לתרומה

סרטן השד
סרטן השד בגברים

סרטן השד בגברים

עוד בנושא

מהו סרטן?

איברי הגוף ורקמותיו מורכבים מאבני בנין קטנות הקרויות תאים. סרטן הוא מחלה של תאים אלה. למרות שתאים בחלקים שונים של הגוף עשויים להיראות ולתפקד באופן שונה, רובם מתחדשים באותה צורה, כלומר, על ידי חלוקה. בדרך כלל, חלוקת תאים זו מתרחשת באופן מסודר ומבוקר. אם מסיבה כלשהי התהליך יוצא משליטה, ממשיכים התאים להתחלק ללא צורך. כתוצאה מכך, נוצר גוש תאים הקרוי גידול. גידולים עשויים להיות שפירים או ממאירים.

 bullet_3 להמשך


סרטן השד בגברים

תאים סרטניים יכולים להתפתח בכמות הקטנה של רקמת השד המצויה אצל הגבר מאחורי הפטמות. סרטן השד נפוץ הרבה יותר אצל נשים מאשר אצל גברים, ותדירותו היא פחות מחולה אחד לכל 100 נשים חולות. על פי נתוני רישום בישראל, מאובחנים מדי שנה כ-50 גברים חולים בסרטן השד.


הגורמים לסרטן השד בגברים

הגורם לסרטן השד בקרב גברים עדיין אינו ברור לגמרי, אך נראה כי ישנם גברים שהם בעלי סיכון גבוה מהממוצע לחלות בסרטן השד.

 

סרטן נדיר זה מופיע במרבית המקרים אצל גברים מעל גיל 60 ושכיח יותר בקרב גברים הנמצאים באוכלוסיות הבאות:

  • גברים שבני משפחתם הקרובים (גברים או נשים) חלו או חולים בסרטן השד.
  • גברים אשר קרוב משפחתם אובחן כחולה בסרטן השד בשני השדיים.
  • גברים שבן משפחתם אובחן כחולה בסרטן השד מתחת לגיל 40. הסיכון לחלות בסרטן השד אצל גברים עולה כאשר מספר בני משפחה חלו בסרטן השחלות או בסרטן המעי הגס.

ישנן מרפאות ליעוץ גנטי המעניקות טיפול ואבחנה לאנשים שיתכן והם בעלי סיכון רב יותר לחלות בסרטן עקב היסטוריה של סרטן במשפחה. אם הנך שייך לאחת מקבוצות הסיכון רופא המשפחה יפנה אותך לבדיקה באחת ממרפאות אלו.

 

ישנם מקרים נדירים בהם גברים בעלי רמות גבוהות של אסטרוגן, או גברים אשר נחשפו למינונים חוזרים של טיפול בקרינה (בעיקר בגיל צעיר) עלולים להיות בעלי סיכון רב יותר לחלות בסרטן השד. גברים בעלי מצב גנטי נדיר הנקרא תסמונת קלינפלטר, ושהינם בעלי כרומוזום נשי נוסף, בעלי סיכון גבוה יותר לחלות בסרטן השד.

 


 

סוגי סרטן השד בגברים

גברים יכולים לחלות בסוגי סרטן שד שונים. הסוג הנפוץ ביותר, גם בקרב נשים, נקרא קרצינומה דוקטלית (תוך צינורית) פולשנית- Invasive ductal carcinoma.

 

סוגים אחרים, נדירים יותר הינם:

  • סרטן שד דלקתי - Inflammatory breast cancer
  • קרצינומה דוקטלית (תוך צינורית) לא פולשנית- Ductal carcinoma in situ
  • מחלת פאג'ט של השד, מחלה טרום סרטנית (DCIS), שמופיעה כנגע בפיטמה
 

תסמינים

הסימפטום הנפוץ ביותר הוא גוש באזור השד. אולם עלולים להופיע גם סימנים אחרים, כגון שינוי בגודל או בצורת השד, כיבים בעור, הפרשות מהפטמה או שקיעת הפטמה פנימה. סימפטום אפשרי נוסף הוא פריחה על הפטמה או מסביב לה.

