לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: על הקשר בין נטייה מינית ובין הסיכון לחלות בסרטן העור

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.חוקרים מאוניברסיטאות הרווארד, אמורי ומסצ'וסטס בארה"ב, ביקשו לבדוק באופן שיטתי את שכיחות סרטן העור ואת ההתנהגויות שמגבירות את הסיכון לסרטן העור בקרב אוכלוסיות המשתייכות למיעוט מגדרי. לשם כך, ערכו החוקרים ניתוח סטטיסטי (מטה-אנליזה) של נתונים מתוך 14 מחקרים שבוצעו בארה"ב על התנהגויות הקשורות לסיכון לחלות בסרטן העור בקרב אנשים שהזדהו כהומוסקסואלים, לסביות או דו-מיניים (ביסקסואלים). במקביל, הנתונים שנאספו בחנו את שכיחות סרטן העור במהלך החיים בקרב מיעוטים מגדריים אלה.

ממצאי המחקר הראו, כי גברים ממיעוט מגדרי היו בסיכון גבוה בין 30% ל-50% יותר לחלות בכל סוגי סרטן העור במהלך חייהם, ובסיכון גבוה בטווח של פי 2.8 ל-5.9 לשימוש במיטות שיזוף בהשוואה לגברים הטרוסקסואלים. לעומת זאת, נשים ממיעוט מגדרי עשו שימוש נמוך יותר במיטות שיזוף בהשוואה לנשים הטרוסקסואליות, והן לא היו בסיכון מוגבר לחלות בסרטן העור במהלך חייהן. לא נמצאו הבדלים בשכיחות החשיפה לשמש או בשימוש בתכשירי הגנה מהשמש בין מיעוטים מגדריים לאנשים הטרוסקסואליים.

מבין הסיבות לשימוש מוגבר במיטות שיזוף בקרב גברים ממיעוט מגדרי נמנו תפיסות מוטעות: עור שזוף נתפס כבריא, כיפה ומושך יותר, כגורם משפר מצב רוח, מפיג מתח נפשי, לחץ חברתי בתוך הקהילה, ותפיסה ששימוש במיטת שיזוף לפני חופשה בשמש עשוי להגן על העור. הסיבות להפסקת השימוש במיטות השיזוף היו בעיקר החשש מהזדקנות העור והסיכון לחלות בסרטן העור.

לסיכום, במחקר נמצא כי בגברים ממיעוטים מגדריים קיימת שכיחות גבוהה יותר של סרטן העור ושל שימוש במיטות שיזוף, בהשוואה לגברים הטרוסקסואלים, ככל הנראה מטעמי לחץ חברתי בתוך הקהילה ובגלל תפיסות אסתטיות. לטענת החוקרים, שילוב של אמצעי הסברה, חינוך ויוזמות בתחום בריאות הציבור בקרב גברים ממיעוט מגדרי עשויות להפחית את הסיכון המוגבר לסרטן העור בקבוצות אוכלוסייה אלה.

המאמר פורסם ב-14 בפברואר 2020 בכתב העת  Journal of the American Academy of Dermatology (JAAD)­­. 
קישור לתקציר המאמר (באנגלית)