לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

אימונותרפיה

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
אימונו-מה? סדרת סרטונים על אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
טיפולי סרטן והסיכון לפגיעה לבבית
קנאביס רפואי לחולי סרטן
טיפול בתא לחץ לנזקי קרינה
טיפול פוטו דינמי
סטרואידים
גורמי גדילה המטופוייטיים
בדיקה גנומית מקיפה
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן

מבוא

הכנה לטיפול

הסוגים השונים של טיפולים אימונותרפיים

תופעות הלוואי של אימונותרפיה

שאלות ותשובות

מערך המידע, הסיוע והתמיכה של האגודה למלחמה בסרטן


צפו בסדרת סרטונים שמתמקדת במונחים הנשאלים ביותר ברשת ועל פי דיווחם וניסיונם של האונקולוגים, ועוסקת במערכת החיסון, סוגי הטיפולים האימונותרפיים השונים, שילוב בין טיפולי קרינה, כימותרפיה ואימונותרפיה, בדיקות לבחירת הטיפול המתאים, תגובה לטיפול האימונותרפי, תופעות לוואי ועוד.

הסרטונים הופקו באדיבות חברת MSD


לחצו כאן לצפייה בסרטוניםמבוא

אימונותרפיה היא שיטת טיפול נגד מחלת הסרטן, אשר מסייעת למערכת החיסון של הגוף לזהות ולתקוף תאים סרטניים. טיפול אימונותרפי הוא חלק מקבוצת טיפולים הנקראים 'טיפול מכוונן לסרטן' (Targeted Therapy, או 'טיפול ממוקד מטרה' או 'ביולוגי') אשר עושה שימוש במערכת החיסון של המטופל/ת לצורך תקיפת תאי הגידול בצורה יעילה וטובה יותר. בניגוד לתרופות כימיות (כימותרפיה), הפועלות על כל תאי הגוף אשר מתחלקים בקצב מהיר, בין שהם ממאירים ובין שלא, תרופות אימונותרפיות פועלות על מולקולות ספציפיות בתא שקשורות למחלת הסרטן, דוגמת PD1 ו-CTLA4.


מערכת החיסון

מערכת החיסון מגינה על הגוף מפני זיהומים ומחלות, וכוללת את הטחול, בלוטות הלימפה וכדוריות הדם הלבנות. ברוב המקרים, מערכת החיסון יכולה לאתר ולהשמיד תאים שאינם תקינים, ולעצור את ההתפתחות של הגידול הסרטני. אולם גידול סרטני יכול להתפתח במקרים הבאים:

  • התאים הסרטניים רוכשים יכולת לחמוק ממערכת החיסון.
  • התאים הסרטניים שולחים אותות מעכבים למערכת החיסון ובכך מונעים ממנה לתקוף אותם.
  • מערכת החיסון מזהה את התאים הסרטניים, אך היא אינה חזקה מספיק כדי להרוג אותם. 


למי ניתן טיפול אימונותרפי?

אימונותרפיה עדיין אינה נמצאת בשימוש נרחב כמו טיפולים אחרים הניתנים נגד מחלת הסרטן, דוגמת ניתוח, טיפול כימי (כימותרפיה) וטיפול בקרינה (רדיותרפיה). עם זאת, בשנים האחרונות טיפולים אימונותרפיים רבים כבר אושרו וניתנים לחולי סרטן במסגרת סל הבריאות. טיפולים רבים אחרים עדיין נמצאים במחקרים קליניים.לאגודה למלחמה בסרטן חוברת מפורטת על מחקרים קליניים שניתן לקבל ללא תשלום ב'טלמידע'® של האגודה בטל': 1-800-599-995, ומאגר מחקרים קליניים עדכני באתר האינטרנט של האגודה. ניתן לקבל מידע נוסף במרכז המידע של האגודה בטל': 03-5721608


אופן מתן הטיפול

תרופות אימונותרפיות ניתנות בשני אופנים אפשריים:

  • עירוי לווריד.
  • זילוף באופן ישיר לתוך שלפוחית השתן.


תדירות מתן הטיפול

משך ותדירות הטיפול שיינתן לך תלוי בסוג הסרטן ובדרגתו, סוג הטיפול והתגובה שלך לטיפול.חלק מהטיפולים ניתנים במחזור טיפולי הכולל מתן טיפול ולאחריו תקופת מנוחה, על מנת לאפשר לגוף להתאושש ולהגיב לטיפול. לעיתים הופעה של תופעות לוואי מחייבת דחייה או הפסקה של הטיפול.לקבלת החוברת 'מילון מונחים באונקולוגיה' ללא תשלום, ניתן לפנות בשיחת חינם ל׳טלמידע׳® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.

