לתרומה
חפש
דף הבית
הודעות הדוברת

המלצות האגודה לציבור הנשים בנושא גילוי מוקדם של סרטן השד

04/10/2006

מירי זיו, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן מסרה היום כי: "החשש מפני סרטן השד, חוסר הידע או מידע מוטעה בנושא, מונעים מנשים רבות לקחת אחריות על בריאותן, להכיר את שדיהן, להיבדק על ידי רופא או לבצע בדיקת ממוגרפיה בגיל המומלץ. עובדה העלולה למנוע גילוי מוקדם, שבכוחו להציל חיים. אחת מתוך 8 נשים ישראליות עלולה לחלות בסרטן השד בשלב כלשהו בחייה, וכ-90% מהחולות תוכלנה להירפא, במידה והמחלה תתגלה בשלב מוקדם. גילוי מוקדם הוא האמצעי היעיל ביותר למלחמה בסרטן השד. חשוב לזכור! הנשק היעיל נגד סרטן השד הוא הגילוי המוקדם".

האגודה למלחמה בסרטן ממליצה

החל מגיל 20 חשוב שתכירי את שדייך ואת השינויים החלים בהם. ככל שתכירי טוב יותר את גופך, תוכלי להבחין בשינויים במידה והם קיימים ולפנות לרופא ולברר את טיבם.

בדיקה ידנית של השד חשוב שתבוצע על-ידי רופא, שהתמחה בבדיקת שד.

מומלץ לבצע בדיקת ממוגרפיה מגיל 50 ומעלה פעם בשנתיים לנשים בסיכון.

לנשים הנמצאות בקבוצת סיכון, להן אם או אחות שחלו בסרטן, הבדיקה מומלצת מגיל 40-49 פעם בשנה, או בהתאם להמלצת הרופא.

כיום, ישנה הסכמה מקצועית בינלאומית, שבדיקת סריקה בממוגרפיה מאפשרת לאבחן את המחלה בשלבים המוקדמים, עוד בטרם נוצר גוש בשד הניתן למישוש ומפחיתה את שיעורי התמותה בכ - 30%. כלומר מדובר בבדיקה שבכוחה להציל חיים.

חשוב לדעת כי רוב הגושים המתגלים בשד אינם סרטניים, אך רק רופא יוכל לקבוע את האבחנה המדוייקת, בעזרת בדיקות משלימות.

חשוב לזכור: ככל שהגילוי מוקדם יותר – סיכויי הריפוי טובים יותר!

אורח חיים פעיל ובריא מפחית את הסיכון לחלות בסרטן 

חשיבותן של הפעילות הגופנית והתזונה הנכונה כמשפרות את איכות החיים ומסייעות למניעת מחלות כבר אינה מוטלת בספק. מחקרים מדעיים רבים הוכיחו את קיומו של קשר הדוק בין אורח חיים פעיל המשלב תזונה מאוזנת לבין הקטנת הסיכון לחלות במחלות שונות, ביניהן מחלות לב, כלי דם וסוכרת, ולאחרונה אף הוכח הקשר חד משמעית ביחס למחלות הסרטן. השפעתו של אורח החיים הפעיל באה לידי ביטוי בהפחתת הסיכון לחלות בעיקר בסרטן השד, מעי הגס והערמונית כמו גם בסרטן הלבלב, הכליות, הרחם והוושט.

 

כיצד תאמצי אורח חיים בריא? 

אכלי מגוון מזון בריא, תוך העדפה של מזון ממקור צמחי.

אכלי 5 או יותר מנות מגוונות של ירקות ופירות.

העדיפי חיטה מלאה על פני חיטה מעובדת וסוכרים.

 העדיפי מזון המסייע לך לשמור על משקל תקין.

אמצי אורח חיים פעיל על ידי ביצוע פעילות גופנית. הוכח כי ביצוע פעילות גופנית מתונה מפחית משמעותית את הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס ובסרטן השד.

למבוגרים: מומלצת פעילות גופנית מתונה של לפחות 30 דק', במשך רב ימות השבוע.

לילדים ונוער: מומלץ לעסוק בפעילות גופנית מתונה עד גבוהה במשך כשעה לפחות 5 פעמים בשבוע. 

