לתרומה

מידע לחולים
תרופות וטיפולים

השתלת תאי גזע ומח עצם

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות יעודיות למחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
תרופות וטיפול ביולוגי (טיפול ממוקד, מכוונן מטרה)
תרופות וטיפולים שונים נוספים
התמודדות עם כאב ממקור סרטני
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
דם טבורי ושימורו
טיפול פליאטיבי ביתי ושירותי הוספיס
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
מיניות ודימוי גוף
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
ארגון בעלי סטומה
טיפול ביתי תומך
שירותי הוספיס
מעון צ'ארלס קלור
טפסים לביטוח לאומי
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
פורומים מקצועיים
גנטיקה וסרטן
מידע מותאם לכל חולה

Big-Bullet-SQR.gif הקדמה
Big-Bullet-SQR.gif מהו סרטן?
Big-Bullet-SQR.gif מח עצם ותאי גזע
Big-Bullet-SQR.gif מהי השתלת תאי גזע או השתלת מח עצם?
Big-Bullet-SQR.gif השלבים של תהליך ההשתלה
Big-Bullet-SQR.gif מתי משתמשים בתאי גזע או מח עצם מתורם?
Big-Bullet-SQR.gif מהם הסיכונים של השתלת תאי גזע והשתלת מח עצם?
Big-Bullet-SQR.gif מתי משתמשים בטיפול במינון גבוה עם תמיכת תאי גזע (השתלה אוטולוגית)?
Big-Bullet-SQR.gif מהי מחלת השתל כנגד המאחסן?
Big-Bullet-SQR.gif מציאת תורם להשתלה אלוגנית
Big-Bullet-SQR.gif ההכנות לקראת השתלה או טיפול במינון גבוה עם תמיכת תאי גזע
Big-Bullet-SQR.gif איסוף תאי גזע
Big-Bullet-SQR.gif טיפול במינון גבוה
Big-Bullet-SQR.gif החזרת תאי הגזע או מח העצם
Big-Bullet-SQR.gif תופעות לוואי
Big-Bullet-SQR.gif הנחיות לחברים ולבני משפחה
Big-Bullet-SQR.gif איך ארגיש במהלך הטיפול ולאחריו?
Big-Bullet-SQR.gif מעקב
Big-Bullet-SQR.gif החיים לאחר השתלה או טיפול במינון גבוה עם תמיכת תאי גזע
Big-Bullet-SQR.gif טיפולים חדשים
Big-Bullet-SQR.gif השתלת תאי גזע ומוח עצם בילדים
Big-Bullet-SQR.gif מרכזי השתלות מוח עצם בילדים
Big-Bullet-SQR.gif מחקרים וניסויים קליניים
Big-Bullet-SQR.gif התמודדות רגשית עם מחלת הסרטן

 

 


 

 

הקדמה

מידע זה נכתב במטרה לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על השתלת תאי גזע ומח עצם, כטיפול בסרטן מסוג לימפומה ולויקמיה. אנו מקווים כי המידע יוכל לעזור לך להבין את משמעותם של טיפולים אלו ואת כל הכרוך בהם. כמו כן, מופיע מידע על ההכנה להשתלה הכולל תשובות לשאלות נפוצות שמעלים המטופלים, כל זאת על מנת שתוכל לחוש בטוח יותר כאשר תגיע אל הטיפול.

חזרה למעלה >>


מהו סרטן?

איברי הגוף ורקמותיו מורכבים מאבני בנין קטנות הקרויות תאים. סרטן הוא מחלה של תאים אלה. למרות שתאים בחלקים שונים של הגוף עשויים להיראות ולתפקד באופן שונה, רובם מתחדשים באותה צורה, כלומר, על ידי חלוקה. בדרך כלל, חלוקת תאים זו מתרחשת באופן מסודר ומבוקר. אם מסיבה כלשהי התהליך יוצא משליטה, ממשיכים התאים להתחלק ללא צורך. כתוצאה מכך, נוצר גוש תאים הקרוי גידול. גידולים עשויים להיות שפירים או ממאירים.

 bullet_3 להמשך

חזרה למעלה >>


מח עצם ותאי גזע

מוח העצם, המורכב מחומר ספוגי, ונמצא בתוך העצמות (במיוחד בעצמות האגן), הינו מקום היווצרותם של תאי דם. תאי דם המצויים בשלב ההתפתחות המוקדם ביותר בתוך מוח העצם נקראים תאי גזע. תאים צעירים אלו בעלי כושר להמשיך ולהתפתח בעתיד לתאי דם בשלים. בתוך מוח העצם מתפתחים התאים לשלושה סוגים:

 • תאי דם אדומים (כדוריות אדומות), האחראים על הובלת חמצן לכל תאי הגוף.
 • תאי דם לבנים, הלוחמים בזיהומים.
 • טסיות דם, שעוזרות לדם להיקרש ומונעות דימום.

התאים הבוגרים משתחררים לתוך מחזור הדם. אצל אנשים בריאים, רוב תאי הגזע מצויים במח העצם ורק מספר קטן נמצא במחזור הדם. עם זאת, ניתן לגרום להוצאת תאי הגזע ממוח העצם אל מחזור הדם בעזרת תרופות כימותרפיות במינון נמוך או זריקות של חלבון בשם "גורם גדילה". תאי הגזע ניתנים לאיסוף ממוח העצם או ממחזור הדם.

 

במידע זה, בהתאם למונחי הקהילה הרפואית, משמש המונח "מוח העצם" לתיאור תאי הגזע שנאספו ממוח העצם, והמונח "תאי גזע" לתאים שנאספו ממחזור הדם. בפועל, בשני המקרים תאי הדם הנאספים אינם מוח העצם אלא תאי הגזע.

חזרה למעלה >>


מהי השתלת תאי גזע או השתלת מח עצם?

השתלת תאי גזע, או מוח עצם, מאפשרת להגביר את מינון הכימותרפיה הניתן למטופל וכך להגדיל את סיכויי ההחלמה שלו. לעיתים, הכימותרפיה ניתנת במינון גבוה מאוד, בשילוב עם טיפול קרינתי. טיפולים אלו אורכים לרוב מספר ימים. שני סוגי ההשתלות העיקריים הם השתלת תאי גזע או מוח עצם ממקור עצמי או השתלת תאי גזע או מוח עצם מתורם:

 

השתלת תאי גזע או מוח עצם מתורם

בסוג זה של טיפול תאי הגזע, או מוח העצם, נתרמים על ידי אדם אחר (תורם). הליך זה מכונה 'השתלה אלוגנית' או 'שתל ממקור זר'. השתלת תאי הגזע מתורם נעשית כטיפול בסרטן של מוח העצם, כגון לויקמיה ומיאלומה וכטיפול במחלות לא סרטניות נדירות של מוח העצם. מטרת השתלה זו, היא הפעלת מנגנון לוחם של השתל הבריא כנגד המחלה.

 

ברוב המקרים, הטיפול הכימותרפי משמיד את תאי מוח העצם. על מנת לאפשר לגוף להחלים במהירות רבה יותר מהשפעות הכימותרפיה במינון גבוה מוחדר לגוף מוח עצם, שנתרם על ידי אדם אחר. תאי מוח עצם אלו מהווים מקור מוח עצם בריא. התורמים הטובים ביותר הם לרוב אח או אחות עם מוח עצם בעל התאמה טובה לשלך. לעיתים, ניתן להשתיל תאי מוח עצם של אדם שאינו קרוב משפחה, כאשר תאי הדם הלבנים שלו תואמים לשלך. כאשר מטופל מקבל תאי גזע או מוח עצם מתורם, עשויים תאים אלו להתקיף את תאי הסרטן, אך במקביל, עלולים ליצור תגובה נגדית הנקראת "מחלת השתל כנגד המאחסן". השתלה אלוגנאית הינה הליך קשה ומסובך. טיפול אינטנסיבי זה מתבצע ביחידות מתמחות בבתי חולים מסוימים ברחבי הארץ.

 

השתלת תאי גזע או מוח עצם ממקור עצמי

על מנת לקבל טיפול כימותרפי במינון גבוה, ניתן להשתמש בתאי הגזע, או במוח העצם שלך. התהליך מכונה השתלה עצמית או שתל אוטולוגי. לרוב המונח 'השתלה' משמש לתיאור מצב בו תאי הגזע או מוח העצם נלקחים מאדם אחר, לכן במאמר זה משמש המונח 'טיפול במינון גבוה עם תמיכת תאי גזע' במקום המונח 'השתלה עצמית'. טיפול זה משמש לסוגים שונים של מחלת הסרטן כמו לימפומה, לויקמיה, מיאלומה, סרטן האשכים ועוד.

 

כימותרפיה במינון גבוה ניתנת על מנת לשפר את סיכויי ההחלמה שלך. לפני תחילת הטיפול הכימותרפי נאספים תאי גזע, או מוח עצם, מגופך ומוקפאים. התרופות המיועדות לחיסול הגידול, ניתנות במהלך הטיפול, ומשמידות את תאי מוח העצם (כתופעת לוואי לתרופה), לכן בסיום הטיפול יינתן לך עירוי, המכיל את תאי הגזע או מוח העצם, לוריד שלך. חשוב שתאי הגזע המוחדרים חזרה לגופך לא יכילו סימנים של תאי סרטן. על כן, טיפול זה ניתן רק במקרים בהם הסרטן לא התפשט אל העצמות, או כאשר תאי הסרטן במוח העצם הושמדו בטיפול כימותרפי קודם.

