לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

סמיפלימאב - Cemiplimab (ליבטאיו® - ®Libtayo)*

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
מרפאות קרדיו-אונקולוגיות
קנאביס רפואי לחולי סרטן
טיפול בתא לחץ לנזקי קרינה
טיפול פוטו דינמי
סטרואידים
גורמי גדילה המטופוייטיים
בדיקה גנומית מקיפה
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן

דף מידע זה מתאר את התרופה סמיפלימאב, את אופן נטילתה ואת תופעות הלוואי האפשריות כתוצאה מהשימוש בה. מומלץ לעיין בדף המידע יחד עם חוברת האגודה למלחמה בסרטן העוסקת במחלתך, הכוללת מידע ועצות נוספים, וכן בעלון לצרכן של התרופה. כמו כן, ייתכן שהתרופה תוצע לך במסגרת מחקרים קליניים הבדוקים את יעילות הטיפול במחלתך. 

*או תרופות המכילות חומר פעיל דומה בעלות שמות מסחריים אחרים. 

מהי התרופה וכיצד היא פועלת?

סמיפלימאב היא תרופה אימונותרפית מסוג נוגדן חד-שבטי הרותמת את מערכת החיסון של הגוף להילחם בגידול הסרטני. התרופה נצמדת לחלבון (קולטן) PD-1 המצוי על פני תאי T של מערכת החיסון, ומונעת את הקישור שלו לשני סוגי חלבונים (ליגנדים) שעל גבי תאי הגידול הסרטני המדכאים את המערכת החיסונית, PD-L1 ו-PD-L2. בכך התרופה מעודדת את יכולתם של תאי ה–T לזהות את התאים הסרטניים ולהשמידם.

אופן נטילת התרופה

סמיפלימאב היא תמיסה נוזלית הניתנת בעירוי לווריד במשך כ-30 דקות, אחת לכל שלושה שבועות. הרופא עשוי לדחות או להפסיק את הטיפול באופן זמני או קבוע, בהתאם לתגובתך לתרופה ולמידת חומרתן של תופעות הלוואי.

רישום התרופה בסל שירותי הבריאות בישראל

סל שירותי הבריאות מכיל רשימה מוגדרת של בדיקות, תרופות, תכשירים וטיפולים שחברי קופת החולים זכאים לקבל מהקופה שלהם, מתוקף חוק ביטוח בריאות ממלכתי. הסל מתעדכן אחת לשנה.

לצד כל תרופה או טיפול בסל רשומים התנאים והמגבלות לקבלתו במסגרת הסל (אוכלוסיית יעד, סוג מחלה, שלב המחלה, סוג ומספר קווי טיפול קודמים ופרמטרים קליניים נוספים). תנאים ומגבלות אלה נקראים "התוויה".

התנאים והמגבלות המלאים מפורטים באתר כל הבריאות של משרד הבריאות, והם אלה המחייבים את הקופות במתן אישור לקבלת התרופה.

סמיפלימאב רשומה בישראל לטיפול בסרטן עור מסוג SCC ומסוג BCC בהתוויות מסויימות.

תופעות לוואי אפשריות

בדף מידע זה מתוארות תופעות הלוואי השכיחות ביותר ותופעות ששכיחותן נמוכה יותר, במטרה לתת לך מידע מוקדם על תופעות אפשריות כתוצאה מהשימוש בתרופה.

דווחי לצוות הרפואי על כל תופעת לוואי המדאיגה אותך, או שאינה מובאת בדף זה.

תגובתו של כל אדם לטיפול הניתן לו היא ייחודית. חלק מהאנשים חווים מעט מאוד תופעות לוואי, בעוד אחרים חווים יותר. במהלך הטיפול, תיפגש בקביעות עם הרופא המטפל שיעקוב אחר השפעות הטיפול. 

הרופא שלך יכול לרשום לך תרופות לטיפול בחלק מתופעות הלוואי. הקפד על נטילת התרופות על פי ההנחיות, על מנת להפיק מהן את התועלת המירבית. הצוות המטפל בך יוכל לייעץ לך על דרכים נוספות להקלה על תופעות הלוואי. לאחר סיום הטיפול יחול שיפור בתופעות הלוואי.