אזני בין הפעילות הגופנית שאת מבצעת לבין הכמות הקלורית שאת צורכת.

הגבילי את צריכת האלכוהול שלך.

הימנעי מעישון. לאחרונה הוכח חד משמעית כי קיים קשר הדוק בין עישון לבין סיכון גבוה לחלות במחלות סרטן רבות, כולל סרטן השד, סרטן הריאות, הגרון וחלל הפה, הושט, שלפוחית השתן, הכליה, הלבלב וצוואר הרחם.

 

חשוב שתדעי מהו סרטן

האיברים והרקמות בגוף בנויים ממבנים זעירים הנקראים תאים. למרות שתאים בחלקי גוף שונים עשויים להיראות ולתפקד באופן שונה, מרביתם מתחדשים באותה דרך, על ידי התחלקות התאים. חלוקת התאים מתרחשת, בדרך-כלל, באופן מסודר ומבוקר. כאשר תהליך החלוקה הופך לבלתי מבוקר, ימשיכו התאים להתחלק ויתפתחו לגוש הנקרא "גידול". גידולים יכולים להיות שפירים, או ממאירים  (סרטניים). התאים בגידול השפיר אינם מתפשטים לחלקי גוף אחרים ועל-כן אינם סרטניים, אך עלולים לגרום להפרעות כתוצאה מהלחץ שהם יוצרים על איברים סמוכים. גידול ממאיר ( סרטני) מורכב מתאים בעלי יכולת התפשטות מעבר למיקום המקורי שבו נוצרו. הם עלולים לחדור לאיברים סמוכים ולהרסם. לעיתים, ניתקים תאים מהגידול הראשוני ומתפשטים לאיברים אחרים בגוף, עם זרם הדם או באמצעות מערכת הלימפה. כאשר תאים אלה עוברים לאיבר חדש, הם יכולים להמשיך ולהתחלק וליצור גידול חדש'  הנקרא "גידול משני" או "גרורה".  האבחנה הסופית, אם הגוש שפיר או סרטני, נקבעת על-ידי בדיקת הדגימה של הרקמה תחת המיקרוסקופ. חשוב להבין שמחלת הסרטן אינה מחלה אחת, הנגרמת על ידי גורם אחד, שמותאם לה טיפול מסוג אחד. ידועים למעלה מ-200 סוגי סרטן, ולכל אחד השם והמאפיינים לו. 

על מבנה השדיים
שינויים טבעיים מתרחשים בשד במהלך חייה של כל אשה. הגורמים לכך הם: גיל, המחזור  החודשי, הריון, הנקה, תקופת המעבר, גלולות למניעת הריון וכו'. בדרך כלל  השדיים אינם זהים בגודלם. 
מבנה השד כולל: רקמה בלוטית המכילה בלוטות חלב המורכבות מכ-20 אונות, המתנקזות בצינוריות החלב אל הפיטמה,  רקמות שומן וחיבור, ואת דופן החזה – השרירים הנמצאים מעל הצלעות, אליהם מתחבר השד. רקמת השד מגיעה עד בית השחי, שם מצוי אוסף של בלוטות לימפה. מדובר בבלוטות קטנות דרכן זורם נוזל הלימפה שתפקידו להגן על הגוף מפני מחלות. בלוטות הלימפה הן חלק מהמערכת הלימפטית הממוקמות בכל חלקי הגוף. 

על גידולים שד
רוב הגושים בשד הינם שפירים. מרבית הגושים השפירים הינם כיסיות, או כפי שהן מוכרות בשם ציסטות. אלה הם שקיקי נוזל שמקורם בבלוטות המייצרות את החלב. סוג שכיח נוסף של גושים שפירים בשד הוא הפיברואדנומה, המורכבת מריקמה סיבית-בלוטית. שני סוגי גושים אלה ניתנים להוצאה בקלות, במידה והם גורמים לאי-נוחות. אם מגלים גוש בשד, אין לדחות את הביקור אצל הרופא. כל מימצא בשד מחייב בדיקה וחשוב לא לדחותה. ברוב המקרים, כאמור, אין מדובר בגידול ממאיר, אך במידה וכן, גילוי מוקדם הוא המפתח לריפוי. אגב, גם גברים עשויים לפתח סרטן שד, אולם השכיחות אצלם קטנה פי 100 מזו שאצל הנשים. 