 

טיפול במינון גבוה עם תמיכת תאי גזע הוא אמנם הליך קשה, אולם הוא נחשב כפחות מסובך מהשתלת תאי גזע או מוח עצם מתורם. בנוסף, טיפול זה מלווה בפחות סיבוכים, ההחלמה ממנו מהירה יותר, ומתבצע בבתי חולים רבים ברחבי הארץ.

 

מתן הסכמה

לפני שיינתן לך טיפול כלשהו, יסביר לך הרופא את כל הכרוך בו, אופן העברתו והשלכותיו ותתבקש לחתום על טופס הסכמה לקבלת הטיפול. חשוב שתדע כי לא יינתן לך כל טיפול ללא הסכמתך.

 

לפני שתתבקש לחתום על הטופס, וודא כי קיבלת מענה ומידע בנוגע לנושאים הבאים:

 • סוג הטיפול המוצע והיקפו.
 • יתרונותיו וחסרונותיו של הטיפול.
 • טיפולים חלופיים אפשריים.
 • הסיכונים או תופעות הלוואי המשמעותיים של הטיפול.

במידה ונושא שהוסבר לך אינו ברור לך לחלוטין, אל תחשוש לפנות אל הצוות המטפל בך על מנת שיתנו לך הסבר נוסף. הטיפולים הניתנים למחלת הסרטן עשויים להיות סבוכים להבנה, ורבים הם המטופלים הזקוקים להסברים חוזרים. ישנם מטופלים החשים כי הצוות הרפואי טרוד מדי ואינו פנוי לענות להם על שאלותיהם. אולם חשוב כי תבין את כל השלכות הטיפול אותו אתה עומד לקבל, הצוות הרפואי ימצא את הזמן לענות על כל שאלותיך. רצוי שתכין רשימת שאלות מראש על מנת לוודא כי כל שאלותיך יענו. כמו כן, מומלץ כי תבקש מחבר טוב או מקרוב משפחה להתלוות אליך לפגישתך עם הרופא היות ויחד תוכלו לזכור טוב יותר את כל פרטי השיחה.

 

ישנם מטופלים החשים כי הם אינם מסוגלים להחליט על הטיפול המועדף עליהם בפגישה הראשונה. אם תחוש כך תוכל לבחור שלא לעבור את הטיפול בינתיים. באם תחליט כך הצוות הרפואי יסביר לך מה יהיה המשך הטיפול. אם תבחר לעבור את הטיפול המוצע לך, חשוב שתיידע על כך את הצוות המטפל בך, בהקדם האפשרי על מנת שיוכלו לתעד את החלטתך בתיק הרפואי שלך.

 

בכל מקרה, אינך צריך לנמק את החלטתך באשר להמשך הטיפול. עם זאת, רצוי כי תשתף את הצוות הרפואי בחששותיך, על מנת שיוכלו לסייע לך ולתת לך את כל המידע הדרוש לך על מנת להגיע להחלטה.

חזרה למעלה >>


השלבים של תהליך ההשתלה

ישנם ארבעה שלבים עיקריים בתהליך השתלת תאי גזע או מוח עצם, ובטיפול במינון גבוה עם תמיכת תאי אב:

מטרת השלב הראשון היא להקטין ככל האפשר את היקף הגידול הסרטני באמצעות כימותרפיה ו/או טיפול בקרינה. כך גדלים סיכויי ההצלחה של ההשתלה או הטיפול במינון גבוה. המצב הרצוי הוא מצב הפוגה, בו לא ניתן להבחין בגידול בעת ההשתלה. עם זאת, לעיתים, ניתן לבצע את הטיפול גם כאשר ישנה כמות קטנה של תאי גידול סרטני.

 

בשלב השני נאספים תאי הגזע מהמטופל עצמו או מהתורם. ישנה אפשרות לבצע הליך זה גם במקרים בהם לא ניתנת כימותרפיה במינון גבוה, אלא לשם שימוש אפשרי עתידי.

 

בשלב השלישי ייתכן כי יינתן טיפול במינון גבוה, במטרה להשמיד את שאריות הסרטן בגוף. בשלב זה את עשוי לקבל טיפול כימותרפי בלבד, או משולב עם קרינה. הטיפול האינטנסיבי ישמיד לחלוטין את מוח העצם התקין שלך. שלב זה, הנקרא לפעמים שלב ההתניה, נמשך לרוב מספר ימים ועלול לגרום לך לחוש ברע. על מנת לסייע לך להתגבר על התחושה הרעה תקבל תרופות יעילות נגד בחילה והקאות, שעשויות לגרום לך לחוש מנומנם.

 

בשלב הרביעי מוחזרים תאי הגזע, או מוח העצם, לגופך באמצעות עירוי (הדומה לעירוי דם). תאי הגזע צריכים להגיע אל מוח העצם דרך מחזור הדם ולהתחיל לייצר תאי דם חדשים. תהליך זה אורך לרוב 2-4 שבועות ועל כן תתבקש להישאר בבית החולים עד אשר מספר תאי הדם שלך יחזרו לרמה בטוחה.

 

בזמן שרמת תאי הדם הבריאים בדמך נמוכה, עמידותך כנגד זיהומים ירודה. על מנת למנוע התפתחות זיהומים תקבל תרופה אנטיביוטית ולעיתים גם זריקות של חומר המעורר את גדילת התאים הלבנים בשם GCSF על מנת שימריץ את ייצור תאי הדם הבריאים במוח העצם שלך. כמו כן, תזדקק לקבלת עירוי דם וטסיות דם. במקרה של השתלת תאי גזע או מוח עצם מתורם, יתבצע הטיפול בחדר מיוחד ומבודד, במטרה להגן עליך מפני זיהומים. לאחר הטיפול תזדקק לתמיכה רפואית וסיעודית רצופה עד להחלמה מלאה.

חזרה למעלה >>


מתי משתמשים בתאי גזע או מח עצם מתורם?

השתלה אלוגנאית, העושה שימוש בתאי גזע או מוח עצם מתורם, משמשת כטיפול בסוגים מסוימים של לויקמיה ומיאלומה. ישנם סוגים מסוימים של לויקמיה ולימפומה שהשתלה אינה מתאימה לטיפול בהם. ניתן לבצע את ההשתלה בשלבים מחלה מוקדמים, כאשר המחלה בנסיגה, או במקרים בהם המחלה חוזרת לאחר סיום הטיפול.

ישנם גורמים שונים המשפיעים על בחירת הטיפול:

 • הימצאותו של תורם מתאים.
 • גיל - ישנן הגבלות על השתלה במטופלים מבוגרים יותר, אך לא במטופלים צעירים מאוד. ההנחיות מגבילות את הליך ההשתלה מתורם עד לגיל 45-50, היות והסיכון למחלת השתל כנגד המאחסן עולה עם הגיל.

מגבלה זו גמישה ונעשית בהתאם לשני התנאים הבאים:

 • מצב בריאותו הכללי של המטופל.
 • הסיכון להישנות המחלה.

הליך ההשתלה הינו תובעני במיוחד, הן מבחינה גופנית והן מבחינה נפשית. ייתכן כי תאושפז בבית החולים למשך 4-6 שבועות, או אפילו לזמן ארוך יותר, במהלכם תשהה רוב הזמן לבדך בחדר. כמו כן, אתה עלול לחוש ברע לעיתים קרובות במהלך תקופה זו.

חזרה למעלה >>


מהם הסיכונים?

השתלת תאי גזע, או מוח עצם הינה טיפול מסובך וייחודי, שעלול לגרום לתופעות לוואי רבות. הסיכונים העיקריים, הכרוכים בהשתלת תאי גזע או מוח עצם, מופיעים בתקופת ההחלמה של מוח העצם, כאשר דימום, או זיהום, עלולים לסכן את חייו של המטופל.

 

בהשתלות אלוגניות עלולה להתפתח מחלת "השתל כנגד המאחסן", בה הלימפוציטים (כדוריות הדם הלבנות) של התורם פועלים נגד הרקמה של המטופל (מצב זה יפורט בהמשך). לעיתים רחוקות מאוד, מוח העצם או תאי הגזע שנתרמו, אינם מתחילים לייצר תאי דם חדשים (השתלה לא מוצלחת). במקרה כזה, ייתכן שתצטרך לקבל תרומה נוספת של תאי גזע או מוח עצם מאותו תורם, או מתורם אחר או תאי אב קפואים שלך, במידה וקיימים כאלו.

 

כפי שצוין, לגילך ולמצב בריאותך הכללי ישנה השפעה על הסיכונים ועל תופעות הלוואי, ככל שגילך מבוגר יותר ומצב בריאותך הכללי טוב פחות, הסיכויים לסיבוכים כתוצאה מההשתלה רבים יותר. עליך לשקול בזהירות את תועלת הטיפול לעומת הסיכונים הכרוכים בו. תועלת הטיפול יכולה להיות גדולה ביותר, מכיוון שהטיפול עשוי להציע סיכויי החלמה טובים יותר מכל טיפול אחר. אולם יש לבחון זאת לאור תופעות הלוואי האפשריות ולאור העובדה כי חלק מהמטופלים נפטרים במהלכן.