הכנה לטיפול

לטיפול זה לא נדרשת הכנה מיוחדת, אך ברוב המקרים יש להקפיד שלא ליטול סטרואידים, דוגמת פרדניזון - Prednisone (פרדניזון® - ®Prednisone)*, דקסמטזון - Dexamthasone (דקסמטזון® - ®Dexamathasone)* וכיו"ב, בימים טרם הטיפול או במהלך הטיפול. לפני כל מחזור טיפולי תתבקש לבצע בדיקות דם הכוללות ספירת דם, כימיה ותפקודי בלוטת התריס.

*או תרופות המכילות חומרים פעילים זהים, בעלות שמות מסחריים אחרים

הסוגים השונים של טיפולים אימונותרפיים

נוגדנים חד-שבטיים (Monoclonal antibodies)

נוגדנים חד-שבטיים פועלים בדומה לנוגדנים הטבעיים בגוף שעוזרים להילחם בזיהומים. הם מזהים חלבונים מסוימים על פני השטח של התאים הסרטניים, נצמדים אליהם ופועלים באחת משתי הדרכים הבאות:

  • מפעילים את מערכת החיסון.
  • עוזרים למערכת החיסון לתקוף את התאים הסרטניים.


הסוג הנפוץ ביותר של נוגדנים חד-שבטיים בהם נעשה שימוש כיום הוא מעכבי נקודות בקרת חיסון (immune checkpoint inhibitors). תאי סרטן מנצלים את מנגנוני הבקרה הטבעיים של מערכת החיסון בכדי לדכא את פעילותה כנגדם. מעכבי נקודות הבקרה תוקפים את החלבונים הללו ובכך מאפשרים שפעול מחודש של מערכת החיסון נגד תאי הסרטן. בחלק מגידולי הסרטן, טיפול זה יכול לגרום לנסיגה משמעותית של הגידול.

תאי מערכת חיסון משופעלים (Adoptive cell transfer)

מטרתו של טיפול זה לייעל את היכולת של תאי T להילחם בסרטן. תאי T הם סוג של תאי דם לבנים המהווים חלק ממערכת החיסון הנרכשת. בטיפול זה נלקחת דגימה של תאי T מהגידול עצמו. הנחת היסוד היא שתאים אלו הם בעלי יכולת בסיסית לזהות ולהשמיד את התאים הסרטניים, אך הם אינם פעילים די הצורך. לאחר מכן מגדלים כמות גדולה של תאי T משופעלים במעבדה בתהליך שנמשך מספר שבועות. בהמשך, המטופל מקבל טיפול להקטנת מספר תאי החיסון בגוף, ואז מוחזרים תאי ה-T המשופעלים למטופל באמצעות עירוי לווריד. 


טיפול ב-BCG

טיפול אימונותרפי אשר ניתן במקרים של סרטן מוקדם של שלפוחית השתן (שאינו חודר לשריר). הטיפול כולל חיסון מוחלש של חיידק השחפת, אשר נמצא יעיל גם למקרה זה. החדרת BCG ישירות לשלפוחית השתן גורמת לתגובה חיסונית נגד הסרטן.


טיפול בתאי T כימריים (CAR T cells)

בטיפול זה תאי T מוצאים מהגוף, ובטכנולוגיה של הנדסה גנטית עוברים שינוי שמאפשר להם לייצר קולטנים המזהים תאי סרטן. תאים אלו מוחזרים לגוף באמצעות עירוי לווריד. כיום טיפול זה אפשרי בעיקר לסרטן הדם - לוקמיה ולימפומה.
חיסונים נגד סרטן (Cancer Vaccines)

כיום ישנם מחקרים שבודקים כיצד חיסונים שונים יכולים לפעול לטובת טיפול במחלת הסרטן. חיסונים אלו כוללים חלבונים וחלקי חלבונים המשפעלים את תאי מערכת החיסון בתוך הגוף, כך שבהמשך תאי חיסון אלו יוכלו לתקוף את תאי הסרטן באופן יעיל יותר. נכון לרגע זה, השימוש בחיסונים עדיין לא הוכח והוא מוגדר כטיפול ניסיוני בלבד.


ציטוקינים (Cytokines)

ציטוקינים הם חלבונים המופרשים בגוף בתגובה למצבים שונים, ולהם תפקיד חשוב בתגובה החיסונית התקינה של הגוף וכן ביכולת של הגוף להגיב במקרה של מחלת הסרטן. כיום מיוצרים תכשירים מלאכותיים של ציטוקינים אלו בתנאי מעבדה, והם מיועדים לטיפול בסרטן: אינטרפרון (interferon) ואינטרלוקין-2 (2-interleukin). חשוב לציין, כי טיפולים אלו כמעט ואינם בשימוש כיום בשל יעילות נמוכה ורעילות גבוהה.

