לתרומה
חפש
סרטן השד
פעילויות האגודה

ניידת הממוגרפיה

עוד בנושא

פעילות ניידת הממוגרפיה שיזמה ורכשה האגודה למלחמה בסרטן נועדה לצמצם פערים בהיענות לבדיקת הממוגרפיה, החשובה לגילוי מוקדם של סרטן, בדיקה שבכוחה להציל חיים.

מדובר בצמצום הפערים שנדרש בין מגזרים מיוחדים באוכלוסיה ובין נשים המתגוררות ביישובי המרכז, לעומת אלה המתגוררות בפריפריה.
נתונים על שיפור בהיענות לבדיקת הממוגרפיה

  • מנתונים עדכניים של התכנית הלאומית לגילוי מוקדם של סרטן השד, שיזמה האגודה למלחמה בסרטן והמופעלת כיום בחסות משרד הבריאות וכל קופות החולים, ועל פי סקר ארגון הבריאות העולמי עולה, כי ישראל עומדת בראש הטבלה האירופית מבחינת שיעורי ביצוע הממוגרפיה.

  • ממחקר שערך מכון 'ברוקדייל' ומנתוני התכנית הלאומית לגילוי מוקדם של סרטן השד מ-2009 עולה כי מאז תחילת פעילותה, הצליחה הניידת לצמצם משמעותית את הפערים בין המגזרים השונים והנגישה את בדיקת הממוגרפיה לנשים ממעמד סוציו-אקונומי נמוך ולנשים המתגוררות בפריפריה. הפערים בין נשים יהודיות וערביות צומצמו כמעט לחלוטין, במגזר החרדי שיעור הנבדקות בעליה אך נמוך בכ - 10% מהממוצע הארצי.

  • ניידת הממוגרפיה של האגודה למלחמה בסרטן ממשיכה לפעול לצמצום הפערים כדי לאפשר לנשים ממגזרים שונים לקחת אחריות על בריאותן ובכך להוביל להפחתת התמותה כתוצאה מסרטן השד בישראל.

 


כיצד פועלת ניידת הממוגרפיה

ניידת הממוגרפיה של האגודה למלחמה בסרטן מופעלת ע"י צוות מקצועי של רשת בתי החולים אסותא אשר אחראי לביצוע בדיקות האבחון והפענוח. צוות הניידת מורכב מנשים בלבד.


הבדיקה הינה ללא תשלום וניתנת כחלק מסל הבריאות, לנשים בגיל המתאים: נשים מגיל 50 ומעלה, פעם בשנתיים; ולנשים באוכלוסיית סיכון, נשאיות גנטיות ונשים להן אם או אחות שחלו בסרטן השד, מגיל 40 ומעלה, פעם בשנה. לנשים להן נמצאה מוטציה גנטית, ניתנת הבדיקה מגיל מוקדם יותר, עפ"י המלצת הרופא. נשים אלו גם זכאיות לבדיקת סריקה ב- MRI.


הניידת הינה מרווחת ומאפשרת נוחות מלאה. בניידת יש חדר בדיקה המצויד במכשיר ממוגרפיה. ביצועיה נמצאים תחת תוכנית בקרת איכות של משרד הבריאות, הפועלת במימון האגודה למלחמה בסרטן. בניידת חדרי הלבשה המציעים פרטיות מלאה לאישה והיא מעוצבת בצבעים המשרים אוירה נוחה ונעימה.


ניידת הממוגרפיה


עוד על ניידת הממוגרפיה באתר אסותא


מהי בדיקת ממוגרפיה

ממוגרפיה הינה בדיקת רנטגן מהירה של השדיים. זוהי בדיקת סריקה המיועדת לנשים ללא סימפטומים מוקדמים. מטרתה, לגלות את סרטן השד בשלב המוקדם, בו יש שינויים ממאירים התחלתיים בשד כגון גושים קטנים שאינם ניתנים למישוש.


חשוב לזכור, אם חשים בשינוי בשד בתקופה שבין מועדי הבדיקה בממוגרפיה, יש לפנות לרופא בהקדם.


כיצד נעשית הבדיקה?

לאחר מילוי הפרטים הנבדקת תתבקש להיכנס לחדר ההלבשה ולפשוט את הבגדים העליונים. טכנאית רנטגן תסייע לנבדקת להתמקם מול המכשיר. הבדיקה עצמה אורכת מס' דקות.

התשובה תשלח לבית הנבדקת, ובנוסף ישלח עותק לרופא המטפל. שם הרופא המטפל יקבע ע"י הנבדקת וירשם בשאלון שימולא לפני ביצוע הבדיקה.


כיצד לתרום לשיפור הנוחות במשך הבדיקה?

במידה ויש לך שדיים רגישים במיוחד, ניתן להפחית את חוסר הנוחות באמצעים הבאים:

  • תוך כדי הבדיקה, כדאי להתמקד בחפץ מסוים אשר נמצא בחדר, ולנסות לחשוב על מקום נעים.
  • להרפות את השרירים בזמן שהטכנאית ממקמת את הזרוע והשד לצורך הבדיקה. התהליך יתנהל באופן מהיר יותר כאשר הגוף רפוי ומקפידים שלא לזוז.
  • אם חשים בכאב, יש לדווח על כך לטכנאית. היא תשתדל, ככל שניתן, להפחית את הלחץ אשר מפעיל המכשיר, כדי למנוע חוסר נוחות, ככל האפשר.
  • במידה והנבדקת מקבלת מחזור חודשי, הדרך הטובה ביותר להפחתת חוסר הנוחות הינה קביעת מועד הבדיקה כחמישה ימים לאחר תום מחזור הווסת. בשלב זה השדיים פחות רגישים ללחץ המופעל עליהם בתהליך הבדיקה.


איך ניתן להירשם לבדיקה?

נשים בגיל המתאים, תקבלנה הזמנה הכוללת תאריך ושעת בדיקה, זאת בהתאם למועד בו תפעל הניידת בישובן.
כ-20,000 נשים מבצעות מדי שנה את הבדיקה בניידת המגיעה לכפר או לישוב המרוחק בו הן מתגוררות.


מאז תחילת פעילותה הצליחה הניידת לצמצם משמעותית את הפערים בין המגזרים השונים והנגישה את בדיקת הממוגרפיה (כך על פי מחקר שערך מכון "ברוקדייל"). 

מסיכום שהוכן על ידי אסותא, המפעילה את הניידת עולה כי במהלך שנת 2021 הגיעה ניידת הממוגרפיה לכ-120 יישובים ברחבי הארץ והופעלה במשך 251 ימים, במהלכם בוצעו 18,848 בדיקות. ממוצע הבדיקות עומד על כ-70 ביום.

מאז הפעלתה ועד היום בוצעו בניידת כ- 250,000 בדיקות ממוגרפיה.

על התכנית הלאומית לגילוי מוקדם של סרטן השד וההיענות לבדיקה

התכנית הלאומית לגילוי מוקדם של סרטן השד הינה פרי יוזמתה של האגודה למלחמה לסרטן ומופעלת כיום בשיתוף עם משרד הבריאות וקופות החולים.

התוכנית מופקדת על ניטור כל הפעילות בתחום בדיקות השד בארץ, החל בבדיקות האבחון הרדיולוגיות בכלל האוכלוסייה הישראלית, דרך הפעולות הכירורגיות, האבחון הפתולוגי ועד לניטור הכניסה למכונים האונקולוגיים של נשים שאובחנו עם ממאירות.


נתוני התכנית מראים כי, ההיענות לבדיקות הממוגרפיה עלתה משמעותית בשנים האחרונות ומגיעה לממוצע של 72%, זאת לאור מאמצי הסברה רבים של האגודה למלחמה בסרטן והכנסת הבדיקה לממדי האיכות של קופות החולים.


מאז הפעלת התוכנית ועד היום נוטרו ע"י התוכנית כ- 5 מיליון בדיקות הדמיית שד בכמיליון נשים שונות.

על פי נתוני רישום הסרטן הלאומי של משרד הבריאות מאז הפעלת התוכנית הארצית, שיעורי ההישרדות - הריפוי מהמחלה השתפרו משמעותית, ונמצאים בין המדינות המובילות בהישג זה. עפ"י הלשכה המרכזים לסטטיסטיקה, חלה ירידה בתמותה מסרטן השד, מדד חשוב ביותר להצלחת תוכנית הסריקה הארצית שיזמה האגודה למלחמה בסרטן.


פעילויות נוספות של  האגודה למלחמה בסרטן בנושא המאבק בסרטן השד

בנוסף לתוכנית הלאומית לגילוי מוקדם של סרטן השד אותה יזמה האגודה למלחמה בסרטן, האגודה מפיקה מדי שנה מסעות הסברה לקידום המודעות לסרטן השד, דואגת לשיפור דרכי הטיפול והשיקום של החולות בסרטן השד, לסיוע בהקמת מרכזים לבריאות השד, למימון עשרות תקנים של רשת אחיות ועובדות סוציאליות לתיאום הטיפול בסרטן השד, דואגת להדרכה מקצועית לצוותים המטפלים, תומכת ומקדמת את המחקר בנושא סרטן השד.


בחסותה של האגודה ובמימונה פועל קונסורציום רב- מרכזי בנושא גנטיקה של סרטן שד ושחלה. האגודה למלחמה בסרטן דואגת לשיפור הזכויות של הנשים, החולות והבריאות ולעדכנן במידע אמין. האגודה יוזמת ומממנת פעילויות גוף ונפש במרכזים הרפואיים ובקהילה, פועלת לשיפור המגע עם הביטוח הלאומי ופועלת להרחבת סל הבריאות. לרווחת החולות, האגודה למלחמה בסרטן הקימה את "יד להחלמה" ארגון של נשים שהחלימו מהמחלה, המושיטות יד תומכת לנשים שזה עתה חלו ומוכיחות שגם במאבק הזה אפשר לנצח.