לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

קבזיטקסל – Cabazitaxel (ג'בטנה® - ®Jevtana)*

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
קנאביס רפואי לחולי סרטן
תרופות וטיפולים שונים נוספים
התמודדות עם כאב ממקור סרטני
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
ארגון בעלי סטומה
טיפול ביתי תומך
שירותי הוספיס
ביטוח לאומי ורשות המיסים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן
מידע מותאם לכל חולה

דף מידע זה מתאר את התרופה קבזיטקסל, את אופן נטילתה ואת תופעות הלוואי האפשריות כתוצאה מהשימוש בה. מומלץ לעיין בדף המידע יחד עם העלון לצרכן של התרופה ועם חוברות האגודה למלחמה בסרטן חוברת העוסקת במחלתך**, וזו הנקראת "הטיפול הכימי – כימותרפיה". כמו כן, ייתכן שהתרופה תוצע לך במסגרת מחקרים קליניים הבודקים את יעילות הטיפול במחלתך.

*או תרופות המכילות חומר פעיל דומה בעלות שמות מסחריים אחרים.
**המידע כתוב בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד
.


מהי התרופה וכיצד היא פועלת?

קבזיטקסל היא תרופה כמותרפית, השייכת למשפחה של תרופות כמותרפיות הנקראות "טקסנים (taxanes)" ונחשבת 'דור חדש', בהן מנגנון הפעולה הוא עצירת החלוקה הבלתי מבוקרת של תאי הסרטן.


אופן נטילת התרופה

קבזיטקסל ניתנת בעירוי לוריד, פעם בשלושה שבועות למשך כשעה. המינון תלוי במשקל הגוף והגובה שלך. לפני כל מנה תקבל תרופות להפחתת הסיכון להופעת תגובה לעירוי, לרבות נוגדי אלרגיה (אנטיהיסטמינים) ותרופות לניטרול ייצור חומצות קיבה (חוסמי H2). ייתכן שתקבל טיפול תרופתי נגד בחילות, דרך הפה או דרך הוריד, בהתאם לצורך. בנוסף, במהלך כל תקופת הטיפול בקבזיטקסל תקבל תרופה נוגדת דלקת ואלרגיה מסוג קורטיקוסטרואיד הנקראת פרדניזון – Prednisone. יהיה עליך ליטול טבלייה מדי יום, בהתאם להוראות הרופא.


הערות חשובות לפני ובעת נטילת התרופה

 • לפני השימוש בקבזיטקסל, חשוב להיוועץ ברופא המטפל על כל תרופה (עם או בלי מרשם), ויטמין או תוסף מזון שאתה נוטל, שכן השילוב של תכשירים שונים עם קבזיטקסל עלול במקרים מסויימים לייצר תגובה בין-תרופתית ו/או התגברות תופעות לוואי מסויימות.

  (ראה דוגמאות לתרופות ותכשירים שאין ליטול יחד עם קבזיטקסל בסוף דף התרופות, תחת "מידע חשוב נוסף")

 • במקרה של חשד למחלת חום או תחושה של חום גוף גבוה, יש למדוד חום בבית במהלך הטיפול בקבזיטקסל. במידה ויש חום מעל 38 מעלות צלזיוס -  יש לדווח לרופא המטפל , או לפנות ישירות למיון.

 • תגובה אלרגית לטיפול: דווח מייד לצוות הרפואי אם אתה מפתח תסמינים המעידים על תגובה אלרגית חריפה לעירוי, הכוללים חום גבוה, צמרמרות, פריחה, אדמומיות או גרד של העור, תחושת עילפון או עילפון, קשיי נשימה, היצרות הגרון, נפיחות בפנים.

 • דווח מייד לרופא המטפל על חום העולה על 38 מעלות צלזיוס, בחילות או הקאות משמעותיות, ירידה במתן שתן או הופעת דם בשתן.

 • חשוב שתקפיד על נטילה קבועה ומסודרת של טבליית פרדניזון – Prednisone במהלך כל תקופת הטיפול בקבזיטקסל, במטרה להפחית את תופעות הלוואי של הטיפול.