חזרה למעלה >>


דרכי האבחון

הרופא המטפל יבדוק את השד הנגוע. יהיה צורך בבדיקות כדי לאשר את הדיאגנוזה וכדי לברר אם הגידול הסרטני התפשט. ייתכן שתיאלץ לעבור אחת מהבדיקות המתוארות להלן או את כולן:

 

ממוגרפיה (בדיקת רנטגן בשד)

אפשר להשתמש בממוגרפיה כדי לחפש שינויים בשד, אך האולטרא-סאונד הוא בדרך כלל יעיל יותר לאבחון סרטן השד אצל גברים.

 

סריקת אולטרא-סאונד

בבדיקת אולטרא סאונד נעשה שימוש בסורק גלי קול גבוהי אנרגיה הבונה תמונה תלת מימדית באמצעותה ניתן לראות אם הגוש מוצק או מכיל נוזלים. במהלך הבדיקה יימרח מעט ג'ל שקוף על אזור השד ולאחריו יועבר מכשיר דמוי מיקרופון על השד אשר יסרוק ויראה תמונה תלת מימדית של השד על גבי המוניטור.

 

שאיבה (אספירציה) באמצעות מחט

בבדיקה זו תוחדר מחט דקה אל תוך השד, באזור הגוש, ויישאבו מספר תאים. ייתכן ובדיקה זו תבוצע במקביל לבדיקת האולטרא-סאונד בכדי שהרופא יהיה בטוח שהתאים נלקחו מאזור הגידול בשד. התאים שנשאבו יילקחו לבדיקה מיקרוסקופית במעבדה שם ניתן יהיה לוודא אם הם סרטניים (ממאירים) או שפירים.

 

ביופסיה עם מחט

מדגם קטן של תאים נלקח מהאזור הנגוע בשד באמצעות מחט, ונבדק במיקרוסקופ בכדי לוודא האם ישנם תאים סרטניים בדגימה. בטרם הביופסיה תבוצע הרדמה מקומית באמצעות זריקה.

 

בדיקות דם

בדיקות דם יבוצעו בכדי להעריך את מצב בריאותך הכללי.

 חזרה למעלה >>


 

קביעת שלב ודרגת המחלה

קביעת שלבי סרטן השד

המונח "שלב הסרטן" מתאר את היקף הגידול ובאם הוא התפשט מעבר למקום הימצאותו הראשוני. זיהוי הסוג הספציפי ושלב הסרטן מסייע לרופאים בקבלת החלטות לגבי הטיפול המתאים ביותר לחולה.

 

אצל אנשים מסוימים הגידול הסרטני עלול להתפשט לחלקים אחרים בגוף, באמצעות זרימת הדם או דרך מערכת הלימפה. מערכת הלימפה היא חלק ממנגנוני ההגנה של הגוף המסייעים לו להתמודד נגד דלקות ומחלות. המערכת עשויה מרשת בלוטות לימפה (קשריות) המחוברות בצינוריות עדינות המכילות נוזל לימפה. הרופאים בדרך כלל יסתכלו בבלוטות הלימפה הקרובות לאזור הגידול כאשר יקבעו את שלב הסרטן של מחלתך.

 

מחלת סרטן השד בדרך כלל מחולקת לארבעה שלבים, החל משלב 1 בו הגידול הסרטני קטן וממוקם ועד לשלב 4, השלב בו המחלה התפשטה לחלקי גוף אחרים. מחלת סרטן אשר התפשטה לאיברי גוף מרוחקים נקראת מחלת סרטן מפושטת או מחלת סרטן גרורתית (Metastatic cancer).

 

להלן השיטה הרווחת לקביעת שלבי מחלת סרטן השד בגברים:

 

שלב 1: רוחבו של הגוש פחות מ-2 ס"מ. בלוטות הלימפה בבית השחי לא נפגעו ואין סימנים לכך שהסרטן התפשט למקומות אחרים בגוף.

 

שלב 2: רוחבו של הגידול 2-5 ס"מ, או שבלוטות הלימפה בבית השחי נפגעו או שני המצבים ביחד. עם זאת, אין סימנים לכך שמחלת הסרטן התפשטה מעבר לכך.

