לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

טברקטה - Tabrecta (קפמטיניב® - ®Capmatinib)*

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
טיפולי סרטן והסיכון לפגיעה לבבית
קנאביס רפואי לחולי סרטן
טיפול בתא לחץ לנזקי קרינה
טיפול פוטו דינמי
סטרואידים
גורמי גדילה המטופוייטיים
בדיקה גנומית מקיפה
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן

דף מידע זה מתאר את התרופה טברקטה, את אופן נטילתה ואת תופעות הלוואי האפשריות כתוצאה מהשימוש בה. מומלץ לעיין בדף המידע יחד עם חוברת האגודה למלחמה בסרטן העוסקת במחלתך, הכוללת מידע ועצות נוספים, וכן בעלון לצרכן של התרופה. כמו כן, ייתכן שהתרופה תוצע לך במסגרת מחקרים קליניים הבודקים את יעילות הטיפול במחלתך.


*או תרופות המכילות חומר פעיל דומה בעלות שמות מסחריים אחרים.

**המידע כתוב בלשון זכר, אך מתייחס לנשים וגברים כאחד.


מהי התרופה וכיצד היא פועלת?

טברקטה היא תרופה מכווננת (ממוקדת מטרה). היא חוסמת את פעילותם של חלבונים המכונים קולטני טירוזין-קינאז, המעורבים בצמיחת תאים ובהתפתחות כלי דם חדשים המזינים אותם. חלבונים אלו יכולים להימצא בכמות גדולה בתאי סרטן, וחסימת פעילותם על ידי התרופה עשויה להאט את קצב גדילת התאים הסרטניים ולסייע במניעת אספקת הדם לה זקוק הסרטן. טברקטה פועלת ספציפית כנגד גידולים המבטאים מוטציית דילוג באקסון 14 של הגן MET (MET exon 14 skipping mutation).


רישום התרופה בסל שירותי הבריאות בישראל

סל שירותי הבריאות מכיל רשימה מוגדרת של בדיקות, תרופות, תכשירים וטיפולים שחברי קופת החולים זכאים לקבל מהקופה שלהם, מתוקף חוק ביטוח בריאות ממלכתי. הסל מתעדכן אחת לשנה.

לצד כל תרופה או טיפול בסל רשומים התנאים והמגבלות לקבלתו במסגרת הסל (אוכלוסיית יעד, סוג מחלה, שלב המחלה, סוג ומספר קווי טיפול קודמים ופרמטרים קליניים נוספים). תנאים ומגבלות אלה נקראים "התוויה".

התנאים והמגבלות המלאים מפורטים באתר כל הבריאות של משרד הבריאות, והם אלה המחייבים את הקופות במתן אישור לקבלת התרופה.

התרופה טברקטה רשומה בסל הבריאות עבור חולים בסרטן ריאה מסוג תאים שאינם קטנים (NSCLC) גרורתי עם מוטציית דילוג באקסון 14 בגן MET בקו טיפול ראשון בלבד (כלומר, למטופלים שלא קיבלו טיפול לסרטן לפני כן).


אופן נטילת התרופה

התרופה ניטלת באופן פומי (דרך הפה), בטבליות, פעמיים ביום.

 • אין לרסק, לחצות או ללעוס את הטבליות.
 • אין חובה לאכול לפני נטילת התרופה.
 • יש להקפיד על נטילת התרופה בהתאם להוראות הרופא.
 • אם שכחת ליטול מנה של התרופה במועד או שהקאת את המנה, אין ליטול מנה נוספת להשלמה, אלא להמתין עד למועד הקבוע לנטילת המנה הבאה.
 • אין להפסיק את הטיפול מבלי להתייעץ אם הרופא המטפל.
 • יש לדווח לרופא המטפל על כל תרופה נוספת שאתה לוקח, לרבות תרופות ללא מרשם, תוספי מזון, ויטמינים וכו'.
 • אין לשתות מיץ אשכוליות בעת נטילת התרופה (פירות הדר אחרים מותרים).


אחסון התרופה

 • יש לאחסן את התרופה בטמפרטורת חדר.
 • שמור את התרופה באריזתה המקורית ביחד עם הגרגרים  למניעת לחות. יש להגן את התרופה מפני לחות.
 • יש לזרוק טבליות שלא נעשה בהם שימוש תוך שישה שבועות מפתיחת המיכל לראשונה.

