לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

טלזופאריב - Talazoparib (טלזנה® - ®Talzenna)*

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
טיפולי סרטן והסיכון לפגיעה לבבית
קנאביס רפואי לחולי סרטן
טיפול בתא לחץ לנזקי קרינה
טיפול פוטו דינמי
סטרואידים
גורמי גדילה המטופוייטיים
בדיקה גנומית מקיפה
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן

דף מידע זה מתאר את התרופה טלזופאריב, את אופן נטילתה ואת תופעות הלוואי האפשריות כתוצאה מהשימוש בה. מומלץ לעיין בדף המידע יחד עם חוברת האגודה למלחמה בסרטן העוסקת במחלתך, הכוללת מידע ועצות נוספים, וכן בעלון לצרכן של התרופה. כמו כן, ייתכן שהתרופה תוצע לך במסגרת מחקרים קליניים הבדוקים את יעילות הטיפול במחלתך.

*או תרופות המכילות חומר פעיל דומה בעלות שמות מסחריים אחרים.
**המידע כתוב בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד.


מהי התרופה וכיצד היא פועלת?

טלזופאריב היא תרופה מכווננת (ממוקדת מטרה) ממשפחת מעכבי פארפ (Poly ADP ribose polymerase – PARP). פארפ הוא אנזים (חלבון) המסייע בתיקון נזקי דנ"א של תאים סרטניים, באמצעותו הם יכולים להמשיך להתחלק. התרופה חוסמת את אנזים הפארפ, מונעת מתאי הסרטן לתקן את הפגם הגנטי שלהם וגורמת למותם, ועל ידי כך, להאטה או עצירה של התפתחות הגידול הסרטני.

רישום התרופה בסל שירותי הבריאות בישראל

סל שירותי הבריאות מכיל רשימה מוגדרת של בדיקות, תרופות, תכשירים וטיפולים שחברי קופת החולים זכאים לקבל מהקופה שלהם, מתוקף חוק ביטוח בריאות ממלכתי. הסל מתעדכן אחת לשנה.

לצד כל תרופה או טיפול בסל רשומים התנאים והמגבלות לקבלתו במסגרת הסל (אוכלוסיית יעד, סוג מחלה, שלב המחלה, סוג ומספר קווי טיפול קודמים ופרמטרים קליניים נוספים). תנאים ומגבלות אלה נקראים "התוויה".

התנאים והמגבלות המלאים מפורטים באתר כל הבריאות של משרד הבריאות, והם אלה המחייבים את הקופות במתן אישור לקבלת התרופה.

טלזופאריב רשומה בישראל לטיפול בסרטן שד גרורתי בחולה עם מוטציה מסוג germline BRCA שלא מבטא HER2, ושטרם קיבל טיפול כימותרפי למחלתו הגרורתית.

אופן הטיפול בתרופה

התרופה היא כמוסה שיש ליטול אחת ליום, עם או בלי מזון, במינון שנקבע על ידי הרופא המטפל בהתאם להוראותיו. אין ללעוס, לשבור, לרסק או להמיס את הכמוסה. במידה ושכחת ליטול או הקאת מנת תרופה, יש לדלג עליה וליטול את המנה הבאה במועד הקבוע.