תופעות לוואי המחייבות פנייה לטיפול רפואי מיידי

אלרגיה בזמן עירוי

תופעות לוואי אלרגיות במהלך עירוי הן שכיחות יחסית, ובדרך כלל חולפות במהלך הטיפול, אך לעיתים התופעות עלולות להיות חמורות ומסכנות חיים אם הן ממושכות. דווח לצוות הרפואי באופן מיידי אם במהלך העירוי אתה חש באחד או יותר מהתסמינים הבאים: קוצר נשימה או חרחורים, התנפחות של הפנים, סומק מוגבר ועלייה בחום הגוף, צמרמורת ורעד, כאבי ראש, סחרחורות ותחושת עילפון, פריחה בעור וגרד, וכאבים בצוואר או בגב. הצוות הרפואי יעקוב בתשומת לב אחר הופעת התגובה. ייתכן כי תקבל תרופות להקלה על התסמינים, או שמתן העירוי יואט או יופסק באופן זמני או קבוע.

תופעות אוטאימוניות הקשורות במערכת החיסון

סמיפלימאב מעודדת את פעולת מערכת החיסון, שיכולה לתקוף גם מערכות בריאות בגוף ולגרום לתסמינים חמורים. מרבית התסמינים חולפים בעזרת הטיפול בהם או לאחר הפסקת הטיפול בסמיפלימאב.

יש לדווח באופן מיידי לרופא המטפל אם אתה חווה אחת מהתופעות הבאות:

 • סיבוכים בתפקוד הריאות: שיעול חדש או שמחמיר, קוצר או קשיי נשימה, כאבים בחזה
 • בעיות במערכת העיכול (קוליטיס)/שלשולים: כאבים בבטן התחתונה, שלשולים, התכווצויות, צואה רירית או דמית, יציאות כהות, חום גבוה
 • בעיות בכבד (צהבת): הצהבה של העור או העיניים, שתן כהה או חום, כאבים בבטן, דימום או נטייה גבוהה מהרגיל להיפצע, או בחילה חמורה והקאות
 • הפרעות הורמונליות (בעיות בפעילות בלוטות יותרת המוח, התריס, האדרנל והלבלב). התרופה עלולה לעורר תגובות חיסוניות המשפיעות על פעילות בלוטות בלוטת התריס (המגן), בלוטת יותרת המוח, בלוטת האדרנל ובלוטת הלבלב, היכולות לגרום לדלקות ולהשפיע על ייצור הורמונים מסויימים. הצוות הרפואי יערוך לך בדיקות דם למעקב אחר רמות ההורמונים בגופך. יש לדווח לצוות הרפואי המטפל בך אם אתה חש באחד מהבאים: כאבי ראש, בחילות, הקאות, עצירות, קצב לב מהיר, הזעה מוגברת, עייפות קיצונית, חולשה, שינויים בקול, שינויים בזיכרון ובריכוז, רעב או צמא מוגברים, מתן שתן מוגבר מהרגיל, עלייה במשקל, נשירת שיער, סחרחורת, תחושת קור תמידי, שינויים במצב הרוח או בהתנהגות (כולל עצבנות, שכחה וירידה בחשק המיני). במקרים בהם מופיעים תסמינים קשים, יש להגיע לבית החולים.
 • בעיות בכליה: ירידה בתפוקת השתן, דם בשתן, נפיחות של הקרסוליים, אובדן תיאבון.
 • תגובות עוריות: פריחה, פצעים בפה, שלפוחיות או קילופי עור
  • מרפאות ייעודיות לטיפול בתופעות הלוואי בעור הנגרמות מהטיפול בתרופות ביולוגיות (מכווננות) קיימות במרכזים רפואיים שונים, כגון המרכז הרפואי תל אביב ע"ש סוראסקי, המרכז הרפואי ע"ש שיבא בתל השומר, המרכז הרפואי רבין-קמפוס בילינסון, והמרכז הרפואי הדסה. למידע נוסף אודות מרפאות עור לטיפול בחולים אונקולוגים, או פנה לאחיות המכון האונקולוגי בו אתה מטופל
  • חשוב לזכור: תופעות הלוואי ניתנות לשליטה מלאה ע"י מתן סטרואידים במקרים החריפים. עיכוב בהגעה לבית-החולים, עלול במצבים מסויימים לסכן חיים.
 • תופעות עצביות: תופעות אלה אינן שכיחות. בהופעתן, הן מתבטאות בכאב ראש, צניחת עפעפיים, ראייה כפולה, בעיות בבליעה, חולשה של הזרועות, הרגליים או הפנים, נימול או עקצוץ בכפות הידיים או הרגליים.  תגובות לבביות: תגובות אלה אינן שכיחות. בהופעתן, הן המתבטאות בכאבי חזה, דפיקות לב ואי-סדירות קצב לב, קוצר נשימה. במקרה שמופיעים אחד או יותר מתסמינים אלה, יש להגיע בהקדם לבית החולים. תופעות אלה אינן שכיחות.
 • בעיות עיניים: תופעות אלה אינן שכיחות. בהופעתן, הן מתבטאות בשינויים בראייה, ראייה מטושטשת או כפולה, כאבי עיניים או אדמומיות.

