לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר: תגובות בין צמחי מרפא לבין תרופות אונקולוגיות

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.


אנשים רבים נוטלים צמחי מרפא וויטמינים שונים, הנמכרים בשוק החופשי ללא צורך במרשם, למטרות ומצבי בריאות שונים, לרבות מחלות אונקולוגיות.


לא תמיד הנוטלים את התוספים, מודעים  לכך שיכולים להיות לתוספים הללו  אינטראקציות או השפעות על תרופות המרשם  שהם  נוטלים במקביל, על פי המלצת רופא ובהתאם לצורך רפואי. כאשר מדובר בחולים אונקולוגים,  יש חשיבות מיוחדות למודעות להשפעות  פוטנציאליות של תוספים למיניהם על יעילות הטיפול במחלה.


במחקר חדש, חוקרים מבלגיה בחנו  דיווחים על תגובות בין צמחי מרפא ותוספים לבין תרופות אונקולוגית שדווחו  למאגר הנתונים VigiBase  של ארגון הבריאות העולמי, המאגד דיווחים על תגובות שליליות לתרופות.


החוקרים התמקדו בעשרה צמחי מרפא ותוספים פופולארים: לרבות Viscum album –דבקון לבן, Silybum marianum –גדלין מצוי, Hypericum perforatum – פרע מחורר או באנגלית St. John’s wort, Cimicifuga racemose – קוהוש שחור, תה ירוק, כורכומין, קנאביס וזנגוויל, ובחנו האם דווחו לגביהם מקרים של תגובה שלילית כאשר הם נלקחו יחד עם חלק מהתרופות האונקולוגיות.


ניתוח התוצאות הראה כי דווחו יותר תגובות שליליות בנשים מאשר בגברים  (57% לעומת 35% , כאשר ב-8% לא דווח על מין המטופל) בקשר לתוספים וצמחי מרפא. כ-70% מהדיווחים התייחסו לנטילת דבקון לבן יחד עם חלק מהתרופות האונקולוגיות. בין התופעות שדווחו בקשר לשימוש בצמח: רעילות כבדית, תגובות עוריות ותופעות במערכת העיכול.

מבין יתר התוספים, גם תה ירוק, כורכומין וקוהוש שחור נקשרו לרעילות כבדית. נתון זה מדאיג בהקשר לטיפולים בסרטן, מכיוון שרבות מן התרופות האונקולוגיות הינן בעלת רעילות כבדית אפשרית.

ב-8% מן המקרים התגובות המדווחות היו מסכנות חיים.


ממצאי המחקר מדגישים את החשיבות של דיווח לרופא המטפל על כל תוסף שנוטלים או שוקלים ליטול בזמן הטיפול האונקולוגי הפעיל, על מנת לוודא כי אין לו פוטנציאל להשפיע לשלילה על הטיפול.

 

המחקר פורסם בכתב העת Scientific Reports ב 19 לאוגוסט 2022.

קישור למחקר המלא