לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

אָבֶלוּמָאבּ - Avelumab (בּאוֶונְציוֹ®-®Bavencio)*

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
טיפולי סרטן והסיכון לפגיעה לבבית
קנאביס רפואי לחולי סרטן
טיפול בתא לחץ לנזקי קרינה
טיפול פוטו דינמי
סטרואידים
גורמי גדילה המטופוייטיים
בדיקה גנומית מקיפה
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן

דף מידע זה מתאר את התרופה אבלומאב, את אופן נטילתה ואת תופעות הלוואי האפשריות כתוצאה מהשימוש בה. מומלץ לעיין בדף המידע יחד עם חוברת האגודה למלחמה בסרטן העוסקת במחלתך, הכוללת מידע ועצות נוספים, וכן בעלון לצרכן של התרופה. כמו כן, ייתכן שהתרופה תוצע לך במסגרת מחקרים קליניים הבדוקים את יעילות הטיפול במחלתך. 

תגובתו של כל אדם לטיפול הניתן לו היא ייחודית. חלק מהאנשים חווים מעט מאוד תופעות לוואי, בעוד אחרים חווים יותר. במהלך הטיפול, תיפגש בקביעות עם הרופא המטפל שיעקוב אחר השפעות הטיפול.

אם אתה חווה תופעה שאינה מובאת בדף זה - דווח על כך לרופא המטפל בך.**

*או תרופות המכילות חומר פעיל דומה בעלות שמות מסחריים אחרים.

**המידע כתוב בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד. 

מהי התרופה וכיצד היא פועלת?

אבלומאב היא תרופה אימונותרפית מכווננת (ממוקדת מטרה) מסוג נוגדן חד-שבטי ממקור אנושי (monoclonal antibody) הרותמת את מערכת החיסון של הגוף להילחם בגידול הסרטני. התרופה פועלת על ידי חסימת חלבון PD-L1 הנקשר לתאים מסוג T של מערכת החיסון, ובכך מאפשרת לתאי ה-T את היכולת לזהות את התאים הסרטניים ולהשמידם.

אופן נטילת התרופה

אבלומאב היא תמיסה נוזלית צלולה הניתנת בעירוי לווריד במשך כ-60 דקות. לרוב, התרופה ניתנת אחת לשבועיים, כל עוד היא מראה יעילות. המינון נקבע על ידי הרופא המטפל בהתאם למשקל הגוף. הרופא עשוי להפסיק את הטיפול באופן זמני או קבוע, בהתאם לתגובתך לתופעות הלוואי של התרופה. לפני מתן 4 המנות הראשונות של הטיפול, יינתנו לך אנטיהיסטמין ואקמול להפחתה ולמניעה של הסיכון לפתח תופעות לוואי הקשורות לעירוי, כגון אדמומיות העור, צמרמורות, חום, כאבי גב או בטן, תגובות אלרגיות וקשיי נשימה. הרופא עשוי להפסיק את הטיפול המניעתי בהתאם לתגובתך לטיפול ובמידה שלא התפתחו תופעות לוואי לעירוי. 

רישום התרופה בסל שירותי הבריאות בישראל

סל שירותי הבריאות מכיל רשימה מוגדרת של בדיקות, תרופות, תכשירים וטיפולים שחברי קופת החולים זכאים לקבל מהקופה שלהם, מתוקף חוק ביטוח בריאות ממלכתי. הסל מתעדכן אחת לשנה.

לצד כל תרופה או טיפול בסל רשומים התנאים והמגבלות לקבלתו במסגרת הסל (אוכלוסיית יעד, סוג מחלה, שלב המחלה, סוג ומספר קווי טיפול קודמים ופרמטרים קליניים נוספים). תנאים ומגבלות אלה נקראים "התוויה".

התנאים והמגבלות המלאים מפורטים באתר כל הבריאות של משרד הבריאות, והם אלה המחייבים את הקופות במתן אישור לקבלת התרופה.

אבלומאב רשומה בישראל לטיפול בקרצינומה גרורתית מסוג Merkel cell, לסרטן מתקדם מקומי או גרורתי של דרכי השתן , לסרטן כליה מתקדם או גרורתי בהתוויות מסויימות.

תופעות לוואי אפשריות

בדף מידע זה מתוארות תופעות הלוואי השכיחות ביותר ותופעות ששכיחותן נמוכה יותר, במטרה לתת לך מידע מוקדם על תופעות אפשריות כתוצאה מהשימוש בתרופה.

הרופא שלך יכול לרשום לך תרופות לטיפול בחלק מתופעות הלוואי. הקפד על נטילת התרופות על פי ההנחיות, על מנת להפיק מהן את התועלת המירבית. הצוות המטפל בך יוכל לייעץ לך על דרכים נוספות להקלה על תופעות הלוואי. לאחר סיום הטיפול יחול שיפור בתופעות הלוואי.

