לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

רוקפאריב – Rucaparib (רוברקה®-®Rubraca)*

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
מרפאות קרדיו-אונקולוגיות
קנאביס רפואי לחולי סרטן
תרופות וטיפולים שונים נוספים
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
ביטוח לאומי ורשות המיסים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן

דף מידע זה מתאר את התרופה רוקפאריב, את אופן נטילתה ואת תופעות הלוואי האפשריות כתוצאה מהשימוש בה. מומלץ לעיין בדף המידע יחד עם חוברת האגודה למלחמה בסרטן העוסקת במחלתך, הכוללת מידע ועצות נוספים, וכן בעלון לצרכן של התרופה. כמו כן, ייתכן שהתרופה תוצע לך במסגרת מחקרים קליניים הבדוקים את יעילות הטיפול במחלתך. 

*או תרופות המכילות חומר פעיל דומה בעלות שמות מסחריים אחרים.

מהי התרופה וכיצד היא פועלת ?

רוקפאריב היא תרופה מכווננת (ממוקדת מטרה) ממשפחת מעכבי פארפ (PARP inhibitor). פארפ הוא אנזים (חלבון) המסייע בתיקון הפגם הגנטי של התאים הסרטניים, באמצעותו הם יכולים להמשיך להתחלק. רוקפאריב חוסמת את אנזים הפארפ, מונעת מתאי הסרטן לתקן את הפגם הגנטי שלהם וגורמת למותם, ועל ידי כך - להאטה או עצירה של התפתחות הגידול הסרטני. 

אופן נטילת התרופה

רוקפאריב ניתנת בצורת טבליות, שיש ליטול פעמיים ביום, בהפרשים של 12 שעות בין מנה למנה, עם או ללא הארוחה. יש לבלוע את התרופה בשלמותה עם מים, מבלי לפתוח, לשבור, לרסק או ללעוס את הטבליה. במידה ושכחת ליטול כמוסה או הקאת סמוך למועד נטילתה, אין ליטול מנה נוספת, ויש להקפיד ליטול את המנה הבאה בזמן.

תופעות לוואי אפשריות

בדף מידע זה מתוארות תופעות הלוואי השכיחות ביותר ותופעות ששכיחותן נמוכה יותר, במטרה לתת לך מידע מוקדם על תופעות אפשריות כתוצאה מהשימוש בתרופה ושילובה עם התרופה בינימטיניב.

דווחי לצוות הרפואי על כל תופעת לוואי המדאיגה אותך, או שאינה מובאת בדף זה. 

תגובתו של כל אדם לטיפול הניתן לו היא ייחודית. חלק מהאנשים חווים מעט מאוד תופעות לוואי, בעוד אחרים חווים יותר. במהלך הטיפול, תיפגש בקביעות עם הרופא המטפל שיעקוב אחר השפעות הטיפול.

הרופא שלך יכול לרשום לך תרופות לטיפול בחלק מתופעות הלוואי. הקפידי על נטילת התרופות על פי ההנחיות, על מנת להפיק מהן את התועלת המירבית. הצוות המטפל בך יוכל לייעץ לך על דרכים נוספות להקלה על תופעות הלוואי. לאחר סיום הטיפול יחול שיפור בתופעות הלוואי.

תופעות לוואי שכיחות

בחילות והקאות

יש כיום תרופות יעילות ביותר נגד בחילות והקאות העשויות למנוע או להחליש את עוצמתן. תסמינים אלו עלולים להתחיל מיד לאחר הטיפול ומספר ימים לאחריו. אם לא ניתן לשלוט בבחילה, או שהיא נמשכת, דווחי על כך לרופא שלך והוא יוכל לרשום לך תרופות אחרות שיתכן כי יהיו יעילות יותר.