הערות חשובות לפני ובעת הטיפול בתרופה

 • לפני השימוש בטלזופאריב, חשוב לדווח לרופא המטפל על כל תרופה (עם או בלי מרשם), ויטמין או תוסף מזון שאת נוטלת. השילוב בין התכשירים וטלזופאריב עלול במקרים מסויימים לייצר תגובה בין-תרופתית ו/או התגברות תופעות לוואי מסויימות.
 • אין ליטול טלזופאריב בשילוב עם תוסף התזונה כורכומין, או עם כמות גדולה של שורש כורכומין, העלולים להגביר את תופעות הלוואי של התרופה. שימוש בתבלינים במזון לא צפוי להוות בעיה.
 • אין ליטול טלזופאריב בשילוב עם תוסף המכיל פרע מחורר או היפריקום (Hypericum perforatum / St. John’s Wort)
 • דוגמאות לתרופות ותכשירים נוספים שאין ליטול בשילוב עם טלזופאריב - ב"מידע חשוב נוסף" בסוף דף מידע זה.
 • אין ליטול טלזופאריב אם הנך בהריון או מיניקה, שכן התרופה עלולה לגרום לנזק לעובר ולתינוק.
 • אחסון התרופה - 
  • יש לשמור את התרופה במיכל המקורי, סגור היטב, בטמפרטורת החדר (25-20 מעלות), הרחק מלחות (לא בחדר האמבטיה), הרחק מהישג ידם של ילדים ובעלי חיים.
  • אם נדרש סיוע של אדם אחר במתן התרופה, עליו ללבוש כפפות או לשפוך את הכמוסות ישירות מהמיכל לידייך מבלי לגעת בהן. עליו לשטוף ידיים לפני ואחרי הגשת התרופה.


תופעות לוואי אפשריות


בדף מידע זה מתוארות תופעות הלוואי השכיחות ביותר ותופעות ששכיחותן נמוכה יותר, במטרה לתת לך מידע מוקדם על תופעות אפשריות כתוצאה מהשימוש בתרופה.

דווחי לצוות הרפואי על כל תופעת לוואי המדאיגה אותך, או שאינה מובאת בדף זה.

תגובתו של כל אדם לטיפול הניתן לו היא ייחודית. חלק מהאנשים חווים מעט מאוד תופעות לוואי, בעוד אחרים חווים יותר. במהלך הטיפול, תיפגשי בקביעות עם הרופא המטפל שיעקוב אחר השפעות הטיפול.

הרופא שלך יכול לרשום לך תרופות לטיפול בחלק מתופעות הלוואי. הקפידי על נטילת התרופות על פי ההנחיות, על מנת להפיק מהן את התועלת המירבית. הצוות המטפל בך יוכל לייעץ לך על דרכים נוספות להקלה על תופעות הלוואי. לאחר סיום הטיפול יחול שיפור בתופעות הלוואי.

תופעות לוואי שכיחות

ספירות נמוכות של תאי דם אדומים (אנמיה)

במהלך הטיפול יבוצעו בדיקות דם שגרתיות בכדי לעקוב אחר רמת כדוריות הדם האדומות בדמך, ולמנוע תופעות לוואי כגון אנמיה, שתסמיניה הן קוצר נשימה, חיוורון, עייפות וחולשה. יש לדווח לרופא המטפל מיידית על הופעת תסמינים אלו. במקרים קשים של אנמיה יתכן צורך במתן עירוי דם. יש לזכור כי אנמיה שנגרמת כתוצאה מהטיפול היא במרבית המקרים זמנית וחולפת.

ירידה בייצור תאי הדם הלבנים (נויטרופניה או לויקופניה) – סיכון לזיהומים

הטיפול בתרופה עלול להפחית את ייצור תאי הדם הלבנים המיוצרים על ידי מח העצם, ובכך להגביר את הסיכון להופעת זיהומים ומחלות. במהלך הטיפול בתרופה רמת כדוריות הדם הלבנות תיבדק בקביעות על ידי הצוות הרפואי. אם יימצא שהיא נמוכה, ייתכן והטיפול בתרופה יידחה או שיופחת המינון שניתן לך.

חשוב לפנות באופן מיידי להתייעצות רפואית באחד המקרים הבאים:

 • עליה בחום הגוף מעל 38 מעלות צלזיוס.

 • הרעה פתאומית בהרגשה הכללית, גם אם חום הגוף תקין.

 • הופעת תסמינים העלולים להעיד על זיהום, כגון: כאבי גרון, כאבי שרירים, צמרמורת, שיעול, כאב בזמן מתן שתן, או תכיפות במתן השתן.


