה כבר לחלקים אחרים בגוף. לעיתים ניתן טיפול כימי במקביל לטיפול בקרינה על מנת לשפר את תוצאות הטיפול בקרינה.

 

bul3 תופעות לוואי

כימותרפיה עלולה לגרום לתופעות לוואי, אם כי ניתן לשלוט עליהן בדרך כלל באמצעות טיפול תרופתי. כימותרפיה משפיעה על אנשים שונים בדרכים שונות. חלק מהחולים מגלים שהם מסוגלים לנהל אורח חיים רגיל למדי במהלך הטיפול, בעוד אחרים חשים עייפות רבה ונאלצים להאט את קצב חייהם. תוכל להיות פעיל ככל שתרצה, אולם היה קשוב לגופך וליכולותיך. למרות שלעיתים קשה מעט להתמודד עימן, תופעות הלוואי של הטיפול יחלפו בהדרגה עם תום הטיפול.

 

ניתן להעזר גם בחוברת 'הטיפול הכימי - כימותרפיה' של האגודה למלחמה בסרטן המכילה מידע נוסף בנושא זה. לקבלתה ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

 

סיכון מוגבר לזיהומים

כימותרפיה מפחיתה את ייצור כדוריות הדם הלבנות במח העצם וכתוצאה מכך מגבירה את הסיכון לזיהום. יש לפנות מיד לרופא או לבית החולים אם מופיע חום גבוה (מעל C º38) או מופיעה חולשה פתאומית או צמרמורת (גם אם חום הגוף יהיה בטווח הרגיל).

לפני קבלת מחזור נוסף של כימותרפיה, תתבצע בדיקת דם בכדי לוודא שתאי הדם ומוח העצם שלך התאוששו מהשפעות הטיפול הקודם. לעיתים יש צורך לעכב את הטיפול אם ספירות הדם אינן טובות מספיק.

 

שטפי דם או דימום

כימותרפיה מפחיתה את ייצור טסיות הדם המסייעות בקרישת הדם. עליך להודיע לרופא אם תסבול משטפי דם או דימומים, כגון דימום מהאף, כתמי דם, פריחות בעור ודימום מהחניכיים.

 

אנמיה (ספירה נמוכה של כדוריות דם אדומות)

ייתכן שתהיה לך אנמיה, וכתוצאה מכך תסבול מעייפות וקוצר נשימה.

 

בחילות והקאות

חלק מהתרופות הכימיות יכולות לגרום לבחילות ולהקאות. ניתן להקל על תופעות אלו באמצעות טיפול תרופתי, אותו ניתן לקבל על-פי מרשם רופא.

 

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת הדרכה על התמודדות עם בחילות והקאות. ניתן לקבלה את החוברת המודפסת ללא תשלום באמצעות שיחת חינם ל'טלמידע' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

 

פצעים בפה

חלק מהתרופות הכימיות עלולות לגרום לפצעים ולכיבים קטנים בפה. חשוב להקפיד על שימוש סדיר בשטיפות פה ועל ניקיון הפה, האחיות יראו לך כיצד לעשות זאת כראוי.

 

תיאבון ירוד

אם לא תרגיש רצון לאכול במהלך הטיפול, תוכל לנסות להחליף חלק מהארוחות במשקאות אנרגיה או במאכלים רכים.

 

החוברת תזונה לחולי סרטן ('הטיפול התזונתי התומך') של האגודה למלחמה בסרטן מכילה מספר עצות שימושיות המסייעות להתמודד עם בעיות אכילה. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע' של האגודה בטל. 1-800-599-995.

 

נשירת שיער

חלק מהתרופות הכימיות עלולות לגרום לנשירת שיער. אם שיערך ינשור, הוא אמור להתחיל לצמוח בחזרה כשלושה עד שישה חודשים לאחר תום הטיפול. ישנם חולים המעדיפים לכסות את ראשם באמצעות צעיפים, פיאות או מטפחות.

