לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: מניעה ואבחון מוקדם של סרטן בארה"ב – יש מקום לשיפור

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.שיעור מקרי הסרטן הניתנים למניעה ואבחון מוקדם בארה"ב נמצא עדיין מתחת לרמה המיטבית, וקיימים פערים משמעותיים בעניין זה על רקע מוצא, מצב סוציואקונומי ומיקום גיאוגרפי. כך עולה ממחקר שנערך על ידי איגוד הסרטן האמריקאי (ACS) ופורסם ב-19 במאי 2021 בכתב העת Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention. המחקר נערך בין 2019-2018 לפני פרוץ מגפת הקורונה, התבסס על נתונים ממספר סקרים מבוססי-אוכלוסין בנושאי בריאות (National Health Interview Survey (NHIS)), והוא מתייחס לגורמי סיכון לסרטן הניתנים לשינוי, לרבות עישון סיגריות, השמנת יתר, תזונה ופעילות גופנית, התחסנות מפני נגיף הפפילומה, חשיפה לקרינה אולטרה סגולה ולמזהמים סביבתיים וביצוע בדיקות סריקה לגילוי ואבחון מוקדם.


על פי המחקר, ההערכה היא כי בשנת 2021 צפויים 608,570 מקרי תמותה מסרטן ברחבי ארה"ב, כש-45% מהם ייגרמו בגלל גורמי סיכון כמו עישון, משקל עודף, צריכת אלכוהול, היעדר פעילות גופנית ותזונה לא בריאה. עישון סיגריות בלבד אחראי לכמעט 30% ממקרי התמותה מסרטן בארה"ב, אולם מהמחקר עולה תמונה מעורבת, שכוללת מצד אחד שכיחות נמוכה של עישון, ומנגד הקפדה לא מספקת על שמירת משקל תקין, ביצוע בדיקות סריקה והתחסנות נגד נגיף הפפילומה.


עישון - ב-2019 חלה ירידה בהיקף עישון הסיגריות באוכלוסייה, שעמד על 14.2%, ונבע בעיקר משיעורי הגמילה הגבוהים שעמדו על 61.7%. נמצא גם כי, סיכויי ההצלחה להיגמל היו נמוכים בכ-40% בקרב אוכלוסייה עם הכנסה נמוכה שאינה מחזיקה בביטוח רפואי, לעומת אוכלוסייה בעלת הכנסה גבוהה, גם אם הנכונות של שתי האוכלוסיות להיגמל מעישון, הייתה דומה.


בדיקות סריקה למניעה וגילוי מוקדם של סרטן - בשנת 2018, ההיענות לביצוע בדיקות סריקה לא הייתה מספקת לדעת החוקרים: 65.6% מהאוכלוסייה בגיל 50 ומעלה נבדקו לסרטן המעי הגס והרקטום, 63.2% מהנשים בגיל 45 ומעלה נבדקו לסרטן השד, ו-83.7% מהנשים בגילים 65-21 נבדקו לסרטן צוואר הרחם.


עודף משקל - בין השנים 2018-2017 נצפתה שכיחות של עודף משקל בגילאי 20 ומעלה בשיעור של 30.7% ושל השמנת יתר בשיעור של 42.4%. כמו כן, מרבית המבוגרים לא עומדים בהנחיות לתזונה בריאה, ובשנת 2019 12.3% בלבד דיווחו על צריכה יומית של שלוש מנות או יותר של ירקות, ו-26.2% דיווחו על צריכה יומית של שתיים או יותר מנות פרי.


פעילות גופנית - בשנת 2018, 25.6% מהמבוגרים דיווחו כי הם אינם מבצעים פעילות גופנית, עם הבדל בין נשים לגברים (27.9% לעומת 23.1%), והבדל ניכר לפי רמת ההשכלה – 48.2% מבעלי השכלה תיכונית לא ביצעו פעילות גופנית לעומת 14.5% בלבד מבעלי השכלה אקדמאית. שיעור המבוגרים באוכלוסייה שביצעו פעילות גופנית שבועית עפ"י ההמלצות (150 דקות בעצימות מתונה או 75 דקות בעצימות גבוהה) עמד על 54.3% בלבד.


צריכת אלכוהול - בשנת 2018, 5.1% מהמבוגרים סווגו כצרכנים 'כבדים' של אלכוהול (צריכה כבדה הוגדרה כיותר מ-14 משקאות בשבוע לגברים, ויותר משבעה בשבוע לנשים). השכיחות של שתיית אלכוהול כבדה הייתה גבוהה יותר בקרב גברים עם השכלה תיכונית,  לעומת בעלי השכלה אקדמית (7.1% לעומת 4.2%, בהתאמה) ואילו בנשים המצב היה הפוך – 2.4% מהנשים שסיימו תיכון בלבד לעומת 6.4% מבעלות השכלה אקדמית היו שתייניות כבדות.


החוקרים מסבירים כי ניתן לייחס 18% ממקרי הסרטן בארה"ב לשילוב של גורמים: עודף משקל, פעילות גופנית לא מספקת, תזונה לא בריאה וצריכת אלכוהול.


לסיכום, החוקרים מציינים כי יש לצמצם את הפערים בגמילה מעישון בקרב אוכלוסיות שונות, וכי נדרשים מאמצים ממוקדים והשקעת משאבים רבים יותר על מנת למגר את העלייה בהשמנת היתר ולשפר את ההיענות לבדיקות סריקה.


קישור לתקציר המחקר באנגלית