 

תרצה בוודאי לשוחח על הנושא עם הרופא שלך ועם בני משפחתך. במרבית בתי החולים, בהם מתבצעות השתלות תאי גזע או מח עצם, ישנם יועצים בנושא שיוכלו לשוחח עימך על הפחדים והחששות העולים בך.

חזרה למעלה >>


מתי משתמשים בטיפול במינון גבוה עם תמיכת תאי גזע (השתלה אוטולוגית)?

טיפול במינון גבוה עם תמיכת תאי גזע משמש בסוגי סרטן מסוימים, על מנת להגדיל את סיכויי ההחלמה של המטופל. הטיפול ניתן כאשר המחלה אינה מגיבה באופן מלא לטיפול המקובל, כאשר ידוע על סיכון גדול לחזרת הסרטן או כאשר הסרטן חוזר לאחר טיפול ראשוני.

 

בעת קבלת החלטה על הטיפול בך יתחשב הרופא בגילך, במצב בריאותך הכללי ובסיכוי להישנות המחלה. גבול הגיל העליון המקובל הוא 65 (ולעיתים עד 70), היות ובגילאים מבוגרים יותר הסיכוי לתופעות לוואי, או אפילו למוות, עולה. הטיפול אמנם פחות אינטנסיבי מהשתלת תאי גזע או מוח עצם מתורם, אך עדיין תובעני מאוד מבחינה גופנית ונפשית. לצורך קבלת הטיפול תשהה בבית החולים כארבעה שבועות, במהלכם אתה עלול לחוש לעיתים ברע. גם במקרה זה יכללו הגיל ומצב בריאותך הכללי במערכת השיקולים של הרופא שימליץ לך על הטיפול המועדף.

 

מהם הסיכונים?

גם בטיפול זה הבעיות המרכזיות מופיעות בתקופת ההחלמה של מוח העצם, כאשר זיהום או דימום עלולים לסכן את חיי המטופל. עם זאת, מוח העצם מחלים מהר יותר בטיפול זה ועל כן הסיכונים הנובעים ממנו קטנים יותר. היות ונעשה שימוש בתאי הגזע או במוח עצם שלך, לא קיים סיכון למחלת השתל כנגד המאחסן. עליך לשקול בזהירות את תועלת הטיפול לעומת הסיכונים הכרוכים בו (במיוחד זיהום או דימום חמור). תרצה בוודאי לשוחח על הנושא עם הרופא שלך ועם בני משפחתך ו/או עם יועץ המתמחה בנושא בבית החולים.

 

להלן מספר שאלות שתוכל לשאול את הרופא:

במידה ותבחר לעבור השתלה מתורם או טיפול במינון גבוה עם תמיכת תאי גזע:

 • מהי התועלת הצפויה מהטיפול?
 • מהם הסיכונים כתוצאה ממנו?
 • כיצד ישפיע הטיפול על אורח חיי?
 • האם אוכל להביא ילדים לאחר הטיפול?
 • כמה זמן יעבור לפני שאוכל לשוב לחיים רגילים?

במידה ותבחר שלא לעבור השתלה מתורם, או טיפול במינון גבוה עם תמיכת תאי גזע:

 • מהם הטיפולים החלופיים?
 • האם ניתן לצפות את אופן התקדמות המחלה?
 • האם אוכל להמשיך בחיים רגילים?

חשוב כי תחליט מהו הטיפול המועדף עליך ללא לחץ. רוב הרופאים מבינים כי מדובר בהחלטה קשה וכי נדרש זמן על מנת לעבד את המלצות הרופאים ועל מנת לשוחח על הנושא עם בני המשפחה. מרבית בתי החולים מחזיקים אנשי צוות הזמינים לשיחה, כגון אח/ות מומחה/ית, מתאם/מת השתלות, עובד/ת סוציאלי/ת או יועץ/צת. עם זאת, רצוי כי החלטה זו תתבצע, באם מתאפשר הדבר, לפני היכנסך לאשפוז.

 

השלכות הטיפול על הפוריות

חשוב שתדע כי הטיפול האינטנסיבי עלול לגרום לעקרות בגברים ובנשים. לכן, אם נושא זה רלוונטי עבורך, חשוב שתשוחח על הנושא עם הרופא המטפל בך. בהשתלה האלוגנית הסיכון לעקרות גבוה עוד יותר.

 

גברים

כל מי שאובחן כחולה סרטן ועומד בפני טיפולים כימותרפיים או קרינתיים, מסתכן באובדן זמני, או קבוע, של פוריותו. לפיכך, מומלץ לכל חולה בגיל הפוריות להקפיא זרע, לפני תחילת הטיפול, לשם שימוש עתידי. אם אתה מעוניין לעבור הליך זה חשוב שתשוחח על כך עם הצוות המטפל בך. שמירת הזרע בהקפאה מתבצעת במכוני הזרע המצויים בבתי החולים ברחבי הארץ. עבור החולים האונקולוגיים הקפאת הזרע הינה ללא תשלום, וממומנת על ידי קופות החולים לתקופה של כ-5 שנים. במקרה של מטופל בגיל ההתבגרות ומטה, יתבקשו ההורים לתת את הסכמתם לשקול את האפשרות של הקפאת זרע בנם לשימוש עתידי.

 

למידע נרחב בנושא ראה 'פוריות והקפאת זרע'.

 

נשים

לעתים ישנה אפשרות להקפיא ביציות מופרות במטרה להשתילן ברחם האישה במועד מאוחר יותר. הליך זה יכול להתבצע רק במקרים בהם ניתן לעכב את הטיפול למשך מספר שבועות (במהלכם נאספות הביציות ומופרות). כיום ניתן, בחלק קטן מבתי החולים, לבצע הליך הנקרא "החזרת השחלה" בו ניתן להסיר חתיכה משחלות האישה לשם הקפאה ואחסון. יש לציין, כי למרות היות המחקר בנושא בשלב מוקדם יחסית, ואינו נפוץ, נולדו לאחרונה ילדים כתוצאה מפרוצדורה זו.

חזרה למעלה >>


מהי מחלת השתל כנגד המאחסן?

כאשר מתבצעת השתלה באמצעות תאי גזע או מוח עצם מתורם, גם אם התורם הוא אח או אחות, קיימת אפשרות שהתאים החדשים (השתל) יפגעו ברקמות המטופל (המאחסן). תגובה זו נקראת "מחלת השתל כנגד המאחסן". לרוב מחלת "השתל כנגד המאחסן" מופיעה בדרגתה הקלה, מכיוון שקיימות תרופות שונות הניתנות לשם מניעה.

 

עם זאת, ישנם מקרים בהם מתפתחת מחלה חמורה, הכוללת שלשול, פריחה, נזק לכבד ולעיתים אפילו סכנת חיים. מחלת "השתל כנגד המאחסן" בצורתה הכרונית עלולה להופיע מאוחר יותר, כשלושה עד שישה חודשים לאחר ביצוע ההשתלה. השפעתה באה לידי ביטוי בעיקר בשינויים כרוניים בעור, בריריות הפה, העיניים, הנרתיק אצל נשים, ובפגיעה בכבד.

 

מחלת השתל כנגד המאחסן בצורתה החריפה עלולה להופיע עד כשישה חודשים לאחר ההשתלה. הסיכון לה עולה ככל שהמטופל מבוגר יותר, כאשר התורם אינו קרוב משפחה או כאשר תאיו של התורם אינם תואמים את אלו של המושתל. השתלה מתורם שאינו בעל תאים תואמים נקראת השתלה חסרת התאמה. כאשר קיים סיכוי גבוה להתפתחות מחלת השתל כנגד המאחסן ניתן, בעזרת נוגדנים, להשמיד תאי דם לבנים (לימפוציטים) במוח העצם של התורם, הנחשבים כגורם למחלה.

 

חשוב לציין, כי הופעת מחלת שתל כנגד המאחסן אינה מעידה על כישלונה של ההשתלה. לעיתים המחלה אפילו מועילה, מכיוון שחלק מהתאים המעורבים במחלה תוקפים תאי סרטן, שנותרו בגוף לאחר הטיפול האינטנסיבי.

חזרה למעלה >>


מציאת תורם להשתלה אלוגנית

התאמת מוח העצם, או תאי הגזע, מתבצעת על ידי בדיקות דם. לאחר שיקבע סוג מוח העצם שלך, ניתן יהיה לבדוק האם מוח העצם, או תאי הגזע, של תורמים פוטנציאלים תואם לשלך. אחים ואחיות הם בעלי הסיכוי הטוב להיות בעלי מוח עצם תואם ולכן הם נבדקים ראשונים. הורים וחצאי אחים לרוב אינם מתאימים. במידה ולא תוכל לקבל תרומת מוח עצם מקרובי משפחה, יוכל הרופא שלך לפנות לרשימת התורמים המתנדבים של בנק הדם. עם זאת, יש לזכור כי מציאת התאמה היא הליך קשה וארוך מאוד.

