לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

אנקורפניב – Encorafenib (ברפטובי®-®Braftovi)*

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
טיפולי סרטן והסיכון לפגיעה לבבית
קנאביס רפואי לחולי סרטן
טיפול בתא לחץ לנזקי קרינה
טיפול פוטו דינמי
סטרואידים
גורמי גדילה המטופוייטיים
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן

דף מידע זה מתאר את התרופה אנקורפניב, את אופן נטילתה ואת תופעות הלוואי האפשריות כתוצאה מהשימוש בה. מומלץ לעיין בדף המידע יחד עם חוברת האגודה למלחמה בסרטן העוסקת במחלתך, הכוללת מידע ועצות נוספים, וכן בעלון לצרכן של התרופה. כמו כן, ייתכן שהתרופה תוצע לך במסגרת מחקרים קליניים הבדוקים את יעילות הטיפול במחלתך. 

*או תרופות המכילות חומר פעיל דומה בעלות שמות מסחריים אחרים.

**המידע כתוב בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד.

מהי התרופה וכיצד היא פועלת ?

היא תרופה מכווננת (ממוקדת מטרה), המעכבת את פעילותו של חלבון סרין-תראונין קינאז מסוג BRAF, פוגעת ביכולת התאים הסרטניים להתחלק, ובכך מאטה או עוצרת את התפתחות הגידול הסרטני. התרופה יעילה רק במקרים בהם קיימת בתאי הגידול מוטציה בגן BRAF (מסוג V600E/K) הגורמת להתחלקות וגדילה מוגברת של התאים הסרטניים. אנקורפניב מזהה וחוסמת את החלבון נושא המוטציה וכך גורמת להאטה והפסקה של חלוקת התאים הסרטניים. את המוטציה ב-BRAF ניתן לזהות בבדיקת הדגימה שנלקחה בזמן האבחון או הניתוח. טרם התחלת השימוש בתרופה, תתבקש להיבדק לנוכחות המוטציה בגידול.

רישום התרופה בסל שירותי הבריאות בישראל

סל שירותי הבריאות מכיל רשימה מוגדרת של בדיקות, תרופות, תכשירים וטיפולים שחברי קופת החולים זכאים לקבל מהקופה שלהם, מתוקף חוק ביטוח בריאות ממלכתי. הסל מתעדכן אחת לשנה.

לצד כל תרופה או טיפול בסל רשומים התנאים והמגבלות לקבלתו במסגרת הסל (אוכלוסיית יעד, סוג מחלה, שלב המחלה, סוג ומספר קווי טיפול קודמים ופרמטרים קליניים נוספים). תנאים ומגבלות אלה נקראים "התוויה".

התנאים והמגבלות המלאים מפורטים באתר כל הבריאות של משרד הבריאות, והם אלה המחייבים את הקופות במתן אישור לקבלת התרופה.

אנקורפניב רשומה בישראל לטיפול בשילוב עם Binimetinib לטיפול במלנומה מתקדמת (גרורתית או שאיננה נתיחה) בחולה המבטא מוטציה ב-BRAF בהתוויות מסויימות.

אופן נטילת התרופה

היא כמוסה שיש ליטול דרך הפה אחת ליום, עם או ללא אוכל, ולבלוע אותה בשלמותה מבלי לפתוח אותה. המינון (מספר הכמוסות הניטלות ביום) נקבע על ידי הרופא המטפל, והוא עשוי לשנות אותו מדי פעם. במידה ושכחת ליטול מנה אין להשלים את המנה שנשכחה אלא לדלג על מנה זו וליטול את המנה הבאה כמתוכנן.  אם הקאת מנה, אין ליטול מנה נוספת להשלמה, אלא לקחת את המנה הבאה כמתוכנן. חשוב להקפיד על השימוש בתרופה בדיוק לפי הוראות הרופא.

אנקורפניב ניתנת בשילוב עם תרופה מכווננת (ממוקדת מטרה) נוספת, בשם בינימטיניב - Binimetinib (מקטובי®-®Mektovi)*. במידה ותפסיק את הטיפול באנקורפניב, יש להפסיק את הטיפול בבינימטיניב במקביל. במידה ותפסיק את הטיפול בבינימטיניב, הרופא המטפל עשוי לשנות את מינון האנקורפניב. אין להפסיק את השימוש בכל אחת מהתרופות מבלי להיוועץ עם הרופא המטפל. הרופא המטפל עשוי להפחית את מינון התרופה או להפסיק את הטיפול בה, במקרה של התפתחות תופעות לוואי חמורות כגון בעיות לב, עיניים,  או דימומים חריגים.