 

שלב 3: הגוש גדול יותר מ-5 ס"מ ועלול להתפשט לאיברים קרובים אחרים, כגון שריר או עור. בלוטות הלימפה בדרך כלל נגועות, אך אין סימנים לכך שהסרטן התפשט מעבר לשד או מעבר לבלוטות הלימפה בבית השחי.

 

שלב 4: הגוש יכול להיות בכל גודל שהוא, אך בלוטות הלימפה בדרך כלל נגועות. הסרטן התפשט לחלקים אחרים בגוף. מצב זה מוכר בשם סרטן שד משני או גרורתי.

 

דירוג ממאירות סרטן השד

דרוג מחלת סרטן השד מתייחס למראה התאים הסרטניים במיקרוסקופ. הדירוג נותן לנו תמונה לגבי המהירות בה הסרטן עלול להתפתח. ישנם שלוש דרגות:

 

דרגה 1 (דרגה נמוכה Low grade).

דרגה 2 (דרגה בינונית Moderate grade).

דרגה 3 (דרגה גבוהה High grade).

 

דרגה נמוכה פירושה כי התאים הסרטניים דומים מאד לתאי השד הבריאים. תאים סרטניים אלו בדרך כלל גדלים באיטיות והסכנה כי יתפשטו לאיברים מרוחקים קטנה יותר.

בגידולים בדרגה גבוהה נראים התאים בבירור כבלתי תקינים. הם נוטים לגדול מהר יותר ויש סכנה רבה יותר כי יתפשטו לאזורים נוספים בגוף.

 

 

 


טיפול בסרטן שד בגברים

מכיוון שסרטן השד בקרב גברים הוא כל כך נדיר ישנם מעט מאד מחקרים הבוחנים את הטיפולים במצב זה. הגידול הסרטני בשד אצל גברים מתפתח בדרך דומה לזו של סרטן השד אצל נשים ולכן הטיפול כנגדו בדרך כלל זהה. לעיתים קרובות משתמשים בשילוב של טיפולים שונים:

 

 

ניתוח

ניתוח הוא הבחירה הראשונה של טיפול, אצל מרבית הגברים. אולם גברים בדרך כל אינם יכולים להסתפק רק בהסרת הגוש (Lumpectomy - כריתת שד חלקית). הסיבות לכך הן שכמות רקמת השד אצל מרבית הגברים היא מאד קטנה, וכן שהגידול לעיתים קרובות נמצא ליד הפטמה או מתחתיה. אצל מרבית הגברים העוברים ניתוח יש להסיר את כל רקמת השד ואת הפטמה (Mastectomy - כריתת שד מלאה). יש סיכוי רב כי יסירו חלק מבלוטות הלימפה הנמצאות בבית השחי או את כולן.

 

טיפול הורמונלי

מרבית סוגי סרטן השד זקוקים להורמון האסטרוגן כדי להתפתח ולגדול. אסטרוגן הוא הורמון המין הנשי, אך גם בקרב גברים מצויה כמות קטנה מהורמון זה, הנמצא במערכת הדם. טיפול הורמונלי בעל השפעה מכרעת בצמצום כמות האסטרוגן בגוף, ומשתמשים בו בכדי למנוע את חזרת מחלת הסרטן לאחר הניתוח. כמו כן, נעשה שימוש בטיפול הורמונלי על מנת לצמצם את הגידול הסרטני אם הוא מופיע שוב לאחר הניתוח הראשוני.

 

טמוקסיפן

טמוקסיפן הוא טיפול הורמונלי מקובל לטיפול בסרטן השד. הוא פועל על ידי התחברות לקולטני האסטרוגן על פני התאים הסרטניים. דבר זה מונע מהאסטרוגן להיכנס שוב לתאים , ויכול לעצור את גידול והתחלקות התאים. לגברים יש בדרך כלל תופעות לוואי זהות לאלו שיש לנשים הנוטלות טמוקסיפן (כגון גלי חום או אובדן החשק המיני). אצל גברים עלול להופיע קושי להגיע לזקפה.

