לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

גמטוזומאב אוזוגמיצין – Gemtuzumab Ozogamicin (מיאלוטרג®-®Mylotarg)*

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
מרפאות קרדיו-אונקולוגיות
קנאביס רפואי לחולי סרטן
טיפול בתא לחץ לנזקי קרינה
טיפול פוטו דינמי
סטרואידים
גורמי גדילה המטופוייטיים
בדיקה גנומית מקיפה
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן

דף מידע זה מתאר את התרופה גמטוזומאב אוזוגמיצין את אופן נטילתה ואת תופעות הלוואי האפשריות כתוצאה מהשימוש בה. מומלץ לעיין בדף המידע יחד עם חוברת האגודה למלחמה בסרטן העוסקת במחלתך, הכוללת מידע ועצות נוספים, וכן בעלון לצרכן של התרופה. כמו כן, ייתכן שהתרופה תוצע לך** במסגרת מחקרים קליניים הבדוקים את יעילות הטיפול במחלתך.

*או תרופות המכילות חומר פעיל דומה בעלות שמות מסחריים אחרים.
** המידע כתוב בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד 

מהי התרופה וכיצד היא פועלת ?

גמטוזומאב אוזוגמיצין היא משלב טיפולי מכוונן (ממוקד מטרה), המכיל כימותרפיה (אוזוגמיצין, calicheamicin) יחד עם נוגדן חד שבטי (גמטוזומאב). פעולת התרופה היא באמצעות היקשרות הנוגדן לחלבון CD-33 שנמצא על גבי שטח התאים הסרטניים ושחרור הרכיב הכימי לתוכם, ועל ידי כך נגרם הרג של תאי הסרטן. 

אופן נטילת התרופה

גמטוזומאב אוזוגמיצין ניתנת בעירוי לוריד במשך כשעתיים. ייתכן והתרופה תינתן בשילוב עם תרופות נוספות. מינון התרופה נקבע על פי משקל וגובה, והתגובה לטיפול. תדירות נטילת התרופה תיקבע על ידי הרופא המטפל. לפני מתן הטיפול תקבל תרופות שיסייעו במניעת תופעות לוואי. 

רישום התרופה בסל שירותי הבריאות בישראל

סל שירותי הבריאות מכיל רשימה מוגדרת של בדיקות, תרופות, תכשירים וטיפולים שחברי קופת החולים זכאים לקבל מהקופה שלהם, מתוקף חוק ביטוח בריאות ממלכתי. הסל מתעדכן אחת לשנה.

לצד כל תרופה או טיפול בסל רשומים התנאים והמגבלות לקבלתו במסגרת הסל (אוכלוסיית יעד, סוג מחלה, שלב המחלה, סוג ומספר קווי טיפול קודמים ופרמטרים קליניים נוספים). תנאים ומגבלות אלה נקראים "התוויה".

התנאים והמגבלות המלאים מפורטים באתר כל הבריאות של משרד הבריאות, והם אלה המחייבים את הקופות במתן אישור לקבלת התרופה.

גמטוזומאב אוזוגמיצין רשומה בישראל לטיפול בחולי לוקמיה מסוג AML בהתוויות מסויימות.

תופעות לוואי אפשריות

בדף מידע זה מתוארות תופעות הלוואי העיקריות והשכיחות ביותר ומספר תופעות ששכיחותן נמוכה יותר, במטרה לתת לך מידע מוקדם על תופעות אפשריות כתוצאה מהשימוש בתרופה.

דווח לצוות הרפואי על כל תופעת לוואי המדאיגה אותך, או שאינה מובאת בדף זה.

תגובתו של כל אדם לטיפול הניתן לו היא ייחודית. חלק מהאנשים חווים מעט מאוד תופעות לוואי, בעוד אחרים חווים יותר. במהלך הטיפול, תיפגש בקביעות עם הרופא המטפל שיעקוב אחר השפעות הטיפול. 