המלצות למניעת זיהומים:

o    רחיצת ידיך וידי מבקריך זו הדרך הטובה למנוע התפשטות זיהום.

o    הימנעי משהייה במחיצת אנשים החולים במחלות זיהומיות.

o    הימנעי מטיפול בפסולת של חיית מחמד.

o    שמרי על כל פצע או חתך- נקי.

o    הקפידי על רחצה יומיומית ובריאות הפה (צחצוח שיניים באופן קבוע).

o    מומלץ להתייעץ עם הרופא או האחות בטרם תקבעי ביקורים או טיפולים אצל רופא השיניים.

o    הימנעי מלגזור את העור סביב הציפורן או ציפורן חודרנית. ניתן למרוח לק על הציפורניים, אך לא להדביק ציפורניים מלאכותיות.

o    התייעצי עם הרופא או האחות בטרם את או מי שמתגורר אתך מקבלים חיסון כלשהו.

ירידה בייצור טסיות הדם (תרומבוציטופניה) – סיכון מוגבר לפציעות ודימומים

השימוש בתרופה עלול להפחית את ייצור טסיות הדם, המסייעות ביצירת קרישת הדם ומניעת דימומים או פציעה. מספר הטסיות בדמך יבדקו באופן קבוע לפני ובמהלך הטיפול. במקרים מסוימים ייתכן ותצטרכי לקבל עירוי  טסיות. במקרה של דימום או חבלה ללא סיבה, כגון דימום מהאף או מהחניכיים, דם בשתן או בצואה, הופעת נקודות אדומות או פריחה על העור או שטפי דם בידיים או ברגליים  – דווחי לרופא המטפל. 

המלצות למניעת פציעות ודימומים:

o    הימנעי משימוש בסכין גילוח (ניתן להשתמש במכשירים חשמליים להסרת שיער/גילוח)

o    הקפידי על אמצעי זהירות בזמן ביצוע פעילויות ספורט, גינון וכו') העלולות לגרום לפציעות או דימומים (למשל שימוש בציוד, ביגוד והנעלה מתאימים), ובחרי פעילות גופנית התואמת יכולתך.

o    הימנעי מנטילת תרופות המשתייכות לקבוצת נוגדי דלקת שאינם סטרואידים (NSAID) כגון אספירין ואדוויל, המגבירות את הסיכון לדימומים. התייעצי עם הצוות הרפואי על תרופות שאינן מגבירות סיכון זה.

o    צחצחי את השיניים במברשת שיניים רכה, והימנעי משימוש בחוט דנטלי וקיסמים.

תשישות ועייפות

תשישות ועייפות הן תופעות לוואי נפוצות אצל אנשים המתמודדים עם מחלת הסרטן. חשוב להקדיש זמן למנוחה, כמו גם לנסות לאמץ שגרת פעילות גופנית מתונה, התואמת את יכולתך.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת בנושא 'תשישות ועייפות אצל חולי סרטן' המכילה מידע נוסף ודרכי התמודדות עם התופעה. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה בטל.1-800-599-995, או לאתר האינטרנט של האגודה בכתובת: www.cancer.org.il
האגודה למלחמה בסרטן מפעילה את פרויקט "צעדים לאיכות חיים"® החושף את חולי הסרטן ליתרונותיה הבריאותיים של פעילות גופנית, מעודדם לשלב פעילות מתוכננת ומובנית בשגרת החיים בליווי והדרכה על ידי אנשי מקצוע. להצטרפות: 03-5721618

בחילות והקאות

יש כיום תרופות יעילות ביותר נגד בחילות והקאות העשויות למנוע או להחליש את עוצמתן. תסמינים אלו עלולים להתחיל מיד לאחר הטיפול ומספר ימים לאחריו. אם לא ניתן לשלוט בבחילה, או שהיא נמשכת, דווחי על כך לרופא שלך והוא יוכל לרשום לך תרופות אחרות שיתכן כי יהיו יעילות יותר.

