לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: על הקשר בין השימוש במיטות שיזוף לריבוי מקרי מלנומה

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.השימוש במיטות שיזוף ידוע כגורם סיכון להתפתחות מלנומה של העור. במחקר רטרוספקטיבי חדש שנערך על ידי חוקרים מאוניברסיטת פיטסבורג בארה"ב, נבדק הקשר בין שימוש במיטות שיזוף להיארעות נגעים רבים של מלנומות ראשוניות (גידול סרטני מקורי) . במחקר נכללו 330 חולי מלנומה (39.1% גברים, גיל חציוני של 51), מתוכם 110 נחקרים אובחנו עם ריבוי מלנומות ראשוניות (לפחות שני נגעים), ו-220 נחקרים עם מלנומה ראשונית אחת, ששימשו כקבוצת ביקורת. החוקרים אספו נתונים על מאפייני הגידול מתוך הרישומים הרפואיים וכן מידע שסיפקו החולים, שכלל בין השאר היסטוריה משפחתית של מלנומה, מאפיינים קליניים על המחלה, וכן חשיפה לשיזוף, כולל ביקורים במכוני שיזוף. החשיפה למיטות השיזוף סווגה לשלוש קטגוריות (אי שימוש, שימוש אי פעם - עד 10 ביקורים במכון שיזוף במהלך החיים, ושימוש רב - למעלה מ-10 ביקורים). סף החשיפה נקבע על בסיס ראיות ממחקרים קודמים, לפיהן שימוש אי-פעם במיטת שיזוף העלה את הסיכון למלנומה ב-41% לעומת אי-שימוש, ושימוש רב העלה סיכון זה פי שניים.

מממצאי המחקר הנוכחי עולה כי לעומת חולים עם מלנומה ראשונית אחת, ניתן היה לאפיין חולים עם מלנומות ראשוניות מרובות כצעירים יותר בעת שאובחנו לראשונה (גיל חציוני 46 לעומת 52). 34% מהחולים שאובחנו עם ריבוי מקרי מלנומה ראשונית עשו שימוש אי פעם במיטות שיזוף לעומת 10% שאובחנו עם נגע אחד.


לאחר שקלול הנתונים (גיל, היסטוריה משפחתית של מלנומה, הימצאות שומות בלתי תקינות וחשיפה לשמש), נמצא כי שימוש אי פעם במיטות שיזוף היה קשור באופן מובהק לסיכון גבוה פי 2.75 להיארעות ריבוי מקרי מלנומה ראשונית לעומת אי שימוש בהן. כמו כן, שימוש רב במיטות שיזוף היה קשור לסיכון מוגבר פי 4.60 לחלות במלנומה ראשונית נוספת. עוד עלה, כי שכיחות השימוש במיטות שיזוף הייתה רבה במיוחד בחולים מתחת לגיל 30 בעת האבחנה של מלנומה ראשונית שאובחנה  לראשונה. . נשים נטו להיחשף יותר מגברים למיטות שיזוף (86% לעומת 14%, בהתאמה).


לסיכום, ממצאי המחקר מראים שהשימוש במיטות שיזוף קשור באופן מובהק לסיכון מוגבר לפתח מקרי מלנומה ראשונית מרובים בעת האבחנה ומקרי מלנומה ראשונית שנייה לאחר האבחנה. עפ"י החוקרים, הממצאים מדגישים את החשיבות של הימנעות משימוש במיטות שיזוף ובמעקבים רפואיים קבועים, בעיקר עבור חולים בעלי גורמי סיכון ידועים. 

המחקר פורסם בכתב העת Cancer ב-10.11.2020

קישור לתקציר המאמר


פורסם: 9/6/2021