תופעות לוואי אפשריות

בדף מידע זה מתוארות תופעות הלוואי השכיחות ביותר ותופעות ששכיחותן נמוכה יותר, במטרה לתת לך מידע מוקדם על תופעות אפשריות כתוצאה מהשימוש בתרופה.

דווח לצוות הרפואי על כל תופעת לוואי המדאיגה אותך, או שאינה מובאת בדף זה.

תגובתו של כל אדם לטיפול הניתן לו היא ייחודית. חלק מהאנשים חווים מעט מאוד תופעות לוואי, בעוד אחרים חווים יותר. במהלך הטיפול, תיפגש בקביעות עם הרופא המטפל שיעקוב אחר השפעות הטיפול.


הרופא שלך יכול לרשום לך תרופות לטיפול בחלק מתופעות הלוואי. הקפד על נטילת התרופות על פי ההנחיות, על מנת להפיק מהן את התועלת המירבית. הצוות המטפל בך יוכל לייעץ לך על דרכים נוספות להקלה על תופעות הלוואי.


תופעות לוואי שכיחות

נויטרופניה- ספירה נמוכה של תאי דם לבנים וסיכון לזיהומים

הטיפול בתרופה עלול לגרום לנויטרופניה חריפה, קרי ספירה נמוכה של תאי הדם הלבנים, המיוצרים על ידי מח העצם, ובכך להגביר את הסיכון להופעת זיהומים ומחלות. ספירות הדם שלך ייבדקו בתחילת כל מחזור טיפולים. במידה והנך בעל סיכון לנויטרופניה (בעיקר בקרב בני 65 ומעלה), ייתכן וינתנו לך תרופות המעודדות ייצור תאי דם חדשים.

חשוב לפנות באופן מיידי להתייעצות רפואית באחד המקרים הבאים:

 • עליה בחום הגוף מעל 38°C
 • הרעה פתאומית בהרגשה הכללית, גם אם חום הגוף תקין.
 • אם אתה סובל מתסמינים העלולים להעיד על זיהום, כגון: כאבי גרון, כאבי שרירים, צמרמורת, שיעול, תחושת כאב או צריבה בזמן מתן שתן, או תכיפות במתן השתן.


המלצות למניעת זיהומים:

 • רחיצת ידיך וידי מבקריך זו הדרך הטובה למנוע התפשטות זיהום.
 • הימנע מפגישות עם קהלים רחבים ואנשים חולים.
 • המנע מטיפול בפסולת של חיית מחמד.
 • שמור על כל פצע או חתך- נקי.
 • הקפד על רחצה יומיומית ובריאות הפה (צחצוח שיניים באופן קבוע).
 • מומלץ להתייעץ עם הרופא או האחות בטרם תקבע את ביקורים או טיפולים אצל רופא השיניים.
 • הימנע מלגזור את העור סביב הציפורן או ציפורן חודרנית.
 • התייעץ עם הרופא או האחות בטרם אתה או מי שמתגורר אתך מקבל חיסון כלשהו.


שלשולים

הטיפול בקבזיטקסל עלול לגרום לשלשולים, ואלה עלולים להיות חמורים. יש לדווח לרופא המטפל על שלשולים. הרופא ירשום לך טיפול תרופתי להתמודדות עם התופעה, אך במידה ולא חל שיפור, או בכל הופעה של תסמיני התייבשות – יש לפנות למיון. חשוב מאד להקפיד על שתייה מרובה כל עוד אתה סובל משלשולים.


אנמיה

התרופה עלולה להפחית את רמת כדוריות הדם האדומות ולגרום לאנמיה (מצב של חסר דם). תסמיני אנמיה הן עייפות, חולשה וקוצר נשימה. יש לדווח לרופא המטפל על הופעת תסמינים אלו. במקרים קשים של אנמיה יתכן צורך במתן עירוי דם. יש לזכור כי אנמיה שנגרמת כתוצאה מהטיפול היא במרבית המקרים זמנית וחולפת.


טרומבוציטופניה (ספירת טסיות נמוכה) וסיכון לדימומים

השימוש בתרופה עלול להפחית את ייצור טסיות הדם, המסייעות ביצירת קרישת הדם ומניעת דימומים או פציעה. מספר הטסיות בדמך יבדקו באופן קבוע לפני ובמהלך הטיפול. במקרה של דימום או חבלה ללא סיבה, כגון דימום מהאף או מהחניכיים, דם בשתן או בצואה, הופעת נקודות אדומות או פריחה על העור או שטפי דם בידיים או ברגליים  – דווח לרופא המטפל או לפנות למיון. 