תופעות לוואי שכיחות

תשישות ועייפות

תשישות ועייפות הן תופעות לוואי נפוצות אצל אנשים המתמודדים עם מחלת הסרטן. חשוב להקדיש זמן למנוחה, כמו גם לנסות לאמץ פעילות גופנית מתונה, כגון הליכות קצרות.

האגודה למלחמה בסרטן מפעילה את פרויקט "צעדים לחיים בריאים"® החושף את חולי הסרטן ליתרונותיה הבריאותיים של פעילות גופנית, מעודדם לשלב פעילות מתוכננת ומובנית בשגרת החיים בליווי והדרכה על ידי אנשי מקצוע. להצטרפות: 03-5721618

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת בנושא 'תשישות ועייפות אצל חולי סרטן' המכילה מידע נוסף ודרכי התמודדות עם התופעה. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה בטל.1-800-599-995, או לאתר האינטרנט של האגודה.

בחילות והקאות

יש כיום תרופות יעילות ביותר נגד בחילות והקאות העשויות למנוע או להחליש את עוצמתן. תסמינים אלו עלולים להתחיל מיד לאחר הטיפול ומספר ימים לאחריו. אם לא ניתן לשלוט בבחילה, או שהיא נמשכת, דווח על כך לרופא שלך והוא יוכל לרשום לך תרופות אחרות שיתכן כי יהיו יעילות יותר.

להלן מספר המלצות להפחתה או מניעה של בחילות ו/או הקאות:

 • המנע ממאכלים שעלולים להחמיר את התסמינים, כמו מאכלים שומניים, חריפים או חומציים (לימונים, עגבניות, תפוזים).
 • נסה לאכול ארוחות קטנות כל כמה שעות וללעוס היטב, ולצרוך מזונות קרים או בטמפרטורת החדר.
 • נסה להשתמש בכדורים נוגדי צרבת, לאכול קרקרים או טוסט, לשתות משקה עם נענע או ג'ינג'ר אייל, ולהשתמש בשורש ג'ינג'ר טרי טחון במזון, או בג'ינג'ר מסוכר.
 • היעזר בגישות טיפוליות שאינן תרופתיות המגבירות את מידת השקט הנפשי, כגון דיקור או דמיון מודרך.

שלשול

ניתן להתמודד עם תופעה זו ביעילות באמצעות טיפול תרופתי מתאים. אם התופעה מתמשכת או מחמירה, פנה לרופא המטפל בך. חשוב מאד להקפיד על שתייה מרובה כל עוד אתה סובל משלשולים.

עצירות

קיימת אפשרות שתסבול מעצירות. ניתן להקל על התופעה באמצעות שתייה מרובה של נוזלים, תוספת של סיבים תזונתיים למזון ופעילות גופנית מתונה עשויים לסייע לטפל בתופעה. ייתכן שתצטרך ליטול תרופות משלשלות לטיפול בבעיה. תוכל לרכוש את התרופות בבית המרקחת גם ללא מרשם רופא. עדכן את הרופא אם אתה סובל מעצירות הנמשכת יותר מיומיים-שלושה.

חוסר תיאבון וירידה במשקל

התרופה עלולה להשפיע על התיאבון ולגרום לירידה במשקל. ייתכן שיופיעו שינויים בטעמי המזון. ניתן להעשיר את המזון בתבלינים ועשבי תיבול. חלק מהמטופלים מגלים כי בזמן הטיפול מזונות קרים טעימים יותר מאשר מזונות חמים. אם אתה חש טעם מתכתי בפה השתמש בסכו"ם מפלסטיק. מומלץ להתייעץ בנושא זה עם הדיאטנ/ית במחלקה או האחות שיעניקו לך עצות מעשיות בכדי להתמודד עם תופעות אלו.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת "הטיפול התזונתי התומך" המעניקה מידע רב, עצות ודרכי התמודדות עם תופעות שונות הקשורות בתזונה בזמן הטיפולים. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע®' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995. כמו כן, ניתן להתייעץ בפורום בנושא תזונה באתר האגודה באינטרנט: www.cancer.org.il 

כאבי שרירים ומפרקים

במהלך הטיפול ייתכן שתחווה כאבי שרירים ומפרקים. הרופא המטפל יוכל לרשום עבורך תרופות לשיכוך כאבים. חשוב לדווח לרופא שלך אם הכאב אינו חולף. נסה לנוח ככל שתידרש לכך. אמבטיות חמות עשויות להקל על הכאבים.

כאבי ראש

ניתן לטפל ביעילות בתופעה זו באמצעות טיפול תרופתי. אם אתה חווה כאבי ראש - פנה לרופא המטפל בך.

