לתרומה
חפש
דף הבית
הודעות הדוברת

מחלת המעשנים

30/05/2006


"מחלת המעשנים"- אחד מכל חמישה אנשים עלול לחלות במחלה, כ-10% מכלל המעשנים. החדשות הרעות הן שגם אם הפסקת לעשן אתה עדיין בסכנה!


COPD - מחלת ריאות התוקפת בעיקר מעשנים ונחשבת למסוכנת יותר מסרטן ריאות


גילוי מוקדם של המחלה יש חשיבות גדולה, כיוון שהפסקת עישון, יחד עם טיפול משולב - תרופתי ורפואי - יכולים לעצור את התפתחות המחלה ולשפר את איכות החיים של החולים.


מה היא "מחלת המעשנים – COPD"?


COPD (ראשי תיבות של (chronic obstructive pulmonary disease היא מחלת ריאות חסימתית כרונית, שהגורם המרכזי שלה הוא עישון פעיל ו- 90% מהסובלים ממנה הם מעשנים או מעשנים לשעבר. המחלה נחשבת לגורם תמותה ותחלואה רביעי בעולם, ובכדי לסבר את האוזן מדובר בכ- 2.5 מליון בני אדם מתים מהמחלה מידי שנה, 3,000 מהם בישראל. בארץ סובלים מ-COPD כ- 100,000 חולים, רובם הגדול כתוצאה מעישון.


 


המחלה מתחילה בגילאי 30-40. הסימפטומים שלה הם שיעול מתמשך, "התקררויות" וקוצר נשימה במאמץ. החמרות במחלה, הבאות לידי ביטוי בשינוי שלילי פתאומי כמו קשיי נשימה קשים ושיעול חזק עם כיח, יכולות להשפיע בצורה הרסנית על איכות החיים של החולים ש-50% מהם מתאשפזים ביחידות טיפול נמרץ.


חולי COPD סובלים מנכות. קיים קושי רב לבצע פעולות פשוטות. סימה, חולה במחלה מספרת: "אחרי מקלחת אני צריכה לנוח כמעט שעתיים, תפקודי הריאה שלי עומדים על 18% מה שגורם לכל פעולה להיות קשה עד בלתי אפשרית".


 


מי צריך להיבדק?


אנשים שעישנו והפסיקו לעשן מכל גיל וסובלים כיום מקוצר נשימה במאמץ או כאלה שנחשפו לזיהום אוויר במהלך עבודתם.


 


לגילוי מוקדם של המחלה יש חשיבות גדולה, כיוון שהפסקת עישון, יחד עם טיפול משולב - תרופתי ורפואי - יכולים לעצור את התפתחות המחלה ולשפר את איכות החיים של החולים.


 


הטיפול:


הטיפול במחלה מתבצע בעיקר על ידי תרופות מרחיבות סימפונות וסטרואידים שנלקחים בשאיפה. התרופות אינן מרפאות את המחלה אך מקלות על התסמינים והביטויים שלה.


טיפול חדש שהושק לאחרונה הוא ספיריבה, תכשיר חדשני לטיפול במחלת ה- COPD. התכשיר ניתן בשיאוף ופותח את דרכי הנשימה ל-24 שעות בנטילה של פעם אחת ביום.


מחקרים השוואתיים הוכיחו יתרונות מובהקים של התכשיר בתפקודי נשימה, איכות חיים ומניעת הידרדרות מול תכשירים קיימים מקובלים. התכשיר הנו בעל פרופיל בטיחות מעולה.


 


ההודעה באדיבות יצרני ספיריבה ומובא כשירות לציבור על ידי האגודה למלחמה בסרטן.