 

שימוש בתאי גזע מתורם

ברובם המכריע של מקרי ההשתלה משתמשים בתאי גזע מדמו ההיקפי של התורם. לפני איסוף התאים, יעבור התורם סדרה קצרה של זריקות הורמון בשם 'הורמון גדילה' (GCSF). הורמון זה מעודד את יצירת תאי הגזע, המוזרמים ממוח העצם אל מחזור הדם. לאחר ארבעה ימי טיפול בזריקות, מבוצע איסוף תאי הגזע מן הדם על ידי חיבור מכשיר לורידי התורם. הליך זה אורכו כ- 3 עד 4 שעות בממוצע. במקרים מסוימים, כאשר לא מצליחים לאסוף די תאים באיסוף אחד מתבקש התורם לשוב לבית החולים לביקור נוסף. ההליך, בדומה לתרומת דם רגילה, אינו כרוך בהרדמה כללית ואינו מצריך עירוי דם.

חזרה למעלה >>


ההכנות לקראת השתלה או טיפול במינון גבוה עם תמיכת תאי גזע

שני הטיפולים המתוארים במידע זה הינם אינטנסיביים ותובעניים. תקופת הטיפול עלולה להיות מלחיצה מאוד עבורך, עבור בני משפחתך, והקרובים אליך. ישנם מטופלים החשים נוח יותר לשוחח על הפחדים והחששות העולים בהם עם קרוביהם, ישנם המעדיפים לפנות לאדם רחוק יותר כגון הצוות הרפואי, אחרים כלל אינם מעוניינים לשוחח על הנושא. בחר את דרך הפעולה הנוחה ביותר עבורך ופעל על פיה.

 

על מנת שתוכל להתארגן, פיזית ונפשית, לקראת הטיפול חשוב שתבין את מטרותיו ואת אופן העברתו. הצוות המטפל בך יוכלו לספק לך את כל ההסברים הדרושים. רצוי כי בן משפחה או חבר קרוב יתלווה אליך על מנת שיוכל ללמוד את זמני הביקור ואמצעי הזהירות ויוכל להפיצם אל הקרובים לך. נסה לארגן יותר מביקור אחד במחלקה טרם האשפוז. לפני ביקורך השני הכן רשימה נוספת של שאלות. אם תקבל את מלוא המידע ותוכל להתכונן לטיפול, יוכל הדבר להקל עליך ועל בני משפחתך. ישנם מטופלים המעוניינים לשוחח על ההליך עם מישהו שעבר את אותו טיפול. הרופא שלך או האגודה למלחמה בסרטן יוכלו לסייע לך לארגן מפגש כזה.

 

להלן רשימת שאלות שרצוי כי יקבלו מענה לפני תחילת הטיפול:

 • מי יוכל לבקר אותי?
 • מהן שעות הביקור? כמה זמן יוכלו המבקרים להישאר?
 • האם הטיפול יגרום לי להרגיש כל כך רע שלא אוכל לראות אנשים?
 • מהם אמצעי הזהירות שיש לנקוט בעת הביקור?
 • האם יש מכשיר טלוויזיה בחדר?
 • האם יש טלפון בחדר (מטבעות, טלכארד, רגיל)? האם אוכל להביא איתי טלפון סלולארי?
 • האם אוכל להביא איתי פיג'מה? האם אצטרך לבקש מקרוב משפחה שיכבס לי אותה?
 • מה מומלץ להביא לבית החולים על מנת להנעים את שהותי?
 • מה אוכל לאכול במהלך הטיפול?
 • האם מומלץ להימנע מסוגי מזון מסוימים?
 • מה ניתן להביא בעת הביקור (פרחים, מזון, וכו')?

הליך הטיפול עשוי להיות שונה בבתי החולים השונים. לרוב, מטופלים שהושתל בגופם מוח עצם של תורם ישהו בחדר לבדם במשך מספר ימים עד שבועות. הבידוד וההגבלות על הביקורים עלולים לגרום לך לחוש בדידות ופחד, בעיקר זמנים בהם תרצה להיות מוקף אנשים קרובים. תוכל לשוחח על קושי זה עם הצוות המטפל בך. כדאי שתצטייד בחומר קריאה, תשבצים, סרטים או בכל דבר אחר, שיוכל להעסיק אותך ולסייע לך להעביר את הזמן. ברוב בתי החולים ישנם מכשירי טלוויזיה, וידאו, DVD ורדיו. מטופלים העוברים טיפול במינון גבוה עם תמיכת תאי גזע, לא חייבים לשהות בבידוד בחדרם.

חזרה למעלה >>


איסוף תאי גזע

כפי שצוין, לפני הטיפול במינון גבוה עם תמיכת תאי גזע, יש לאסוף את תאי הגזע שלך ממחזור הדם. באותה הדרך, עם סיום הטיפול, ניתן יהיה להחזירם לגופך. כיום, נאספים רוב תאי הגזע ממחזור הדם, אולם ניתן לאוספם גם ממוח העצם. האיסוף ממוח העצם, בניגוד לאיסוף ממחזור הדם, מצריך הרדמה כללית או אזורית. על מנת לבצע את איסוף התאים יש צורך לגרום לתאי הגזע להגיע את מחזור הדם בכמויות גדולות.

 

מטרה זו מושגת על ידי הגדלת מספר תאי הגזע במוח העצם. במהלך הטיפול הכימותרפי מקטינות התרופות הכימותרפיות באופן זמני את כמות תאי הגזע שבמוח העצם. אולם כאשר מוח העצם מחלים מהטיפול הכימותרפי, תאי הגזע מתרבים במהירות. הליך זה מואץ על ידי חלבונים מיוחדים בשם גורמי גדילה. גורמי הגדילה ניתנים כזריקה מתחת לעור ומגדילים את כמות תאי הגזע במוח העצם ובדם ההיקפי. לאחר סיום הטיפול במינון גבוה, מוחזרים תאי הגזע אל מחזור הדם ומשם הם מגיעים אל מוח העצם. במוח העצם הם חוזרים לייצר תאי דם בשלים ובריאים.

 

חשוב לציין, כי עירוי תאי הגזע הינו הליך הדומה לעירוי דם רגיל.

 

כיצד מתבצע ההליך?

ברוב המקרים לאחר הטיפול הכימותרפי ניתנות זריקות יומיומיות של גורם גדילה. הצוות הרפואי ינחה אותך, או את קרוב המשפחה, כיצד להזריק את הזריקות הללו. אם תעדיף לקבל את הזריקה מבעל מקצוע, תוכל לפנות אל הרופא הכללי שלך לשם כך. במהלך הטיפול תתבקש לעבור בדיקות דם שגרתיות. כאשר ספירות הדם יורו על רמה מתאימה, יתבצע איסוף תאי הגזע.

 

הליך איסוף תאי גזע נמשך כ- 3-4 שעות במהלכן תתבקש לשכב על מיטה ועירוי יחובר לשתי זרועותיך. העירוי בידך האחת ישמש לשם איסוף דם, המוזרם למכשיר בשם "מפריד תאים", שתפקידו הוא לסובב את הדם במטרה להפריד את תאי הגזע. לאחר מכן, מוחזר הדם לגופך באמצעות העירוי שבידך השנייה. איסוף תאי הגזע יכול להיעשות באמצעות וריד בחלקה העליון של הרגל או באמצעות עירוי מרכזי, במידה וחוברת אליו קודם לכן. לאחר שיאספו ממך יוקפאו תאי הגזע עד לאחר הטיפול במינון גבוה.

 

השתלת תאי גזע מתורם

בבתי חולים רבים, איסוף תאי הגזע מתורם מתבצע ישירות ממחזור הדם (באותו האופן שתואר לעיל) ולא ממוח העצם. תורמי מוח העצם מטופלים גם הם בגורמי גדילה (אך לא בתרופות כימותרפיות). כפי שצוין, הליך זה לא מצריך עירוי דם ואינו כרוך באשפוז

חזרה למעלה >>


טיפול במינון גבוה

טפול במינון גבוה, הנקרא משטר התניה, ניתן במטרה להשמיד את שאריות תאי הסרטן בגוף. בהשתלה עצמית יכול הטיפול להינתן יום לאחר איסוף תאי הגזע, או מספר שבועות לאחר מכן. בהשתלה אלוגנית, נאספים תאי הגזע של התורם סמוך למועד ההשתלה.

 

במהלך השהייה בבית החולים תקבל תרופות מסוגים שונים, ותתבקש לעבור בדיקות דם רבות. בכדי למנוע הזרקות חוזרות, תחובר לך צינורית פלסטיק דקה וגמישה לווריד הממוקם, על פי רב, בזרוע- צינורית זו מכונה עירוי מרכזי. הצינורית תוחדר לווריד בזרוע, ללא כל צורך בהרדמה, דרך חתך קטן. הקצה השני של הצינורית יישאר מחוץ לגופך וייסגר בפקק.