מה גורם לסרטן  השד, ומי הן קבוצות האוכלוסיה בעלות הסיכון הגבוה

הגורמים לסרטן השד עדיין אינם ברורים דיים, אולם נראה שנשים מסוימות הן בעלות סיכון גבוה יחסית לחלות במחלה מאשר נשים אחרות:

1.       גיל – הסיכון לחלות בסרטן, עולה עם הגיל. סרטן השד נפוץ יותר בקרב נשים בגילאים 50 ומעלה. על-פי נתוני משרד הבריאות, כ-74% מהחולות אובחנו בגילאים אלה. כ-23% מהחולות, אובחנו בגילאים 40-49,  ורק כ-3% מהחולות היו צעירות מגיל 40 בשלב האבחנה.

2.       היסטוריה משפחתית - נשים שבמשפחתן חלו בסרטן השד, במיוחד אם מדובר באם או באחות.

3.       נשים  שחלו בסרטן השד בעבר.

4.       נשים שלא ילדו מעולם, או שילדו בגיל מבוגר.

5.       נשים שקיבלו מחזור חודשי בגיל צעיר (לפני גיל 11) ונכנסו לתקופת גיל המעבר  בגיל מבוגר יחסית  (אחרי גיל 55).

יחד עם זאת, יש לציין ש-70% מהנשים החולות בסרטן השד, אינן שייכות לקבוצות הסיכון הידועות כיום.

בישראל, שכיחות המחלה גבוהה יותר בקרב ילידות הארץ, אמריקה הצפונית ואירופה. ממחקרים שנערכו לאחרונה, מסתמן קשר בין הגברת הסיכון למחלה לבין הרכב התזונה. מחקרים מסוימים הצביעו למשל, על סיכון מוגבר למחלה מצריכת אלכוהול מופרזת, מצריכת שומנים גבוהה וקלוריות עודפות, כתוצאה מעישון ועוד. 

מהם הסימנים לסרטן השד

ב- 90 אחוז מן המקרים הסימן הראשון לסרטן  הוא גוש בשד, אולם ישנם סימנים אחרים אליהם יש לשים לב כאשר את בודקת את גופך.  יש לחפש אחר שינויים במבנה השד, ובמיוחד אחר גושים, או תופעות אחרות, שלא הורגשו קודם לכן:

* שינוי בצורה או בגודל.

* ורידים מורחבים או בולטים.

* גוש או התעבות.

* שקע או בליטה בעור.

* גירוד עקשני שאינו חולף.

*אי נוחות או כאבים (תופעה שאינה סימן שכיח).

* הפרשה דמית או שקופה.

* פריחה על הפטמה או מסביב לה.

* פטמה ששקעה פנימה לאחרונה.

* גוש או התעבות.

* נפיחות בזרוע העליונה.

* נפיחות או התקשות תחת  בית-השחי.

 

גילוי מוקדם

  1. נכון להיום, גילוי מוקדם הינו האמצעי היעיל ביותר לריפוי סרטן השד.
  2. ככל שהמחלה מאובחנת בשלבים המוקדמים עולים סיכויי הריפוי לכ 90%. לכן, רוב הנשים המאובחנות בשלבים המוקדמים, תוכלנה להירפא.
  3. במטרה להעלות את הסיכוי לאבחן את המחלה בשלביה המוקדמים, רצוי להכיר את השדיים בכדי להבחין בשינויים במידה והם מתרחשים.
  4. רצוי להיבדק על ידי רופא, המתמחה בבדיקת שד ידנית, פעם בשנה.
  5. מומלץ לנשים בגילאים 50 ומעלה לעבור בדיקת ממוגרפיה פעם בשנתיים. (לנשים הנמצאות בקבוצת סיכון, להן אם או אחות שחלו בסרטן, הבדיקה מומלצת מגיל 40-49 פעם בשנה).
  6. לנשים אשר נמצאו נשאיות של הגנים BRCA1 , BRCA2 מומלצת בדיקת סריקה באמצעות MRI. 