נפיחות ובצקת (אֶדֶמָה) של הגפיים

התרופה עלולה לגרום לנפיחות של הגפיים (בייחוד בכפות הידיים, כפות הרגליים, הקרסוליים והרגליים עצמן), תסמין זה יכול להיות סימן לבעיות אחרות, ולכן עליך לדווח לצוות הרפואי על כל נפיחות חריגה לשם הערכה נוספת. 

תופעות לוואי המחייבות פנייה לטיפול רפואי מיידי

תגובה לעירוי (תסמונת שחרור ציטוקינים – Cytokine Release Syndrome - CRS)

תסמונת שחרור ציטוקינים היא תגובה דלקתית העלולה להתרחש כאשר יש פעילות מוגברת מדי בבת אחת של תאי T של מערכת החיסון המשחררים חלבונים רבים מסוג ציטוקינים לפני שהם נהרסים. התגובה בדרך כלל חולפת במהלך הטיפול, אך עלולה להיות מסוכנת במידה שהיא נמשכת. אם במהלך העירוי אתה חש בקשיי נשימה או בליעה, התנפחות של הפנים, כאב בחזה, דופק מהיר, שיעול או חרחור, סומק מוגבר, פריחה, בחילות או הקאות, כאבי ראש, חום, צמרמורות או רעידות – דווח על כך לצוות הרפואי באופן מיידי. הצוות הרפואי יעקוב בתשומת לב אחר הופעת התגובה. ייתכן כי תקבל תרופות להקלה על התסמינים, או שמתן העירוי יואט או יופסק באופן זמני או קבוע.

תופעות אוטאימוניות הקשורות במערכת החיסון

אבלומאב מעוררת את מערכת החיסון במטרה לתקוף את הגידול הסרטני, אך עלולה גם לתקוף איברים ורקמות בריאים בגוף, ולייצר סיבוכים בריאותיים מסכני חיים.

יש לדווח באופן מיידי לרופא המטפל אם אתה חווה אחת מהתופעות הבאות:

 • סיבוכים בריאות - המתבטאים בשיעול חדש או מחמיר, קוצר נשימה, כאבי חזה.
 • בעיות בכבד (צהבת) - המתבטאת בהצהבה של העור או העיניים, שתן כהה או חום, כאבים בבטן התחתונה, דימומים וחבורות חמורים מהרגיל או בחילות והקאות חמורות.
 • בעיות עיכול (קוליטיס) - המתבטאות בכאבים בבטן התחתונה, שלשולים, התכווצויות, צואה רירית, כהה או דמית, חום.
 • בעיות בעיניים - המתבטאות בראייה כפולה או מטושטשת, צריבה או כאבי עיניים, או עיניים אדומות.
 • בעיות עצביות (נוירופתיה או דלקת במוח וברקמות ההיקפיות) - המתבטאות בתחושת חולשה בזרועות, ברגליים או בפנים, חוסר תחושה או עקצוץ בכפות הידיים או הרגליים, חום, בלבול, שינויים במצב הרוח או בהתנהגות, רגישות לאור וקשיון העורף.
 • זיהומים - המתבטאים בחום מעל 38°C, תסמינים דמויי שפעת, שיעול ממושך, צריבה ותכיפות גבוהה במתן שתן, או כאב שאינו חולף.
 • תגובות לבביות - המתבטאות בכאבי חזה, דפיקות לב ואי-סדירות קצב לב, קוצר נשימה. במקרה שמופיעים אחד או יותר מתסמינים אלה, יש להגיע בהקדם לבית החולים.
 • בעיות בכליות – המתבטאות ברמות גבוהות של קריאטינין בדם. ייערכו לך בדיקות לפני הטיפול ובדיקות תקופתיות במהלכו כדי לעקוב אחרי תפקודי הכליות.
 • הפרעות הורמונליות (בעיות בפעילות בלוטות יותרת המוח, התריס, האדרנל והלבלב) - התרופה עלולה לעורר תגובות חיסוניות המשפיעות על פעילות בלוטות בלוטת התריס (המגן), בלוטת יותרת המוח, בלוטת האדרנל ובלוטת הלבלב, היכולות לגרום לדלקות ולהשפיע על ייצור הורמונים מסויימים. הצוות הרפואי יערוך לך בדיקות דם למעקב אחר רמות ההורמונים בגופך. יש לדווח לצוות הרפואי המטפל בך אם אתה חש באחד מהבאים: כאבי ראש, בחילות, הקאות, עייפות קיצונית, חולשה, שינויים בזיכרון ובריכוז, עליה במשקל, סחרחורות, תחושת קור תמידית, שינויי מצב רוח והתנהגות (לרבות עצבנות, בלבול וירידה בחשק המיני), תיאבון או צמא מוגברים, או מתן שתן מוגבר מהרגיל. במקרים בהם מופיעים תסמינים קשים, יש להגיע לבית החולים.
 • תגובות עוריות - יש לדווח לצוות המטפל על כל פריחה שמופיעה בעור - עם או ללא גרד, פצעים בפה, שלפוחיות או התקלפויות של העור, מאחר ואילו עלולים להיות תסמינים חמורים הדורשים טיפול  בסטרואידים.
  • במרכזי הרפואי תל אביב ע"ש סוראסקי, המרכז הרפואי ע"ש שיבא בתל השומר, המרכז הרפואי רבין-קמפוס בילינסון, והמרכז הרפואי הדסה קיימות מרפאות ייעודיות לטיפול בתופעות הלוואי בעור הנגרמות מהטיפול בתרופות ביולוגיות (מכווננות). למידע נוסף אודות מרפאות עור לטיפול בחולים אונקולוגים, או פנה לאחיות המכון האונקולוגי בו אתה מטופל
  • חשוב לזכור: תופעות הלוואי ניתנות לשליטה מלאה ע"י מתן סטרואידים במקרים החריפים. עיכוב בהגעה לבית-החולים, עלול במצבים מסויימים לסכן חיים.