 

מעכבי ארומטז

שימוש במעכבי התפתחות האנזים ארומטז, כגון: לטרוזול, אנאסטרוזול ואקסמסטיין. האסטרוגן נוצר אצל גברים על ידי היפוך הורמוני המין הגבריים (אנדרוגנים). היפוך זה מתבצע על ידי אנזים הנקרא ארומטז. מעכבי ארומטז הן תרופות החוסמות את האנזים ארומטז וכך חוסמות את היווצרות האסטרוגן. במקרים בהם משתמשים במעכבי ארומטז אפשרי לתת אותם ביחד עם תרופה כגון גוסרליין (Zoldex) המפחיתה את ייצור האנדרוגן.

 

למידע נוסף ראה: טיפול הורמונלי בסרטן השד

 

כימותרפיה

כימותרפיה הינה השימוש בתרופות אנטי סרטניות (ציטו טוקסיות) בכדי להשמיד תאים סרטניים. אפשר להשתמש בכימותרפיה אחרי ניתוח, אם הרופאים סבורים כי יש סיכון גדול שתאי הסרטן התפשטו מהשד לחלקים אחרים בגוף, לפני שהגידול הסרטני הוסר. בדרך כלל משתמשים בטיפול כימי אם נמצאו תאים סרטניים בבלוטות הלימפה מתחת לזרוע או אם הסרטן התפשט מעבר לשד. התרופות הכימותרפיות בהן משתמשים לטיפול בסרטן השד אצל גברים זהות לאלו בהן משתמשים בטיפול בנשים החולות בסרטן השד. הרופא ישוחח עמך בנוגע לצורך בכימותרפיה במצבך.

 

למידע נוסף ראה: כימותרפיה

 

טיפול בקרינה (רדיותרפיה)

בטיפול בקרינה כנגד סרטן נעשה שימוש בקרניים בעלות אנרגיה גבוהה המסייעות בהשמדת תאי הסרטן. ניתן להשתמש בשיטה זו בכדי להפחית את הסכנה כי הסרטן ישוב להתפתח במקום הצלקת לאחר הניתוח. אפשר גם להשתמש בטיפול בקרינה בכדי להקל על תחושות כאב או חוסר נוחות הנגרמות על ידי מחלת הסרטן אשר התפשטה לחלקים אחרים בגוף, למשל, לעצמות.

 

מידע נוסף בנוגע לטיפול הקרינתי ניתן למצוא ב-'טיפול בקרינה לשד'


מחקרים וניסויים קליניים

מחקרים למציאת דרכים חדשות לטיפול בסרטן נערכים כל הזמן, מאחר שטרם נמצא טיפול קיים לסרטן, המציע מרפא לכל המטופלים. ניסויים קליניים נעשים כדי למצוא דרכי טיפול חדשות למחלה.

bullet_3 להמשך

 


התמודדות ותחושות עם סרטן השד בגברים

לעיתים קרובות קשה מאד למצוא מידע או תמיכה לאחר שאובחן אצלך סרטן מסוג נדיר. גברים מגלים כי הם חווים רגשות רבים ושונים, כולל כעס, תרעומת, אשמה, חרדה ופחד. יש גברים החשים כי קשה להם לדבר אודות סרטן השד שלהם או כי הדבר מביך, בעיקר מכיוון שהמחלה פוגעת בעיקר בנשים. תגובות אלו הן נורמאליות, והן חלק מהתהליך אותו עוברים אנשים רבים בניסיון להשלים עם מחלתם ולהתמודד עמה. ישנם גברים המרגישים כי שיחות עם רופא או אחות, או עם אחת מאחיות שירות התמיכה שלנו עוזרות להם. גם חברים קרובים ובני משפחה יכולים גם להיות מקור לתמיכה.

bullet_3 להתמודדות רגשית עם מחלת הסרטן

חזרה למעלה >>


פורום סרטן השד
פורום בנושא סרטן השד
קרא עוד
תודתנו נתונה ל:
דר' אלה עברון, אחראית תחום סרטן השד במרכז הרפואי אסף הרופא וחברת ועדת העדכון לנושא סרטן השד, באגודה למלחמה בסרטן, על הערותיה והארותיה.
מידע זה מבוסס על מידע מאתר  לוגו והותאם לקוראים ישראלים.
מידע זה נכתב בכדי לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על סרטן השד בגברים. אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך בנוגע לאבחנה ולטיפול. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה.
* הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים ולגברים כאחד.