לתרומה
חפש
דף הבית
מבזקים

האגודה למלחמה בסרטן פנתה השבוע לשר התחבורה בעקבות המכרז להפעלת מתחמים מסחריים בשדה התעופה רמון בתמנע: "אנו קוראים לך לבטל את הטבת המס על מוצרי טבק בטיסות הפנים"

07.12.16 11:19

האונקולוג, פרופ' אליעזר רובינזון, יו"ר האגודה למלחמה בסרטן ומירי זיו מנכ"ל האגודה פנו לישראל כ"ץ, שר התחבורה והבטיחות בדרכים בנושא מכירת סיגריות ללא מיסים בעקבות פרסום המכרזים להפעלת המתחמים המסחריים בשדה התעופה הבינלאומי רמון בתמנע. במכתב ששיגרו השבוע כתבו כי:

 

"נדהמנו לקרוא כי, החל מחורף 2017 ישראלים בטיסות פנים לאילת, יוכלו לקנות בדיוטי פרי מוצרים שונים ללא מיסוי, כולל סיגריות, במסגרת המכרז להפעלת המתחמים המסחריים. אנו מקווים שמדובר במידע מוטעה. אם יש אמת בפרסום, ואכן בכוונתך לכלול במסגרת המכרז הטבת מס ברכישת סיגריות, כוונה זו  עומדת בניגוד למחויבותה של מדינת ישראל לצמצום העישון ונזקיו, ועלולה לעודד את הצריכה במקום להפחית אותה, לפגוע בבריאות הציבור ולהעמיס עלויות נוספות על מערכת הבריאות".

 

פרופ' רובינזון ומירי זיו הדגישו כי: "ארגון הבריאות העולמי הגדיר את העישון כגורם המוות בטרם עת הניתן למניעה, מס' 1 בעולם. בישראל העישון אחראי לכ-8,000 מקרי מוות בשנה, מתוכם כ-800 מקרי מוות עקב עישון פסיבי כפוי. עישון סיגריות הורג. העישון ממכר, מגביר את התחלואה וגורם למחלות קטלניות, כמו, סרטן, מחלות לב ומחלות ריאה. יתר על כן, לא רק המעשנים עצמם נפגעים מהעישון, אלא גם הלא מעשנים הנחשפים לעישון, ופגיעים במיוחד הם ילדים ובני נוער.  בשנת 2003 חתמה מדינת ישראל על אמנת המסגרת של ארגון הבריאות העולמי בנושא פיקוח בתחום הטבק

(FCTC - Framework Convention on Tobacco Control), אשר מטרתה להגן על דור ההווה ועל דור העתיד מפני ההשלכות ההרסניות של צריכת טבק והחשיפה לעשן טבק על הבריאות, החברה, הסביבה והכלכלה. חתימה זו גם אושררה על ידי ממשלת ישראל ב - 2005. בשנת 2011, מדינת ישראל העבירה החלטת ממשלה לאימוץ התכנית הלאומית לצמצום העישון ונזקיו.

 

 

נזקי העישון

 

 

התכנית הלאומית מבוססת בחלקה על אמנה של ה-FCTC עליה חתמה ישראל בשנת  2003.  סעיף 6 של האמנה קובע כי "יש לאסור או להגביל עפ"י הצורך מכירה ו/או יבוא של מוצרי טבק פטורים ממס ומכס על ידי נוסעים בין מדינה למדינה". אמנם בינואר 2014 צומצם הפטור ממכס על מוצרי טבק בחנויות הפטורות ממכס משני פקטים לאחד בלבד, אך יש לפעול לביטול מוחלט של הפטור ממכס, שכן ראיות מוכיחות כי מיסוי גבוה על מוצרי טבק הוא הדרך היעילה ביותר להפחתת שיעורי העישון"

 

"אנו קוראים לך לבטל את הטבת המס על מוצרי טבק בטיסות הפנים", סיכמו את המכתב, יו"ר האגודה למלחמה בסרטן ומנכ"ל האגודה שהעתק ממנו נשלח לשר הבריאות, מנכ"ל משרדו, משה כחלון, שר האוצר ומשה אשר, מנהל רשות המיסים.