 

במידה ויעלה הצורך מצד הצוות הרפואי לתת לך נוזלים או תרופות, תאי גזע, מוח עצם או לקחת ממך דם יהיה ניתן לעשות שימוש בצינורית זו. למרות שבימים הראשונים לאחר החדרת הצינורית אתה עלול לחוש אי נוחות, היא אינה גורמת לכאבים. ניתן להשאירה בגופך מספר חודשים, הצוות הרפואי יראה לך כיצד לטפל בצינורית כך שלא תיחסם ולא תיצור זיהום. הטיפול במינון גבוה נמשך כמספר ימים ומורכב מטיפול כימותרפי במינון גבוה, ולעיתים משלב טיפול בקרינה לכל הגוף.

 

כימותרפיה

כימותרפיה היא השימוש בתרופות כימיות המשמידות את תאי הסרטן. קרוב לוודאי שקיבלת בעבר כימותרפיה במסגרת הטיפול המקורי כנגד מחלתך, ועל כן הינך מכיר את הליך הטיפול. הכימותרפיה ניתנת דרך העירוי המרכזי בשילוב עם נוזלים רבים. הטיפול נמשך בדרך כלל מספר ימים. התרופות הכימותרפיות במינון גבוה עלולות לגרום לך לחוש ברע. תוכל לקבל מהרופא שלך תרופות נגד בחילה על מנת להקל עליך. תופעת לוואי נוספת של הכימותרפיה היא נשירת שיער. מטופלים רבים מתקשים להתמודד עם תופעה זו, אולם חשוב שתזכור כי לאחר סיום הטיפול שיערך ישוב לצמוח.

 

מידע נוסף בנושא תוכל למצוא בדף המידע 'התמודדות עם נשירת שיער' של האגודה למלחמה בסרטן.

 

מידע נוסף בנושא כימותרפיה תוכל למצוא בחוברת 'הטיפול הכימי - כימותרפיה' של האגודה למלחמה בסרטן.

 

טיפול בקרינה

טיפול בקרינה הוא השימוש בקרניים בעלות אנרגיה חזקה לשם השמדת תאי סרטן. בסוגים מסוימים של מחלת הסרטן משולב הטיפול במינון גבוה (התניה) עם טיפול בקרינה לכל הגוף. אם הטיפול בך יכלול כימותרפיה וטיפול בקרינה, תתבקש להגיע לבית החולים מספר ימים לפני תחילת הטיפול לפגישת תכנון. במהלך הפגישה יסביר לך הרופא את מהלך הטיפול בקרינה ויענה על כל שאלותיך בנושא.

 

הטיפול בקרינה מתפרש על פני מספר שבועות, או אף ימים אחדים, בהתאם לצורך. לפני כל מפגש ימקם אותך טכנאי הקרינה על פי התנוחה הנדרשת ויוודא שנוח לך. בכל פעם תתבקש לשנות תנוחה ולהישאר בה ללא תזוזה עד לשינוי התנוחה הבא. במהלך הטיפול תושאר לבדך בחדר, אולם תוכל לשוחח עם הטכנאי שישגיח עליך מהחדר הסמוך. הטיפול בקרינה אינו כואב. רוב המטופלים אינם סובלים מתופעות לוואי רבות כתוצאה מהטיפול בקרינה, מכיוון שהטיפול ניתן לכל חלקי הגוף, אולם במינון נמוך. תופעות הלוואי האפשריות הן תחושת בחילה, שלשול ופצעים בפה. אם תחוש בבחילה כתוצאה מהטיפול הכימותרפי, תוכל לקבל תרופות להקלת הבחילה לפני הטיפול בקרינה.

 

מידע נוסף בנוגע לטיפול בקרינה, תכנונו ותופעות הלוואי הכרוכות בו ניתן לקבל ב'טלמידע' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-899-599-995.

חזרה למעלה >>


החזרת תאי הגזע או מח העצם

יום או יותר לאחר סיום הכימותרפיה האינטנסיבית והטיפול בקרינה במידה וניתן, יוחדרו לגופך תאי הגזע או מח העצם שנלקחו קודם לכן (ממך או מתורם). הליך החדרת התאים דומה לעירוי דם ונעשה דרך העירוי המרכזי. תאי הגזע, או מוח העצם, יגיעו לעצמות דרך מחזור הדם, שם יתחילו להתפתח עד להיותם תאי דם בשלים. רק לאחר שבועיים או שלושה יתחילו תאי דם אלו לזרום אל מחזור הדם. כאשר גופך מייצר תאים על מנת להחזיר לעצמו את התאים הבריאים, הוא חשוף יותר לזיהומים. לכן קרוב לוודאי שתתבקש להישאר להשגחה בבית החולים במשך כשבועיים עד חודש, עד לסיום התהליך.

 

על מנת להאיץ את ייצור תאי הדם הלבנים בדמך יתכן כי תקבל גורמי גדילה. גורמי הגדילה עשויים לקצר את משך הזמן בו אתה חשוף לתופעות הלוואי שיפורטו להלן.

חזרה למעלה >>


תופעות לוואי

השתלה מתורם (אלוגנאית)

כפי שצוין, השתלה מתורם (אלוגנאית) היא הליך אינטנסיבי יותר מטיפול במינון גבוה עם תמיכת תאי גזע. בהליך זה זמן ההחלמה של מוח העצם ארוך יותר וכך גם פרק הזמן בו הינך נמצא בסיכון. במקרה זה, גם סיבוכים כגון מחלת השתל כנגד המאחסן עלולים להאריך את שהותך בבית החולים.

 

טיפול במינון גבוה ותמיכת תאי גזע

ההחלמה מטיפול במינון גבוה ותמיכת תאי גזע מהירה יותר מאשר בהליך של השתלה מתורם. זמן היותך חשוף לסכנת זיהום קצר יותר וישנם פחות סיבוכים. ולכן אף השהות בבית החולים קצרה יותר. בתי חולים רבים אינם מבודדים את החולים העוברים טיפול במינון גבוה ותמיכת תאי גזע. לאחר שספירות הדם שלך יחלו לעלות, יוכל הצוות הרפואי והסיעודי להתחיל לתכנן את שחרורך.

 

תופעות הלוואי המפורטות להלן משותפות לשני הטיפולים:

זיהום

לאחר הטיפול מספר תאי הדם הלבנים בדמך יורד והגוף חשוף יותר לזיהום של חיידקים, הנמצאים באופן טבעי בגוף. חיידקים אלו, המצויים על העור, בקיבה ובמעיים, מועילים לאנשים בריאים, אולם הופכים להיות מזיקים ועלולים לגרום לזיהום, במקרה של מערכת חיסון מוחלשת. היות וטיפול במינון גבוה עלול להחליש את מערכת החיסון שלך, תקבל אנטיביוטיקה ותתבקש לבצע שטיפות פה באופן סדיר על מנת למנוע זיהומים. עליך להקפיד שלא לאכול מזונות, המכילים חיידקים, משום שאלו עלולים להזיק לך. תוכל לפנות אל הצוות המטפל בך על מנת שינחו אותך בנושא.

 

להלן אמצעי זהירות כלליים בתחום התזונה:

 • יש להיזהר באכילת מזון שתקבל מחברים או בני משפחה
 • ארוחות חמות ניתן להכין רק ממוצרים טריים שבושלו בקפידה (אין לחמם מחדש)
 • הקפד להפשיר לחלוטין כל מזון קפוא
 • פירות וירקות יש לשטוף בקפידה (במידה והם מותרים לאכילה)
 • יש להימנע מעוגות קרם, ממזון מהיר או מכל מוצר שעלול להיות לא טרי
 • יש להימנע מגבינה רכה, מיוגורט וממאכלים המכילים ביצים לא מבושלות או מבושלות חלקית. 

הצוות הרפואי בבית החולים יקפיד להרחיק זיהומים אפשריים מהחדר שלך. לשם כך יעברו חדרך ותכולתו ניקיון יסודי מדי יום. ישנם בתי חולים המגבילים את כמות המבקרים המותרת ביום. כמו כן, המבקרים עשויים להתבקש לשטוף את ידיהם וללבוש בגדים מגנים על מנת למנוע העברת זיהומים אל תוך החדר. אם תחוש ברע יתבקשו גם המבקרים אותך להימנע מלהיכנס לחדרך. הגבלות אלו, לרוב, לא חלות על מטופלים העוברים טיפול במינון גבוה עם תמיכת תאי גזע. במקרים אלו, לא תשהה לבד בחדרך ומספר המבקרים לא יוגבל.

 

למרות אמצעי הזהירות הרבים, רוב המטופלים סובלים מחום גבוה בחלק מהזמן וזקוקים לקבלת אנטיביוטיקה.

 

אנמיה

מספר תאי הדם האדומים בדם (רמת ההמוגלובין) עלולה לרדת בעקבות הטיפול, מצב המכונה אנמיה. האנמיה גורמת לעייפות רבה. ישנם מטופלים הזקוקים לעירויי דם סדירים עד שגופם מצליח לייצר מספר תאי דם אדומים ברמה הרצויה.

 

דימום

על מנת לוודא שיש בדמך מספר מספק של טסיות דם, ולהקטין את הסיכוי לשטף דם, או לדימום, אתה עשוי לקבל עירוי של טסיות דם. מדי יום ימדוד הרופא את כמות טסיות הדם בגופך ויחפש שטפי דם או נקודות אדומות קטנות על העור. אם תפתח דימום (לדוגמה בפה, או בעת מתן שתן), דווח על כך מיד לצוות הרפואי המטפל בך. במהלך הטיפול מומלץ כי תצחצח שיניים במברשת שיניים רכה מאוד על מנת למנוע פגיעה בחניכיים.

