לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

נרטיניב - Neratinib (נרלינקס®-®Nerlynx)*

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
מרפאות קרדיו-אונקולוגיות
קנאביס רפואי לחולי סרטן
תרופות וטיפולים שונים נוספים
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
ביטוח לאומי ורשות המיסים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן

דף מידע זה מתאר את התרופה נרטיניב, את אופן נטילתה ואת תופעות הלוואי האפשריות כתוצאה מהשימוש בה. מומלץ לעיין בדף המידע יחד עם חוברת האגודה למלחמה בסרטן העוסקת במחלתך, הכוללת מידע ועצות נוספים, וכן בעלון לצרכן של התרופה. כמו כן, ייתכן שהתרופה תוצע לך במסגרת מחקרים קליניים הבדוקים את יעילות הטיפול במחלתך.
*או תרופות המכילות חומר פעיל דומה בעלות שמות מסחריים אחרים.
**המידע כתוב בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד.


מהי התרופה וכיצד היא פועלת?

נרטיניב היא תרופה מכווננת (ממוקדת מטרה) ממשפחת מעכבי טירוזין קינאז הנצמדת לשני חלבונים הנמצאים על גבי מעטפת תאי הסרטן, HER2 ו-EGFR, חוסמת את פעולתם ומונעת את הצמיחה והשגשוג של תאי הסרטן.

אופן הטיפול בתרופה

נרטיניב היא תרופה הניתנת בטבליות, שיש ליטול עם אוכל ומים בשעה קבועה מדי יום, בעדיפות לשעות הבוקר, על פי המינון שנקבע על ידי הרופא והוראותיו המדויקות (המינון המקובל הוא שישה כדורים ליום, 240 מ"ג). יש לבלוע את הטבליה שלמה ואין לרסק או להמיס אותה. במידה ששכחת ליטול מנת תרופה, יש לדלג עליה וליטול את המנה הבאה במועד הקבוע. הרופא המטפל עשוי להפחית את מינון התרופה או להפסיק את הטיפול בה במידה וישנם תסמינים חמורים, כולל שלשול. תרופות נוגדות שלשול יינתנו בתחילת הטיפול בנרטיניב ובמקביל לו, ולאחר מכן על פי הצורך.

הערות חשובות לפני ובעת הטיפול בתרופה

 • לפני השימוש נרטיניב, חשוב לדווח לרופא המטפל על כל תרופה (עם או בלי מרשם), ויטמין או תוסף מזון שאת נוטלת. השילוב בין התכשירים ונרטיניב עלול במקרים מסויימים לייצר תגובה בין-תרופתית ו/או התגברות תופעות לוואי מסויימות.  

 • יש להימנע מצריכת אשכוליות או מיץ אשכוליות בזמן השימוש בתרופה, שכן הם יכולים להשפיע על הרמות של נרטיניב בדם. 

 • ראי הערות על שילובי תרופות עם נרטיניב ב"מידע חשוב נוסף" בסוף דף מידע זה

 • בעיות בכבד: דווחי לרופא המטפל אם הייתה לך בעבר או שיש לך מחלת כבד. ייתכן שהרופא ירשום עבורך מינון נמוך יותר של התרופה נרטיניב.  

 • יש להרבות בשתייה בזמן נטילת התרופה, כדי למנוע התייבשות. רצוי לצרוך כ-10-8 כוסות נוזלים ביום.

 • אין ליטול נרטיניב אם הנך בהריון או מיניקה, שכן התרופה עלולה לגרום לנזק לעובר ולתינוק.

 • אחסון התרופה - יש לשמור את התרופה בטמפרטורת החדר (25-20 מעלות).


תופעות לוואי אפשריות


בדף מידע זה מתוארות תופעות הלוואי השכיחות ביותר ותופעות ששכיחותן נמוכה יותר, במטרה לתת לך מידע מוקדם על תופעות אפשריות כתוצאה מהשימוש בתרופה.

דווחי לצוות הרפואי על כל תופעת לוואי המדאיגה אותך, או שאינה מובאת בדף זה.

תגובתו של כל אדם לטיפול הניתן לו היא ייחודית. חלק מהאנשים חווים מעט מאוד תופעות לוואי, בעוד אחרים חווים יותר. במהלך הטיפול, תיפגשי בקביעות עם הרופא המטפל שיעקוב אחר השפעות הטיפול.