להלן מספר המלצות להפחתה או מניעה של בחילות ו/או הקאות:

 • הימנעי ממאכלים שעלולים להחמיר את התסמינים, כמו מאכלים שומניים, חריפים או חומציים (לימונים, עגבניות, תפוזים).
 • נסי לאכול ארוחות קטנות כל כמה שעות וללעוס היטב, ולצרוך מזונות קרים או בטמפרטורת החדר.
 • נסי להשתמש בכדורים נוגדי צרבת, לאכול קרקרים או טוסט, לשתות משקה עם נענע או ג'ינג'ר אייל, ולהשתמש בשורש ג'ינג'ר טרי טחון במזון, או בג'ינג'ר מסוכר.
 • היעזרי בגישות טיפוליות שאינן תרופתיות המגבירות את מידת השקט הנפשי, כגון דיקור או דמיון מודרך. 

תשישות, חולשה ועייפות

בזמן הטיפול בתרופה ייתכן ותחושי עייפות וחולשה. נסי לנוח ככל הנדרש ולא להתאמץ יותר מדי. כדי לאזן את העייפות מומלץ לבצע פעילות גופנית קלה, כגון הליכות קצרות.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת בנושא 'תשישות ועייפות אצל חולי סרטן' המכילה מידע נוסף ודרכי התמודדות עם התופעה. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה בטל.1-800-599-995, או לאתר האינטרנט של האגודה בכתובת: www.cancer.org.il 
האגודה למלחמה בסרטן מפעילה את פרויקט "צעדים לחיים בריאים"® החושף את חולי הסרטן ליתרונותיה הבריאותיים של פעילות גופנית, מעודדם לשלב פעילות מתוכננת ומובנית בשגרת החיים בליווי והדרכה על ידי אנשי מקצוע. להצטרפות: 03-5721618

אנמיה - ירידה בספירת הכדוריות האדומות בדם

התרופה עלולה להפחית את רמת כדוריות הדם האדומות ולגרום לאנמיה (מצב של חסר דם). תסמיני אנמיה הן עייפות, חולשה וקוצר נשימה. יש לדווח לרופא המטפל מיידית על הופעת תסמינים אלו. במקרים קשים של אנמיה יתכן צורך במתן עירוי דם. יש לזכור כי אנמיה שנגרמת כתוצאה מהטיפול היא במרבית המקרים זמנית וחולפת.

חוסר תיאבון, ירידה במשקל ושינויים בחוש הטעם

התרופה עלולה לגרום לאובדן תיאבון ו/או שינויים בטעמי המזון, ולירידה במשקל.

נסי להוסיף תבלינים ועשבי תיבול בכדי להעשיר את טעם המזון  ולאכול ארוחות קטנות במהלך היום. חלק מהמטופלים מגלים כי בזמן הטיפול מזונות קרים טעימים יותר מאשר מזונות חמים. אם את חשה טעם מתכתי בפה השתמשי בסכו"ם מפלסטיק.

מומלץ וכדאי להתייעץ בנושא זה עם הדיאטנ/ית במחלקה או האחות שיעניקו לך עצות מעשיות בכדי להתמודד עם תופעות אלו.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת "הטיפול התזונתי התומך" המעניקה מידע רב, עצות ודרכי התמודדות עם תופעות שונות הקשורות בתזונה בזמן הטיפולים. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995. כמו כן, ניתן להתייעץ בפורום בנושא תזונה באתר האגודה באינטרנט: www.cancer.org.il 

שינויים בתפקודי הכבד ו/או הכליות

רוקאפריב עלולה לגרום לשינויים בבדיקות הדם, לרבות עליה בקריאטנין – המשפיעה על תפקודי הכליות, או עליה ב-ALT וב-AST - שמשפיעים על תפקודי הכבד. מעקב אחר תפקודי הכבד והכליה יתבצע באמצעות בדיקות דם תכופות במהלך הטיפול בתרופה.

יש לדווח לצוות הרפואי אם את מבחינה באחד או יותר מהתסמינים הבאים: הצהבה של העור או העיניים, תכיפות גבוהה במתן שתן או הופעת שתן בגוון כהה או חום, אגירת נוזלים בבטן, בצקות (כגון נפיחות בקרסוליים), לחץ דם גבוה, עייפות רבה, אנמיה, קוצר נשימה והפרעות בקצב הלב. יש להקפיד על שתייה מרובה המסייעת בסילוק התרופה מהגוף.