הרופא שלך יכול לרשום לך תרופות לטיפול בחלק מתופעות הלוואי. הקפד על נטילת התרופות על פי ההנחיות, על מנת להפיק מהן את התועלת המירבית. הצוות המטפל בך יוכל לייעץ לך על דרכים נוספות להקלה על תופעות הלוואי. לאחר סיום הטיפול יחול שיפור בתופעות הלוואי.

תופעות לוואי שכיחות

תגובה אלרגית לעירוי

בעת העירוי ובמשך 24 שעות ייתכן ויתפתחו צמרמורות או רעידות, חום, ירידת לחץ דם, קצב לב מואץ, פריחה, התנפחות הפנים, חרחורים, קוצר נשימה או שיעול. דווח לצוות באופן מיידי אם אתה מבחין בתסמינים אלה.

לפני מתן העירוי תקבל תרופות האמורות להפחית את הסיכון לתסמינים אלה עד כמה שניתן. אם התסמינים יתפתחו בזמן מתן הטיפול, הצוות הרפואי עשוי להאט את קצב מתן התרופה או להפסיק את הטיפול בה לפרק זמן מסוים, בהתאם למידת הסבילות שלך לתופעות אלה.

ירידה בספירות הכדוריות הלבנות בדם (לויקופניה או ניוטרופניה)

תאי דם לבנים חשובים מאוד בהגנה כנגד זיהומים. בימים שלאחר קבלת הטיפול, ספירת תאי הדם הלבנים יכולה לרדת, ובכך יגבר הסיכון לזיהומים. 

חשוב לפנות בהקדם להתייעצות רפואית מאחד מהמקרים הבאים:

 • עליה בחום הגוף מעל 38ºC.
 • הרעה פתאומית בהרגשה הכללית, גם אם חום הגוף תקין.
 • הופעת תסמינים העלולים להעיד על זיהום, כגון: כאבי גרון, כאבי שרירים, צמרמורת, שיעול, שלשול, כאב בזמן מתן שתן, או תכיפות במתן השתן.

המלצות למניעת זיהומים:

 • רחיצת ידיים שלך ושל מבקריך זו הדרך הטובה למנוע התפשטות זיהום.
 • הימנע מפגישות עם קהלים רחבים ואנשים חולים.
 • אם אתה עובד בחצר/גן, לבש ביגוד מגן, כולל מכנסיים ארוכים וכפפות.
 • הימנע מטיפול בפסולת של חיית מחמד.
 • שמור על כל פצע או חתך- נקי.
 • הקפד על רחצה יומיומית ובריאות הפה (צחצוח שיניים באופן קבוע).
 • מומלץ להתייעץ עם הרופא או האחות בטרם תקבע את ביקורים או טיפולים אצל רופא השיניים
 • הימנע מלגזור את העור סביב הציפורן או ציפורן חודרנית. ניתן למרוח לק על הציפורניים אך לא להדביק ציפורניים מלאכותיות.
 • בעונת החורף, מומלץ מאד שהאנשים הקרובים אליך יתחסנו בחיסון המקובל כנגד שפעת להורדת הסיכון שלך לחשיפה לנגיף. לגבי כל שאר החיסונים אנא התייעץ עם הרופא או האחות לפני שאתה או מי שמתגורר אתך מקבל חיסון אחר כלשהו.

דימומים וחבורות

במהלך הימים שלאחר קבלת התרופה עלולה להופיע טרומבוציטופניה - ירידה בכמות הטסיות בדם, (תאי הדם האחראים על קרישת הדם), ירידה משמעותית בספירת הטסיות עלולה להביא לדימום ואף לדימום חמור.

