לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: חיסון פפילומה מפחית לידות מוקדמות ולידות ילודים במשקל נמוך

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.



זיהום בנגיף הפפילומה האנושי (Human papillomavirus - HPV) והתפתחות נגעים טרום סרטניים נמצאו קשורים בעבר לסיכון מוגבר לאירועים שליליים במהלך היריון.


חוקרים באוסטרליה ביקשו לבדוק כיצד השפיעה תוכנית החיסון הלאומית של נערות נגד הנגיף, שהונהגה ב-2007, על הריונות. לצורך כך, בחנו החוקרים נתונים של לידה מוקדמת ולידות במשקל נמוך יחסית לגיל הילוד, בין השנים 2015-2000, מתוך מאגר נתונים לאומי.


מניתוח הנתונים עולה שבקבוצות גיל בהן שיעור החיסון הגיע לכדי 80-60%, הייתה הפחתה בלידות מוקדמות בשיעור של 3.2% ובלידות במשקל נמוך יחסית לגיל הילוד של 9.8%.


החוקרים מציינים כי תוצאות המחקר מדגימות ירידה באירועים שליליים הקשורים להיריון ולידה כתוצאה ממתן חיסון HPV, אם כי אין לשלול השפעה של גורמים נוספים, כגון עישון. בכך המחקר מצביע על תועלת פוטנציאלית נוספת של החיסון מלבד יתרונותיו הידועים עד כה.


המאמר פורסם ב- Journal of Infectious Diseases ב-6 ביולי 2020

קישור לתקציר המאמר