*או תרופות המכילות חומר פעיל דומה בעלות שמות מסחריים אחרים.

הערות חשובות לפני ובעת נטילת התרופה

 • להרבות בשתייה בזמן הטיפול בתרופה, כדי למנוע התייבשות
 • בעת השימוש בתרופה, יש להימנע מאכילת אשכוליות או שתיית מיץ אשכוליות, העלולות להגביר את ריכוז התרופה בדם.
 • חשוב לדווח לרופא המטפל על כל תרופה (עם או בלי מרשם), ויטמינים, צמחי מרפא, או תוספי מזון שאתה נוטל.
 • תרופות ותכשירים שיש להימנע מהשימוש בהם ולידע את הרופא המטפל אם הנך מקבל טיפולים דוגמתם: תרופות מסוג חוסמי תעלות סידן לטיפול בלחץ דם גבוה והפרעות קצב ובתעוקת חזה, כגון ורפמיל – Verapamil (איקקור®–®Ikacor, וראקור®–®Veracor)***; תרופות או תכשירים המכילים קטוקונזול – ketoconazole (המשמש נגד פטריות); אנטיביוטיקה המשמשת לטיפול בזיהומים שונים כגון ריפמפין/ריפמפיצין – Rifampin/Rifampicin (ריפדין®–®Rifadin, רימקטן®–®Rimactane)***; טיפולים נגד פרכוסים כגון פניטוין –  Phenytoin (דילנטין®–®Dilantin)***; טיפולים להפרעות שינה כגון מודפיניל – Modafinil (פרוביגיל®–®Provigil)***; ותוסף המכיל פרע מחורר או היפריקום (Hypericum perforatum / St. John’s Wort).

***או תרופות המכילות חומר פעיל זהה בעלות שמות מסחריים אחרים.

אחסון התרופה

התרופה אנקורפניב רגישה ללחות. יש לשמור את התרופה במיכל המקורי, ביחד עם השקיות המכילות חומר סופג לחות שסופקו עמה, כאשר המכסה סגור היטב. האחסון מבוצע בטמפרטורת החדר (20-25 מעלות).

תופעות לוואי אפשריות

מידע זה מתוארות תופעות הלוואי השכיחות ביותר ותופעות ששכיחותן נמוכה יותר, במטרה לתת לך מידע מוקדם על תופעות אפשריות כתוצאה מהשימוש בתרופה ושילובה עם התרופה בינימטיניב.

דווח לצוות הרפואי על כל תופעת לוואי המדאיגה אותך, או שאינה מובאת בדף זה. 

תגובתו של כל אדם לטיפול הניתן לו היא ייחודית. חלק מהאנשים חווים מעט מאוד תופעות לוואי, בעוד אחרים חווים יותר. במהלך הטיפול, תיפגש בקביעות עם הרופא המטפל שיעקוב אחר השפעות הטיפול.

הרופא שלך יכול לרשום לך תרופות לטיפול בחלק מתופעות הלוואי. הקפד על נטילת התרופות על פי ההנחיות, על מנת להפיק מהן את התועלת המירבית. הצוות המטפל בך יוכל לייעץ לך על דרכים נוספות להקלה על תופעות הלוואי. לאחר סיום הטיפול יחול שיפור בתופעות הלוואי.

תופעות הלוואי המופיעות כאן מתייחסות בעיקר לשילוב התרופתי של בינימטיניב עם אנקורפניב.

תופעות לוואי שכיחות המתייחסות לשילוב התרופתי של אנקורפניב עם בינימטיניב:

שינויים במדדים בדם

במהלך הטיפול בתרופה הצוות הרפואי יערוך לך בדיקות דם בקביעות כדי לעקוב אחר שינויים בערכים הכימיים של מרכיבים שונים בדמך, כדי לזהות מוקדם ככל האפשר ולטפל בהתאם לצורך בשינויים בתפקודי איברים, כגון הכליות והכבד, הלב והשרירים והפרעות במערכת העצבית ורמות הסוכר בדם. במרבית המקרים ניתן לאתר שינויים בבדיקות הדם בטרם תחוש בתסמינים כלשהם. ייתכן שהרופא יורה על מינון נמוך יותר של התרופה, או לנקוט באמצעי זהירות אחרים להקטנת הסיכון לתופעות לוואי.

