לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר חדש קושר בין עישון פסיבי בזמן היריון לשינויים אפיגנטיים בתינוקות

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.

נשים הרות רבות שאינן מעשנות חשופות לעישון כפוי (עישון פסיבי, עישון 'יד שנייה') בבית ומחוצה לו, במצבים חברתיים ובקהילה.


מחקר חדש שפורסם בכתב העת Environmental Health Perspectives ב-19 במאי 2021 מצא לראשונה כי חשיפה זו יכולה להביא לשינויים אפיגנטיים – שינויים הנגרמים מתהליכים סביבתיים ומשפיעים על האופן שבו הגוף קורא רצף גנטי (דנ"א) ועלולים להגביר את הסיכון להפרעות התפתחותיות ולסרטן בתינוקות בעתיד.


לצורך המחקר, חוקרים מאוניברסיטת Virginia Commonwealth בארה"ב בחנו את רמת הקוטינין - תוצר פירוק של ניקוטין - בדם של 79 נשים לא מעשנות שהשתתפו בין השנים 2011-2005 במחקר רחב היקף לבדיקת ההשפעות הסביבתיות ברחם ובילדות המוקדמת על תפקוד גנים (Newborn Epigenetics Study). לפני ההיריון ובמהלך השליש הראשון לכל הנשים היו רמות אפסיות של קוטינין, וכולן דיווחו שאינן מעשנות במהלך ההיריון. לאחר הלידות, החוקרים בדקו את רמת הקוטינין בדגימת דם טבורי של התינוקות שנולדו להן.


תוצאות המחקר הראו כי בדומה לעישון פעיל במהלך היריון, עישון פסיבי בהיריון קשור באופן משמעותי עם שינויים במתילציה של הדנ"א, שהוא ביטוי לשינוי אפיגנטי בדם הטבורי של התינוק.

ככל שרמות הקוטינין היו גבוהות יותר, כך גדל הסיכוי שבקרב הילודים יופיעו סמנים אפיגנטיים  בגנים השולטים בהתפתחות תפקוד המוח, כמו גם בגנים הקשורים לסוכרת וסרטן.


ממצאים אלה מדגישים את ההשפעות המזיקות האפשריות של החשיפה לעשן טבק על האפיגנום (המצב האפיגנטי הכללי של התא) של תינוקות שנולדו לנשים שלא עישנו בהיריון אך נחשפו לעשן טבק בבית או בקהילה, אפילו ברמות נמוכות.

לדברי החוקרים, חשוב להדגיש כי אין רמת חשיפה בטוחה לעישון, וכי יש לפעול לצמצום העישון במרחב הציבורי על מנת למנוע חשיפה בנשים הרות שעלולות להיות לה השפעות ארוכות טווח על הצאצאים.

קישור למאמר