לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: מסתמן כי ילדים חולי סרטן אינם בסיכון מוגבר להדבקה בנגיף קורונה

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.


עד כה כמעט ולא היו נתונים על שיעור היארעות COVID-19 בילדים חולי סרטן. במחקר שנערך במרכז הסרטן ממוריאל סלואן קטרינג (MSK) בניו יורק, במסגרתו פועלת אחת המחלקות הגדולות ביותר לילדים חולי סרטן בארה"ב, נמצא כי הסיכון להדבקה ולתחלואה בנגיף הקורונה בילדים חולי סרטן הם נמוכים.


בין החודשים מארס אפריל האחרונים, (בין ה-10 במרץ ל-12 באפריל 2020),  נערכה ב-MSK סריקה לנוכחות תסמיני הנגיף או מגע עם חולי קורונה ידועים בקרב ילדים חולי סרטן והמטפלים העיקריים שלהם. בנוסף, נערכו בדיקות מעבדה לגילוי נגיף ה- SARS-CoV-2האחראי למחלת COVID-19.


כ- 178 ילדים חולי סרטן (בגיל חציוני 11.1) נבדקו, מהם 20 (המהווים 11.2%) נמצאו חיוביים לנגיף בבדיקת מעבדה. בפילוח התוצאות, ב-58 ילדים שהפגינו תסמינים למחלה או היו קודם במגע עם חולים, שיעור התוצאה החיובית לנגיף עמד על 29.3%, ואילו ב-120 ילדים ללא תסמינים שיעור התוצאות החיוביות עמד על 2.5% בלבד. 

מתוך אותם 20 ילדים, 3 הן בנות. רק חולה קורונה אחד מהילדים נזקק לאשפוז (ללא טיפול נמרץ) בשל תסמיני המחלה, והשאר סבלו מתסמינים קלים וטופלו בבית. בנוסף, מקרב 74 מטפלים עיקריים של הילדים חולי הסרטן, 17.6% (13 מטפלים של 10 ילדים) נמצאו חיוביים לנגיף בבדיקת מעבדה. בפילוח התוצאות, 10 מתוך 68 מטפלים שלא הפגינו תסמינים ולא היו במגע עם חולים, נמצאו חיוביים – שיעור של  14.7%. נוכחות הנגיף הן בילד והן במטפל נמצאה ב-5 צמדים של מטפל פלוס ילד, ואילו ב-5 צמדים אחרים הילד נמצא שלילי לנגיף על אף מגע קרוב עם מטפל חולה קורונה.


המחקר אמנם נערך על מספר לא גדול של ילדים, אך הממצאים מצביעים על כך ששיעור ההדבקה הכללית בילדים חולי סרטן הוא נמוך, בפרט בילדים ללא תסמינים. כמו כן, יש שכיחות גבוהה יותר של הנגיף בבנים לעומת בנות, בדומה לאוכלוסייה המבוגרת - נתון העשוי להעיד על בסיס ביולוגי להבדל.


פרופ' מרים בן הרוש יועצת האגודה למלחמה בסרטן ומנהלת באגודה פורום בנושא סרטן בילדים: 

"נגיף הקורונה יצר בקרב כלל החברה בעולם חשש הידבקות מאוד גדול, במיוחד בקרב הורים לילדים חולי סרטן. הנתונים שפורסמו במחקר ע"י צוות רופאים מבית חולים בניו יורק, לא מפתיעים ואפילו מרגיעים,  מאחר והם מראים שגם בקרב ילדים חולים עם מערכת חיסונית נמוכה, כמו גם בקרב ילדים בריאים, שיעור הנדבקים בנגיף הקורונה נמוך מאשר במבוגרים והמחלה בקרבם, קלה יותר."

 

יחד עם זאת, חולי סרטן בכל גיל, חשוב שינקטו בכל אמצעי הזהירות, כדי להימנע מהדבקה בכלל ומווירוס הקורונה בפרט.


לסיכום, ממצאי המחקר עשויים להעיד על כך שילדים חולי סרטן אינם חשופים יותר מילדים אחרים להדבקה בנגיף הקורונה או לתחלואה. החוקרים טוענים שהממצאים אינם תומכים בהשערה כי ילדים מהווים "מאגר" של מקרי קורונה בלתי מאותרים.


המאמר פורסם ב-13.5.2020 בכתב העת JAMA Oncology.

קישור לסיכום המאמר (Research letter) באנגלית