תשישות

תשישות ועייפות הן תופעות לוואי נפוצות אצל אנשים המתמודדים עם מחלת הסרטן. תשישות רבה היא שכיחה מאד בטיפול באנקורפניב לבדו, וכן בטיפול המשולב עם בינימטיניב. חשוב להקדיש זמן למנוחה, כמו גם לנסות לאמץ פעילות גופנית מתונה, כגון הליכות קצרות.

האגודה למלחמה בסרטן מפעילה את פרויקט "צעדים לחיים בריאים"® החושף את חולי הסרטן ליתרונותיה הבריאותיים של פעילות גופנית, מעודדם לשלב פעילות מתוכננת ומובנית בשגרת החיים בליווי והדרכה על ידי אנשי מקצוע. להצטרפות: 03-5721618
לאגודה למלחמה בסרטן חוברת בנושא 'תשישות ועייפות אצל חולי סרטן' המכילה מידע נוסף ודרכי התמודדות עם התופעה. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה בטל.1-800-599-995.

בחילות והקאות

אלה הן תופעות לוואי שכיחות מאד בעת הטיפול בתרופה אנקורפניב לבדו, וכן בטיפול המשולב עם בינימטיניב. יש כיום תרופות יעילות ביותר נגד בחילות והקאות העשויות למנוע או להחליש את עוצמתן. תסמינים אלו עלולים להתחיל מיד לאחר הטיפול ומספר ימים לאחריו. אם לא ניתן לשלוט בבחילה, או שהיא נמשכת, דווח על כך לרופא שלך והוא יוכל לרשום לך תרופות אחרות שיתכן כי יהיו יעילות יותר.

להלן מספר המלצות להפחתה או מניעה של בחילות ו/או הקאות:

 • הימנע ממאכלים שעלולים להחמיר את התסמינים, כמו מאכלים שומניים, חריפים או חומציים (לימונים, עגבניות, תפוזים).
 • נסה לאכול ארוחות קטנות כל כמה שעות וללעוס היטב, ולצרוך מזונות קרים או בטמפרטורת החדר.
 • נסה להשתמש בכדורים נוגדי צרבת, לאכול קרקרים או טוסט, לשתות משקה עם נענע או ג'ינג'ר אייל, ולהשתמש בשורש ג'ינג'ר טרי טחון במזון, או בג'ינג'ר מסוכר.
 • היעזר בגישות טיפוליות שאינן תרופתיות המגבירות את מידת השקט הנפשי, כגון דיקור או דמיון מודרך.
לאגודה למלחמה בסרטן חוברת "הטיפול התזונתי התומך" המעניקה מידע רב, עצות ודרכי התמודדות עם תופעות שונות הקשורות בתזונה בזמן הטיפולים. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995. כמו כן, ניתן להתייעץ בפורום בנושא תזונה באתר האגודה באינטרנט: www.cancer.org.il 

שלשולים

ניתן להתמודד עם תופעה זו ביעילות באמצעות טיפול תרופתי מתאים. אם התופעה מתמשכת או מחמירה, פנה לרופא המטפל בך. חשוב מאד להקפיד על שתייה מרובה כל עוד אתה סובל משלשולים.

אנמיה

השילוב התרופתי עלול להפחית את רמת כדוריות הדם האדומות ולגרום לאנמיה (מצב של חסר דם). תסמיני אנמיה הן עייפות, חולשה וקוצר נשימה. יש לדווח לרופא המטפל מיידית על הופעת תסמינים אלו. במקרים קשים של אנמיה יתכן צורך במתן עירוי דם. יש לזכור כי אנמיה שנגרמת כתוצאה מהטיפול היא במרבית המקרים קלה, זמנית וחולפת.

כאבי בטן

חלק מהמטופלים חווים אי-נוחות בבטן בזמן הטיפול באנקורפניב עם בינימטיניב. אם הכאבים אינם חולפים או מחמירים, הרופא יכול לרשום לך תרופות להקלה על התופעה.