המלצות העשויות לסייע בהפחתה או מניעה של בחילות ו/או הקאות:

 • הימנעי ממאכלים שעלולים להחמיר את התסמינים, כמו מאכלים שומניים, חריפים או חומציים (לימונים, עגבניות, תפוזים).
 • נסי לאכול ארוחות קטנות כל כמה שעות וללעוס היטב, ולצרוך מזונות קרים או בטמפרטורת החדר.
 • נסי להשתמש בכדורים נוגדי צרבת, לאכול קרקרים או טוסט, לשתות משקה עם נענע או ג'ינג'ר
 • אייל ולהשתמש בשורש ג'ינג'ר טרי טחון במזון, או בג'ינג'ר מסוכר.
 • היעזרי בגישות טיפוליות שאינן תרופתיות המגבירות את מידת השקט הנפשי, כגון דיקור או דמיון מודרך.

כאבי ראש

ניתן לטפל ביעילות בתופעה זו באמצעות טיפול תרופתי. אם את חווה כאבי ראש מתמשכים ו/או חזקים - פני לרופא המטפל בך.


שלשול

זוהי תופעת לוואי שכיחה. ניתן להתמודד עם תופעה זו ביעילות באמצעות טיפול תרופתי מתאים. יש ליטול טיפול תרופתי מיד עם הופעת יציאות רכות. אם התופעה מתמשכת או מחמירה, פני לרופא המטפל בך. חשוב מאד להקפיד על שתייה מרובה כל עוד את סובלת משלשולים.  


כאבי בטן

חלק מהמטופלות חוות אי-נוחות בבטן בזמן הטיפול. אם הכאבים אינם חולפים או מחמירים, הרופא יכול לרשום לך תרופות להקלה על התופעה.

שינויים בשיער

ייתכן והשיער ישנה את צבעו, יהפוך דק ודליל יותר, או שתתרחש נשירת שיער מלאה. ברוב המקרים, מדובר בתופעה זמנית, והשיער ישוב ויצמח עם סיום הטיפול.

לעצות ומידע נוסף ניתן לעיין בחוברת "התמודדות עם נשירת שיער" של האגודה למלחמה בסרטן. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995, או לאתר האינטרנט של האגודה בכתובת: www.cancer.org.il

שינויים בטעם המזון, ירידה בתיאבון וירידה במשקל

התרופה עלולה לגרום להשפיע על התיאבון ולגרום להפחתת המשקל. ייתכן ויופיעו שינויים בטעם המזון, ובעקבות כך בתאבון הכללי.  אין בכך נזק כל עוד שאת שומרת על תזונה מאוזנת. כדאי להתייעץ בנושא זה עם הדיאטנ/ית במחלקה או האחות שיעניקו לך עצות מעשיות בכדי להתמודד עם תופעות אלו.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת "המלצות תזונתיות למתמודדים עם מחלת הסרטן" המעניקה מידע רב, עצות ודרכי התמודדות עם תופעות שונות הקשורות בתזונה בזמן הטיפולים. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע®' של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995. כמו כן, ניתן להתייעץ בפורום בנושא תזונה באתר האגודה למלחמה בסרטן.


תופעות לוואי נדירות

תסמונת המטולוגית (MDS) או סרטן דם (AML)   

ספירות דם נמוכות הן תופעה שכיחה של הטיפול בטלזנה, אך במקרים נדירים, הן יכולות גם להעיד על בעיות חמורות יותר, כגון תסמונת מיאלודיספלסטית (MDS), המתבטאת בהתפתחות בלתי תקינה של מח עצם ובירידה של תאי דם מסוגים שונים, או סרטן דם מסוג לוקמיה מיאלואידית חריפה (AML). לפני התחלת הטיפול בטלזנה ומדי חודש במהלך הטיפול בתרופה ייערכו בדיקות דם למעקב אחר ספירות תאי הדם. במקרה שספירות הדם יהיו נמוכות במשך תקופה ממושכת, בדיקות הדם עשויות להיערך מדי שבוע, וייתכן שהטיפול בתרופה יופסק עד לשיפור מצב ספירות הדם. דווחי לרופא המטפל על הופעת אחת או יותר מהתסמינים הבאים: חולשה קשה, תחושת תשישות, ירידה במשקל, חום, צמרמורות, זיהומים חוזרים, הופעת דם בשתן או בצואה, קוצר נשימה, בלבול, הופעה שכיחה של פציעות או דימום חריג.