 

bul3 לחצו כאן למידע על קבלת פאות ללא תשלום ולסלונים לרכישת פאות

 

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת 'התמודדות עם נשירת שיער' המכילה מידע ודרכי התמודדות עם התופעה. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

 

הפסקת וסת מוקדמת

כימותרפיה עלולה לגרום להקדים את הפסקת הוסת אצל חלק מהנשים, וכתוצאה מכך להקדים את הופעת תסמיני גיל המעבר, לרבות: גלי חום, יובש בעור, יובש בנרתיק, תחושת דיכאון וחרדה, ואובדן זמני של חשק מיני. משחות או טבליות הורמונים הניתנות על פי מרשם רופא יכולות להקל על חלק מהתסמינים, היות והן מחליפות את ההורמונים הטבעיים המיוצרים על ידי השחלות. אם את סובלת מיובש בנרתיק, הרופא המטפל ייתן לך מרשם למשחות או לתכשיר וגיפם (Vagifem). כמו כן ניתן לרכוש חומרי סיכה על בסיס מים, כגון KY או Replens ללא צורך במרשם רופא. את או בן זוגך יכולים למרוח את התכשיר או המשחות ישירות על הפין או הנרתיק לפני או במהלך קיום יחסי מין.

 

ניתן להיעזר בחוברת מיניות ופוריות האישה של האגודה למלחמה בסרטן המכילה מידע רב ועצות רבות בנושא זה ובנושאים נוספים הקשורים במיניות. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

 

אמצעי מניעה ושימוש בקונדומים

מומלץ שלא להיכנס להריון במהלך קבלת כימותרפיה לטיפול בסרטן שלפוחית השתן, מכיוון שהטיפול מזיק לעובר. חשוב להשתמש באמצעי מניעה יעילים במהלך הטיפול ועד שנה לאחריו. מומלץ להתייעץ בנושא זה עם הרופא המטפל. ב- 48 השעות הראשונות לאחר קבלת כימותרפיה, יש להשתמש בקונדומים בעת קיום יחסי מין בכדי להגן על בן/בת הזוג מפני שאריות התרופות העלולות להימצא בנוזל הזרע או הנרתיק.

 

ניתן להיעזר גם בחוברת "הטיפול הכימי - כימותרפיה" של האגודה למלחמה בסרטן המכילה מידע נוסף בנושא זה. לקבלתה ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

חזרה למעלה >>


טיפול בסרטן שלפוחית שתן בשלב מתקדם

אם הגידול הסרטני התפשט מחוץ לשלפוחית, או במידה והוא שב ומופיע לאחר הטיפול הראשוני, הטיפול העיקרי הניתן במצב זה הוא כימותרפיה הניתנת ישירות לוריד. לכימותרפיה הניתנת במצב זה יכולת להגביר את השליטה על המחלה ואת תוחלת החיים של המטופלים ולהעניק להם איכות חיים טובה יותר. יחד עם זאת, אפשרות ריפוי קיימת במידה מסויימת בעיקר בחולים אשר אצלם הגידול הסרטני התפשט לבלוטות הלימפה האזוריות.

 

מטופלים רבים חוששים לקבל כימותרפיה בשל תופעות הלוואי הנגרמות מטיפול זה. על תופעות אלו ניתן לשלוט ביעילות או לצמצם את השפעתן באמצעות תרופות עזר. עם זאת, כימותרפיה עדיין נחשבת כטיפול שחולים מעדיפים להימנע ממנו במידת האפשר, וכשהרופא מציע טיפול כימי רבים מהחולים שואלים מה יקרה אם יימנעו מלבצע את הטיפול. קבלת החלטות לגבי הטיפול המוצע לך בנסיבות אלו הינה תמיד קשה ומורכבת.

חלק מהחולים יחוו שליטה טובה בגידול הסרטני והיקף הגידול הסרטני יצטמצם, תוך שיפור בתסמינים, איכות חיים טובה יותר ולעיתים קרובות הטיפול יאריך מעט את חייהם. לחולים אחרים הכימותרפיה עלולה שלא לסייע והם עלולים לסבול מתופעות הלוואי של הטיפול מבלי לחוות שיפור כלשהו. אם החולה נמצא במצב גופני טוב יחסית, הסבירות גבוהה יותר כי הטיפול הכימי יועיל לו ופחות סביר כי יחווה תופעות לוואי קשות.