כאבי מפרקים (ארתרלגיה)

במהלך הטיפול באנקורפניב עם בינימטיניב ייתכן שתחווה כאבי מפרקים. הרופא המטפל יוכל לרשום עבורך תרופות לשיכוך כאבים. חשוב לדווח לרופא שלך אם הכאב אינו חולף. נסה לנוח ככל שתידרש לכך. אמבטיות חמות עשויות להקל על הכאבים.

כאבים, חולשה או התכווצויות שרירים

אלה הן תופעות שכיחות בעת נטילת התרופות אנקורפניב עם בינימטיניב, איתן ניתן להתמודד ביעילות באמצעות טיפול תרופתי מתאים. עם זאת, הן גם עלולות להעיד על בעיות אחרות בשרירים, העלולות להיות חמורות. דווח לצוות המטפל במידה ואתה סובל מכאבים עזים, חולשה רבה או התכווצויות קשות של השרירים, אם מופיע שתן בגוון אדמדם או כהה, וכן במקרים של ירידה במתן השתן, נפיחות של הקרסוליים או אובדן תאבון. ייתכן שהטיפול התרופתי ייפסק באופן זמני או קבוע.

שינויים בעור (פריחה, גרד, יובש, התעבות)

פריחה דמוית-אקנה, אדמומיות, התכהות, יובש, התקלפות, התעבות העור (היפרקרטוזיס) או גרד בעור הן תופעות נפוצות בזמן הטיפול התרופתי. בהתאם לצורך, הרופא המטפל בך ימליץ על טיפול תרופתי או משחות שיוכלו לסייע בהקלה על תסמינים אלו. דווח בהקדם האפשרי לצוות המטפל על כל פריחה שמופיעה בעורך, או על החמרה. אין לטפל בפריחה בתכשירים המיועדים לאקנה. ניתן להקל על תופעות אלו על-ידי שימוש במים פושרים, אל-סבון עדין נטול ריח, והימנעות משימוש במוצרים המכילים אלכוהול או בישום. הקפד לשמור על ניקיון העור, כדי למנוע זיהומים. בנוסף, מומלץ למרוח קרם לחות מדי יום לאחר הרחצה.

במרכזים הרפואי תל אביב ע"ש סוראסקי, המרכז הרפואי ע"ש שיבא בתל השומר, המרכז הרפואי רבין (קמפוס בילינסון), והמרכז הרפואי הדסה קיימות מרפאות ייעודיות לטיפול בתופעות הלוואי בעור הנגרמות מהטיפול בתרופות ביולוגיות. לחץ כאן למידע נוסף אודות מרפאות עור לטיפול בחולים אונקולוגים, או פנה לאחיות המכון האונקולוגי בו אתה מטופל, או בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל .1-800-599-995

עצירות

קיימת אפשרות שתסבול מעצירות. ניתן להקל על התופעה באמצעות שתייה מרובה של נוזלים, תוספת של סיבים תזונתיים למזון ופעילות גופנית מתונה עשויים לסייע לטפל בתופעה. ייתכן שתצטרך ליטול תרופות משלשלות לטיפול בבעיה. תוכל לרכוש את התרופות בבית המרקחת גם ללא מרשם רופא. עדכן את הרופא אם אתה סובל מעצירות הנמשכת יותר מיומיים-שלושה.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת "הטיפול התזונתי התומך" המעניקה מידע רב, עצות ודרכי התמודדות עם תופעות שונות הקשורות בתזונה בזמן הטיפולים. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995. כמו כן, ניתן להתייעץ בפורום בנושא: פורום תזונה למתמודדים ומחלימים מסרטן בכתובת: www.cancer.org.il 

כאבי ראש

ניתן לטפל ביעילות בתופעה זו באמצעות טיפול תרופתי. אם אתה חווה כאבי ראש חזקים וממושכים - פנה לרופא המטפל בך.

דימום חריג

אנקורפניב ובינימטיניב עלולים לגרום לדימומים חריגים וחמורים באיזורים שונים של הגוף, לרבות הבטן והמוח. יש לדווח באופן מיידי לצוות הרפואי אם מופיע דימום חריג, המלווה בכאבי ראש, סחרחורות או חולשה, הקאות המכילות דם או קרישי דם או המדמות קפה מגורען, או צואה דמית או שחורה, דם בשתן, כאבי בטן חזקים, ודימום נרתיקי חריג.

