לתרומה
חפש
מניעה וגורמי סיכון
המאבק בעישון

מחקר חדש: עישון סיגריות אלקטרוניות בקרב בני נוער מעלה את הסיכון להידבק בקורונה פי 5

עוד בנושא
מניעה וגורמי סיכון
המאבק בעישון
שאלות ותשובות על העישון
עישון כפוי (פסיבי)
עישון מיד שלישית
גמילה מעישון
נזקי עישון טבק ומוצריו
מה נכנס לגוף בכל שאיפה של סיגריה?
סיגרים, מקטרות
נרגילה? חס וחלילה!
סיגריה אלקטרונית
מחקר חדש: עישון סיגריות אלקטרוניות בקרב בני נוער מעלה את הסיכון להידבק בקורונה פי 5
עמדת מומחים על מוצרי טבק כדוגמת ה- IQOS
עישון בקרב בני נוער וצעירים
השפעת העישון על הסביבה והאקלים
נתונים על עישון
חקיקה בנושאי עישון
סקירת מאמרים בנושא עישון
טופס דיווח על עישון בניגוד לחוק: גלאי - עשן
תחרות למניעת עישון בין בתי ספר
פעילויות האגודה לקידום המאבק בעישון
אמנת המסגרת של ארגון הבריאות העולמי בנושא פיקוח בתחום הטבק
היום הבינלאומי לקידום המאבק בעישון - 31.5.2023
סמס-הפסק לחיילים
חכם בשמש
קרינה אלקטרומגנטית
תזונה ומשקל תקין
פעילות גופנית
כללים לחיים בריאים
אלכוהול וסרטן
גנטיקה וסרטן
גורמי סיכון סביבתיים
מניעה ואבחון מוקדם של סרטן השד
מניעת סרטן המעי הגס
מניעת סרטן צוואר הרחם
המלצות המועצה הלאומית לאונקולוגיה למניעת סרטן
הרצאות בנושאי מניעת סרטן


במחקר שהתפרסם באוגוסט 2020,  נמצא כי בקרב בני נוער וצעירים המעשנים סיגריות אלקטרוניות, שיעור הנדבקים בנגיף הקורונה הוא פי 5 לעומת לא מעשנים. בני נוער וצעירים שדיווחו על שימוש כפול – של סיגריות אלקטרוניות וסיגריות רגילות – נדבקו בנגיף בשיעור של פי 7!

אנחנו מזכירים כי ידוע כי שימוש בסיגריות אלקטרוניות מכפיל את הסיכוי של בני נוער מעשנים לעשן סיגריות בהמשך החיים, עלול לפגוע בהתפתחות המח ומעלה את הסיכון שלהם לחלות במחלות לב וריאה.

 

במחקר חדש, שפורסם ב-11 באוגוסט 2020 ב-Journal of Adolescent Health ערכו חוקרים מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת סטנפורד, קליפורניה, משאל טלפוני בקרב 4,351 בני נוער וצעירים בני 24-13 מרחבי ארה"ב, בין התאריכים 14-6 במאי, 2020. 50.2% מהנשאלים השתמשו אי פעם בסיגריות או בסיגריות אלקטרוניות, ו-49.8% לא השתמשו מעולם. ניתוח תוצאות המשאל הראה כי מבין הצעירים  שעברו בדיקות לנגיף, אלה שהשתמשו בסיגריות אלקטרוניות ב-30 הימים שקדמו לבדיקה נמצאו חיוביים לנגיף בשיעור של פי 5 מלא מעשנים. במשתמשי סיגריות אלקטרוניות יחד עם סיגריות רגילות עמד השיעור על פי 7. בין הסיבות האפשריות לממצאים מונים החוקרים חשיפה מוגברת לניקוטין ולכימיקלים שבסיגריות אלקטרוניות המשפיעה לרעה על תפקוד הריאות, נגיעות תכופות בפנים או בפה-האופייניות למעשנים, העברת מתקני סיגריות אלקטרוניות בין משתמשים צעירים והשמנה.

החוקרים מציינים כי שימוש בסיגריות אלקטרוניות או שימוש מקביל בסיגריות אלקטרוניות ורגילות מהווה גורם סיכון משמעותי לחלות בנגיף, וחשוב כי מסרים המכוונים לנוער בדבר מניעת הידבקות יכללו מידע זה.

מקדמת הבריאות של האגודה למלחמה בסרטן מוסיפה כי מחקר זה מצטרף לשורה של עדויות מדעיות על הקשר בין סיגריות אלקטרוניות ובין סיכונים בריאותיים של ממש. ידוע כי שימוש בסיגריות אלקטרוניות מכפיל את הסיכוי של בני נוער מעשנים לעשן סיגריות בהמשך החיים, עלול לפגוע בהתפתחות המח ומעלה את הסיכון שלהם לחלות במחלות לב וריאה. לפי המחקר הנוכחי , נראה כי הוא גם מגביר את הסיכון לחלות בנגיף הקורונה.

חשוב לזכור כי שמירה על בריאות הציבור אינה כוללת רק ריחוק חברתי ועטיית מסכה, אלא בין היתר גם אכיפה יעילה ונמרצת של איסור בעישון במקומות ציבורים וחוק איסור פרסום ושיווק של מוצרי עישון ונקיטת צעדים מוכחים למניעת התמכרות צעירים להרגל הממכר והקטלני.

 

קישור לפרסום המאמר