עצירות

קיימת אפשרות שתסבלי מעצירות. ניתן להקל על התופעה באמצעות שתייה מרובה של נוזלים, תוספת של סיבים תזונתיים למזון ופעילות גופנית מתונה עשויים לסייע לטפל בתופעה. ייתכן שתצטרכי ליטול תרופות משלשלות לטיפול בבעיה. תוכלי לרכוש את התרופות בבית המרקחת גם ללא מרשם רופא. עדכני את הרופא אם את סובלת מעצירות הנמשכת יותר מיומיים-שלושה.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת "הטיפול התזונתי התומך" המעניקה מידע רב, עצות ודרכי התמודדות עם תופעות שונות הקשורות בתזונה בזמן הטיפולים. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995. כמו כן, ניתן להתייעץ בפורום בנושא: פורום תזונה למתמודדים ומחלימים מסרטן בכתובת: www.cancer.org.il 

שלשולים

ניתן להתמודד עם תופעה זו ביעילות באמצעות טיפול תרופתי מתאים. אם התופעה מתמשכת או מחמירה, פני לרופא המטפל בך. חשוב מאד להקפיד על שתייה מרובה כל עוד את סובלת משלשולים.

נטייה רבה מהרגיל לחבורות או דימומים (טרומבוציטופניה – ספירת טסיות נמוכה בדם)

השימוש בתרופה עלול להפחית את ייצור טסיות הדם, המסייעות ביצירת קרישת הדם ומניעת דימומים או פציעה. מספר הטסיות בדמך יבדקו באופן קבוע לפני ובמהלך הטיפול. במקרים מסוימים ייתכן ויהיה צורך בקבלת עירוי טסיות. במקרה של דימום או חבלה ללא סיבה, כגון דימום מהאף או מהחניכיים, נקודות אדומות, פריחה על העור או שטפי דם בידיים או ברגליים  – יש לדווח לרופא המטפל. 

המלצות למניעת פציעות ודימומים:

 • הימנעי משימוש בסכין גילוח (ניתן להשתמש במכשיר גילוח חשמלי)
 • הימנעי מפעילויות (ספורט, גינון וכו') העלולות לגרום לפציעות או דימומים
 • הימנעי מנטילת תרופות המשתייכות לקבוצת נוגדי דלקת שאינם סטרואידים (NSAID) כגון אספירין ואדוויל, המגבירות את הסיכון לדימומים. התייעצי עם הצוות הרפואי על תרופות שאינן מגבירות סיכון זה.
 • צחצחי את השיניים במברשת שיניים רכה, והימנעי משימוש בחוט דנטלי וקיסמים. 

סיכון לזיהומים (לויקופניה או ניוטרופניה - ירידה בספירות הכדוריות הלבנות בדם)

תאי דם לבנים חשובים מאוד כנגד זיהומים. בזמן קבלת הטיפול, ספירת תאי הדם הלבנים יכולה לרדת, ובכך יגבר הסיכון לזיהומים. הצוות המטפל יבדוק בקביעות את דמך במשך הטיפול בתרופה. במידה והספירה תהיה נמוכה, הרופא עשוי להפסיק את הטיפול בתרופה לפרק זמן מסוים, עד אשר יחול שיפור בספירת תאי הדם.

חשוב ליידע את הצוות הרפואי אם מופיעים אחד מהתסמינים הבאים:

 • עליה בחום הגוף מעל 38°C .
 • הרעה פתאומית בהרגשה הכללית, גם אם חום הגוף תקין.
 • אם את סובלת מתסמינים העלולים להעיד על זיהום, כגון: כאבי גרון, כאבי שרירים, צמרמורת, שיעול, כאב בזמן מתן שתן, או תכיפות במתן השתן.

