לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

אידרוביצין - Idarubicin (זאוודוס® - ®Zavedos)

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
טיפולי סרטן והסיכון לפגיעה לבבית
קנאביס רפואי לחולי סרטן
טיפול בתא לחץ לנזקי קרינה
טיפול פוטו דינמי
סטרואידים
גורמי גדילה המטופוייטיים
בדיקה גנומית מקיפה
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן

אידרוביצין היא תרופה כימותרפית הניתנת כטיפול בסוגים מסוימים של מחלת הסרטן. דף מידע זה מתאר את האידרוביצין, כיצד היא ניתנת, וכמה מתופעות הלוואי האפשריות. כדאי לקרוא דף מידע זה יחד עם חוברת האגודה למלחמה בסרטן הנקראת 'הטיפול הכימי-כימותרפיה', הכוללת מידע ועצות נוספים.

 

התגובה של כל אדם לכימותרפיה היא יחודית. אנשים מסוימים חווים מעט מאוד תופעות לוואי, ואחרים יותר. תופעות הלוואי המתוארות בדף מידע זה לא ישפיעו על כל אחד המטופל באידרוביצין, ועשויות להיות שונות במקרה של שימוש בתרופות כימותרפיות נוספות.

בדף מידע זה מתוארות תופעות הלוואי השכיחות ביותר וחלק מהתופעות השכיחות פחות, כדי שתוכל להיות מודע להן אם תופענה אצלך. עם זאת, לא מתוארות תופעות נדירות מאוד, שישנה סבירות נמוכה מאוד להופעתן. אם אתה מבחין בתופעות אחרות שאינן מופיעות בדף המידע, ואתה חושב שהן קשורות לתרופה, תוכל לשוחח על כך עם הרופא או האחות המטפלים בך.

תיפגש עם הרופא באופן שגרתי במהלך קבלת טיפול זה, כדי שהוא יוכל לעקוב אחר השפעות הכימותרפיה. דף מידע זה אמור לסייע לך לדון עם הצוות המטפל בך בכל שאלה שהיא אודות הטיפול ותופעות הלוואי, כי הם אלה שיכולים לעזור לך במתן העצות הטובות ביותר.

 

כיצד היא נראית?

נוזל אדום לאחר שהומס מאבקה. אידרוביצין מופיעה ככמוסה אדומה המכילה 5 מ"ג, כמוסה אדומה-לבנה המכילה 10 מ"ג וכמוסה לבנה המכילה 25 מ"ג.

 

כיצד מקבלים אותה?

  • זריקה לתוך הוריד באמצעות קנולה (צינור דק המוחדר לתוך הוריד).
  • עירוי מרכזי המוחדר מתחת לעור לתוך וריד קרוב לעצם הבריח.
  • בבליעה. יש לבלוע את הכמוסות בשלמותן עם הרבה מים.

רישום התרופה בסל שירותי הבריאות בישראל

סל שירותי הבריאות מכיל רשימה מוגדרת של בדיקות, תרופות, תכשירים וטיפולים שחברי קופת החולים זכאים לקבל מהקופה שלהם, מתוקף חוק ביטוח בריאות ממלכתי. הסל מתעדכן אחת לשנה.

לצד כל תרופה או טיפול בסל רשומים התנאים והמגבלות לקבלתו במסגרת הסל (אוכלוסיית יעד, סוג מחלה, שלב המחלה, סוג ומספר קווי טיפול קודמים ופרמטרים קליניים נוספים). תנאים ומגבלות אלה נקראים "התוויה".

התנאים והמגבלות המלאים מפורטים באתר כל הבריאות של משרד הבריאות, והם אלה המחייבים את הקופות במתן אישור לקבלת התרופה.

אידרוביצין רשומה בישראל לטיפול בלוקמיה לימפוציטית חריפה או שאינה חריפה על פי התוויות מסויימות.

 

תופעות לוואי אפשריות

ירידה זמנית בספירות הדם

ירידה כזו עלולה לגרום לאנמיה, סיכון לשטפי דם או דימום, וסיכום מוגבר לזיהום. ירידה זו יכולה להתחיל כשבוע לאחר מתן הטיפול ולהגיע לרמה הנמוכה ביותר 10-14ימים לאחר הכימותרפיה. ספירות הדם שלך יתחילו לעלות בהדרגה ויחזרו למצבן התקין בתוך 21-28 ימים.

שיעור הירידה בספירות הדם שלך תלוי במינון הכימותרפיה שאתה מקבל ובתרופות הכימותרפיה האחרות, אם ישנן כאלו, הניתנות במקביל. הרופא המטפל בך יוכל לשוחח עמך על הסבירות לירידה בספירות הדם שלך כתוצאה מהכימותרפיה. ספירות הדם שלך ייבדקו באופן שגרתי, כדי לעקוב אחר תפקוד מוח העצם שלך.

 

אם החום שלך עולה מעל 38°C או מופיעים פצעים או דימומים לא מוסברים, או אם לפתע אינך חש בטוב אפילו אם אין לך חום גבוה, פנה מיד לרופא שלך או לבית החולים.

 

בחילה והקאות

יש כיום תרופות יעילות ביותר נגד בחילה שעשויות למנוע או להפחית אותה. אם יהיו לך בחילה או הקאות, הן עשויות להתחיל לאחר מתן הטיפול ולהימשך עד יום אחד. אם לא ניתן לשלוט בבחילה, או שהיא נמשכת, ספר על כך לרופא שלך. הוא יוכל לרשום לך תרופות אחרות שיתכן כי יהיו יעילות יותר.