חום גבוה

דווח לצוות הרפואי אם חלה עליה בחום הגוף מעל 38°C.

לחץ דם גבוה

השילוב של אנקורפניב עם בינימטיניב יכול לגרום ללחץ דם גבוה, שבמקרים מסוימים יכול להיות חמור. לחץ הדם שלך יימדד בקביעות לפני ובמהלך הטיפול בתרופה. מומלץ לבדוק את לחץ הדם בבית. דווח מיידית לרופא המטפל אם אתה מפתח כאב ראש חזק במיוחד, חש סחרחורת, או אם ערכי לחץ הדם הנמדדים בבית גבוהים בהרבה מהטווח המקובל.

סחרחורות

הטיפול המשולב בתרופות אנקורפניב ובינימטיניב יכול לגרום להופעת סחרחורות. התייעץ עם הרופא אם תופעה זו נמשכת.

שינויים בשיער – הידללות או נשירה (אלופציה) 

יתכן ושיערך יהפוך לדליל, שביר או שתתרחש נשירה. תופעה זו מתחילה בדרך כלל לאחר שבועיים או שלושה מתחילת הטיפול. הדללות השיער יכולה להופיע בכל הגוף, לרבות שיער הערווה, בית השחי, זרועות ורגליים, ריסים ושיערות האף. השיער יחל לצמוח מחדש סמוך למועד סיום הטיפול.

סיכון לזיהומים (ירידה בספירות הכדוריות הלבנות בדם (לויקופניה או ניוטרופניה))

בזמן הטיפול בתרופה עלולה לרדת ספירת תאי הדם הלבנים, החשובים מאוד כנגד זיהומים, ובכך יגבר הסיכון להתפתחות זיהומים ומחלות. במידה והספירה תהיה נמוכה, הצוות הרפואי עשוי להאט את קצב מתן התרופה או להפסיק את הטיפול בה לפרק זמן מסוים.

חשוב ליידע את הצוות הרפואי אם מופיעים אחד מהתסמינים הבאים:

 • עליה בחום הגוף מעל 38°C מעלות.
 • הרעה פתאומית בהרגשה הכללית, גם אם חום הגוף תקין.
 • אם אתה סובל מתסמינים העלולים להעיד על זיהום, כגון: כאבי גרון, כאבי שרירים, צמרמורת, שיעול, כאב בזמן מתן שתן, או תכיפות במתן השתן.

שינויים בקצב הלב

שילוב התרופות אנקורפניב ובינימטיניב עלול לגרום להפרעת קצב לב – הכרוכה באי-סדירות במערכת ההולכה החשמלית של הלב, המכונה תסמונת QT מוארך (QT prolongation). יש לדווח באופן מידיי לצוות הרפואי אם אתה חש בקצב לב לא סדיר, סחרחורות או עילפון.

הפרעות עצביות של כפות הידיים והרגליים

במקרים מסויימים התרופה עלולה לגרום לשיתוק של עצב הפנים, ועל ידי כך, להביא לרפיון לא טבעי של העפעפיים, הלחי וזווית הפה ואובדן לא טבעי של תנועות ההבעה. לעיתים נלווים לשיתוק כאב ושינוי בחוש הטעם. לרוב השיתוק הוא הפיך. במקרים מסויימים הטיפול יופסק זמנית או באופן קבוע, או שייעשה שינוי במינון. תופעה זו אינה מתרחשת על פי רב במתן משולב של אנקורפניב עם בינימטיניב.

כשל כלייתי

הטיפול בתרופה יכול לגרום לכשל כלייתי. תפקודי הכליות שלך יימדדו בבדיקות דם שגרתיות במהלך הטיפול בתרופה. בהתאם לכך,  ייתכן שהרופא יורה על מינון נמוך יותר של התרופה, או לנקוט באמצעי זהירות אחרים להקטנת הסיכון לתופעות לוואי.

כאבי גב

ניתן לטפל ביעילות בתופעה זו באמצעות טיפול תרופתי. אם אתה חווה כאבי גב - פנה לרופא המטפל בך.

נפיחות  ובצקת (אֶדֶמָה) בגפיים

הטיפול התרופתי של אנקורפניב עם בינימטיניב עלול לגרום לנפיחות בגפיים. תסמין זה יכול להיות סימן לבעיות אחרות, ולכן עליך לדווח לצוות הרפואי על כל נפיחות חריגה לשם הערכה נוספת.

