לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: מידע על יתרונות ההנקה בהפחתת הסיכון לסרטן השד יכול להשפיע על ההחלטה האם להניק

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.


ידוע זה מכבר כי הנקה מפחיתה את הסיכון לסרטן השד, אולם לא ברור האם נשים מודעות ליתרון זה.

במחקר שנערך לאחרונה בארצות הברית נבדק האם אימהות טריות קיבלו מהצוות הרפואי מידע אודות ההשפעה המיטיבה של הנקה על הפחתת הסיכון לסרטן השד, והאם המידע השפיע על בחירתן להתחיל להניק ולהמשיך להניק.

במחקר השתתפו 724 נשים בגילאים 18-50 שילדו לפחות פעם אחת (להוציא לידות שקטות), ונענו למילוי שאלון  אינטרנטי הכולל 20 שאלות סגורות. מטרתו של השאלון הייתה להעריך את מידת הידע שלהן לגבי הקשר בין הנקה להפחתת הסיכון לסרטן השד.

 על פי תוצאות המחקר, למעלה מ-56% מהנשים (407) היו מודעות לפני הלידה האחרונה שלהן לקשר בין הנקה לבין סיכון מופחת לסרטן השד. מתוכן, 36% דיווחו כי ידע בנושא השפיע לחיוב על החלטתן להניק.

39 נשים לא הניקו, ו-23 נשים מתוכן (59%), אמרו כי לו ידעו על השפעת ההנקה על הפחתת הסיכון לחלות בסרטן שד, היו נוהגות אחרת, ומניקות.

רק 120 נשים (16.6%) מתוך 724  שהשתתפו בסקר קיבלו מידע אודות השפעת ההנקה על התחלואה בסרטן שד מהצוות הרפואי. נשים שקיבלו מידע זה נטו להניק פרק זמן ממושך יותר לעומת נשים שלא ידעו (13.2 חודשים בממוצע לעומת 9.2 חודשים בממוצע).

לסיכום – בעוד שקיימים מספר גורמים המשפיעים על ההחלטה האם להניק, המחקר מדגים כי מידע אודות הקשר בין הנקה להפחתת הסיכון לחלות בסרטן השד עשוי להשפיע על ההחלטה. לטענת החוקרים, המחקר מדגיש את החשיבות של מתן מידע  לאימהות טריות  אודות יתרון זה של הנקה.

 

המחקר פורסם בכתב העת Breastfeeding medicine במהדורת אוקטובר 2018

קישור לתקציר המחקר באנגלית