המלצות למניעת זיהומים:

 • רחיצת ידיים שלך ושל מבקרייך זו הדרך הטובה למנוע התפשטות זיהום.
 • הימנעי מפגישות עם קהלים רחבים ואנשים חולים.
 • באם את עובדת בחצר/גן, לבש ביגוד מגן, כולל מכנסיים ארוכים וכפפות.
 • הימנעי מטיפול בפסולת של חיית מחמד.
 • שמרי על כל פצע או חתך- נקי.
 • הקפידי על רחצה יומיומית ובריאות הפה (צחצוח שיניים באופן קבוע).
 • מומלץ להתייעץ עם הרופא או האחות בטרם תקבעי ביקורים או טיפולים אצל רופא השיניים.
 • הימנעי מלגזור את העור סביב הציפורן או ציפורן חודרנית. ניתן למרוח לק על הציפורניים אך לא להדביק ציפורניים מלאכותיות.
 • התייעצי עם הרופא או האחות בטרם את או מי שמתגורר איתך מקבל חיסון כלשהו.

שינויים בחלל הפה

ייתכן שתחושי ביובש או כאבים בחלל הפה, או ייתכן שיופיעו כיבים קטנים בעקבות הטיפול. מומלץ להתייעץ בנושא עם הצוות המטפל בך. דווחי לרופא במידה ומופיעות תופעות אלו בכדי שיוכל לרשום לך תרופות להקלה והטיפול בהן.

עצות להפחתת תופעות לוואי בחלל הפה:

 • הקפידי על שתייה מרובה
 • הקפידי על היגיינת פה באופן קבוע באמצעות צחצוח שיניים במברשת רכה
 • מציצת קוביות קרח עשויה להקל על תסמינים אלה.

קוצר נשימה

דווחי לרופא שלך אם את סובלת מתופעה זו.

רגישות לשמש

רוקפאריב עלולה לגרום לעורך להיות רגיש יותר לשמש, וחשיפה לא מבוקרת לשמש עלולה לגרום לכוויות חמורות או פריחה. חשוב להקפיד על יציאה לשמש תוך נקיטת כל כללי הזהירות בשמש: הימנעות מחשיפה לשמש בין השעות 10:00 עד 16:00, שהייה במקום מוצל, חבישת כובע ומשקפי שמש, לבישת ביגוד מגן, שימוש במסנן קרינה בעל מקדם הגנה גבוה, שימוש במגן שפתיים בעל מקדם הגנה. (אם את מקבלת טיפול קרינתי, הימנעי משימוש במסנן קרינה באזור המטופל והתייעצי עם הרופא בטרם תמרחי קרם או תחליב כלשהו על אזור זה).

שינויים בעור

פריחה דמוית-אקנה, אדמומיות, יובש או גרד וכן תחושת צריבה - אלו תופעות היכולות להופיע בזמן הטיפול. בהתאם לצורך, הרופא המטפל בך ימליץ על טיפול תרופתי או משחות שיוכלו לסייע בהקלה על תסמינים אלו.

יש לדווח לרופא על כל פריחה שמופיעה בעורך, מאחר וזו עלולה להיות תגובה לתרופה. אין לטפל בה בתכשירים המיועדים לאקנה.

כאבי בטן

חלק מהמטופלים חווים אי-נוחות בבטן בזמן הטיפול. אם הכאבים אינם חולפים או מחמירים, הרופא יכול לרשום לך תרופות להקלה על התופעה.

עלייה ברמות הכולסטרול בדם

במהלך הטיפול בתרופה ייערכו לך בדיקות דם בקביעות כדי לעקוב אחר מצבך הכללי ורמות רכיבים החיוניים בדם, לרבות רמות הכולסטרול. במרבית המקרים ניתן לאתר תופעה זו בבדיקות דם עוד בטרם תחושי בתסמינים כלשהם. 

תופעת לוואי חריגה, המחייבת פנייה לטיפול רפואי

גידולים ממאירים משניים

רוקפאריב עלולה במקרים נדירים לגרום להתפתחות של סוג אחר של סרטן, כמו AML או MDS. את תהיי במעקב רפואי ותעברי בדיקות דם תכופות על מנת לנטר הופעת גידולים חדשים. יש לדווח לרופא המטפל במקרים הבאים: תחושת חולשה, איבוד משקל, חום גבוה, זיהומים תכופים, הופעת דם בשתן או בצואה, קוצר נשימה, תחושת תשישות קשה או במקרה של חבלות או דימומים קלים.