תפקודי הכבד, הלב והשרירים

במהלך הטיפול בתרופות אנקורפניב ובינימטיניב ייערכו לך בדיקות דם בקביעות כדי לעקוב אחר תפקודי הכבד, הלב והשרירים. במרבית המקרים ניתן לאתר שינויים בבדיקות הדם בטרם תחוש בתסמינים כלשהם.

תסמונת פירוק השריר (תמס שרירים - רבדומיולוזיס)

השילוב התרופתי של בינימטיניב עם אנקורפניב יכול לגרום לתסמונת פירוק השריר (תמס שרירים - רבדומיולוזיס), הנובעת מעליה ברמות בדם של האנזימים קריאטינין פוספוקינאז (CPK) וקריאטינין, ועלולה להביא לפגיעה בתפקודי הכליות. במהלך הטיפול תעבור בדיקות קבועות של רמות האנזימים האלה בדם. הקפד על שתייה מרובה המסייעת בסילוק התרופות מהגוף ודווח מיד לצוות הרפואי אם הנך חש חולשה, כאבים או התכווצויות קשות של השרירים, או מתן שתן בגוון אדמדם או כהה, וכן במקרים של ירידה במתן השתן, נפיחות של הקרסוליים או אובדן תאבון. ייתכן שהטיפול התרופתי ייפסק באופן זמני או קבוע.

שינויים בעיניים ובראייה

הטיפול באנקורפניב עם בינימטיניב עלול לגרום לבעיות קשות בעיניים ובראייה. יש לדווח מיד לרופא המטפל במקרה של הופעת אחד או יותר מהתסמינים הבאים: ערפול או אבדן ראייה או בשינויים אחרים בראייה (כגון הופעת נקודות צבעוניות בשדה הראייה או שקווי המיתאר סביב עצמים הופכים מטושטשים), כאב, נפיחות או אדמומיות בעיניים.

רעילות הכבד

שילוב תרופתי זה עלול לגרום לרעילות בכבד. הצוות הרפואי יעקוב אחר תפקודי הכבד שלך על ידי בדיקות דם ייעודיות. יש לדווח לצוות הרפואי במקרה ואת מבחין בהצהבה של העור או העיניים, מתן שתן כהה או חום או אם אתה חש בכאבי בטן.

רגישות גבוהה לאור השמש

במהלך הטיפול בתרופה ולאחר סיומו, העור הופך רגיש יותר לשמש, ונוטה ביתר קלות לכוויות. החשיפה לשמש עלולה להחמיר את התופעות העוריות. יש לנקוט באמצעי זהירות בעת היציאה לשמש, דוגמת הימנעות מהחשיפה לשמש בין השעות 16:00-10:00, שהייה במקום מוצל, חבישת כובע, הרכבת משקפי שמש, שימוש בקרם הגנה בעל מקדם הגנה גבוה, ולבוש בבגדים ארוכים, על מנת להגן על העור.

תופעות לוואי שכיחות נוספות, של הטיפול באנקורפניב לבדו:

נדודי שינה (אינסומניה)

אם את חווה קשיים בהירדמות ושינה, תוכלי להסתייע בעצות הבאות. אם התופעה נמשכת, היוועץ עם הצוות הרפואי שייתן לך טיפול תרופתי מתאים.

עצות הקשורות בנדודי שינה:

 • הקפד על שעות שינה קבועות כל יום
 • דאג שהטמפרטורה בחדר מתאימה לך
 • הקדש זמן לרגיעה לפני השינה – התקלח, קראי ספר או האזן למוסיקה.
 • עשה פעילות גופנית קלה בכל יום שתסייע לעייף אותך
 • הימנע מקפאין משעות אחר הצהרים המוקדמות (קפה, תה, שוקולד ומשקאות קולה)
 • אכול משהו קטן לפני השינה כדי שלא תתעורר מרעב.
 • הסתייע בטכניקות הרגעה – דמיון מודרך והאזנה למוסיקה מרגיעה 

דופק/קצב לב מהיר

ייתכן שתחוש בתופעה זו. אם התופעה נמשכת, ידע את הרופא המטפל.