מספר הטסיות בדמך יבדקו באופן קבוע לפני ובמהלך הימים שלאחר הטיפול. במקרים מסוימים ייתכן ותצטרך לקבל עירוי טסיות. במקרה של דימום או חבלה ללא סיבה, כגון דימום מהאף או מהחניכיים, נקודות אדומות, פריחה על העור, דם בשתן או בצואה או שטפי דם בידיים או ברגליים – דווח מייד לרופא המטפל. 


המלצות למניעת חבורות ודימומים:

 • הימנע משימוש בסכין גילוח (ניתן להשתמש במכשיר גילוח חשמלי).
 • הימנע מעיסוק בפעילויות גופניות שעלולות לגרום לפציעות או לדימומים (למשל גינון)
 • הימנע מנטילת תרופות ממשפחת NSAIDs (נוגדי דלקת שאינם סטרואידים, כגון אספירין ואיבופרופן) מאחר והן מגבירות את הסיכון לדימומים. היוועץ עם הצוות הרפואי על תרופות חלופיות שאינן מגבירות סיכון זה, ולפני נטילת כל תרופה שניתן לרכוש ללא מרשם.
 • הימנע משימוש בחוט דנטלי ובקיסמי שיניים, וצחצח את השיניים במברשת שיניים רכה במיוחד.

ירידה בלחץ הדם

לחץ הדם שלך ייבדק באופן שגרתי במהלך מתן העירוי. אם אתה מקבל תרופות להורדת לחץ הדם כדבר שבשגרה, יתכן שיומלץ לך ליטול אותן לפחות 12 שעות לפני קבלת הטיפול בתרופה. ירידה משמעותית בלחץ הדם יכולה להביא לחולשה, דפיקות לב, סחרחורת ואף לעילפון. תגובות אלה יכולות להתרחש עד 24 שעות אחרי הטיפול. אם אתה מפתח תופעות אלה, או שאתה חש ברע, צור קשר מיידי עם בית החולים. 

תשישות

בימים הראשונים שלאחר הטיפול בתרופה ייתכן ותחוש תשישות, עייפות וחולשה, גם כאשר לחץ הדם ורמת ההמוגלובין תקינים. נסה לנוח ככל הנדרש, אך רצוי לתכנן את שעות השינה במהלך היום בכדי לא להביא לבעיה להרדם בלילה. כדי לאזן את העייפות מומלץ לבצע פעילות גופנית קלה, כגון הליכות קצרות.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת בנושא 'תשישות ועייפות אצל חולי סרטן' המכילה מידע נוסף ודרכי התמודדות עם התופעה. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה בטל.1-800-599-995, או לאתר האינטרנט של האגודה בכתובת: www.cancer.org.il 
האגודה למלחמה בסרטן מפעילה את פרויקט "צעדים לחיים בריאים"® החושף את חולי הסרטן ליתרונותיה הבריאותיים של פעילות גופנית, ומעודד שילוב פעילות מתוכננת ומובנית בשגרת החיים בליווי והדרכה על ידי אנשי מקצוע. להצטרפות:  03-5721618

בחילות והקאות

בחילות והקאות הן תופעות לוואי שכיחות בעת טיפול כימותרפי. התרופה גמטוזומאב אוזוגמיצין יכולה לגרום לבחילות שבדרך כלל אינן חמורות מאד אך היות והתרופה ניתנת לעיתים בשילוב עם תרופות כימותרפיות אחרות לא ניתן לחזות את חומרת הבחילות אם וכאשר יופיעו.

חשוב לדעת: יש כיום תרופות יעילות ביותר נגד בחילות והקאות העשויות למנוע או להחליש את עוצמתן. תסמינים של בחילות והקאות עלולים להתחיל מיד לאחר הטיפול אך גם מספר ימים לאחריו. אם לא ניתן לשלוט בבחילה, או שהיא נמשכת, דווח על כך לרופא שלך והוא יוכל לרשום לך תרופות אחרות שיתכן כי יהיו יעילות יותר.

המלצות להפחתה או מניעה של בחילות ו/או הקאות:

 • הימנע ממאכלים שעלולים להחמיר את התסמינים, כמו מאכלים שומניים, חריפים או חומציים (לימונים, עגבניות, תפוזים).
 • נסה לאכול ארוחות קטנות כל כמה שעות וללעוס היטב, ולצרוך מזונות קרים או בטמפרטורת החדר.
 • נסה להשתמש בכדורים נוגדי צרבת, לאכול קרקרים או טוסט, לשתות משקה עם נענע או ג'ינג'ר אייל.
 • היעזר בגישות טיפוליות שאינן תרופתיות המגבירות את מידת השקט הנפשי, כגון דמיון מודרך.

עצירות

קיימת אפשרות שתסבול מעצירות. ניתן להקל על התופעה באמצעות שתייה מרובה של נוזלים, תוספת של סיבים תזונתיים למזון, שמן זית, ופעילות גופנית מתונה, העשויים לסייע לטפל בתופעה. ייתכן שתצטרך ליטול תרופות משלשלות לטיפול בבעיה. תוכל לרכוש את התרופות בבית המרקחת גם ללא מרשם רופא. עדכן את הרופא אם אתה סובל מעצירות הנמשכת יותר מיומיים-שלושה.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת "הטיפול התזונתי התומך" המעניקה מידע רב, עצות ודרכי התמודדות עם תופעות שונות הקשורות בתזונה בזמן הטיפולים. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995 או לצפות באתר האגודה. כמו כן, ניתן להתייעץ בפורום בנושא: פורום תזונה למתמודדים ומחלימים מסרטן בכתובת: www.cancer.org.il 

כאבי ראש

ישנם מקרים בהם כאבי ראש מוחמרים על ידי התייבשות או שינה שאינה מספקת. ניתן גם לטפל ביעילות בתופעה זו באמצעות טיפול תרופתי. שים לב, כי שימוש תכוף ורצוף בתרופות נוגדות כאבים שהן גם מורידות חום (אופטלגין, אדוויל, אספירין וכד') עלול למסך הופעת חום בעת זיהום. כמו כן, בעת ירידת טסיות הדם, שימוש קבוע בתרופות ממשפחת ה-NSAID (איברופן, אדוויל וכד') עלול להעלות את הסיכון לדמם ואינו מומלץ. בעקרון, שימוש חד פעמי בעת הצורך בכל אחת מהתרופות נוגדות הכאב הנ"ל מותר.  אם אתה חווה כאבי ראש - פנה לרופא המטפל בך.

תופעות לוואי בחלל הפה

ייתכן שתחוש ביובש או כאבים בחלל הפה, או ייתכן שיופיעו כיבים קטנים. שתייה מרובה והקפדה על ניקיון הפה בקביעות על ידי צחצוח שיניים במברשת רכה עשויים להפחית תופעות אלו. ניתן להשתמש בשטיפות פה או טיפול תרופתי למניעה וטיפול בזיהומי פה. מציצת קוביות קרח עשויה להקל על תסמינים אלה. מומלץ להתייעץ עם הצוות המטפל בך.

כאבי בטן

ייתכן שתחוש כאבים ואי נוחות בבטן. ניתן להתייעץ עם האחות או הרופא כיצד ניתן להפחית את תחושת אי הנוחות בזמן הטיפול התרופתי. 

שלשולים

ניתן להתמודד עם תופעה זו ביעילות באמצעות טיפול תרופתי מתאים. אם התופעה מתמשכת או מחמירה, פנה לרופא המטפל בך. חשוב מאד להקפיד על שתייה מרובה כל עוד אתה סובל משלשולים.

אנמיה

התרופה עלולה להפחית את רמת כדוריות הדם האדומות ולגרום לאנמיה (מצב של חסר דם). תסמיני אנמיה הן עייפות, חולשה וקוצר נשימה. יש לדווח מיד לרופא המטפל על הופעת תסמינים אלו. במקרים קשים של אנמיה יתכן צורך במתן עירוי דם.