 

פצעים וכיבים בפה

אם אתה חש כאב בפה או מבחין בכיבים קטנים, ספר על כך לרופא שלך. הוא יוכל לרשום לך טיפול מתאים לפה.

 

נשירת שיער

נשירת השיער מתחילה בדרך כלל שלושה או ארבעה שבועות אחרי קבלת המנה הראשונה של אידרוביצין,אם כי היא יכולה להתחיל עוד קודם. יתכן שהשיער ינשור לגמרי, ויתכן שתרגיש גם הידללות ונשירה של ריסים, גבות ושיער גוף אחר. מצב זה הוא זמני: השיער יצמח שוב כשהטיפול ייגמר.

 

שינוי בצבע השתן

השתן שלך עשוי לקבל גוון ורוד/אדום. תופעה זו עשויה להימשך עד 48 שעות לאחר קבלת האידרוביצין, והיא נגרמת כתוצאה מצבע התרופה. תופעה זו היא די שגרתית.

 

תופעות לוואי נפוצות פחות

 

רגישות העור לאור השמש.

במהלך קבלת הטיפול באידרוביצין, וכן במשך מספר חודשים לאחר מכן, תהיה רגיש יותר לשמש, והעור שלך יישרף בקלות רבה יותר מאשר בדרך כלל. עדיין תוכל לצאת החוצה בשמש, אך הקפד להימרח בקרם הגנה עם מקדם הגנה גבוה וללבוש בגדים מתאימים. האגודה למלחמה בסרטן תוכל לשלוח לך מידע בנוגע להגנה על העור.

 

שינויים בעור

אידרוביצין יכולה לגרום לפריחה שעלולה להיות מגרדת. הרופא שלך יוכל לרשום לך תרופה שתעזור לך להתגבר על כך. אזורים שטופלו קודם לכן בקרינה עלולים להפוך לאדומים וכואבים. ספר לרופא שלך במקרה ותסבול מתופעות אלו. העור שלך עשוי להפוך כהה יותר, כתוצאה מייצור עודף של פיגמנטים באזורים אלה. בדרך כלל הכהות חוזרת למצבה התקין מספר חודשים לאחר הפסקת הטיפול. העור המכסה את הוריד שדרכו ניתנת הזריקה עשוי לשנות את צבעו.

 

שינויים בציפורניים

יתכן שהציפורניים שלך יהפכו להיות כהות יותר. הציפורניים יגדלו ויחזרו לצבע הקודם שלהן תוך מספר חודשים לאחר הפסקת הטיפול.

 

שינויים באופן פעולת הלב

מינונים גבוהים של אידרוביצין עשויים לגרום לשינויים בשריר הלב. דבר זה יכול להשפיע על אופן פעולת הלב. ההשפעה על הלב תלויה במינון שניתן. תופעה זו היא נדירה מאוד בקבלת מינונים רגילים של אידרוביצין. יתכן שיבדקו לך את פעולת הלב לפני מתן התרופה.

 

השפעות זמניות על הכבד

אידרוביצין עשויה לגרום לשינויים בתפקוד הכבד, שיחזור למצבו התקין לאחר סיום הטיפול. קיימת סבירות נמוכה ביותר שייגרם לך נזק כתוצאה מכך, אך הרופא שלך יקפיד לבצע מעקב. יילקחו ממך דגימות דם מדי פעם כדי לעקוב אחר תפקוד הכבד שלך.

 

מידע נוסף

אם האידרוביצין דולפת לתוך הרקמה שמסביב לוריד, היא עלולה לגרום נזק לרקמה באזור זה. אם אתה מרגיש עקצוץ או צריבה מסביב לוריד בזמן שאתה מקבל את התרופה, או אם אתה מבחין בדליפה של נוזל ממקום הצינורית, חשוב מאוד שתיידע את הצוות המטפל מיד. אם תבחין בכל עת באדמומיות או נפיחות באזור שמסביב למקום הזריקה, עליך לדווח על כך מיד לצוות המטפל, גם אם אתה בביתך.

 

תרופות נוספות עלולות להזיק לך כאשר אתה מטופל בכימותרפיה. עליך לדווח תמיד לרופא המטפל בך אם אתה נוטל תרופות נוספות.

 

פוריות

יתכן שנטילת אידרוביצין תשפיע על היכולת של אישה להרות, או על היכולת של גבר לעבר אישה. חשוב לדון על פוריות עם הרופא המטפל לפני תחילת הטיפול.

 

מניעת הריון

מומלץ לא להרות או לעבר אישה בזמן נטילת אידרוביצין, מאחר ועלול להיגרם נזק לעובר המתפתח. גם בכך יש לדון עם הרופא המטפל.

 

דברים שחשוב לזכור לגבי כמוסות אידרוביצין

  • חשוב לקחת את הכמוסות בזמן. חובה לקחת אותן בדיוק לפי הוראות הרופא.
  • שמור את הכמוסות במקום בטוח, הרחק מהישג ידם של ילדים. אידרוביצין עלולה להזיק להם.
  • אם הרופא מחליט להפסיק את הטיפול, החזר את הכמוסות שנשארו לך לרוקח. אל תשליך אותן לאסלה או לפח האשפה.
  • אם הקאת מיד אחרי שנטלת כמוסה, ספר על כך לרופא שלך. יתכן שתצטרך לקחת כמוסה נוספת, אך אל תיקח אותה בלי להודיע על כך קודם לרופא שלך.
  • אם אתה שוכח לקחת כמוסה, אל תיקח מנה כפולה. הודע על כך לרופא שלך, ושמור על לוח הזמנים של המינון הקבוע שלך.

<< לרשימת התרופות