תופעות הלוואי של האימונותרפיה

מתן תרופה אימונותרפית יכול לגרום לתופעות לוואי. שיעור תופעות הלוואי והיקפן שונה מאדם לאדם ותלוי במצב הרפואי הכללי של החולה ובסוג הטיפול האימונותרפי שניתן לו.


תופעות הלוואי יכולות לכלול תסמינים דמויי שפעת: חום נמוך, צמרמורות, חולשה ועייפות. התרופות יכולות גם לגרום לגרד ולפריחה ולכאבי מפרקים ושרירים. בנוסף, טיפול אימונותרפי יכול להוביל לתסמינים הנובעים מ'הפעלה עודפת' של מערכת החיסון והתפתחות דלקות באיברי הגוף השונים כתוצאה מכך. תופעות אלו עלולות לכלול: פריחה, גרד, שיעול, קוצר נשימה, שלשולים, הפרעה בתפקודי הכליה, יותרת הכליה ובלוטת התריס, כאבי שרירים או מפרקים, תשישות ושינויים בלחץ הדם. ישנן גם תופעות לוואי נדירות יותר, וכן תופעות שעלולות להופיע אף חודשים לאחר הטיפול, כגון ירידה בספירות הדם ובלבול. לכן בכל הופעה של תסמינים או ממצאים לא ברורים לאחר קבלת טיפול אימונותרפי, יש לפנות לרופא או לחדר מיון, ולציין בפני הצוות המטפל כי המטופל קיבל טיפול אימונותרפי. 

לאגודה למלחמה בסרטן דפי מידע מפורטים על הסוגים השונים של התרופות האימונותרפיות, באתר האגודה באינטרנט. ניתן לקבל את דפי המידע ללא עלות גם באמצעות שיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן, טל. 1-800-599-995

לאגודה למלחמה בסרטן חוברות שונות על התמודדות עם תופעות לוואי כגון תשישות ועייפותקשיי אכילה וכאבים. ניתן לקבל את החוברות ללא תשלום, בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל': 1-800-599-995 או לעיין בהן באתר האינטרנט של האגודה.
שאלות ותשובות

כיצד תדע אם הטיפול יעיל?

במהלך הטיפול תהיה במעקב צמוד של האונקולוג המטפל בך. תתבקש לבצע בדיקות דם שונות, ובדיקות דימות. בעזרת הבדיקות ניתן לעקוב אחר הגידול ושינויים במערכת הדם.


כיצד ניתן לשמור על העור בזמן הטיפול?

אחת מתופעות הלוואי האפשריות בטיפול אימונותרפי היא פריחה וגרד, ולכן חשוב להקפיד על היגיינה של העור. ניתן להיעזר בקרם גוף או בתכשיר לחות. בהופעה של גרד קל (ללא פריחה), ניתן להשתמש במשחות המכילות אנטי-היסטמין (דוגמת פניסטיל). בכל הופעה של פריחה יש לדווח לצוות המטפל.


האם יש להימנע מחשיפה לשמש?

אין הנחיות מיוחדות לגבי חשיפה לשמש, מלבד ההנחיות הכלליות - הימנעות מחשיפה ישירה לשמש בשעות שבהן הקרינה עזה ביותר, בין עשר בבוקר לארבע אחר הצהריים; חבישת כובע; הגנה על העור במסנן קרינה וכו'.

האם כדאי להקפיד על תזונה מיוחדת בתקופת הטיפול?

כתמיד, יש להקפיד על תזונה מאוזנת ומלאה, הכוללת ירקות ופירות, חלבונים, פחמימות ושומנים בכמות נאותה. פרט לכך אין הנחיות תזונתיות מיוחדות לחולים המקבלים טיפול אימונותרפי.


האם ניתן לבצע פעילות גופנית בתקופת הטיפול?

באופן עקרוני, אין מניעה מביצוע פעילות גופנית מתונה במהלך הטיפול, אולם יש להביא בחשבון כי הטיפול גורם במקרים רבים למידה מסוימת של עייפות. יש להקפיד על מאמץ מתון המותאם למצב הגופני ועל שתייה מרובה.


האם יש השפעה על התפקוד המיני?