 

בעיות אכילה

קרוב לוודאי שתופנה במהלך ההשתלה למפגשים קבועים עם תזונאית, במטרה לוודא שתזונתך מאוזנת. האחיות המטפלות בך יעודדו אותך לנסות ולאכול ארוחות קטנות או חטיפים היות וחשוב מאד למנוע ירידה דרסטית במשקל. במידה ואתה סובל מבעיות אכילה בשל אובדן תיאבון, תחושת בחילה או פצעים בפה, יתכן שתזדקק למשקאות מזינים. אם תתקשה לבלוע את המשקאות, תוכל לקבל נוזל מיוחד דרך העירוי המרכזי, שיספק לך את כל החומרים המזינים הנחוצים לך. כאשר תוכל להתחיל לאכול, תוקטן כמות הנוזלים שתקבל דרך העירוי.

 

החוברת 'הטיפול התזונתי התומך' של האגודה למלחמה בסרטן מכילה מידע נוסף ועצות מועילות לתזונה נכונה בתקופת המחלה.

 

כאשר ספירת תאי הדם הלבנים יורדת, אתה עלול לסבול מכאבים וכיבים בפה או מפטרת בפה ובגרון. על מנת למנוע תופעות אלו חשוב כי תבצע שטיפות פה שגרתיות ותשתמש בלכסניות למציצה ובמשככי כאבים. הטיפול בפה הוא חיוני על מנת לשמור על נוחותך ובמטרה למנוע זיהומים שעלולים להתפשט למקומות אחרים בגוף.

 

תופעת לוואי אפשרית אחרת היא שלשול וכאבים בישבן. תופעות אלו חולפות לרוב תוך מספר ימים אולם אם אתה חש בכאבים חזקים תוכל לפנות אל הרופא שלך על מנת לקבל תרופות שיעזרו להקל על התופעה. על מנת למנוע זיהום בפי הטבעת רצוי מאד לשטוף היטב את המקום במים וסבון לאחר כל יציאה.

 

מרבית התסמינים שתוארו לעיל חמורים יותר כאשר ספירת הדם נמוכה מאוד, לרוב בשבועות השני והשלישי שלאחר הטיפול במינון גבוה. בנוסף, אתה עלול לסבול מאובדן תיאבון ומירידה במשקל. כאשר ספירת הדם שלך תתחיל לעלות, ישתפרו התסמינים, ישוב התיאבון והסיכון לזיהומים יקטן (ובמהלך הזמן תזדקק לפחות עירויי דם וטסיות). למרות שהרגשתך תשתפר, אתה עשוי להתעייף בקלות ולחוש חולשה במהלך החודשים הראשונים שלאחר הטיפול.

 

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת בשם 'תשישות ועייפות אצל חולי סרטן' ובה עצות מועילות להתמודדות עם תופעות אלה.

 

כאשר יגיעו התאים הבריאים בדמך לרמה בטוחה (גם אם לא רמת הנורמה) תוכל לשוב לביתך בליוויו של אדם קרוב. מספר טלפון הפועל 24 שעות ביממה יינתן לך בבית החולים במטרה לענות על כל שאלותיך וחששותיך, כמו כן, תתבקש להגיע לבדיקות תכופות במרפאות החוץ של בית החולים.

חזרה למעלה >>


הנחיות לחברים ולבני משפחה

לרוב חולים המאושפזים בבתי חולים מעוניינים שיבקרו אותם, במיוחד אם הם שוהים לבדם בחדר. מרבית בתי החולים אינם מטילים מגבלות רבות על הביקור. כאשר תגיע לבית החולים לשם ביקור, מומלץ שתפנה לאחות המחלקה ותודיע לה על רצונך לבקר את המטופל. עליך לנקוט באמצעי זהירות על מנת לוודא שלא תכניס זיהומים לחדרו של המטופל. בכל שאלה פנה אל הצוות הרפואי. להלך מפורטות הנחיות כלליות שיש להקפיד עליהן בעת הביקור בבית החולים:

 • אם אינך מרגיש טוב אל תגיע לביקור
 • יחידות רבות מאפשרות ביקורי ילדים, אולם חשוב להקפיד כי הם מרגישים טוב וכי לא באו במגע עם ילדים אחרים חולים (באבעבועות רוח, לדוגמה)
 • פעל על פי הנחיות בית החולים (כמו רחיצת ידיים או לבישת בגד מגן) לפני שתיכנס לחדרו של המטופל
 • שאל את הצוות הסיעודי האם ניתן להביא מזון, פירות, פרחים וכו' למטופל

אמצעי המיגון לא מונעים מבעדכם להתנשק, להתחבק, להחזיק ידיים ולהציע תמיכה. לעתים קרובות מספיק לשבת לצידו של המטופל, אין צורך לדאוג לבדר אותו. אם אינך יכול לבקר, תוכל להתקשר למטופל או לשלוח לו מכתב על מנת שיחוש פחות בודד.

 

אם הינך מגיע לביקור, עליך להתכונן לכך שהמטופל ייראה רע, יחוש ברע וייתכן כי יהיה חלש מכדי לקבל אורחים רבים. מומלץ שיהיה אדם אחד, המתאם את הביקורים אצל המטופל על מנת שלא להכביד עליו. ישנם מטופלים המעדיפים שלא לקבל אורחים, אל תיפגע מהחלטה זו ודע לכבד אותה.

חזרה למעלה >>


איך ארגיש במהלך הטיפול ולאחריו?

השתלה, או טיפול במינון גבוה עם תמיכת תאי גזע, עלולים להיות חוויה מפחידה מאוד. תחושותיך יכולות לנוע מתקווה לפחד ודיכאון. שאלות כגון "האם הטיפול עובד?", "האם ספירת הדם שלי תחזור אי פעם לנורמה?", "איך אתמודד עם תופעות הלוואי?" עשויות להטריד אותך. ככל שיתקרב מועד השחרור מבית החולים, אתה עשוי למצוא את עצמך משתוקק לחזור הביתה. עם זאת, לאחר שהות ארוכה בבית החולים, ההסתגלות לחיים עצמאיים עלולה להיות קשה. גם לאחר גמר הטיפול אתה עשוי לחוש ממורמר בשל ההגבלות שיוטלו על אורח חייך.

חזרה למעלה >>


מעקב

החודשים הראשונים לאחר השחרור מבית החולים

בחודשיים-שלושה הראשונים לאחר השחרור מבית החולים תעבור בדיקות דם תכופות לצורך ספירת תאי דם.

במידה וקיבלת תרומת מוח עצם, או תאי גזע, ייתכן שתקבל תרופות שונות על בסיס קבוע (לרבות אנטיביוטיקה או תרופות קוטלות נגיפים) במטרה להקטין את הסיכוי לזיהום.

תקבל גם תרופות שפועלות על מערכת החיסון, על מנת להקטין את הסיכון למחלת השתל כנגד המאחסן. מינוני התרופות ייבדקו באופן סדיר ויותאמו לתוצאות בדיקות הדם שלך. גם אם עברת טיפול במינון גבוה עם תמיכת תאי גזע, ייתכן שתקבל אנטיביוטיקה ותרופות קוטלות נגיפים במשך זמן מה לאחר השחרור מבית החולים.

 

ישנם מקרים בהם זקוקים המטופלים לעירוי נוסף של דם או טסיות. את העירוי ניתן לקבל במרפאות החוץ של בית החולים. אם תחוש ברע פנה אל בית החולים לשם קבלת טיפול. רוב המטופלים חוזרים לבית החולים פעמיים או שלוש לאחר הטיפול, אך עם זאת, התחושה הרעה אינה מעידה על כשלון הטיפול.

 

ישנן מספר בעיות אפשריות כתוצאה מהיחלשות מערכת החיסון. אם תבחין באחד מהתסמינים הבאים, פנה מיד לבית החולים:

 • תחושת מחלה
 • חום מתמשך מעל oC37.5 במשך למעלה משעתיים
 • זיהומים בעור, בפה ובישבן
 • פריחה
 • שלשול חריף
 • קוצר נשימה או קשיי נשימה - תסמינים אלו מחייבים טיפול מיידי

הקפד לקחת איתך לכל מקום את מספר החירום של בית החולים. במקרה של חשש תוכל לפנות לצוות בית החולים בכל שעה על מנת לקבל את המידע לו אתה זקוק. עדיף כי תפנה אל הצוות הרפואי ללא צורך מאשר שתסתכן בהתפתחות מחלה כלשהי בביתך. אם תחוש ברע ולא תוכל להגיע לבית החולים בכוחות עצמך, בקש מאדם אחר שילווה אותך אל בית החולים לשם קבלת טיפול.

 

מרבית המטופלים לא סובלים מבעיות קשות לאחר השחרור מבית החולים. עם זאת, מומלץ לשוחח עם הרופא לפני השחרור על דרכי ההתמודדות עם תופעות שונות.