מידע חשוב נוסף

 • תוספי מזון ותרופות שונות, כולל תרופות ללא מרשם, צמחי מרפא, ויטמינים, וכד', עלולות להזיק לך בזמן הטיפול. יש לדווח לרופא המטפל בך לפני קבלת הטיפול - על כל תרופה/תכשיר שאת נוטלת. 
 • דווחי לרופא במיוחד אם את צורכת: קפאין - caffeine, תרופות לטיפול בחרדה ובעיות שינה כגון מידזולם – Midazolam (דורמיקום®-®Dormicum)**, תרופות לטיפול בקרישיות דם כגון וורפרין - Warfarin (קומדין®-®Coumadin)**, תרופות לטיפול בבעיות עיכול כגון אומפרזול – Omeprazole (אומפרדקס®-®Omepradex, לוסק®-®Losek, אומפרה Z®-®Omepra Z)**, תרופות לטיפול באי־ספיקת לב ובהפרעות קצב לב כגון דיגוקסין – Digoxin (לנוקסין®-®Lanoxin) **, תרופות להורדת הכולסטרול בדם כגון רוזובסטטין- Rosuvastatin (קרסטור®-®Crestor, סטטור®-®Stator)**, ותרופות לטיפול בפרכוסים ואפילפסיה כגון פניטואין - Phenytoin (אפנוטין®-®Epanutin, דילנטין – Dilantin)** התרופה עלולה להגביר את הפעילות של חומרים אלה.

**או תרופות המכילות חומר פעיל זהה בעלות שמות מסחריים אחרים.

 •  תופעות שאינן מופיעות בדף המידע: אם אתה מבחין בתופעות אחרות שאינן מופיעות בדף המידע, ואתה חושב שהן קשורות בתרופה, תוכל לשוחח על כך עם הרופא או האחות המטפלים בך.
 • הגעה לבית החולים: אם עליך להגיע לטיפול בבית החולים, ללא קשר למחלת הסרטן – יידע את הצוות הרפואי על הטיפול אותו אתה מקבל.
 • פוריות: התרופה עלולה להשפיע על פוריות גברים ונשים. מומלץ להתייעץ בנושא זה עם הרופא המטפל בך - לפני תחילת הטיפול.
 • מניעת הריון ואמצעי מניעה: על נשים בגיל הפוריות להימנע מכניסה להריון בזמן הטיפול בתרופה לאור הסיכון להפלה ולפגיעה בעובר. יש להקפיד על שימוש באמצעי מניעה יעיל בזמן השימוש בתרופה ובמשך 6 חודשים לאחר סיום הטיפול בה. מומלץ להתייעץ בנושא זה עם הרופא המטפל בך - לפני תחילת הטיפול. דווחי לרופא מיד אם תהרי.
 • הנקה: יש להימנע מהנקה בזמן הטיפול בתרופה וכשבועיים לאחר סיום הטיפול, היות וקיימת אפשרות שהיא עוברת לחלב האם.
 • נהיגה והפעלת מכשור כבד: השימוש בתרופה עלול לגרום לסחרחורת קלה ו/או לעייפות. אם את חווה תופעות אלה, אל תנהגי או תפעילי מכשור כבד בזמן השימוש בתרופה.
 • אנשי קשר בשעת חרום: שמור בהישג יד מידע מלא, כולל אמצעי התקשרות של אנשי קשר אליהם תוכל לפנות בשעת חירום ולקבל מידע ותמיכה.

 מידע נוסף בנושא

למידע נוסף על התרופה באתר משרד הבריאות

תודתינו נתונה לפרופ' טלי לוי, מנהלת מנהלת היחידה לגניקולוגיה אונקולוגית, המרכז הרפואי ע"ש אדית וולפסון, חולון, על הערותיה והארותיה.


עודכן: ינואר 2020


המידע אודות התרופות הניתן על ידי האגודה למלחמה בסרטן הוא לידיעה כללית בלבד ואינו משמש כהמלצות טיפוליות או כבסיס להמלצות טיפוליות. אין לראות בו תחליף להיוועצות אישית וטיפול על ידי הצוות הרפואי, או לעלון לצרכן. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.


המידע כתוב בלשון נקבה, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד.