לתרומה
חפש
הסברה והדרכה
סקירת מחקרים וחידושים בתחום הסרטן

מחקר ענק בארצות הברית בהשתתפות כמיליון איש: נמצא קשר בין משקאות ממותקים לתמותה מסרטן

עוד בנושא

הערה חשובה
המידע המובא כאן תורגם ותוקצר על ידי האגודה למלחמה בסרטן. ניתן לקרוא את המאמר המלא על פי ציון מקום פרסומו. התוכן נועד לספק מידע בלבד, ואינו משמש המלצה טיפולית או תחליף להתייעצות עם מומחה בכל תחום. במקרה של בעיה רפואית כלשהי יש לפנות לרופא/ה.במחקר רחב היקף שנערך לאחרונה, חוקרים מהאגודה האמריקנית לסרטן American Cancer  Society  בחנו את הקשר בין שתיית משקאות ממותקים ובין כל סוגי הסרטן, ובפרט גידולים הקשורים להשמנה. במחקר השתתפו 934,777 אמריקאים מבוגרים, ללא היסטוריה של סרטן. הם מילאו בשנת 1982 שאלונים על אורח החיים שלהם, לרבות שתיית משקאות ממותקים בסוכר (כגון קולה או משקאות אחרים שלא מסוג דיאט) או בממתיקים מלאכותיים (כגון משקאות מוגזים דיאט או תה קר דיאט). החוקרים עקבו אחר התמותה במשתתפי המחקר עד לסוף שנת 2016 ומצאו כי במהלך התקופה אירעו 135,093 מקרי תמותה מסרטן (25.9% מכלל מקרי הפטירה).


מניתוח הנתונים עולה כי אנשים ששתו לפחות שתי פחיות של משקה ממותק בסוכר ביום היו בסיכון גבוה ב-5% לתמותה מסרטן הקשור למדד BMI (מדד מסת גוף) לא תקין, לרבות סרטן מעי גס, סרטן שד לאחר גיל המעבר, סרטן הרחם וסרטן הכליה, לעומת אנשים שלא צרכו משקאות אלה כלל. הסיכון לסרטן המעי הגס והכליה נשאר משמעותי גם לאחר נטרול גורם ה-BMI: החוקרים מציינים שברוב סוגי הסרטן הקשורים להשמנה שתיית משקאות ממותקים גורמת להגברת הסיכון בגלל תרומתה לעודף משקל, אבל משערים שבסרטן המעי הגס והכליה מדובר במנגנון שונה, שאינו קשור למסת הגוף.


באשר למשקאות ממותקים בממתיקים מלאכותיים, החוקרים מצאו סיכון מוגבר לסוגי סרטן הקשורים להשמנה וקשר לסיכון לסרטן הלבלב, שנשאר משמעותי גם לאחר נטרול גורם ה-BMI.

לאור תוצאות המחקר, החוקרים הציעו לבצע מחקרים נוספים על אודות הקשר בין שתיית משקאות  ממותקים והסיכון לתמותה מסרטן ותפקיד מדד ה-BMI בהקשר זה. החוקרים הציעו  לקובעי מדיניות ציבורית להביא בחשבון את תוצאות המחקר בעת מאמציהם להפחית את התחלואה בסרטן.


המחקר פורסם בכתב העת Cancer Epidemiology Biomarkers and Prevention  באוקטובר 2022, תורגם והונגש לציבור על ידי מרכז המידע של האגודה למלחמה בסרטן. 
לתקציר המחקר באנגלית לחצו כאן.