מידע חשוב נוסף

 • תוספי מזון ותרופות שונות, כולל תרופות ללא מרשם, צמחי מרפא, ויטמינים, וכד', עלולות להזיק לך בזמן הטיפול. דוגמאות לתרופות ותכשירים שאין ליטול יחד עם טלזופאריב מופיעות תחת " הערות חשובות לפני ובעת נטילת התרופה" בתחילת דף התרופות. הקפידי ליידע את הרופא על כל התרופות והתכשירים שאת נוטלת, לרבות תרופות שאינן מופיעות ברשימה זו. הקפידי ליידע את הרופא על כל תרופה או תכשיר שהנך נוטלת, לרבות תרופות שאינן מופיעות ברשימה זו.

 • להלן דוגמאות לתרופות ותכשירים שאין ליטול בשילוב עם טלזופאריב***:
  • תרופות שמשמשות לרוב טיפול במחלות לבביות ובהפרעות הקשורות לחומציות במערכת העיכול העליונה, כגון קַרוֵודילוֹל – Carvedilol (קרוודקסון – ®Carvedexxon, קורג – ®Coreg)**; אמיוֹדארוֹן – Amiodarone (פרוקור – ®Procor, אמיודוקור – ®Amiodacore, פסרון - ®Pacerone)**;וֶֶרָפָּמיל – Verapamil (איקקור - ®Ikacor, ורקור  - ®Veracor, ורפרס – ®Verapress, איזופטין - ®Isoptin); אומפרזול – Omeprazole (פרילוסק – ®Prilosec, לוסק – ®Losec), לנזופרזול - Lansoprazole (לנטון - ®Lanton)**
  • תרופות אנטיביוטיות מסוג קלריתרומיצין  - Clarithromycin (ביאקסין – ®Biaxin, קלסיד – ®Klasid)** ואריתרומיצין – Erythromycin (אריק – ®Eryc, אריתרו-טבע – ®Erythro-Teva) לטיפול בטווח רחב של חיידקים
  • תכשירים אנטי-פטרייתיים כגון איטְרָקונָזול – Itraconazole (ספורנוקס - ®Sporanox, איטרנול – ®Itranol)** והמכילים קטוקונאזול – Ketoconazole
   אנטיביוטיקה המשמשת לטיפול בזיהומים שונים כגון ריפמפין/ריפמפיצין – Rifampin/Rifampicin (ריפדין - ®Rifadin, רימקטן - ®Rimactane)**

  • טיפולים להפרעות שינה כגון מודפיניל – Modafinil (פרוביגיל - ®Provigil)**

  • תכשירים לדלקת פרקים שגרונית, כגון סוּלפָסָלָזין – sulfasalazine (אזולפידין – ®Azulfidine)**

  • טיפולים בממאירויות ובמערכת החיסון, כגון ציקלוספורין – Cyclosporine (דקסימון - ®Deximune, סנדימון ניאורל – ®Sandimmun Neoral)**, לפטיניב – Lapatinib (טייקרב – ®Tykerb)*

  • תכשירים לטיפול ב-HIV/AIDS – תרופות המכילות קוביציסטט – Cobicistat או ריטונאוויר - Ritonavir, דרונביר - Darunavir, אינדינאביר - Indinavir, לופינאביר - Lopinavir, סאקינאביר - Saquinavir, טלפרביר - Telaprevir, טיפראנאביר – Tipranavir