במקרים מסוימים ייתכנו תופעות לוואי חמורות הדורשות אזהרה מיוחדת.

תופעות לוואי המחייבות פנייה לטיפול רפואי מיידי

דלקת ריאות (פניאומוניטיס) – מחלת ריאה שיכולה להיות קטלנית המחייבת את הפסקת השימוש בתרופה. יש לשים לב לכל שינוי בתסמינים נשימתיים שיכולים להעיד על פניאומוניטיס (שיעול, חום וקוצר נשימה).

רעלת הכבד – אתה תעבור בדיקות לניטור תפקודי הכבד (לרבות הערכים של ALT, AST ובילירובין) לפני הטיפול בטברקטה ובמהלך הטיפול בפרקי זמן קבועים (לפחות אחת לחודש). במידה ומופיע חשד לרעלת הכבד ייתכן ותתבקש להפחית את מינון התרופה או להפסיק את הטיפול בה.

רגישות לקרני השמש – במהלך השימוש בתרופה יש להקפיד על שהות במקום מוצל מהשמש, לבישת בגדים ארוכים המגנים מפני השמש ומריחת קרם הגנה לפני היציאה החוצה.

יש לדווח באופן מיידי לרופא המטפל אם אתה חווה אחת מהתופעות הבאות:
קוצר נשימה
חום
שיעול
הצהבה של העור או הלובן של העיניים
שתן כהה
יציאות בצבע בהיר
בלבול
עייפות או חולשה חריגה
אובדן תאבון למשך מספר ימים או יותר
בחילות והקאות
כאב או רגישות בצד ימין של אזור הבטן
נפיחות בבטן


תופעות לוואי אפשריות

בדף מידע זה מתוארות תופעות הלוואי השכיחות ביותר ותופעות ששכיחותן נמוכה יותר, במטרה לתת לך מידע מוקדם על תופעות אפשריות כתוצאה מהשימוש בתרופה.

דווח לצוות הרפואי על כל תופעת לוואי המדאיגה אותך, או שאינה מובאת בדף זה.

תגובתו של כל אדם לטיפול הניתן לו היא ייחודית. חלק מהאנשים חווים מעט מאוד תופעות לוואי, בעוד אחרים חווים יותר. במהלך הטיפול, תיפגש בקביעות עם הרופא המטפל וצוות הסיעודי שיעקוב אחר השפעות הטיפול.

הרופא שלך יכול לרשום לך תרופות לטיפול בחלק מתופעות הלוואי. הקפד על נטילת התרופות על פי ההנחיות, על מנת להפיק מהן את התועלת המירבית. הצוות המטפל בך יוכל לייעץ לך על דרכים נוספות להקלה על תופעות הלוואי. לאחר סיום הטיפול יחול שיפור בתופעות הלוואי.


נפיחות ובצקת (אדמה) בפנים ובגפיים

התרופה עלולה לגרום לנפיחות בפנים ובגפיים, תסמין זה יכול להיות סימן לבעיות אחרות, ולכן עליך לדווח לצוות הרפואי על כל נפיחות חריגה לשם הערכה נוספת.

ניתן לטפל בבצקת באמצעים שונים – שימוש בגרבי לחץ מיוחדים, מתן משתנים או פיזיותרפיה אצל פיזיותרפיסטים שהוסמכו לטפל בלימפדמה ותרגילי התעמלות.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת בנושא 'לימפדמה' המכילה מידע נוסף ודרכי התמודדות עם התופעה. ניתן לקרוא את החוברת באתר האגודה באינטרנט.


בחילות והקאות

יש כיום תרופות יעילות ביותר נגד בחילות והקאות העשויות למנוע או להחליש את עוצמתן. תסמינים אלו עלולים להתחיל מיד לאחר הטיפול ומספר ימים לאחריו. אם לא ניתן לשלוט בבחילה, או שהיא נמשכת, דווח על כך לרופא שלך והוא יוכל לרשום לך תרופות אחרות שיתכן כי יהיו יעילות יותר.