הרופא שלך יכול לרשום לך תרופות לטיפול בחלק מתופעות הלוואי. הקפידי על נטילת התרופות על פי ההנחיות, על מנת להפיק מהן את התועלת המירבית. הצוות המטפל בך יוכל לייעץ לך על דרכים נוספות להקלה על תופעות הלוואי. לאחר סיום הטיפול יחול שיפור בתופעות הלוואי.

תופעות לוואי שכיחות


שלשול

שלשול הוא תופעת לוואי שכיחה מאד במשתמשי נרטיניב, בעיקר בתחילת הטיפול בתרופה, במהלך החודש הראשון. בפעמים הראשונות של השימוש בתרופה יינתנו לך תרופות לטיפול בשלשולים, ולאחר מכן בהתאם לצורך, כל עוד השלשול נמשך. חשוב מאד להקפיד על שתייה מרובה כל עוד את סובלת משלשולים. יש לדווח לצוות המטפל האם על אף השימוש בתרופה לטיפול בשלשולים, יש לך יותר משתי יציאות ביום.
במקרים מסוימים, נרטיניב עלולה לגרום לשלשול בדרגה חמורה. יש לדווח מייד לצוות המטפל אם יש לך שלשול חמור וממושך, או אם כתוצאה משלשול את חשה חולשה, סחרחורת או עלייה בחום.

בחילות והקאות

יש כיום תרופות יעילות ביותר נגד בחילות והקאות העשויות למנוע או להחליש את עוצמתן. תסמינים אלו עלולים להתחיל מיד לאחר הטיפול ומספר ימים לאחריו. אם לא ניתן לשלוט בבחילה, או שהיא נמשכת, דווחי על כך לרופא שלך והוא יוכל לרשום לך תרופות אחרות שיתכן כי יהיו יעילות יותר.

המלצות העשויות לסייע בהפחתה או מניעה של בחילות ו/או הקאות:

 • הימנעי ממאכלים שעלולים להחמיר את התסמינים, כמו מאכלים שומניים, חריפים או חומציים (לימונים, עגבניות, תפוזים).
 • נסי לאכול ארוחות קטנות כל כמה שעות וללעוס היטב, ולצרוך מזונות קרים או בטמפרטורת החדר.
 • נסי להשתמש בכדורים נוגדי צרבת, לאכול קרקרים או טוסט, לשתות משקה עם נענע או ג'ינג'ר אייל ולהשתמש בשורש ג'ינג'ר טרי טחון במזון, או בג'ינג'ר מסוכר.
 • היעזרי בגישות טיפוליות שאינן תרופתיות המגבירות את מידת השקט הנפשי, כגון דיקור או דמיון מודרך.


כאבי בטן

חלק מהמטופלות חוות אי-נוחות בבטן בזמן הטיפול. אם הכאבים אינם חולפים או מחמירים, הרופא יכול לרשום לך תרופות להקלה על התופעה.

תשישות ועייפות

תשישות ועייפות הן תופעות לוואי נפוצות אצל אנשים המתמודדים עם מחלת הסרטן. חשוב להקדיש זמן למנוחה, כמו גם לנסות לאמץ שגרת פעילות גופנית מתונה, התואמת את יכולתך.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת בנושא 'תשישות ועייפות אצל חולי סרטן' המכילה מידע נוסף ודרכי התמודדות עם התופעה. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה בטל.1-800-599-995, או לאתר האינטרנט של האגודה בכתובת: www.cancer.org.il
האגודה למלחמה בסרטן מפעילה את פרויקט "צעדים לאיכות חיים"® החושף את חולי הסרטן ליתרונותיה הבריאותיים של פעילות גופנית, מעודדם לשלב פעילות מתוכננת ומובנית בשגרת החיים בליווי והדרכה על ידי אנשי מקצוע. להצטרפות: 03-5721618


שינויים בעור (פריחה, אדמומיות, יובש או גרד)

פריחה דמוית-אקנה, אדמומיות, יובש או גרד בעור הן תופעות נפוצות למדי בזמן הטיפול בתרופה. בהתאם לצורך, הרופא המטפל בך ימליץ על טיפול תרופתי או משחות שיוכלו לסייע בהקלה על תסמינים אלו. דווחי בהקדם האפשרי לצוות המטפל על כל פריחה שמופיעה בעורך, או על החמרה. אין לטפל בפריחה בתכשירים המיועדים לאקנה. ניתן להקל על תופעות אלו על-ידי שימוש במים פושרים, סבון עדין נטול ריח, והימנעות משימוש במוצרים המכילים אלכוהול או בישום. הקפידי לשמור על ניקיון העור, כדי למנוע זיהומים. בנוסף, מומלץ למרוח קרם לחות מדי יום לאחר הרחצה.

במרכזים הרפואי תל אביב ע"ש סוראסקי, המרכז הרפואי ע"ש שיבא בתל השומר, המרכז הרפואי רבין-קמפוס בילינסון, והמרכז הרפואי הדסה קיימות מרפאות ייעודיות לטיפול בתופעות הלוואי בעור הנגרמות מהטיפול בתרופות ביולוגיות. לחצי כאן למידע נוסף אודות מרפאות עור לטיפול בחולים אונקולוגים, או פנה לאחיות המכון האונקולוגי בו את מטופלת, או בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל .1-800-599-995 

שינויים בתפקודי הכבד ו/או הכליות

הטיפול בנרטיניב עלול לגרום לשינויים בבדיקות הדם ולהשפיע על תפקודי הכבד ו/או הכליות. ברוב המקרים לא תחושי בתסמינים כלשהם. תפקודי הכבד והכליה שלך ייבדקו בבדיקות דם שגרתיות. הרופא יפסיק את הטיפול בנרטיניב אם הבדיקות יצביעו על בעיה חמורה בתפקוד הכבד. דווחי לרופא על אם את מבחינה באחד או יותר מהתסמינים הבאים: עייפות רבה, בחילות ו/או הקאות, כאב בחלקו הימני העליון של הבטן, חום גבוה, פריחה או גרד בעור, הצהבה של העור או העיניים.

שינויים בטעם המזון, ירידה בתיאבון וירידה במשקל

התרופה עלולה לגרום להשפיע על התיאבון ולגרום להפחתת המשקל. ייתכן ויופיעו שינויים בטעם המזון, ובעקבות כך בתאבון הכללי.  אין בכך נזק כל עוד שאת שומרת על תזונה מאוזנת. כדאי להתייעץ בנושא זה עם הדיאטנ/ית במחלקה או האחות שיעניקו לך עצות מעשיות בכדי להתמודד עם תופעות אלו.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת "המלצות תזונתיות למתמודדים עם מחלת הסרטן" המעניקה מידע רב, עצות ודרכי התמודדות עם תופעות שונות הקשורות בתזונה בזמן הטיפולים. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע®' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995. כמו כן, ניתן להתייעץ בפורום בנושא תזונה באתר האגודה למלחמה בסרטן.


הפרעות עיכול

ייתכן שתרגישי כאבים ואי נוחות במערכת העיכול, היכולים להתבטא בתחושת מלאות או נפיחות, גזים, גיהוקים, תחושת בערה, ועוד. ניתן להתייעץ עם האחות כיצד ניתן להפחית את תחושת אי הנוחות בבטן העליונה בזמן הטיפול התרופתי.

דלקת בדרכי השתן   

בזמן הטיפול ייתכן שתסבלי מדלקת בדרכי השתן, וכתוצאה מכך תחושי בתסמיני כאב ועלייה בתכיפות מתן שתן. במקרים אלו יש לדווח לרופא המטפל בך על מנת שירשום לך תרופות לטיפול בדלקת. אם קיימים תסמינים דמויי שפעת, חום מעל 38º צלזיוס, הרגשתך הכללית אינה טובה, יש כאב ותכיפות גבוהה במתן השתן, או שמופיע דם בשתן – דווחי מיד לרופא המטפל.

כאבים והתכווצויות של השרירים

אלה הן תופעות שכיחות בעת נטילת התרופה נרטיניב, איתן ניתן להתמודד ביעילות באמצעות טיפול תרופתי מתאים. יש לדווח לצוות המטפל באופן מיידי במידה ואת סובלת מכאבים עזים או התכווצויות קשות של השרירים, אם מופיע שתן כהה או שנפח השתן גדל בעת השימוש בתרופה.

 

כאבים ופצעים בחלל הפה

 ייתכן ויופיעו בחלל הפה כאבים או פצעים קטנים בעקבות הטיפול. שתייה מרובה, והקפדה על היגיינת פה באופן קבוע באמצעות צחצוח שיניים במברשת רכה יסייעו בהפחתת הסבירות להופעת תסמינים אלו. כמו כן, מציצת קוביות קרח עשויה להקל על התסמינים. דווחי לרופא במידה ומופיעות תופעות אלו בכדי שיוכל לרשום לך שטיפות פה ותרופות להקלה והטיפול בהן.

 

דימום אפי

ייתכן שיופיע דימום אפי במהלך הטיפול בתרופה. צרי קשר עם הרופא או הצוות המטפל בך, אם את מבחינה בתסמין זה

 

שינויים בציפורניים

בזמן הטיפול בתרופה, הציפורניים שלך עלולות להפוך לחלשות ולהישבר בקלות, להפוך לכהות יותר או לשנות את צבען. ייתכן ויופיעו פסים או חריצים על הציפורניים. תופעות אלה הן לרוב מתונות, ויחלפו עם סיום הטיפול. הצוות המטפל יוכל להמליץ על טיפול תרופתי או משחות להקלה על הסימפטומים.

מידע חשוב נוסף

 • תוספי מזון ותרופות שונות, כולל תרופות ללא מרשם, צמחי מרפא, ויטמינים, וכד', עלולות להזיק לך בזמן הטיפול. הקפידי ליידע את הרופא על כל תרופה או תכשיר שהנך נוטלת.

 • השילוב בין נרטיניב ותרופות ותכשירים נוספים עלול במקרים מסויימים לייצר תגובה בין-תרופתית ו/או התגברות תופעות לוואי מסויימות.

 • אין ליטול את התרופה נרטיניב בשילוב עם תרופות המכילות את החומרים הפעילים הבאים, היכולים גם הם להשפיע על רמות התרופה בדם***:

תרופות שמשמשות לרוב לטיפול במחלות לבביות (כגון לחץ דם גבוה, כאבים בחזה, ועוד) כגון וֶֶרָפָּמיל – Verapamil (איקקור - ®Ikacor, ורקור - ®Veracor, ורפרס – ®Verapress, איזופטין - ®Isoptin)**; דילטיאזם - diltiazem (דילטם – ®Dilatam, לבודקס – Levodex, אדיזם – ®Adizem)**, דיגוקסין – Digoxin (לנוקסין – ®Lanoxin)**, ועוד.

תרופות אנטיביוטיות לטיפול בזיהומים שונים, מסוג אריתרומיצין - Erythromycin (אריק - ®Eryc, אריתרו-טבע - ®Erythro-Teva)**, קלריטרומיצין – clarithromycin (ביאקסין – ®Biaxin)**, ריפמפין/ריפמפיצין – Rifampin/Rifampicin (ריפדין - ®Rifadin, רימקטן - ®Rimactane)**,ועוד.

תכשירים אנטי-פטרייתיים המכילים קטוקונאזול – Ketoconazole (ניזורל – ®Nizoral)**, פלוקנוזול – Fluconazole (דיפלוקן – ®Diflucan)**

תרופות נוגדות אפילפסיה לטיפול בפרכוסים, דוגמת – קרבמזפין – Carbamazepine (טגרטול – ®Tegretol, טימוניל רטרד – ®Timonil Retard, טריל – ®Teril, ועוד)**, פניטואין – Phenytoin (דילנטין – ®Dilantin, אפנוטין – ®Epanutin)**, פנוברביטול/פנוברביטון – Phenobarbital/Phenobarbitone (לומינל – ®Luminal)**

- תוסף המכיל פרע מחורר או היפריקום (Hypericum perforatum / St. John’s Wort)

*או תרופות המכילות חומר פעיל זהה בעלות שמות מסחריים אחרים
**רשימת התרופות והתכשירים לעיל אינה ממצה. ייתכנו תרופות ותכשירים שאינם מופיעים ברשימה לעיל.

 • תרופות ממשפחת מעכבי משאבות מימן, מעכבי משאבות הפרוטונים (PPI), או אנטגוניסטים לקולטן H2 (היסטמין-2), שתפקידן העיקרי הוא עיכוב או הפחתת הפרשת חומצה במערכת העיכול (ההחזר הקיבתי ושטי/נוגדי צרבת) עלולות להשפיע על אופן ספיגתו של נרטיניב בגוף. יש לשמור על מרווח של שלוש שעות לפחות בין נטילת תרופות מסוג זה לנטילת נרטיניב, מכיוון שהן. היוועצי עם הרופא אם את נוטלת תרופות אלה.

דוגמאות לתרופות אלו: אומפרזול – Omeprazole (אומפרדקס - Omepradex, לוסק - Losec, אומפרה – ®Omepra, פרילוסק - ®Prilosec)**, לנסופרזול – Lansoprazole (לנטון - ®Lanton, לנסו - ®Lanso, לנסופרזול טבע – Lansoprazole Teva)**, סימיטאדין – Cimetidine (טגאמט - ®Tagamet)**, רניטידין – Ranitidine (זנטאק - ®Zantac)**, ותרופות סותרות חומצה אחרות (למניעת צרבות). פמוטידין – Famotidine (פפסיד - ®Pepcid)**, ניזאטידין – Nizatidine (טאזאק - ®Tazac, אקסיד - ®Axid)**, דקסלנסופרזול – Dexlansoprazole (דקסילנט - DexilantTM)**, אזומפרזול – Esomeprazole (נקסיום - ®Nexium)**, פנטופרזול – Pantoprazole (פרוטוניקס – ®Protonix, פנטואבניר - Pantoavenir, קונטרולוק - ®Controloc, פנטולוק - ®Pantoloc)**, רבפרזול – Rabeprazole (אסיפקס - ®Aciphex, פריאט - ®Pariet) **

**או תרופות המכילות חומר פעיל זהה בעלות שמות מסחריים אחרים
***רשימת התרופות והתכשירים לעיל אינה ממצה. ייתכנו תרופות ותכשירים שאינם מופיעים ברשימה לעיל.

 • מניעת הריון: מומלץ לא להכניס או להיכנס להריון בזמן נטילת התרופה. מומלץ להתייעץ בנושא זה עם הרופא המטפל בך - לפני תחילת הטיפול
 • אמצעי מניעה: על נשים חולות היכולות להיכנס להריון להשתמש באמצעי מניעה לא הורמונליים בזמן הטיפול בנרטיניב ועד חודש מתום הטיפול בתרופה. על גברים חולים עם בנות זוג בעלות פוטנציאל להרות להשתמש באמצעי מניעה יעילים במהלך הטיפול בתרופה ועד 3 חודשים לאחר סיום הטיפול בה. מומלץ לשוחח עם הרופא המטפל על השיטות למניעת הריון שניתן להשתמש בהן במהלך הטיפול בתרופה
 • נהיגה או הפעלת מיכשור כבד: תופעות הלוואי של נרטיניב (כגון התייבשות או סחרחורות כתוצאה משלשולים, עייפות או התעלפות) עשויות להשפיע על היכולת לבצע משימות המצריכות שיקול דעת וכישורים מוטוריים וקוגניטיביים כגון נהיגה.
 • תופעות שאינן מופיעות בדף המידע: אם אתה מבחין בתופעות אחרות שאינן מופיעות בדף המידע, ואת חושבת שהן קשורות בתרופה, תוכלי לשוחח על כך עם הרופא או האחות המטפלים בך.
 • הגעה לבית החולים: אם עלייך להגיע לטיפול בבית החולים, ללא קשר למחלת הסרטן – ידעי את הצוות הרפואי על הטיפול אותו אתה מקבל.
 • אנשי קשר בשעת חרום: שמרי בהישג יד מידע מלא, כולל אמצעי התקשרות של אנשי קשר אליהם תוכלי לפנות בשעת חירום ולקבל מידע ותמיכה.

מרכז תמיכה "חזקים ביחד"
באגודה למלחמה בסרטן
קרא עוד
מידע נוסף בנושא

פורום רפואה משלימה

תרופות וטיפולים במחלת הסרטן 

תודתנו נתונה ל:
ד"ר גאורגיטה פריד, מנהלת יחידת השד, האגף האונקולוגי, הקריה הרפואית רמב"ם, חיפה, על הערותיה והארותיה.

עודכן: מרס 2021
המידע אודות התרופות הניתן על ידי האגודה למלחמה בסרטן הוא לידיעה כללית בלבד ואינו משמש כהמלצות טיפוליות או כבסיס להמלצות טיפוליות. אין לראות בו תחליף להיוועצות אישית וטיפול על ידי הצוות הרפואי, או לעלון לצרכן. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.