תופעות לוואי שכיחות

תשישות ועייפות

תשישות ועייפות הן תופעות לוואי נפוצות אצל אנשים המתמודדים עם מחלת הסרטן. חשוב להקדיש זמן למנוחה, כמו גם לנסות לאמץ פעילות גופנית מתונה, כגון הליכות קצרות.

האגודה למלחמה בסרטן מפעילה את פרויקט "צעדים לחיים בריאים"® החושף את חולי הסרטן ליתרונותיה הבריאותיים של פעילות גופנית, מעודדם לשלב פעילות מתוכננת ומובנית בשגרת החיים בליווי והדרכה על ידי אנשי מקצוע.
להצטרפות: 03-5721618
לאגודה למלחמה בסרטן חוברת בנושא 'תשישות ועייפות אצל חולי סרטן' המכילה מידע נוסף ודרכי התמודדות עם התופעה.
לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה בטל.1-800-599-995.תגובה אלרגית בעור

פריחה דמוית-אקנה בעור המלווה בגרד או יובש היא תופעה נפוצה למדי בזמן הטיפול בתרופה וחולפת עם סיום הטיפול. אם אתה מבחין בתופעה זו דווח לאחות או לרופא המטפל. בהתאם לצורך, יומלץ לך על טיפול תרופתי או משחה שיוכלו לסייע בהקלה על תסמינים אלה.

שלשולים

שלשול מהווה תסמין שכיח מאד של הטיפול בסמיפלימאב. ניתן להתמודד עם תופעה זו ביעילות באמצעות טיפול תרופתי מתאים. אם התופעה מתמשכת או מחמירה, פנה לרופא המטפל בך. חשוב מאד להקפיד על שתייה מרובה כל עוד אתה סובל משלשולים.

בחילות                   

יש כיום תרופות יעילות ביותר נגד בחילות והקאות העשויות למנוע או להחליש את עוצמתן. תסמינים אלו עלולים להתחיל מיד לאחר הטיפול ומספר ימים לאחריו. אם לא ניתן לשלוט בבחילה, או שהיא נמשכת, דווח על כך לרופא שלך והוא יוכל לרשום לך תרופות אחרות שיתכן כי יהיו יעילות יותר.

להלן מספר המלצות להפחתה או מניעה של בחילות ו/או הקאות:

 • המנע ממאכלים שעלולים להחמיר את התסמינים, כמו מאכלים שומניים, חריפים או חומציים (לימונים, עגבניות, תפוזים).
 • נסה לאכול ארוחות קטנות כל כמה שעות וללעוס היטב, ולצרוך מזונות קרים או בטמפרטורת החדר.
 • נסה להשתמש בכדורים נוגדי צרבת, לאכול קרקרים או טוסט, לשתות משקה עם נענע או ג'ינג'ר אייל, ולהשתמש בשורש ג'ינג'ר טרי טחון במזון, או בג'ינג'ר מסוכר.
 • היעזר בגישות טיפוליות שאינן תרופתיות המגבירות את מידת השקט הנפשי, כגון דיקור או דמיון מודרך.

דלקת של רירית חלל הפה (סטומטיטיס)

פגיעה ברירית חלל הפה היא תופעת לוואי שכיחה מהטיפול, ויכולה להיות מלווה באודם, נפיחות, כאב, יובש וטעם מר עד חוסר טעם בחלל הפה, ולהתאפיין בהופעה של כיב (אפטה) בודד או כיבים רבים, ולעיתים בנגעים לבנים ודימום בחניכיים. מומלץ לשמור היטב על הגיינת הפה, לדאוג לשתייה מרובה, ולהימנע ממאכלים חמוצים, מלוחים או מתובלים. מציצת קרח עשויה לסייע בהפחתת הכאבים. פנה לצוות המטפל שיוכל לרשום לך טיפול בדלקת.

דלקת ריאות

התרופה עלולה לגרום לדלקת ריאות בזמן הטיפול. דווח מיד לצוות המטפל במידה ואתה מפתח תסמינים חדשים או החמרה של התסמינים הבאים: קשיי נשימה, קוצר נשימה, שיעול או חום. יתכן כי הרופא ירשום לך סטרואידים לטיפול בדלקת.

שינויים בתפקודי הכבד

בזמן השימוש בתרופה ייתכנו שינויים בתפקודי הכבד המחייבים מעקב רפואי, ולכן הרופא המטפל בך יבצע בדיקות דם תקופתיות בכדי לוודא שלא חל שינוי כלשהו. אם אתה חש כאבים בצידו הימני של הגוף - דווח לרופא המטפל.

זיהומים ודלקות של העור

במהלך הטיפול ייתכן שיופיעו זיהומים או דלקות של העור, המאופיינים בכאב, אדמומיות, נפיחות וחום מקומיים. דווח לרופא על תסמינים אלה אם הם אינם חולפים.

כאבי שרירים ופרקים

במהלך הטיפול ייתכן שתחווה כאבי שרירים, מפרקים או עצמות. הרופא המטפל יוכל לרשום עבורך תרופות לשיכוך כאבים. חשוב לדווח לרופא שלך אם הכאב אינו חולף. נסה לנוח ככל שתידרש לכך. אמבטיות חמות עשויות להקל על הכאבים.

אלח דם (ספסיס)

ספסיס מוגדר כהפרעה רב מערכתית בגוף כתוצאה מתהליך דלקתי קשה העלול לגרום לירידה בלחץ הדם, לפגיעה במערכת הקרישה, לסגירת כלי דם קטנים, ובמקרים חמורים לכשל של איברים חיוניים ולמוות. דווח לרופא המטפל אם אתה חש חום העולה על 38.5 מעלות צלזיוס או נמוך מ-35 מעלות צלזיוס, קצב לב מהיר (למעלה מ-90 פעימות בדקה, נשימה מהירה ומאומצת (למעלה מ-20 נשימות בדקה, חשד לזיהום או זיהום וודאי, צמרמורת או דופק מואץ.

תופעות לוואי פחות שכיחות

דלקת בדרכי השתן

בזמן הטיפול ייתכן שתסבול מדלקת בדרכי השתן, וכתוצאה מכך תחוש בתסמיני כאב ועלייה בתכיפות מתן שתן. במקרים אלו יש לדווח לרופא המטפל בך על מנת שירשום לך תרופות לטיפול בדלקת.

אם קיימים תסמינים דמויי שפעת, חום מעל 38º צלזיוס, הרגשתך הכללית אינה טובה, יש כאב ותכיפות גבוהה במתן השתן, או שמופיע דם בשתן – דווח מיד לרופא המטפל.

עצירות

קיימת אפשרות שתסבול מעצירות. ניתן להקל על התופעה באמצעות שתייה מרובה של נוזלים, תוספת של סיבים תזונתיים למזון ופעילות גופנית מתונה עשויים לסייע לטפל בתופעה. ייתכן שתצטרך ליטול תרופות משלשלות לטיפול בבעיה. תוכל לרכוש את התרופות בבית המרקחת גם ללא מרשם רופא. עדכן את הרופא אם אתה סובל מעצירות הנמשכת יותר מיומיים-שלושה.

ירידה בתיאבון

התרופה עלולה להשפיע על התיאבון. אל תדאג אם תאכל מעט יחסית במשך יום או יומיים. אם לאחר מכן לא חל שיפור בתיאבון שלך, מומלץ וכדאי להתייעץ בנושא זה עם הדיאטנ/ית במחלקה או האחות במרכז הרפואי בו הנך מטופל, שיעניקו לך עצות מעשיות וטיפים בכדי להתמודד עם תופעות אלו.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת בנושא "הטיפול התזונתי התומך" המכילה מידע רב, ומעניקה עצות ודרכי התמודדות עם תופעות שונות הקשורות בתזונה בזמן הטיפולים.
לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995.
כמו כן, ניתן להתייעץ בפורום בנושא תזונה


מידע חשוב נוסף

 • תוספי מזון ותרופות שונות, כולל תרופות ללא מרשם, צמחי מרפא, ויטמינים, וכד', עלולים להזיק לך בזמן הטיפול. הקפד לדווח לרופא המטפל בך לפני קבלת הטיפול - על כל תרופה/תכשיר שאתה נוטל.
 • תופעות שאינן מופיעות בדף המידע: אם אתה מבחין בתופעות אחרות שאינן מופיעות בדף המידע, ואתה חושב שהן קשורות לתרופה, תוכל לשוחח על כך עם הרופא או האחות המטפלים בך.
 • סטרואידים: אין ליטול סטרואידים בזמן הטיפול בסמיפלימאב, אלא על פי הוראת הרופא המטפל
 • הנקה: יש להימנע מהנקה בזמן הטיפול בתרופה, ולפחות ארבעה חודשים לאחר סיום הטיפול, היות וקיימת אפשרות שהתרופה עוברת לחלב האם.
 • מניעת הריון: מנגנון הפעולה של התרופה עלול לגרום נזק לעובר. לכן, מומלץ לא להכניס או להיכנס להריון בזמן נטילת התרופה. מומלץ להתייעץ בנושא זה עם הרופא המטפל בך - לפני תחילת הטיפול.
 • אמצעי מניעה: יש להקפיד על שימוש באמצעי מניעה יעילים בזמן השימוש בתרופה ולפחות ארבעה חודשים לאחר סיומו.
 • הגעה לבית החולים: אם עליך להגיע לטיפול בבית החולים, ללא קשר למחלת הסרטן – ידע את הצוות הרפואי על הטיפול אותו אתה מקבל.
 • אנשי קשר בשעת חרום: שמור בהישג יד מידע מלא, כולל אמצעי התקשרות של אנשי קשר אליהם תוכל לפנות בשעת חירום ולקבל מידע ותמיכה.

לתשומת לבכם

המידע אודות התרופות הניתן על ידי האגודה למלחמה בסרטן הוא לידיעה כללית בלבד ואינו משמש כהמלצות טיפוליות או כבסיס להמלצות טיפוליות. אין לראות בו תחליף להיוועצות אישית וטיפול על ידי הצוות הרפואי, או לעלון לצרכן. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.

לרשימת התרופות>>

 

 

מידע נוסף בנושא
סרטן העור
התרופה הוכללה בסל הבריאות לשנת 2020 עבור טיפול בסרטן עור מסוג תאים קשקשיים (squamous cell carcinoma) מתקדם מקומי או גרורתי, בחולה מבוגר שאינו מועמד להסרה כירורגית קוראטיבית (למטרת ריפוי) או הקרנות קוראטיביות.
ראו פרטים נוספים: 
בחוזר משרד הבריאות»
תודתנו נתונה ל:
פרופ' אברהם קוטן, אונקולוג, יו"ר האגודה למלחמה בסרטן.
המידע כתוב בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד.
הועלה לאחרונה: אוגוסט 2020