הכרת השדיים

הכרת השד הינה חלק מהמודעות לגוף כולו וכוללת לקיחת אחריות על בריאותך. זהו תהליך שבו האישה לומדת להכיר את שדיה, את צורתם, את תחושתם ואת מגעם. הכרת השד נעשית על ידי התבוננות ומישוש. היכרות זו מאפשרת לאישה להבחין בשינוי, במידה וקיים לפנות לרופא בהקדם. בדיקה עצמית כשלעצמה, לא הוכחה כשיטה יעילה לגילוי מוקדם של סרטן השד.מטרת היא לסייע לך בתהליך הכרת שדייך, בכדי שתוכלי להבחין בשינויים במידה והם קיימים, ולפנות לרופא להמשך בדיקה. בדיקה עצמית נהוג לבצע פעם בחודש, כשבוע לאחר סיום מחזור הווסת.

 

סרטן השד ישראל 2006

סרטן השד הינה המחלה הממארת השכיחה ביותר בישראל ובעולם המערבי בכלל. על פי נתוני האגודה למלחמה בסרטן, כ- 4,000 נשים, מאובחנות מדי שנה כחולות בסרטן השד וכ- 900 מתות מהמחלה. אחת מכל שמונה נשים בישראל, עלולה לחלות בסרטן השד וככל שהמחלה מאובחנת בשלבים המוקדמים עולים סיכויי הריפוי לכ 90%. מנתוני האגודה למלחמה בסרטן, מסתמן כי מספר הנשים אשר מחלימות מסרטן השד עולה בהתמדה הודות לגילוי המוקדם ולשיפור דרכי הטיפול והגברת המודעות הנרחבת בארץ.

 

אוקטובר 2006 – חודש המודעות לסרטן השד

כחלק מהגברת המודעות למחלה, מצוין בישראל ביוזמת האגודה למלחמה בסרטן מדי שנה בחודש אוקטובר, "חודש המודעות לסרטן השד" במקביל לשאר מדינות העולם. בחודש זה עורכת האגודה למלחמה בסרטן סידרת אירועים להגברת המודעות לנושא ומקיימת מספר שיתופי פעולה עם גופים וחברות בישראל. במסגרת זו מתקיימים, בין השאר, יום עיון לנשים שהתמודדו עם סרטן השד הנקרא "לחגוג את החיים" ויום עיון מיוחד לנשים הנמצאות בסיכון גבוה לחלות בסרטן השד וסרטן השחלות. כמו כן, יוצאת האגודה למלחמה בסרטן במסע הסברה נרחב היקף המתמקד בחשיבות הגילוי המוקדם ודרכי הטיפול בסרטן השד.  


 

בשאר  ימות השנה פועלת האגודה למלחמה בסרטן במגוון יוזמות, כך למשל יזמה האגודה למלחמה בסרטן את  התוכנית הלאומית לגילוי מוקדם של סרטן השד, באמצעות ממוגרפיה המופעלת כיום בשיתוף פעולה עם משרד הבריאות וקופות החולים.

האגודה רכשה ניידת ממוגרפיה אשר מטרתה לצמצם פערים בהיענות לבדיקה שבכוחה להציל חיים, גם בקרב נשים המתגוררות בעיירות פיתוח, עולות חדשות, נשים בכפרים הערביים ועוד. האגודה מפיקה מסעות הסברה לקידום המודעות לסרטן השד, דואגת לשיפור דרכי הטיפול והשיקום של החולות בסרטן השד, למימון הקמת מרכזים לבריאות השד ועשרות תקנים של אחיות ועובדות סוציאליות לתיאום הטיפול בסרטן השד.

האגודה תומכת ומקדמת את המחקר בנושא סרטן השד, ואת מערך התמיכה לנשים המתמודדות עם מחלת סרטן השד במסגרתו הוקם "יד – להחלמה", ארגון של נשים שהחלימו מהמחלה, המושיטות יד תומכת לנשים שזה עתה חלו ומוכיחות שגם במאבק הזה אפשר לנצח.