לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: שמירה על המלצות לאורח חיים בריא מפחיתה משמעותית את הסיכון לחלות בסרטן

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.סקירת ספרות מקיפה שנערכה על ידי חוקרים מאוניברסיטת אריזונה, קובעת כי היצמדות להמלצות האמריקאיות למניעת סרטן הכוללות הנחיות לתזונה נכונה, הקפדה על פעילות גופנית, הגבלת צריכת אלכוהול ושמירה על משקל גוף תקין, מפחיתה את הסיכון לתחלואה בסוגי סרטן שונים, בעיקר סרטן השד, סרטן רירית הרחם וסרטן המעי הגס בקרב גברים ונשים.


עקב תחלואה ותמותה גבוהה מסרטן בארה"ב, איגוד הסרטן האמריקאי (ACS) ,הקרן הבינלאומית לחקר הסרטן והמרכז האמריקאי לחקר הסרטן (WCRF/AICR), הפיצו הנחיות למניעת סרטן על ידי שמירה על אורח חיים בריא. ההמלצות כוללות - תזונה בריאה ועשירה במזון מן הצומח, שמירה על משקל תקין לאורך החיים, אימוץ אורח חיים פעיל והגבלת צריכת האלכוהול.


על מנת לבדוק את היעילות בהיצמדות להנחיות אלו על הפחתת התחלואה והתמותה מסרטן, סקרו החוקרים מסדי נתונים אינטרנטיים רחבים על פי מילות מפתח והעלו 12 מחקרים רלוונטים לסקירה. המחקרים בוצעו בארה"ב, קנדה ואירופה בין השנים 1980-2009, וכללו למעלה מ-1.7 מליון גברים ונשים.7 מהמחקרים העריכו את הקשר בין שמירה על הנחיות ה-ACS  וה- WCRF/AICR לבין הסיכון לתחלואה ו/או תמותה מסרטן באופן כללי. 8 מהמחקרים דיווחו על ממצאים בנוגע לתחלואה ותמותה מסרטן השד, 4 מחקרים התייחסו לסרטן המעי הגס ו-3 מחקרים שמו דגש על סרטן רירית הרחם.


לאחר שקלול הנתונים עולה כי היצמדות להנחיות מביאה להפחתה של 10%-61% בסיכון הכללי לתחלואה ולתמותה מסרטן. היצמדות להנחיות הביאה לירידה של 19%-60% בסיכון לתחלואה ותמותה מסרטן השד. הממצאים המובהקים ביותר לגבי סרטן השד נצפו בקרב נשים בנות 50 ומעלה ונשים בגיל המעבר.


ממצאים מובהקים הודגמו גם לגבי הסיכון לחלות בסרטן רירית הרחם וסרטן המעי הגס, אשר הופחתו ב-23%-60% וב-27%-52% בהתאמה, בקרב המקפידים על ביצוע הנחיות ה-ACS  וה- WCRF/AIC.המחקר פורסם בכתב העת Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention במהדורת יוני, 2016

קישור לתקציר המאמר באנגלית

עלה לאתר - פברואר 2017