 

למרות מגבלותיה של הכימותרפיה במצב זה, חלק מהחולים מרגישים כי היא מסייעת להם לחוש טוב יותר ומאריכה את חייהם. אם הוצע לך טיפול כימי במצב זה, כדאי להתייעץ על כך עם הרופא המטפל ולדון איתו ביתרונות ובחסרונות של קבלת טיפול כימי במצבך.

 

אם הנך מחליט שלא לקבל את הטיפול, תוכל לקבל תרופות ודרכים אחרות לשליטה על תסמיני מחלתך, עליהם יוכל הרופא לדון איתך.        

חזרה למעלה >>


מעקב לאחר הטיפול בסרטן שלפוחית השתן

בתום הטיפול, הרופא ירצה שתגיע למעקב שגרתי. אם עברת הסרה חלקית של השלפוחית או טיפול בקרינה, תעבור בדיקות מעבדה, הדמייה וציסטוסקופיות באופן סדיר. ביקורים אלו יתקיימו בהתחלה כל שלושה עד שישה חודשים ויימשכו כמה שנים. אם יהיו לך בעיות כלשהן, או אם תבחין בתסמינים חדשים בזמן שבין הביקורים, פנה בהקדם האפשרי לרופא שלך.

חזרה למעלה >>


מחקרים וניסויים קליניים

מחקרים למציאת דרכים חדשות לטיפול בסרטן נערכים כל הזמן, מאחר שטרם נמצא טיפול קיים לסרטן, המציע מרפא לכל המטופלים. ניסויים קליניים נעשים כדי למצוא דרכי טיפול חדשות למחלה.

bullet_3 להמשך>>

חזרה למעלה >>


התמודדות רגשית עם מחלת הסרטן

תהליך אבחון מחלת הסרטן מלווה ברוב המקרים בתנודות רגשיות ומחשבות הנעות בין תקווה לבין פחד וחשש. כאשר מתבררת האבחנה, תגובתו של כל אדם היא ייחודית. התגובה לאבחנה מושפעת מתכונות אישיות, ניסיון ומפגש קודם עם מחלות סרטן במשפחה או בסביבה הקרובה, סוג המחלה והיכולת להירפא או להשיג הקלה. כל אדם מגיב בצורה שונה ובעוצמה שונה אבל לכולם דרוש זמן כדי להסתגל למציאות של מחלה. יש לזכור כי גם בני המשפחה עוברים תהליך רגשי דומה, ורבים מהם זקוקים, בדומה לחולה, להדרכה ולתמיכה. 

bullet_3 להמשך

חזרה למעלה >>


מרכז תמיכה "חזקים ביחד"
באגודה למלחמה בסרטן
קרא עוד
מידע נוסף בנושא
פורום סרטן הערמונית, הכליה ושלפוחית השתן יום עיון סרטן שלפוחית השתן וסרטן הכליה
ינואר 2017 - התרופה Atezolizumab-Tecentriq לטיפול בסרטן שלפוחית השתן הוכללה בסל הבריאות לשנת 2017.

מידע מעודכן על התרופה נמצא בשלבי הכנה ויעלה לאתר בהמשך.

כמו כן, הורחבה מסגרת ההכללה בסל עבור בדיקת PET לסרטן שלפוחית השתן
תודתנו נתונה ל:
פרופ' עופר נתיב, מנהל המחלקה האורולוגית, מרכז רפואי בני ציון, יו"ר וועדת העדכון לנושא אורולוגיה באגודה למלחמה בסרטן,

פרופ' אבישי סלע, מנהל המכון האונקולוגי, מרכז רפואי אסף הרופא, חבר ועדת העדכון לנושא אורולוגיה באגודה למלחמה בסרטן,

פרופ' אברהם קוטן, מנהל המערך האונקולוגי, מרכז רפואי רמב"ם, יו"ר וועדת העדכון לנושא רדיותרפיה באגודה למלחמה בסרטן,על הארותיהם והערותיהם.
יוני 2014
מידע זה נכתב בכדי לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על סרטן שלפוחית השתן. אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך בנוגע לאבחנה ולטיפול. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה. הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד, מטופלים ומטפלים כאחד.