אנמיה

התרופה עלולה להפחית את רמת כדוריות הדם האדומות ולגרום לאנמיה (מצב של חסר דם). תסמיני אנמיה הן עייפות, חולשה וקוצר נשימה. יש לדווח לרופא המטפל מיידית על הופעת תסמינים אלו. במקרים קשים של אנמיה יתכן צורך במתן עירוי דם. יש לזכור כי אנמיה שנגרמת כתוצאה מהטיפול היא במרבית המקרים זמנית וחולפת.

קשיי נשימה

דווח מיד לצוות המטפל במידה ואתה מפתח תסמינים של קשיים בנשימה.

כאבי בטן

דווח לצוות הרפואי במידה ותחווה כאבים באיזור הבטן שאינם חולפים או מחמירים. 

מידע חשוב נוסף

 • תוספי מזון ותרופות שונות, כולל תרופות ללא מרשם, צמחי מרפא, ויטמינים, וכד', עלולות להזיק לך בזמן הטיפול. יש לדווח לרופא המטפל בך לפני קבלת הטיפול - על כל תרופה/תכשיר שאתה נוטל.
 • תופעות שאינן מופיעות בדף המידע: אם אתה מבחין בתופעות אחרות שאינן מופיעות בדף המידע, ואתה חושב שהן קשורות בתרופה, תוכל לשוחח על כך עם הרופא או האחות המטפלים בך.
 • הגעה לבית החולים - אם עליך להגיע לטיפול בבית החולים, ללא קשר למחלת הסרטן – ידע את הצוות הרפואי על הטיפול אותו אתה מקבל.
 • פוריות: התרופה עלולה להשפיע על פוריות גברים ונשים. מומלץ להתייעץ בנושא זה עם הרופא המטפל בך - לפני תחילת הטיפול.
 • מניעת הריון - מומלץ לא להכניס או להיכנס להריון בזמן נטילת התרופה. מומלץ להתייעץ בנושא זה עם הרופא המטפל בך - לפני תחילת הטיפול.
 • אמצעי מניעה: יש להקפיד על שימוש באמצעי מניעה יעיל (קונדום) החוסם את מעבר נוזלי הזרע והנרתיק בזמן השימוש בתרופה ולמשך חודש מתום הטיפול בה.
 • הנקה: יש להימנע מהנקה בזמן הטיפול בתרופה, היות וקיימת אפשרות שהיא עוברת לחלב האם.
 • נהיגה והפעלת מכשור כבד: השימוש בתרופה עלול לגרום לסחרחורת קלה ו/או לעייפות. אם אתה חווה תופעות אלה, אל תנהג או תפעיל מכשור כבד בזמן השימוש בתרופה
 • אנשי קשר בשעת חרום: שמור בהישג יד מידע מלא, כולל אמצעי התקשרות של אנשי קשר אליהם תוכל לפנות בשעת חירום ולקבל מידע ותמיכה.

מרכז תמיכה "חזקים ביחד"
באגודה למלחמה בסרטן
קרא עוד
מידע נוסף בנושא

פורום מלנומה וסרטן העורפורום רפואה משלימהתרופות וטיפולים במחלת הסרטן 

תודתנו נתונה ל:
פרופ' אייל פניג, מנהל היחידה לטיפול קרינתי, מרכז דוידוף לסרטן, מרכז רפואי רבין (קמפוס בילינסון), פתח תקווה
עודכן: אפריל 2018
המידע אודות התרופות הניתן על ידי האגודה למלחמה בסרטן הוא לידיעה כללית בלבד ואינו משמש כהמלצות טיפוליות או כבסיס להמלצות טיפוליות. אין לראות בו תחליף להיוועצות אישית וטיפול על ידי הצוות הרפואי, או לעלון לצרכן. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.