לתרומה
חפש
דף הבית
מבזקים

לקראת פתיחת עונת הרחצה: "עשרת הדיברות" לשימוש נכון במסנני קרינה

10.04.13 00:00

לקראת פתיחת עונת הרחצה השנה ב-10.4.2013 אנחנו מזכירים מהן ההמלצות לחשיפה נכונה ונבונה לשמש, וממליצים להיות "חכמים בשמש":

 

לחפש צל

לחבוש כובע רחב שוליים

להרכיב משקפי שמש

 

ללבוש ביגוד מתאים

לשהות בחוץ בשעות הבטוחות

להשתמש במסנן קרינה

לדאוג לשתיה מרובה.

 

שימוש נכון במסנני קרינה עשוי להפחית את הנזקים הנגרמים בעקבות חשיפה בלתי מבוקרת לשמש, ובמיוחד את הסכנות לפתח כוויות, סרטן עור והזדקנות מוקדמת של העור.

 

גם אם נשתמש בתכשיר ההגנה האידיאלי, חלק מקרני השמש העל-סגולות עלולות לחדור דרך עורנו ולגרום נזק, וגם מתחת לשמשיה ישנו החזר מהחול ו/או מהמים בים או בבריכה. לכן, יש להתייחס למסנן הקרינה כאמצעי הגנה חשוב, אבל לא החשוב ביותר, ויש לנקוט בכל אמצעי ההגנה האחרים המוזכרים למעלה.

 

בנוסף, חשוב שהשימוש במסנני קרינה, ייעשה בצורה נכונה ויעילה.

 

האגודה למלחמה בסרטן ממליצה לאמץ את "עשרת הדיברות" לשימוש נכון במסנני קרינה:

 

1. יש להימרח מריחה ראשונה כחצי שעה לפני היציאה לשמש. מומלץ להימרח פעמיים ברציפות, כדי ליצור שיכבה נדיבה ואחידה של מקדם הגנה.

 

2. יש לוודא שכל העור שאינו מוגן על ידי לבוש, יימרח בתכשיר (כגון: אוזניים, עורף, גב היד, כפות רגליים ועוד).

 

3. יש לחדש את מריחת התכשיר בכל שעתיים, וכן לאחר שחייה, שהייה במים, הזעה וניגוב העור במגבת. מומלץ להשתמש במקדם הגנה עמיד במים.

 

4. אין להשתמש בתכשיר ההגנה על עור פצוע, או אם ידועה רגישות לאחד המרכיבים שלו. מומלץ להשתמש בתכשיר מתאים לאחר התייעצות עם רופא עור.

 

5. מומלץ להשתמש במסנן קרינה עם מקדם הגנה 30 SPF  ומעלה. התכשירים עם מקדמי ההגנה הגבוהים מ- SPF 30, מומלצים לאנשים בעלי סיכון גבוה לחלות בסרטן העור. בתכשירים בעלי מקדם הגנה הגבוהים מ- 50 SPF, לא נמצא יתרון משמעותי בהגנה על העור.

 

6. יש להימנע מחשיפת תינוקות עד גיל 6 חודשים לשמש. לתינוקות מגיל 6 חודשים מומלץ להשתמש במסנן קרינה שמוגדר כמסנן מוחלט (Total Block).

 

7. השימוש במסנן קרינה לילדים בהשגחת מבוגר בלבד.

 

8. על מנת ליהנות מההגנה המקסימלית שהתכשיר מציע, יש למרוח כמות מספיקה של מסנן הקרינה, על פי ההמלצות הבאות:

9. מרבית תכשירי ההגנה נמכרים ללא תאריך תפוגה, כיוון שאורך חיי המדף שלהם ארוך מ-30 חודשים.
מחלקת התמרוקים במשרד הבריאות מציינת כי, חשוב לשים לב לתאריך "טוב לאחר פתיחה", המציין עד מתי ניתן להשתמש בתכשיר  מרגע הפתיחה של האריזה (Period After Opening). הסימון מופיע על גבי התכשיר בציור של צנצנת פתוחה עם מספר חודשים. המשמעות היא שמרגע פתיחת התכשיר, הוא טוב לשימוש למספר החודשים המצויין.

 

10. על מנת להגן על המוצר ולשמור על יעילותו, יש להימנע מלאחסן את מסנן הקרינה במקום סגור עם טמפרטורה קיצונית, כגון ברכב חונה. מומלץ לקחת את מסנן הקרינה אתכם לכל מקום.

 

bul3 חשוב לזכור! שימוש נכון בתכשירים אלה עשוי להקטין את הנזקים הנגרמים בעקבות חשיפה בלתי מבוקרת לקרינת השמש, ובמיוחד את סכנת הצריבה, אך בכל מקרה, יש להשתמש באמצעי ההגנה הנוספים ולא להסתפק רק במריחת התכשיר, המהווה את קו ההגנה האחרון מפני נזקי השמש.

 

האגודה למלחמה בסרטן מזמינה את הציבור לפנות לטלמידע, שירות המידע הטלפוני המאויש 24 שעות ביממה למענה על שאלות ולקבלת חומר הסברה ללא תשלום בנושא מחלות הסרטן ודרכי מניעתן 1800-599-995 או לגלוש באתר האינטרנט ובעמוד הפייסבוק: "האגודה למלחמה בסרטן - לחיים בריאים".

 

 

קיץ בריא ובטוח!