לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: טיפול הורמונלי בחולי סרטן הערמונית מפחית את הסיכון להידבק בנגיף הקורונה

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.במחקר שפורסם בכתב העת Annals of Oncology ב-6 במאי 2020 מצאו חוקרים מאיטליה כי חולי סרטן ערמונית שקיבלו טיפול הורמונלי להפחתת האנדרוגן (ADT) היו בסיכון נמוך משמעותית להידבק בנגיף הקורונה (SARS-CoV-2), ואם נדבקו, מחלת נגיף הקורונה (Covid-19) הייתה לרוב פחות חמורה, לעומת חולים שלא קיבלו טיפול זה. ADT נועד לנטרל את ההורמון הגברי טסטוסטרון ולמנוע שגשוג תאי סרטן, והוא משמש בדרך כלל כטיפול ראשוני לסרטן ערמונית גרורתי.


לצורך המחקר נאספו נתונים רפואיים של 4,532 גברים תושבי מחוז ונטו, איטליה מ-68 בתי חולים באזור (המחוז שסבל משיעורי הדבקה ותמותה גבוהים בתחילת המגפה), שנמצאו חיוביים לנגיף, עד ראשית אפריל. מתוכם 430 היו חולי סרטן, ומהם 118 חולי סרטן הערמונית. מניתוח נתונים אלה נמצא שגברים חולי סרטן היו בסיכון גבוה פי 1.8 להידבק בנגיף הקורונה ולפתח מחלת Covid-19 חמורה, לעומת כלל אוכלוסיית הגברים.


אולם כאשר החוקרים התמקדו בחולי סרטן הערמונית במחוז לפי סוג הטיפול שהם קיבלו, נמצא כי רק 4 מ-5,273 הגברים שקיבלו ADT נדבקו בנגיף, ולא נרשם אף מקרה תמותה מ-Covid-19. לעומת זאת, מבין 37,161 חולי סרטן הערמונית שלא קיבלו ADT, 114 נדבקו בנגיף, ו-18 נפטרו ממנו. מניתוח נתונים אלה נמצא שהטיפול ב-ADT בקרב חולי סרטן ערמונית היה כרוך בסיכון נמוך פי 4 להידבק בנגיף, לעומת חולי סרטן ערמונית שלא קיבלו טיפול זה. סיכון נמוך עוד יותר – כמעט פי 5 – נמצא בהשוואת חולי סרטן הערמונית שקיבלו טיפול ADT  לכלל חולי הסרטן.


החוקרים מציינים כי ADT מהווה טיפול המפחית רמות של חלבון בשם TMPRSS2 המצוי ברמות גבוהות בסרטן הערמונית, וכי מחקרים קודמים הראו כי דיכוי אותו חלבון עשוי למנוע את ההדבקה בנגיף הקורונה. לסיכום, הנתונים מראים, שחולי סרטן הם בסיכון מוגבר להידבק בנגיף הקורונה ולהתפתחות סיבוכים שלו, בהשוואה לגברים שאינם חולי סרטן. מאידך, חולי סרטן הערמונית שמקבלים טיפול הורמונלי – ADT, מוגנים יחסית מנגיף זה.

החוקרים מציינים כי, דרושים מחקרים רחבי היקף נוספים על מנת לבחון את יעילותו של טיפול זמני וקצר מועד ב-ADT (למשל חודש אחד), בהפחתת חומרת הסיבוכים של המחלה, או אפילו כטיפול מונע מפני הדבקה בנגיף בגברים בסיכון גבוה.

קישור למחקר המלא

עלה לאתר: ספטמבר 2020

בחזרה לרשימת המאמרים בנושא סרטן הערמונית>>