בעיות בלב  

גמטוזומאב אוזוגמיצין עלולה לגרום להאטה או לאי סדרים בקצב הלב, ובמקרים מסויימים להפרעה מסכנת חיים הקרויה תסמונת QT מוארך, שמתבטאת באי סדירות של הפעילות החשמלית של הלב. יש לדווח באופן מיידי לצוות הרפואי אם אתה חש דפיקות לב לא סדירות, סחרחורת או עלפון באופן פתאומי. ישנן תרופות רבות אחרות שגם הן יכולות לגרום להארכה של QT.

עדכן את הרופא שלך בכל התרופות הקבועות אותן אתה נוטל, בכדי לוודא שאינך נוטל כדורים אחרים שעלולים להחמיר תופעה זו. התרופה עלולה להחמיר בעיות לב אצל מי שסובלים מהן, ולכן מטפלים בתרופה בזהירות רבה באנשים להם רקע של מחלות לב.

שינויים בעור

ייתכן ותסבול מפריחה, אדמומיות, יובש או גרד בעור. בהתאם לצורך, הרופא המטפל בך ימליץ על טיפול תרופתי או משחות שיוכלו לסייע בהקלה על תסמינים אלו. 

ניתן להקל על תופעות אלו על-ידי שימוש במים פושרים, סבון עדין נטול ריח, והימנעות משימוש במוצרים המכילים אלכוהול. בנוסף, מומלץ למרוח קרם לחות מדי יום לאחר הרחצה ולהתייעץ עם האחות או הרופא בנוגע לשימוש בתכשירים מתאימים.

ירידה בתיאבון

התרופה עלולה להשפיע על התיאבון. מומלץ להתייעץ בנושא זה עם הדיאטנ/ית במחלקה או האחות שיעניקו לך עצות מעשיות בכדי להתמודד עם תופעות אלו.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת "הטיפול התזונתי התומך" המעניקה מידע רב, עצות ודרכי התמודדות עם תופעות שונות הקשורות בתזונה בזמן הטיפולים. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע®' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995. כמו כן, ניתן להתייעץ בפורום בנושא תזונה באתר האגודה באינטרנט.

נפיחות ובצקת (אֶדֶמָה)

התרופה עלולה לגרום לנפיחות באזור הפנים, באצבעות הידיים, בכפות הרגליים או בקרסוליים. תסמין זה יכול להיות סימן לבעיות אחרות, ולכן עלייך לדווח לצוות הרפואי על כל נפיחות חריגה לשם הערכה נוספת.

תופעות לוואי נוספות, המחייבות פנייה לטיפול רפואי מיידי

בעיות בכבד

במהלך הטיפול בתרופה, תפקודי הכבד שלך ייבדקו בבדיקות דם שגרתיות, שכן התרופה עלולה במקרים מסוימים לגרום לרעילות של הכבד, לרבות מחלה חסימתית של ורידי הכבד (VOD) – מצב שהוא מסכן חיים. 

אם יש לך היסטוריה של הפרעה בתפקודי הכבד, דווח על כך לפני תחילת הטיפול.

דווח מיידית לצוות הרפואי במקרה של הופעת אחד או יותר מהתסמינים הבאים: הצהבת העור או העיניים, שתן כהה או בצבע חום, כאבים בצדו הימני של פלג הגוף העליון, אגירת נוזלים בבטן או עליה מהירה במשקל. 

תסמונת הרס תאי הגידול  (Tumor lysis syndrome)

התרופה יכולה לגרום לעודף בחומצת שתן בדם, כתוצאה מפירוק ושחרור תאי הגידול הסרטני למחזור הדם. מצב כזה עלול להעיד על תסמונת הרס תאי הגידול הפוגעת בכליות ובאיברים אחרים. בדיקות דם שגרתיות ייערכו במהלך הטיפול לבדיקת רמת חומצת השתן בדמך. ייתכן ובזמן הטיפול תקבל תוספת של עירוי נוזלים ותרופות טיפול למניעת התסמונת. השתדל להקפיד על שתייה מרובה על מנת לסייע לגוף לסלק את עודפי חומצת השתן מהדם. 