המלצות למניעת פציעות ודימומים:

 • הימנע משימוש בסכין גילוח (ניתן להשתמש במכשיר גילוח חשמלי)
 • הימנע מפעילויות (ספורט, גינון וכו') העלולות לגרום לפציעות או דימומים
 • הימנע מנטילת תרופות המשתייכות לקבוצת נוגדי דלקת שאינם סטרואידים (NSAID) כגון אדוויל או נורופן, המגבירות את הסיכון לדימומים. התייעץ עם הצוות הרפואי על תרופות שאינן מגבירות סיכון זה.
 • צחצח את השיניים במברשת שיניים רכה, והימנע משימוש בחוט דנטלי וקיסמים.

בחילות ו/או הקאות

הטיפול בקבזיטקסל עלול לגרום לבחילות והקאות. יש כיום תרופות יעילות ביותר נגד בחילות והקאות העשויות למנוע או להחליש את עוצמתן. תסמינים אלו עלולים להתחיל מיד לאחר הטיפול ומספר ימים לאחריו. אם לא ניתן לשלוט בבחילה, או שהיא נמשכת, דווח על כך לרופא שלך והוא יוכל לרשום לך תרופות אחרות שיתכן כי יהיו יעילות יותר.

המלצות להפחתה או מניעה של בחילות ו/או הקאות:

 • המנע ממאכלים שעלולים להחמיר את התסמינים, כמו מאכלים שומניים, חריפים או חומציים (לימונים, עגבניות, תפוזים).
 • נסה לאכול ארוחות קטנות כל כמה שעות וללעוס היטב, ולצרוך מזונות קרים או בטמפרטורת החדר.
 • נסה להשתמש בכדורים נוגדי צרבת, לאכול קרקרים או טוסט, לשתות משקה עם נענע או ג'ינג'ר אייל, ולהשתמש בשורש ג'ינג'ר טרי טחון במזון, או בג'ינג'ר מסוכר.
 • היעזר בגישות טיפוליות שאינן תרופתיות המגבירות את מידת השקט הנפשי, כגון דיקור או דמיון מודרך.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת "בחילות והקאות הנלוות לטיפול הכימי והקרינתי" המעניקה מידע רב, עצות ודרכי התמודדות עם תופעות אלה בזמן הטיפולים. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995, או לאתר האינטרנט של האגודה בכתובת: www.cancer.org.il



תשישות וחולשה

בזמן הטיפול בתרופה ייתכן ותחוש עייפות וחולשה, גם ללא מצב של חסר דם (אנמיה). נסה לנוח ככל הנדרש ולא להתאמץ יותר מדי. כדי לאזן את העייפות מומלץ לבצע פעילות גופנית קלה, כגון הליכות קצרות.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת בנושא 'תשישות ועייפות אצל חולי סרטן' המכילה מידע נוסף ודרכי התמודדות עם התופעה. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה בטל.1-800-599-995
האגודה למלחמה בסרטן מפעילה את פרויקט "צעדים לחיים בריאים"® החושף את חולי הסרטן ליתרונותיה הבריאותיים של פעילות גופנית, מעודדם לשלב פעילות מתוכננת ומובנית בשגרת החיים בליווי והדרכה על ידי אנשי מקצוע. להצטרפות: 03-5721618


עצירות

קיימת אפשרות שתסבול מעצירות. ניתן להקל על התופעה באמצעות שתייה מרובה של נוזלים, תוספת של סיבים תזונתיים למזון ופעילות גופנית מתונה עשויים לסייע לטפל בתופעה. ייתכן שתצטרך ליטול תרופות משלשלות לטיפול בבעיה. תוכל לרכוש את התרופות בבית המרקחת גם ללא מרשם רופא. עדכן את הרופא אם אתה סובל מעצירות הנמשכת יותר מיומיים-שלושה.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת "הטיפול התזונתי התומך" המעניקה מידע רב, עצות ודרכי התמודדות עם תופעות שונות הקשורות בתזונה בזמן הטיפולים. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995. כמו כן, ניתן להתייעץ בפורום בנושא: פורום תזונה למתמודדים ומחלימים מסרטן.


