לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: על הקשר בין משקל לתמותה מסרטן הערמונית

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.מחקרים שונים כבר הראו כי קיים קשר בין השמנת יתר לסיכון לחלות בסרטן ערמונית מתקדם. במחקר חדש חוקרים מאיגוד הסרטן האמריקני (ACS) ואוניברסיטת אמורי, ג'ורג'יה ביקשו לבדוק את הקשר בין מדד מסת גוף (BMI) ושינויים במשקל לאחר האבחון של סרטן הערמונית והשפעתם על תמותה מכל סיבה ומסרטן הערמונית בפרט.


החוקרים בחנו את נתוניהם של 15,272 גברים שאובחנו עם סרטן ערמונית לא גרורתי בין השנים 1992- 2013 והיו במעקב במסגרת המחקר  עד לשנת 2016, במסגרת מחקר רחב יותר על מניעת הישנות סרטן. משתתפי המחקר מילאו בכל שנתיים שאלונים שכללו בין היתר נתוני משקל גוף לאחר האבחנה בסרטן ערמונית. לצורך המחקר הגברים חולקו לשתי קבוצות: קבוצה של -8,330 גברים בה נבחן ה-BMI , על סמך התשובות לשאלון הראשון שמילאו לאחר האבחון, וקבוצה של 6,942 בה נבחנו שינויי משקל לאחר האבחון.


36% מהמשתתפים בקבוצה הראשונה סווגו כבעלי משקל תקין (BMI של 18.5 עד 24.9), 49% כבעלי עודף משקל (BMI של 25 עד 29.9), ו-16% כבעלי השמנת יתר (BMI של 30 ומעלה). במהלך תקופת המעקב אירעו 3855 מקרי תמותה, 500 מהם מסרטן הערמונית.

מניתוח הנתונים עלה, כי לעומת בעלי משקל תקין, בעלי השמנת יתר היו בסיכון גבוה ב-28% לתמותה מסרטן הערמונית, וב-23% לתמותה מכל סיבה שהיא. בעלי עודף משקל היו בסיכון גבוה ב-23% לתמותה מסרטן ערמונית.


בקבוצה השנייה אירעו 2,973 מקרי תמותה, 375 מהם מסרטן הערמונית. נמצא, כי עלייה במשקל לאחר האבחנה של סרטן ערמונית בשיעור העולה על 5% ממשקל הגוף ההתחלתי, הייתה קשורה בסיכון גבוה ב-65% לתמותה מסרטן הערמונית, לעומת שמירה על משקל יציב לאחר האבחנה.

החוקרים מציינים כי המחקר מדגיש את החשיבות של שמירה על משקל תקין והימנעות מעליה במשקל במחלימים מסרטן הערמונית.


המחקר פורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology ב-6.4.2020.

קישור לתקציר המחקר

עלה לאתר: ספטמבר 2020


בחזרה לרשימת המאמרים בנושא סרטן הערמונית>>