הודע מיד לצוות הרפואי המטפל בך אם אתה מבחין באחד או יותר מהתסמינים הבאים: חום, צמרמורות, בחילות, הקאות, בלבול, קוצר נשימה, פרכוסים, אי סדירות קצב לב, שתן כהה שאינו מתבהר לאחר שתיה מרובה, עייפות חריגה, או כאבי שרירים או פרקים.


מידע חשוב נוסף

 • תוספי מזון ותרופות שונות, כולל תרופות ללא מרשם, צמחי מרפא, ויטמינים, וכד', עלולות להזיק לך בזמן הטיפול. יש לדווח לרופא המטפל בך לפני קבלת הטיפול - על כל תרופה/תכשיר שאתה נוטל.
 • תופעות שאינן מופיעות בדף המידע: אם אתה מבחין בתופעות אחרות שאינן מופיעות בדף המידע, ואתה חושב שהן קשורות בתרופה, תוכל לשוחח על כך עם הרופא או האחות המטפלים בך.
 • נהיגה והפעלת מכשור כבד: השימוש בתרופה עלול לגרום לעייפות, סחרחורת ו/או כאב ראש. הימנע מנהיגה או הפעלת מכשור כבד בזמן השימוש בתרופה אם אתה חווה תופעות אלה.
 • טיפולים רפואיים אחרים וטיפולי שיניים: אם עליך לקבל טיפול רפואי שאינו מיועד למחלת הסרטן – יידע את הצוות הרפואי שאתה מקבל טיפול בגמטוזומאב אוזוגמיצין.
 • פוריות: התרופה עלולה להשפיע על פוריות גברים ונשים. מומלץ להתייעץ בנושא זה וכן על שימור פוריות עם הרופא המטפל - לפני תחילת הטיפול
 • מניעת הריון ושימוש באמצעי מניעה: אין להכניס או להיכנס להריון בזמן נטילת גמטוזומאב אוזוגמיצין, מאחר ועלול להיגרם נזק לעובר המתפתח. מומלץ להתייעץ בנושא זה עם הרופא המטפל בך - לפני תחילת הטיפול. יש להקפיד על שימוש באמצעי מניעה יעילים בזמן השימוש בתרופה ולמשך זמן לאחר מכן, כפי שיומלץ ויוגדר על ידי הרופא המטפל.
 • הנקה: יש להימנע מהנקה בזמן הטיפול בתרופה, היות וקיימת אפשרות שהיא עוברת לחלב האם.
 • אנשי קשר בשעת חרום: שמור בהישג יד מידע מלא, כולל אמצעי התקשרות של אנשי קשר אליהם תוכל לפנות בשעת חירום ולקבל מידע ותמיכה.

 מידע נוסף בנושא

תודתינו נתונה לפרופ' משה מיטלמן, מנהל לשעבר, האגף לרפואה פנימית. מרכז רפואי תל אביב ע"ש סוראסקי (איכילוב); יו"ר האיגוד הישראלי להמטולוגיה ורפואת עירויים, על הערותיו והארותיו.

עלה לאתר: דצמבר 2019

המידע אודות התרופות הניתן על ידי האגודה למלחמה בסרטן הוא לידיעה כללית בלבד ואינו משמש כהמלצות טיפוליות או כבסיס להמלצות טיפוליות. אין לראות בו תחליף להיוועצות אישית וטיפול על ידי הצוות הרפואי, או לעלון לצרכן. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.


המידע כתוב בלשון זכר, אך מתייחס לגברים ונשים כאחד.