 

השנה הראשונה לאחר השחרור

לרוב המערכת החיסונית ומוח העצם חוזרים לתפקד כרגיל עד תום השנה הראשונה. לעתים רחוקות תהליך ההחלמה נמשך זמן רב יותר. אם עברת טיפול במינון גבוה עם תמיכת תאי גזע סביר להניח שלאחר שנה לא תסבול מהבעיות המתוארות לעיל. חשוב כי תקפיד לטפל בעצמך ולהגיע לבדיקות השגרתיות, הנקבעות לך, לרבות ביופסיה אפשרית של מוח העצם. אתה עלול לסבול מזיהומים כגון שלבקת חוגרת (הרפס) או דלקות בדרכי הנשימה. במקרים אלו תתבקש לשוב לבית החולים. רק לעיתים רחוקות יש צורך לתת למטופלים עירוי דם עד כשנה לאחר תום הטיפול.

 

עם זאת, מיעוט מהמטופלים מוסיפים לקחת תרופות על מנת להקטין את הסיכוי למחלת השתל כנגד המאחסן. כאשר לא תצטרך לעבור עוד בדיקות דם על בסיס קבוע, יוסר העירוי המרכזי. עם הזמן, תשוב למשקלך המקורי ותתחיל לצבור כוח. ייתכן שתוכל לשוב לעבודה. מטופלים שעברו טיפול במינון גבוה עם תמיכת תאי גזע יכולים לעיתים להתחיל לעבוד בשלב מוקדם יותר.

 

חשוב שתשמור על קשר צמוד עם הצוות הרפואי ושתחוש בנוח לפנות אליהם בכל בעיה או חשש. זוהי תקופה קשה מבחינה פסיכולוגית, היות ואתה צריך להסתגל אל העולם החיצון, בעוד אינך בטוח במצבך הבריאותי.

 

העתיד

עם הזמן, המרווח בין בדיקות הביקורת יגדל. מפעם לפעם תתבקש להגיע לפגישת ביקורת על מנת לוודא שמצבך תקין ושאין עדות לחזרת הסרטן. הביקורת תכלול לרוב בדיקה גופנית, בדיקת דם וצילום רנטגן. אם הבדיקות יראו כי אין סיבה לחשש, תתבצע פגישת הביקורת אחת לשנה ואתה תוכל לשוב ולחיות חיים רגילים, ללא מגבלות.

 

פגישות הביקורת עלולות להיות גורם מלחיץ עבורך, משום שבמהלכן תדע האם הטיפול או ההשתלה הצליחו. רצוי שתבקש מחבר קרוב או מבן משפחה להתלוות אליך למפגשים אלו על מנת שיוכל לתת לך תמיכה נפשית. כמו כן, במהלך פגישות הביקורת תוכל להפנות אל הרופא כל שאלה המטרידה אותך.

חזרה למעלה >>


החיים לאחר השתלה או טיפול במינון גבוה עם תמיכת תאי גזע

תזונה

בחודשים הראשונים, כאשר מערכת החיסון מצויה עדיין בתהליכי החלמה, חשוב שתשמור על תזונה מאוזנת ובריאה ותמנע כל סיכון אפשרי של מזון מזוהם. לאחר שספירת הדם שלך תחזור לרמת הנורמה, תוכל לחזור ולאכול את המזון האהוב עליך. הצוות הרפואי יוכל לייעץ לך בנושא. שתיית אלכוהול בכמויות קטנות מותרת, אולם שתייה כבדה תאט את החלמתו של מח העצם ותגדיל את הסיכון לדימום (במיוחד במטופלים עם ספירת טסיות נמוכה). אלכוהול עלול לפגוע בכבד ואף לשבש את פעולתן של התרופות שתקבל.

 

ההיבט החברתי

על מנת לצמצם את הסיכון לזיהום, כל עוד ספירת תאי הדם הלבנים שלך נמוכה, עליך להימנע ממקומות הומים כגון בתי קולנוע, ברים ותחבורה ציבורית. הרופא שלך יאמר לך מה מצב ספירות הדם שלך. 3-6 חודשים לאחר הטיפול תוכל לחזור לחיי חברה מלאים. אולם גם אז הימנע ממגע עם ילדים החולים במחלות מדבקות כגון אבעבועות רוח או חצבת.

 

חזרה לעבודה/לימודים

כאשר ספירת הדם שלך תתקרב לנורמה, תוכל להתייעץ עם הרופא באשר לחזרה ללימודים או לעבודה. רצוי שהחזרה לפעילויות היומיומיות תהיה הדרגתית. תוכל לפנות אל מוריך או אל מעבידיך על מנת לגבש לך תוכנית חזרה מתאימה.

 

פעילות גופנית

עד שטסיות הדם ישובו לרמתן הרגילה, הדרך הטובה ביותר לשמור על הכושר הגופני שלך היא הליכה קלה וסדירה. בחצי השנה הראשונה להחלמתך יש להימנע משחיה בבריכות ציבוריות. לאחר מכן, תוכל בהדרגה, לשוב לכל פעילות גופנית שתרצה.

 

חופשות ונסיעות

במשך 3-6 חודשים לאחר ההשתלה או הטיפול במינון גבוה, תצטרך להגיע לביקורים סדירים בבית החולים, במהלכם אתה עשוי לקבל עירוי דם. ככל שספירות הדם שלך ישתפרו, משך הזמן בין ביקור אחד למשנהו יתארך ותוכל לשוחח עם הרופא שלך על האפשרות של יציאה לחופש. במידה ואכן תצא לחופשה, היועץ ברופא באשר לחיסונים אותם תצטרך לקחת.

 

מטופלים רבים עושים לעצמם ביטוח נסיעות בעת חופשות. אם תעבור טיפול במינון גבוה עם תמיכת תאי גזע, ההגבלות על טיולך, עד לחזרת ספירות הדם למצב תקין, אמורות להיות מעטות. בשנה הראשונה שלאחר השתלה מומלץ שלא לצאת מהארץ, אלא למקומות בהם קיים מרכז לטיפול בסרטן. הרופא שלך יוכל להעביר את המידע על הטיפול בך למרכזי הטיפול בחו"ל.

 

במהלך השנתיים הראשונות חשוב להימנע משיזוף מוגזם, שעלול לעורר את מחלת השתל כנגד המאחסן. בעת היציאה לשמש יש ללבוש חולצות ארוכות וכובע ולהימרח בקרם הגנה (SPF30 ומעלה). בתום השנה הראשונה, כאשר מערכת החיסון חוזרת לתפקד כרגיל, תוכל לצאת לחופשות ללא הגבלות. עם זאת, תתבקש להימנע מחיסונים המורכבים מוירוסים מוחלשים. לפני כל חופשה פנה אל הרופא שלך וספר לו על תוכניותיך על מנת שימליץ לך על מרכזים רפואיים אפשריים לטיפול בבעיות שעלולות להתעורר בעת החופשה. תוכל להצטייד במכתב מהרופא המתאר בקצרה את הטיפול שעברת ומפרט מספר טלפון לשאלות.

 

מיניות

היכולת הגופנית לקיים יחסי מין עלולה להיפגע כתוצאה מהשתלת תאי גזע או מח עצם. עם זאת, אין כל מניעה רפואית לחזור לחיי מין רגילים לאחר השחרור מבית החולים, אלא אם קיבלת הנחייה אחרת מהצוות הרפואי. אתה עשוי לחוש ירידה בחשק המיני במשך מספר חודשים. הירידה בחשק המיני עשויה לנבוע מהטיפול עצמו, מהחרדות שלך לגבי העתיד או מהשינויים במראה החיצוני שלך (כגון ירידה במשקל או נשירת שיער).

 

נשים שהמחזור החודשי שלהן יפסק מוקדם מהצפוי בשל הטיפול עלולות לסבול מהבעיות הטיפוסיות לגיל המעבר, כגון גלי חום, עור יבש, יובש בנרתיק ואובדן החשק המיני. ישנן מטופלות המקבלות טיפול הורמוני חליפי על מנת להתמודד עם תופעות אלו. תוכלי לפנות אל הרופא שלך על מנת לקבל מידע על טיפול הורמוני חלופי ועל התאמתו למצבך.

 

אם תרצה להיפגש עם מומחה לנושא מיניות, יוכל הצוות הרפואי להפנות אותך למומחה כזה. האגודה למלחמה בסרטן נותנת יעוץ בנושאי דימוי גוף ומיניות לחולים בני כל הגילים. השירות כולל מידע אודות השלכות מחלת הסרטן על המיניות, נושאים של פריון ופוריות (כולל שימור זרע), יעוץ באשר לאפשרויות טיפול ושיקום תפקוד מיני והכוונה למומחים נוספים. השירות אינו כרוך בתשלום ואינו מצריך הפניה.

 

ניתן לפנות ישירות ללנה קורץ בטל: 03-5721643 (אם עונה משיבון ניתן להשאיר הודעה)  או לסילויה בטל. 03-5721618

 

החוברות 'מיניות הגבר' ו'מיניות האשה' של האגודה למלחמה בסרטן מכילות מידע ועצות נוספים.

 

פוריות

במרבית המקרים, הטיפול במינון גבוה גורם להפסקת המחזור אצל נשים ולהפסקת ייצור הזרע אצל גברים ולכן עשוי להביא לעקרות. פוריות היא חלק חשוב מאוד בחיי רבים והידיעה כי לא יוכלו להביא ילדים לעולם קשה מאוד עבורם. ההתמודדות עם אובדן הפוריות עשויה לקחת זמן רב. הנח לעצמך להסתגל לנושא ולהביע את רגשותיך. כאשר תרגיש מוכן לכך, נסה לשוחח על הנושא עם בת הזוג שלך או עם חבר קרוב. ישנם אנשים הנעזרים ביועץ מוסמך. שירות התמיכה של האגודה למלחמה בסרטן יוכל להפנות אותך לשירותי ייעוץ באזור מגוריך.

 

בחוברת 'פוריות והקפאת זרע' של האגודה למלחמה בסרטן תוכל למצוא מידע נוסף בנושא.

חזרה למעלה >>


טיפולים חדשים

מיני-השתלה

עם התקדמות המחקר במהלך השנים נמצא כי בהשתלה מתורם פוטנציאלי (השתלה אלוגנאית), קיים גורם נוסף הנלחם במחלה הממארת. תאי תורם פוטנציאלי המוחדרים לגוף המקבל מכירים בו כסביבה זרה ונלחמים כנגדו. מצב זה עשוי לגרום למחלת השתל כנגד המאחסן, אולם במקביל, מביא לפעילות חיסונית חיובית כנגד תאים סרטניים. זאת, בשונה מהשתלה עצמית, בה הטיפול המקובל היחיד במחלת הסרטן הינו שימוש בכימותרפיה (עם או בלי קרינה).

 

בנוסף, נמצא כי ניתן להתגבר על תאים סרטניים בגוף המקבל על ידי החדרת תאי מח עצם בלבד ללא צורך בכימותרפיה. במטרה לפענח מנגנון זה נערכו ניסויים קליניים בחולים שנמצאים בהפוגה ממחלתם, במהלכם נעשה שימוש בכמות קטנה של כימותרפיה בגוף המקבל על מנת לפנות מקום לתאי התורם. לאחר מכן מוחדרים התאים למוח העצם של המקבל על מנת שיפעלו כנגד התאים הסרטניים. השתלה זו קיבלה אישור מדעי וכבר אינה נחשבת כנסיונית.

 

השתלות עוקבות

בהשתלות עוקבות, ניתן מחזור שני של כימותרפיה במינון גבוה עם השתלת תאי גזע, 3-6 חודשים לאחר מחזור הטיפול הראשון. נראה כי הליך זה עשוי להגדיל את יעילות הטיפול. עם זאת, יש לציין כי שיטה זו נהוגה רק כטיפול במיאלומה ולא כולם נוקטים בה.

 

דם טבורי

כיום ישנה אפשרות לאסוף תאי גזע מחבל הטבור של תינוק בן יומו. תאי גזע אלה עשויים לשמש להשתלה אם יימצאו מתאימים לתאי הגזע של אח או אחות חולים. החיסרון המרכזי של הליך זה הוא שלרוב לא ניתן לאסוף כמות מספקת של תאי גזע. טיפול זה הוא עדיין ניסיוני ומתאים לילדים בעלי משקל גוף נמוך בלבד. בימים אלו נערכים מחקרים נוספים על מנת לבחון את תאי הגזע מחבל הטבור.

 

במידה ויוצע לך להשתתף במחקרים חדשים או ניסויים קליניים נוספים, תוכל להעזר בחוברת 'ניסויים קליניים' של האגודה למלחמה בסרטן, וכן בצוות הרפואי על מנת שיעניק לך את מלוא המידע הדרוש בכדי להגיע להחלטה המתאימה לך ביותר.

חזרה למעלה >>


השתלת תאי גזע ומוח עצם בילדים

הליך השתלת תאי גזע או מוח עצם (אלוגנאית או אוטולוגית) בילדים דומה לזה שתואר ביחס למבוגרים. ילדים עד גיל 10 יכולים לתרום רק מוח עצם (ולא תאי גזע), החל מגיל 10 ניתן לאסוף גם תאי גזע. בעת תכנון ההשתלה, ישקלו הרופאים בקפידה את אופן העברת הטיפול האינטנסיבי, על מנת לצמצם ככל האפשר את השפעות הטיפול לטווח ארוך, כגון פגיעה בהתפתחות, בגדילה ובפוריות העתידית.

 

אתה עשוי למצוא כי גישת הצוות ביחידות הילדים שונה מזו שתוארה אצל מבוגרים, לדוגמה, ייתכן כי הילד לא יצטרך לשהות בחדרו לבד במשך זמן ארוך. כאשר הילד שב לבית הספר ונפגש עם ילדים אחרים, לאחר גמר הטיפול, חשוב במיוחד להיזהר מזיהומים (לרבות מחלות ילדות נפוצות כגון אבעבועות רוח וחצבת) יש לשוחח עם הרופא לפני מתן חיסונים כלשהם לילד.

חזרה למעלה >>


מרכזי השתלות מוח עצם בילדים

מעודכן לחודש ינואר 2007

 

ביה"ח לילדים מאייר

המרכז הרפואי רמב"ם

חיפה

פרופ' מרים בן הרוש

מנהלת המחלקה להמטולוגיה אונקולוגית ילדים ,

דר' רונית אלחסיד

אחראית על היחידה להשתלות מוח עצם בילדים,

גב' איריס פורת

מתאמת השתלות מוח עצם בילדים,

המחלקה להמטולוגיה אונקולוגית ילדים

04-8542061, 050-7673079

 

המרכז הרפואי ע"ש שיבא

תל השומר

דר' עמוס תורן

מנהל היחידה להמטואונקולוגית ילדים ,

גב' דפנה הוט

מתאמת השתלות מוח עצם בילדים,

היחידה להמטו - אונקולוגית ילדים

03-5303036 

 

מרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל

קמפוס בילינסון

פתח תקווה

דר' יצחק יניב

מנהל מחלקת המטואונקולוגיה ,

גב' ענת פלס

מתאמת השתלות מוח עצם בילדים,

מחלקה המטואונקולוגית

03-9253155

 

המרכז הרפואי האוניברסיטאי הדסה עין כרם, ירושלים

דר' מיכאל וינטראוב

מנהל היחידה להמטו - אונקולוגית ילדים,

דר' ממט אקר

אחראי על השתלות מוח עצם בילדים,

היחידה להמטואונקולוגית ילדים

02-6777408 

חזרה למעלה >>


מחקרים וניסויים קליניים

מחקרים למציאת דרכים חדשות לטיפול בסרטן נערכים כל הזמן, מאחר שטרם נמצא טיפול קיים לסרטן, המציע מרפא לכל המטופלים. ניסויים קליניים נעשים כדי למצוא דרכי טיפול חדשות למחלה.

bullet_3 להמשך

חזרה למעלה >>


התמודדות רגשית עם מחלת הסרטן

תהליך אבחון מחלת הסרטן מלווה ברוב המקרים בתנודות רגשיות ומחשבות הנעות בין תקווה לבין פחד וחשש. כאשר מתבררת האבחנה, תגובתו של כל אדם היא ייחודית. התגובה לאבחנה מושפעת מתכונות אישיות, ניסיון ומפגש קודם עם מחלות סרטן במשפחה או בסביבה הקרובה, סוג המחלה והיכולת להירפא או להשיג הקלה. כל אדם מגיב בצורה שונה ובעוצמה שונה אבל לכולם דרוש זמן כדי להסתגל למציאות של מחלה. יש לזכור כי גם בני המשפחה עוברים תהליך רגשי דומה, ורבים מהם זקוקים, בדומה לחולה, להדרכה ולתמיכה. 

bullet_3 להמשך

חזרה למעלה >>


מרכז תמיכה "חזקים ביחד"
באגודה למלחמה בסרטן
קרא עוד
מידע נוסף בנושא
דם טבורי ושימורו
תודתנו נתונה ל:
פרופ' דינה בן יהודה, מנהלת המחלקה ההמטולוגית, מרכז רפואי הדסה עין כרם, ירושלים,

דר' מיכאל שפירא, רופא בכיר במח' השתלת מח עצם, מרכז רפואי הדסה עין כרם, ירושלים,
פרופ' משה מיטלמן, מחלקה פנימית, מרכז רפואי תל-אביב ע"ש סוראסקי,חברי ועדת העדכון לנושא המטו-אונקולוגיה של האגודה למלחמה בסרטן, על הארותיהם והערותיהם.
מידע זה מבוסס על החוברת:

Understanding More About Cancer Treatments-Stem Cell and Bone Marrow Transplants
של לוגו  והותאם לקוראים ישראלים.
מרץ 2015
מידע זה נכתב בכדי לסייע לך ולבני משפחתך להבין ולדעת יותר על השתלת תאי גזע ומח עצם. אנו מקווים שהמידע יוכל לענות על חלק משאלותיך בנוגע לאבחנה ולטיפול. איננו יכולים לייעץ לך מהו הטיפול הטוב ביותר עבורך, כיוון שעצה כזאת יכול לתת לך רק הרופא המטפל בך, המכיר את כל הרקע הרפואי שלך ואת עובדות מחלתך בהווה. הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד, מטופלים ומטפלים כאחד.
* הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים ולגברים כאחד.