להלן מספר המלצות להפחתה או מניעה של בחילות ו/או הקאות:

 • המנע ממאכלים שעלולים להחמיר את התסמינים, כמו מאכלים שומניים, חריפים או חומציים (לימונים, עגבניות, תפוזים).
 • נסה לאכול ארוחות קטנות כל כמה שעות וללעוס היטב, ולצרוך מזונות קרים או בטמפרטורת החדר.
 • נסה להשתמש בכדורים נוגדי צרבת, לאכול קרקרים או טוסט, לשתות משקה עם נענע או ג'ינג'ר אייל, ולהשתמש בשורש ג'ינג'ר טרי טחון במזון, או בג'ינג'ר מסוכר כמאכל או כחליטה עם מים רותחים.
 • היעזר בגישות טיפוליות שאינן תרופתיות המגבירות את מידת השקט הנפשי, כגון דיקור או דמיון מודרך.


תשישות ועייפות

תשישות ועייפות הן תופעות לוואי נפוצות אצל אנשים המתמודדים עם מחלת הסרטן. חשוב להקדיש זמן למנוחה, כמו גם לנסות לאמץ פעילות גופנית מתונה, כגון הליכות קצרות.

האגודה למלחמה בסרטן מפעילה את פרויקט "צעדים לחיים בריאים"® החושף את חולי הסרטן ליתרונותיה הבריאותיים של פעילות גופנית, מעודדם לשלב פעילות מתוכננת ומובנית בשגרת החיים בליווי והדרכה על ידי אנשי מקצוע. להצטרפות: 03-5721618
לאגודה למלחמה בסרטן חוברת בנושא 'תשישות ועייפות אצל חולי סרטן' המכילה מידע נוסף ודרכי התמודדות עם התופעה. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה בטל.1-800-599-995


קוצר נשימה

התרופה עלולה לקוצר נשימה, שיכול להעיד על התפתחות מחלת ריאות כמו פניאומוניטיס. יש לדווח מייד לצוות הרפואי אם אתה חווה קוצר נשימה, שיעול, חום או החמרה של תסמינים אלו.

חוסר תאבון

התרופה עלולה להשפיע על התיאבון ולהביא לירידה במשקל. אל תדאג אם תאכל מעט יחסית במשך יום או יומיים. אם לאחר מכן לא חל שיפור בתיאבון שלך, מומלץ וכדאי להתייעץ בנושא זה עם הדיאטנ/ית במחלקה או האחות במרכז הרפואי בו הנך מטופל, שיעניקו לך עצות מעשיות וטיפים בכדי להתמודד עם תופעות אלו.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת "הטיפול התזונתי התומך" המעניקה מידע רב, עצות ודרכי התמודדות עם תופעות שונות הקשורות בתזונה בזמן הטיפולים. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995. כמו כן, ניתן להתייעץ בפורום בנושא תזונה באתר האגודה באינטרנט.


שינויים בספירת הדם

במהלך הטיפול יבוצעו בדיקות דם שגרתיות בכדי לעקוב אחר מצבך הכללי ורמות הרכיבים החיוניים בדם בכדי למנוע תופעות שונות, כגון אנמיה (ירידת כדוריות דם לבנות), שינויים בתפקודי הכבד.


תופעות לוואי פחות נפוצות

בעיות בנשימה או בריאות

טברקטה עלולה לגרום לפניאומוניטיס, מחלת ריאות מסכנת חיים. יש לדווח למיד לצוות המטפל אם יש התפצחות או החמרה של תסמינים הכוללים: שיעור, חום, קשיי נשימה או קוצר נשימה.


שלשולים

ניתן להתמודד עם תופעה זו ביעילות באמצעות טיפול תרופתי מתאים. אם התופעה מתמשכת או מחמירה, פנה לרופא המטפל בך. חשוב מאד להקפיד על שתייה מרובה כל עוד אתה סובל משלשולים. אם השלשולים ממשיכים בתדירות גבוהה למרות טיפול תרופתי שניתן בבית- אנא פנה למיון.


עצירות

קיימת אפשרות שתסבול מעצירות. ניתן להקל על התופעה באמצעות שתייה מרובה של נוזלים, תוספת של סיבים תזונתיים למזון ופעילות גופנית מתונה עשויים לסייע לטפל בתופעה. ייתכן שתצטרך ליטול תרופות משלשלות לטיפול בבעיה. תוכל לרכוש את התרופות בבית המרקחת גם ללא מרשם רופא. עדכן את הרופא אם אתה סובל מעצירות הנמשכת יותר מיומיים-שלושה.

לאגודה למלחמה בסרטן חוברת "הטיפול התזונתי התומך" המעניקה מידע רב, עצות ודרכי התמודדות עם תופעות שונות הקשורות בתזונה בזמן הטיפולים. לקבלת החוברת ללא תשלום ניתן לפנות בשיחת חינם ל'טלמידע'® של האגודה למלחמה בסרטן בטל. 1-800-599-995. כמו כן, ניתן להתייעץ בפורום בנושא: פורום תזונה למתמודדים ומחלימים מסרטן. 


כאבי גב

ניתן לטפל ביעילות בתופעה זו באמצעות טיפול תרופתי. אם אתה חווה כאבי גב - פנה לרופא המטפל בך.


כאבים בחזה שלא ממקור לבבי

דווח לצוות המטפל אם אתה חווה כאב או חוסר נוחות באזור החזה.


שינויים בתפקודי הכלייה

בזמן השימוש בתרופה ייתכנו שינויים בתפקודי הכבד או הכלייה המחייבים מעקב רפואי, ולכן הרופא המטפל בך יבצע בדיקות דם שגרתיות בכדי לוודא שלא חל שינוי כלשהו.

מידע חשוב נוסף

 • תוספי מזון ותרופות שונות, כולל תרופות ללא מרשם, צמחי מרפא, ויטמינים, וכד', עלולות להזיק לך בזמן הטיפול. חובה לדווח לרופא המטפל בך לפני קבלת הטיפול - על כל תרופה/תכשיר שאתה נוטל, לרבות תרופות ללא מרשם או תוספי מזון.

 • תופעות שאינן מופיעות בדף המידע: אם אתה מבחין בתופעות אחרות שאינן מופיעות בדף המידע, ואתה חושב שהן קשורות בתרופה, תוכל לשוחח על כך עם הרופא או האחות המטפלים בך.

 • הגעה לבית החולים - אם עליך להגיע לטיפול בבית החולים, ללא קשר למחלת הסרטן – ידע את הצוות הרפואי על הטיפול אותו אתה מקבל.

 • מניעת הריון - לנשים אסור להיכנס להריון ולגברים אסור לגרום להריון של בנות זוגן בזמן נטילת התרופה. מומלץ להתייעץ בנושא זה עם הרופא המטפל בך - לפני תחילת הטיפול.

 • אמצעי מניעה: נשים בגיל הפוריות וגברים שלהם בת זוג בגיל הפוריות צריכים להקפיד על שימוש באמצעי מניעה  יעילים  בזמן השימוש בתרופה ובמשך שבוע לאחר סיומו.

 • הנקה: יש להימנע מהנקה בזמן הטיפול בתרופה, ולמשך שבוע לאחר סיומו היות וקיימת אפשרות שהיא עוברת לחלב האם.

 • אנשי קשר בשעת חרום: שמור בהישג יד מידע מלא, כולל אמצעי התקשרות של אנשי קשר אליהם תוכל לפנות בשעת חירום ולקבל מידע ותמיכה.

מרכז תמיכה "חזקים ביחד"
באגודה למלחמה בסרטן
קרא עוד
מידע נוסף בנושא

פורום רפואה משלימהתרופות וטיפולים במחלת הסרטן 

תודתנו נתונה ל:
ד"ר מור מושקוביץ, מנהלת השרות לגידולי ריאה, מרכז הסרטן דוידוף, מרכז רפואי רבין- קמפוס בילינסון,
על הערותיה והארותיה
.

עלה לאתר: מאי 2022
המידע אודות התרופות הניתן על ידי האגודה למלחמה בסרטן הוא לידיעה כללית בלבד ואינו משמש כהמלצות טיפוליות או כבסיס להמלצות טיפוליות. אין לראות בו תחליף להיוועצות אישית וטיפול על ידי הצוות הרפואי, או לעלון לצרכן. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.