כאבי בטן

חלק מהמטופלים חווים אי-נוחות בבטן בזמן הטיפול. אם הכאבים אינם חולפים או מחמירים, הרופא יכול לרשום לך תרופות להקלה על התופעה..


אובדן/חוסר תיאבון, שינוי בטעמי המזון וירידה במשקל

בזמן הטיפול ייתכן אובדן תיאבון ו/או שינויים בטעמי המזון שיכולים לגרום לירידה במשקל. נסה להוסיף תבלינים ועשבי תיבול בכדי להעשיר את טעם המזון. חלק מהמטופלים מגלים כי בזמן הטיפול מזונות קרים טעימים יותר מאשר מזונות חמים. אם אתה חש טעם מתכתי בפה השתמש בסכו"ם מפלסטיק. מומלץ וכדאי להתייעץ בנושא זה עם הדיאטנ/ית במחלקה או האחות שיעניקו לך עצות מעשיות וטיפים בכדי להתמודד עם תופעות אלו.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת "הטיפול התזונתי התומך" המעניקה מידע רב, עצות ודרכי התמודדות עם תופעות שונות הקשורות בתזונה בזמן הטיפולים. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995. כמו כן, ניתן להתייעץ בפורום בנושא: פורום תזונה למתמודדים ומחלימים מסרטן בכתובת: www.cancer.org.il


שינויים בכפות הידיים והרגליים (נוירופתיה היקפית)

הטיפול עלול לגרום להפרעה עצבית המכונה נוירופתיה היקפית (peripheral neuropathy) הכוללת תסמינים כגון חוסר-תחושה או תחושת יתר, חולשה, עקצוצים ונימול (תחושה שהאזור "רדום") וכאבים בכפות הידיים או ברגליים. יתכן כי יופיעו חולשה וקושי בביצוע פעולות יומיומיות פשוטות, כמו כפתור כפתורים או בביצוע פעולות מורכבות יותר של אצבעות הידיים. לעיתים תידרש הפחתה במינון התרופה. במקרה שהתסמינים אינם חולפים או שהם מחמירים, ייתכן שמתן התרופה יופסק עד לשיפור המצב, ולאחר מכן היא תינתן שוב במינון נמוך יותר. לעיתים רחוקות, יופסק הטיפול לחלוטין. לרוב, התסמינים ישתפרו לאחר סיום הטיפול. אצל חלק מהאנשים לא יחול שיפור, והתסמינים יישארו לצמיתות. חשוב שתעדכן את הרופא המטפל בך אם אתה חווה תופעות אלו.


כאבי מפרקים

במהלך הטיפול ייתכן שתחווה כאבי מפרקים. הרופא המטפל יוכל לרשום עבורך תרופות לשיכוך כאבים. חשוב לדווח לרופא שלך אם הכאב אינו חולף. נסה לנוח ככל שתידרש לכך. אמבטיות חמות עשויות להקל על הכאבים..


שינויים בשיער

ייתכן והשיער ישנה את צבעו, יהפוך דק ודליל יותר. בדרך כלל לא מתרחשת נשירת שיער מלאה בטיפול זה. ברוב המקרים, מדובר בתופעה זמנית, והשיער ישוב ויצמח עם סיום הטיפול.

לעצות ומידע נוסף ניתן לעיין בחוברת "התמודדות עם נשירת שיער" של האגודה למלחמה בסרטן. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995, או לאתר האינטרנט של האגודה בכתובת: www.cancer.org.il

תופעות לוואי ששכיחותן פחותה


תגובה אלרגית במהלך העירוי

בחלק מהמקרים, ייתכן ותופיע תגובה אלרגית לתרופה במהלך העירוי. לפני קבלת הטיפול תקבל תרופות להפחתת הסיכון להתפתחות תגובה זו. תסמינים של תגובה אלרגית כוללים: קוצר נשימה ובעיות בנשימה, כאבי חזה, פריחה, הסמקה או גירוד, תחושת היצרות בחזה או בגרון, התנפחות בפנים, תחושת חולשה או עילפון. אם אתה מבחין באחד או יותר מהתסמינים במהלך העירוי, יידע את הצוות הרפואי מיד.