תופעות לוואי שכיחות פחות, המתייחסות לטיפול המשולב של אנקורפניב עם בינימטיניב:

נגעי עור נוספים ממאירים ושאינם ממאירים

הטיפול המשולב של אנקורפניב עם בינימטיניב עלול לגרום להתפתחות נגעי עור שפירים הניתנים לטיפול כגון פפילומה של העור. כמו כן, הטיפול עלול לגרום להתפתחות סוג אחר של סרטן עור, כגון קרצינומה עורית של תאי קשקש (CSCC) או של תאי בסיס (BCC), גם שנים לאחר סיום הטיפול, המתבטא לרוב בשינויים עוריים על גבי שטח קטן וממוקד, הניתנים להסרה בניתוח, ולאחר מכן ניתן להמשיך את הטיפול בתרופה.  יש לדווח לרופא המטפל אם אתה מבחין בשינוי כלשהו בעורך.

תגובה אלרגית לטיפול

דווח לצוות המטפל אם אתה מבחין בהתנפחות הפנים וקשיי נשימה.

חוסר תיאבון ושינויים בחוש הטעם

התרופה עלולה להשפיע על התיאבון וייתכן ויופיעו שינויים בטעם המזון. לרוב, תופעה זו היא זמנית. אל תדאג אם תאכל מעט יחסית במשך יום או יומיים. אם לאחר מכן לא חל שיפור בתיאבון שלך, מומלץ וכדאי להתייעץ בנושא זה עם הדיאטנ/ית במחלקה או האחות שיעניקו לך עצות מעשיות בכדי להתמודד עם תופעות אלו.

להלן מספר עצות להתמודדות עם הירידה בתיאבון:

 • נסה להעשיר את טעמי המזון בתבלינים ובעשבי תיבול.
 • תוכל לנסות ולהחליף חלק מן הארוחות במשקאות מזינים, או להתבסס על דיאטה של מזון רך ועשיר בקלוריות.
 • חלק מהמטופלים מגלים כי בזמן הטיפול מזונות קרים טעימים יותר מאשר מזונות חמים.
 • אם אתה חש טעם מתכתי בפה, השתמש בסכו"ם מפלסטיק.
 • נסה לצרוך מנות מזון קטנות והרבה נוזלים, גם אם אינך יכול לאכול, אך לא לפני האכילה.
 • נסה לצרוך מזונות בעלי ערך קלורי גבוה כדי לא להפחית במשקל הגוף.
לאגודה למלחמה בסרטן חוברת "המלצות תזונתיות למתמודדים עם מחלת הסרטן" המעניקה מידע רב, עצות ודרכי התמודדות עם תופעות שונות הקשורות בתזונה בזמן הטיפולים. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע®' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995. כמו כן, ניתן להתייעץ בפורום בנושא תזונה באתר האגודה למלחמה בסרטן.

קרישי דם

השילוב של אקורפניב עם בינימטיניב עלול לגרום להיווצרות קרישי דם בזרועות, ברגליים ובריאות. יש לדווח מיד לצוות הרפואי או לגשת לחדר המיון במידה ואתה מבחין באחד או  יותר מהתסמינים הבאים: נפיחות, אדמומיות או כאב המתפתח ברגל או בזרוע, כאב או לחץ בחזה, או קוצר נשימה פתאומי. ייתכן שהרופא יורה על הפסקה זמנית או קבועה של הטיפול בתרופה.

דלקת ברירית המעי הגס (קוליטיס)

הטיפול באנקורפניב עם בינימטיניב עלול לגרום לקוליטיס, המתבטאת לרוב בשלשולים, לעיתים דמיים או ריריים, כאבי בטן, חום, חוסר תיאבון וירידה במשקל וחולשה רבה. דווח לרופא המטפל אם אתה מבחין בתסמינים האלה.

הפרעות לבביות

שילוב התרופות אנקורפניב ובינימטיניב עלול לגרום להפרעות בתפקודי הלב (כגון ירידה בתפקוד הלבבי של חדר שמאל של הלב – LVEF). לפני התחלת הטיפול בתרופה ובמהלכו, ייערכו לך בדיקות תקופתיות של הלב כגון אקו-לב וסריקת מוגה (MUGA). דווח לצוות הרפואי באופן מיידי במידה ואתה מפתח קוצר נשימה, קצב לב לא סדיר, תחושת דופק מואץ, סחרחורת, כאב בחזה, או נפיחות ברגליים.

