לתרומה
חפש
דף הבית
הודעות הדוברת

אוסטרליה תאסור ייבוא סיגריות אלקטרוניות

02/05/2023

האגודה למלחמה בסרטן: "צעד חיוני שמתאים גם לישראל, לאור מגיפת הווייפ בבני הנוער"

ממשלת אוסטרליה נלחמת במגפת עישון סיגריות אלקטרוניות בקרב בני נוער והודיעה היום (2.5.23) על שורה של צעדים משפטיים נמרצים שנועדו לבלום את מגפת הסיגריות  אלקטרוניות בקרב בני נוער.
שר הבריאות האוסטרלי ציין כי "סיגריות אלקטרוניות 'נמכרו' לממשלות וקהילות ברחבי העולם כמוצר עזר לגמילה עבור מעשנים. הוא לא 'נמכר' כמוצר פנאי - ובמיוחד לא נמכר כך לילדים שלנו. אבל לזה הוא הפך: מוצר שמיועד לילדים שלנו, שנמכר לצד ארטיקים וחטיפי שוקולד. סיגריות אלקטרוניות מכילות 200 כימיקלים רעילים שאינם צריכים להיכנס לריאות, אותם כימיקלים שתמצאו במסירי לק ובקוטלי עשבים. בדיוק כמו שעשו בזמנו עם סיגריות, חברות הטבק לקחו עוד מוצר ממכר, עטפו אותו באריזה מבריקה והוסיפה טעמים כדי ליצור דור חדש של מכורים לניקוטין. זה חייב להסתיים."


בין הצעדים פורצי הדרך שממשלת אוסטרליה תנקוט בהם:  איסור גורף של יבוא סיגריות אלקטרוניות ללא מרשם, איסור על ייבוא סיגריות אלקטרוניות חד-פעמיות, הגבלות על טעמים, וכמות הניקוטין, חובת אריזות אחידות למוצרי וייפינג.


משה בר חיים, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן: "אנו מברכים על המהלך ובטוחים שהוא יאושר ויתקבל. מדובר בצעד חיוני שמתאים גם לישראל, לאור המגיפה בארץ של בני נוער וילדים המשתמשים בסיגריות אלקטרוניות ומשיגים את המוצר בקלות כמו קרטיב בקיוסק. אנו קוראים לחברי הכנסת והממשלה לשקול את יישום האיסור המוחלט גם בישראל. אנחנו בתקופה קשה מאוד וזמנים קשים מחייבים צעדים נחושים".


עוד הוסיפו באגודה למלחמה בסרטן: "אנו שבים ושולחים תנחומים למשפחת קלר על מותו בטרם עת של מידן ומזכירים לציבור שסיגריות אלקטרוניות הן מוצר מסוכן אשר גורם לתלות פיזית ונפשית. מחקרים מדעיים מצאו קשר לתסמינים כמו שיעול, הקאות, סיכון לאסתמה, לחץ דם גבוה, התקפי לב, ופגיעה במערכת הנשימה והריאות. כמו גם, נזקים להתפתחות המוח אצל  בני נוער וצעירים המובילים לבעיות קשב, בעיות למידה,  חוסר יציבות רגשית, דיכאון וחרדה. נדגיש כי למרות שחברות הסיגריות האלקטרוניות מקדמות אותן כחלופה נקיה, ללא עשן וללא סרטן, מחקרים חדשים כבר מצאו שינויים גנטיים הקשורים להתפתחות גידולים סרטניים בחלל הפה, באיזור הריאות ובשלפוחית השתן אצל המשתמשים".