לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר בינלאומי חדש: שני שלישים מהנשים בעולם לא ביצעו בדיקה לגילוי סרטן צוואר הרחם, בישראל נבדקו כ-61% מהנשים

עוד בנושא

כבר בנובמבר 2020 הכריז ארגון הבריאות העולמי על קמפיין עולמי למיגור סרטן צוואר הרחם. מטרות הקמפיין כוללות חיסון של לפחות 90% מבנות ה-15 נגד נגיף הפפילומה האנושי, בדיקת סקר איכותית שתסקור 70% מהנשים בגיל 35 ושוב בגיל 45 וטיפול בלפחות 90% מהנגעים הטרום-סרטניים והסרטניים שזוהו.

מחקר חדש בחן את שיעורי ביצוע בדיקות הסקר לגילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם ב-202 מדינות וטריטוריות החברות בארגון הבריאות, על פי רמת הכנסה. על פי הממצאים, בממוצע 2 מתוך 3 נשים בגילים 49-30 לא עברו מעולם בדיקה לגילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם.

בעוד שבמדינות בעלות הכנסה גבוהה 84% מהנשים בגילים אלה עברו בדיקת סקר לסרטן צוואר הרחם לפחות פעם אחת בחיים, במדינות בעלות הכנסה נמוכה שיעור זה עמד על 11% בלבד. ב-88% מהמדינות בעלות הכנסה גבוהה לנפש היו המלצות רשמיות לבדיקה, לעומת 60% מהמדינות המוגדרות כבעלות הכנסה בינונית עד נמוכה שבהן המליצו הרשויות על הבדיקה. ב-63 מהמדינות, בעיקר באלו שבהן ההכנסה בינונית עד נמוכה, כלל לא היו המלצות רשמיות לביצוע בדיקה לגילוי מוקדם.

על פי המחקר, בישראל, המדורגת ברשימת המדינות עם הכנסה גבוהה, נבדקו בחמש השנים שקדמו למחקר 61% מהנשים. לאור העובדה ששני שלישים מהנשים ברחבי העולם לא עברו מעולם בדיקה לגילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם, מסכמים החוקרים כי יש צורך דחוף להנגיש את הבדיקות והטיפולים, בייחוד במדינות בעלות הכנסה נמוכה בהן נטל המחלה גבוה יותר.


המחקר פורסם בכתב העת המדעי ה -Global Health Lancet  בגיליון אוגוסט 2022 ותורגם על ידי מרכז המידע של האגודה למלחמה בסרטן.