  • תרופות נוגדות אפילפסיה לטיפול בפרכוסים, דוגמת – קרבמזפין – Carbamazepine (טגרטול – ®Tegretol, טימוניל רטרד – ®Timonil Retard, טריל – ®Teril, ועוד)**, ופניטואין – Phenytoin (דילנטין – ®Dilantin, אפנוטין – ®Epanutin)**

*או תרופות המכילות חומר פעיל דומה, בעלות שמות מסחריים אחרים
**או תרופות המכילות חומר פעיל זהה בעלות שמות מסחריים אחרים

***רשימת התרופות והתכשירים לעיל אינה ממצה. ייתכנו תרופות ותכשירים שאינם מופיעים ברשימה לעיל.

 • מניעת הריון: מומלץ לא להכניס או להיכנס להריון בזמן נטילת התרופה. מומלץ להתייעץ בנושא זה עם הרופא המטפל בך - לפני תחילת הטיפול

 • אמצעי מניעה: על נשים חולות היכולות להיכנס להריון להשתמש באמצעי מניעה לא הורמונליים יעילים בזמן הטיפול בטלזופאריב ולמשך 7 חודשים מתום הטיפול בתרופה. על גברים חולים עם בנות זוג בעלות פוטנציאל להרות להשתמש באמצעי מניעה יעילים במהלך הטיפול בתרופה ולמשך 4 חודשים לאחר סיום הטיפול בה. מומלץ לשוחח עם הרופא המטפל על השיטות למניעת הריון שניתן להשתמש בהן במהלך הטיפול בתרופה.

 • פוריות בגברים: התרופה טלזופאריב עלולה להפחית את הפוריות בקרב גברים.  מומלץ להתייעץ בנושא זה עם הרופא המטפל בך - לפני תחילת הטיפול.

 • ניתוחים וטיפולי שיניים: דווחי לרופא המטפל אם את מתוכננת לעבור ניתוח. לגבי טיפולי שיניים, הקפידי ליידע את רופא השיניים שלך שאת נוטלת טלזופאריב.

 • בעיית כליות: דווחי לרופא המטפל אם הייתה לך בעבר או שיש לך מחלת כליות. ייתכן שהרופא יורה על מינון נמוך יותר של התרופה, להקטנת הסיכון לתופעות לוואי.

 • נהיגה ותפעול מכשירים: השימוש בתרופה עלול לגרום לסחרחורת או בעיות בשיווי משקל ו/או עייפות. חשוב להימנע מנהיגה או פעולה מכנית אחרת אם את חווה תופעות אלו.

 • תופעות שאינן מופיעות בדף המידע: אם את מבחינה בתופעות אחרות שאינן מופיעות בדף המידע, ואת סבורה שהן קשורות בתרופה, תוכלי לשוחח על כך עם הרופא או האחות המטפלים בך.

 • הגעה לבית החולים: אם עלייך להגיע לטיפול בבית החולים, ללא קשר למחלת הסרטן – ידעי את הצוות הרפואי על הטיפול אותו את מקבלת.

 • אנשי קשר בשעת חרום: שמרי בהישג יד מידע מלא, כולל אמצעי התקשרות של אנשי קשר אליהם תוכלי לפנות בשעת חירום ולקבל מידע ותמיכה.

מרכז תמיכה "חזקים ביחד"
באגודה למלחמה בסרטן
קרא עוד
מידע נוסף בנושא

פורום רפואה משלימה

תרופות וטיפולים במחלת הסרטן 

תודתנו נתונה ל:
ד"ר גאורגיטה פריד, מנהלת יחידת השד, האגף האונקולוגי, הקריה הרפואית רמב"ם, חיפה, על הערותיה והארותיה.

עודכן: מרס 2021
המידע אודות התרופות הניתן על ידי האגודה למלחמה בסרטן הוא לידיעה כללית בלבד ואינו משמש כהמלצות טיפוליות או כבסיס להמלצות טיפוליות. אין לראות בו תחליף להיוועצות אישית וטיפול על ידי הצוות הרפואי, או לעלון לצרכן. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.