דלקת בלבלב (פנקראטיטיס)

פנקראטיטיס, תופעת לוואי שאינה שכיחה, היא דלקת של הלבלב היכולה להתבטא באופן חריף. תופעת הלוואי העיקרית היא כאב בטן העלול להיות חמור ולא להגיב לטיפול בנוגדי כאב. לעיתים יופיעו בחילות, הקאות או חום גבוה.

מידע חשוב נוסף

 • תוספי מזון ותרופות שונות, כולל תרופות ללא מרשם, צמחי מרפא, ויטמינים, וכד', עלולות להזיק לך בזמן הטיפול. יש לדווח לרופא המטפל בך לפני קבלת הטיפול - על כל תרופה/תכשיר שאתה נוטל.
 • תופעות שאינן מופיעות בדף המידע: אם אתה מבחין בתופעות אחרות שאינן מופיעות בדף המידע, ואתה חושב שהן קשורות בתרופה, תוכל לשוחח על כך עם הרופא או האחות המטפלים בך.
 • אחסון התרופה: התרופה אנקורפניב רגישה ללחות. יש לשמור את התרופה במיכל המקורי, ביחד עם השקיות המכילות חומר סופג לחות שסופקו עמה, כאשר המכסה סגור היטב. יש לשמור את התרופה בטמפרטורת החדר (20-25 מעלות)
 • הגעה לבית החולים: אם עליך להגיע לטיפול בבית החולים, ללא קשר למחלת הסרטן – יידע את הצוות הרפואי על הטיפול אותו אתה מקבל.
 • פוריות: התרופה עלולה לפגוע בפוריות של גברים, וטרם ידועה השפעתה על פוריות של נשים. מומלץ להתייעץ בנושא זה עם הרופא המטפל בך - לפני תחילת הטיפול.
 • מניעת הריון: מומלץ לא להשתמש באנקורפניב בזמן הריון, ולא מומלץ להכניס או להיכנס להריון בזמן הטיפול בה ולפחות חודש לאחר סיום הטיפול, מאחר ועלול להיגרם נזק לעובר המתפתח. מומלץ להתייעץ בנושא זה עם הרופא המטפל בך - לפני תחילת הטיפול.
 • אמצעי מניעה: הטיפול בתרופה עלול להזיק לעובר המתפתח וגורם לאמצעי מניעה הורמונליים לאבד מהיעילות שלהם. יש להקפיד על שימוש באמצעי מניעה כפולים החוסמים את מעבר נוזלי הזרע והנרתיק (כגון קונדום ודיאפרגמה) בזמן השימוש בתרופה, גם בקרב נשים שאינן מקבלות מחזור חודשי. אין להסתמך על אמצעי מניעה הורמונלית (כגון גלולות למניעת הריון), שכן לאנקורפניב יש פוטנציאל לנטרל אותם.
 • הנקה: אף שאין מידע מדעי על השפעת אנקורפניב על חלב האם או על העובר, יש להימנע מהנקה בזמן הטיפול בתרופה ובמשך שבועיים לאחר סיום הטיפול, בשל הפוטנציאל להתפתחות נזקים חמורים בקרב התינוק היונק.
 • נהיגה והפעלת מכשור כבד: השימוש בתרופה עלול לגרום לסחרחורת קלה ו/או לעייפות. אם אתה חווה תופעות אלה, אל תנהג או תפעיל מכשור כבד בזמן השימוש בתרופה
 • אנשי קשר בשעת חרום: שמור בהישג יד מידע מלא, כולל אמצעי התקשרות של אנשי קשר אליהם תוכל לפנות בשעת חירום ולקבל מידע ותמיכה. 

 מידע נוסף בנושא

תודתינו נתונה לפרופ' גל מרקל, מדען ראשי ורופא מומחה, מכון אלה למלבאום לאימונואונקולוגיה ולמלנומה, המרכז הרפואי ע"ש שיבא, תל השומר, רמת גן., על הערותיו והארותיו.


עלה לאתר: ינואר 2020


המידע אודות התרופות הניתן על ידי האגודה למלחמה בסרטן הוא לידיעה כללית בלבד ואינו משמש כהמלצות טיפוליות או כבסיס להמלצות טיפוליות. אין לראות בו תחליף להיוועצות אישית וטיפול על ידי הצוות הרפואי, או לעלון לצרכן. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.


המידע כתוב בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד.