לתרומה
חפש
דף הבית
הודעות הדוברת

על גילוי מוקדם של סרטן השחלות

02/05/2007

מחקר חדש שהתפרסם בעיתון החשוב CANCER , במהדורת ינואר 2007 טוען שבעתיד ניתן יהיה לאבחן סרטן שחלות מוקדם יותר ע"י התמקדות ברשימה ספציפית של סימפטומים, תדירותם, משך זמן הופעתם והעלאת המודעות אליהם בקרב נשים ורופאים.

החוקרים מצאו שעל ידי הערכה פשוטה של סימפטומים חדשים בעלי תדירות משמעותית, ניתן לפתח כלי לסריקה. הסימפטומים הרלבנטיים הם: כאבי בטן או אגן, הגדלה או תחושת נפיחות של הבטן, תכיפות במתן שתן, העדר תיאבון ועייפות. החוקרים מצאו כי אם תסמינים אלו נמשכים יותר מ 12 ימים בחודש, במשך פחות משנה, הם יכולים להיות אינדיקציה מסוימת למחלה מוקדמת של סרטן השחלות.

החוקרים משערים כי עד אשר תהיה בדיקת סריקה אפקטיבית לגילוי מוקדם של סרטן השחלות, יוכל אינדקס הסימפטומים להיות בעל תפקיד שימושי, בשילוב עם שיטות נוספות , בגילוי מוקדם של סרטן השחלות.

בימים אלו ממשיכים הרופאים לפתח את אינדקס הסימפטומים כך שיוכל להיות לשימוש רופאי המשפחה.

 במקביל יצאה הודעה של מרכז אברמסון לחקר הסרטן של אוניברסיטת פנסילבניה , בשילוב עם מערכת הבריאות במדינת פנסילבניה, בדבר הקמת מרכז למחקר שיתמקד בגילויה המוקדם של מחלת סרטן השחלות והטיפול בה.

המרכז ישקוד על פיתוח שיטות טובות יותר לגילוי מוקדם של המחלה , כמו גם טיפולים חדשים ושיפור איכות החיים של החולות.

 באתר של האיגוד האמריקאי למחקר הסרטן - AACR
( American Association for Cancer Research ) נכתב כי ארגון הסרטן הלאומי האמריקאי (NCI ) תומך בימים אלו במחקר נרחב אשר מטרתו להגדיר האם באמצעות בדיקת דם להמצאות הסמן CA-125 , בשילוב אולטרה סאונד ואגינלי ניתן יהיה לאבחן את המחלה בשלביה המוקדמים.

 בזמן שסמנים נוספים נחקרים, חוקרים אחרים מחפשים אחר חלבונים הנמצאים בדם בחולות סרטן השחלה , דבר שעשוי להוביל אף הוא להתקדמות בנושא הגילוי המוקדם.

 בכנס החברה לגינקו-אונקולוגיה שנערך לאחרונה נמסר על ירידה של 10% בתחלואה בישראל, ירידה ייחודית לישראל שאינה מופיעה במדינות במערב. הסיבות האפשריות המסבירות תופעה זו הן שימוש נרחב בגלולות ל מניעת הריון וכריתת שחלות מונעת המוצעת לנשים בסיכון גנטי לחלות.

 דף המידע נכתב על ידי מרכז המידע של האגודה למלחמה בסרטן

 © כל הזכויות שמורות לאגודה למלחמה בסרטן בישראל