בעיות ברֵיאוֹת

התרופה יכולה לגרום למחלות ריאה ובעיות נשימתיות. במידה ואתה חש בקוצר נשימה, שיעול, או כל בעיה נשימתית אחרת, יש ליצור קשר עם הצוות המטפל באופן מיידי

מידע חשוב נוסף

 • תוספי מזון ותרופות שונות, כולל תרופות ללא מרשם, צמחי מרפא, ויטמינים, וכד', עלולות להזיק לך בזמן הטיפול. יש לדווח לרופא המטפל בך לפני קבלת הטיפול - על כל תרופה/תכשיר שאתה נוטל.

  להלן דוגמאות לתכשירים ותרופות שיש להימנע מהשימוש בהם בזמן השימוש בתרופה (ראו מספר דוגמאות קודמות תחת "אופן הטיפול בתרופה")***:

- תכשירים המכילים קטוקונאזול – Ketoconazole, קלריתרומיצין – Clarithromycin, ווריקונאזול – Voriconazole, פוסאקונאזול – Posaconazole, איטראקונאזול – Itraconazole.

- תרופות אנטי-ויראליות מסויימות המשמשות לטיפול בנגיף ה-HIV, המכילים ריפמפין – Rifampin, פנוברביטל – Phenobarbital, פניטואין – Phenitoin, קרבמזפין – Carbamazepine

- תוסף המכיל פרע מחורר או היפריקום (Hypericum perforatum / St. John’s Wort)

***ייתכנו תרופות ותכשירים שאינם מופיעים ברשימה לעיל. מומלץ כאמור לשוחח עם הרופא המטפל על כל תרופה ותכשיר שהנך נוטל.

 

 • תופעות שאינן מופיעות בדף המידע: אם אתה מבחין בתופעות אחרות שאינן מופיעות בדף המידע, ואתה חושב שהן קשורות בתרופה, תוכל לשוחח על כך עם הרופא או האחות המטפלים בך.

 • הגעה לבית החולים: אם עליך להגיע לטיפול בבית החולים, ללא קשר למחלת הסרטן – ידע את הצוות הרפואי על הטיפול אותו אתה מקבל.

 • פוריות:
  התרופה עלולה להשפיע על פוריות גברים ונשים. מומלץ להתייעץ בנושא זה עם הרופא המטפל בך - לפני תחילת הטיפול.

 • שימוש באמצעי מניעה ומניעת הריון: התרופה עלולה לגרום למומים בעובר, ולכן אין להכניס או להיכנס להריון בזמן נטילת התרופה. יש להשתמש באמצעי מניעה יעיל במהלך הטיפול בתרופה. מומלץ להתייעץ בנושא זה עם הרופא המטפל בך - לפני תחילת הטיפול.

 • אנשי קשר בשעת חרום: שמור בהישג יד מידע מלא, כולל אמצעי התקשרות של אנשי קשר אליהם תוכל לפנות בשעת חירום ולקבל מידע ותמיכה.

 

למידע נוסף על התרופה באתר משרד הבריאות
קרא עוד
תודתנו נתונה ל:

לד"ר רעיה ליבוביץ', מנהלת המכון האונקולוגי, המרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא)
על הערותיה והארותיה.


נובמבר 2020



המידע כתוב בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד.


התרופה קבזיטקסל – Cabazitaxel (ג'בטאנה® – ®Jevtana) הוכללה בסל התרופות  בשילוב עם פרדניזון (Prednisone), לטיפול בסרטן גרורתי של הערמונית, העמיד לטיפול הורמונלי לאחר מיצוי טיפול בדוסטקסל -  Docetaxel(טקסוטר® – ®Taxotere). קישור לפרטי ההכללה המלאים בסל הבריאות

קישור לפרטי ההכללה המלאים בסל הבריאות



לתשומת לבכם

המידע אודות התרופות הניתן על ידי האגודה למלחמה בסרטן הוא לידיעה כללית בלבד ואינו משמש כהמלצות טיפוליות או כבסיס להמלצות טיפוליות. אין לראות בו תחליף להיוועצות אישית וטיפול על ידי הצוות הרפואי, או לעלון לצרכן. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.