הטיפול האימונותרפי אינו משפיע באופן ישיר על התפקוד המיני, למיטב הידיעה. עם זאת, בשל העייפות שיכולה להופיע במהלך הטיפול, יכולה להיגרם ירידה בחשק המיני או בתפקוד המיני.האגודה למלחמה בסרטן מציעה שירות ייעוץ בנושאי דימוי גוף ומיניות לחולי סרטן ובני/ות זוגם, או לחולים ללא בני זוג, ללא תשלום וללא צורך בהפניה. ניתן לפנות למטפלת במיניות של האגודה למלחמה בסרטן בטל': 03-5721643 או בדוא"ל: miniut@cancer.org.il


האם מומלץ להימנע משהייה במחיצת אנשים שחולים במחלה מידבקת או שחוסנו בחיסונים פעילים?

יש להיזהר משהייה במחיצת אנשים החולים במחלה מידבקת, אך ניתן לשהות במחיצת אנשים שחוסנו בחיסונים פעילים, אלא אם כן ניתן טיפול כימי (כימותרפיה) במקביל לטיפול האימונותרפי.


האם בין הטיפולים ניתן לטוס לחו"ל?

יש להתייעץ עם הרופא המטפל בשאלה זו, שכן התשובה תלויה בשלב המחלה, סוג הטיפול הניתן ומצב המטופל.על מנת להקל על חולי סרטן הנוסעים לחו"ל, יזמה האגודה למלחמה בסרטן פוליסה ייחודית המבטחת את חולי הסרטן אשר רוצים לצאת לחופשה במהלך הטיפולים ולאחריהם. יש למלא טופס רפואי המופיע באתר האגודה למלחמה בסרטן בנושא 'זכויות ושירותים לחולי סרטן'. לפרטים: 'טלמידע'®  של האגודה למלחמה בסרטן: 1-800-599-995


האם ניתן לשהות במחיצת ילדים/תינוקות/נשים הרות?

אין מניעה משהייה במחיצתם.


האם ניתן להיעזר ברפואה משלימה להקלת התסמינים וחיזוק הגוף בזמן הטיפולים?

המונח 'רפואה משלימה' (משולבת, אינטגרטיבית) מתייחס למגוון טיפולים, כגון דיקור סיני (אקופונקטורה), נטורופתיה, דמיון מודרך ועוד, הניתנים בנוסף על הטיפולים הרפואיים המקובלים נגד מחלת הסרטן. מחקרים מצביעים על כך שגישת הטיפול האינטגרטיבית יכולה לתרום לשיפור איכות החיים של מטופלים בתקופת ההתמודדות עם המחלה והטיפולים. אם ברצונך להיעזר בטיפולי רפואה משלימה, חשוב להתייעץ עם האונקולוג המטפל ועם רופא מומחה ברפואה משלימה, במטרה לבחון מהי דרך הטיפול הטובה ביותר עבורך, והאם שיטות רפואה משלימה יכולות לסייע בהשגת יעדי הטיפול.לאגודה למלחמה בסרטן מידע נוסף על יחידות לאונקולוגיה אינטגרטיבית (משלימה) ברחבי הארץ, וכן חוברת 'רפואה משלימה וסרטן'. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה בטל. 1-800-599-995 או באתר האינטרנט של האגודה למלחמה בסרטן.

באתר האגודה ניתן להיכנס ל'פורום רפואה משלימה ומשולבת' ולהתייעץ עם מומחה בתחום.

מערך הסיוע, המידע והתמיכה של האגודה למלחמה בסרטן - לחולים, למחלימים ולבני משפחותיהם

למידע על מערך התמיכה של האגודה למלחמה בסרטן


תודתנו לכתיבת החוברת נתונה ל:

ד"ר רעיה ליבוביץ'
, מנהלת השירות לגידולי מערכת השתן והמין, המערך האונקולוגי, המרכז הרפואי ע״ש שיבא, תל השומר; הפקולטה לרפואה אוניברסיטת תל-אביב;
פרופ' גל מרקל, מדען ראשי ורופא מומחה, מכון אלה למלבאום לאימונואונקולוגיה ולמלנומה, המרכז הרפואי ע"ש שיבא, תל השומר.
מאי 2019
מידע מפורט על התרופות המוזכרות בחוברת זו ניתן למצוא בעלונים המופיעים באתר משרד הבריאות, ובדפי המידע באתר האגודה למלחמה בסרטן.

התכנים המופיעים בחוברת זו נועדו לספק מידע בלבד ואינם בגדר עצה רפואית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.


* הכתוב מנוסח בלשון זכר, אך מתייחס לנשים ולגברים כאחד

מרכז תמיכה "חזקים ביחד"
באגודה למלחמה בסרטן
קרא עוד
מאי 2019