לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

אספאראגינאז - asparaginase (קידלוראז ® Kidrolase)*

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
קנאביס רפואי לחולי סרטן
תרופות וטיפולים שונים נוספים
התמודדות עם כאב ממקור סרטני
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
ארגון בעלי סטומה
טיפול ביתי תומך
שירותי הוספיס
ביטוח לאומי ורשות המיסים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן
מידע מותאם לכל חולה

אספאראגינאז היא תרופה כימותרפית הניתנת כטיפול בסוגים מסוימים של מחלת הסרטן. דף מידע זה מתאר את האספאראגינאז, כיצד היא ניתנת, וכמה מתופעות הלוואי האפשריות. כדאי לקרוא דף מידע זה יחד עם חוברת האגודה למלחמה בסרטן הנקראת "הטיפול הכימי - כימותרפיה", הכוללת מידע ועצות נוספים. 

התגובה של כל אדם לכימותרפיה היא יחודית. אנשים מסוימים חווים מעט מאוד תופעות לוואי, ואחרים יותר. תופעות הלוואי המתוארות בדף מידע זה לא ישפיעו על כל מי שמקבל אספאראגינאז, והן עשויות להיות שונות אם אתה נוטל יותר מסוג אחד של תרופה כימותרפית.

בדף מידע זה מתוארות תופעות הלוואי השכיחות ביותר וחלק מהתופעות השכיחות פחות, כדי שתוכל להיות מודע להן אם תופענה אצלך. עם זאת, לא מתוארות תופעות נדירות מאוד, שקיימת סבירות נמוכה מאוד להופעתן. אם אתה מבחין בתופעות אחרות שאינן מופיעות בדף המידע, ואתה חושב שהן קשורות לתרופה, תוכל לשוחח על כך עם הצוות המטפל בך. 

תיפגש עם הרופא באופן שגרתי במהלך קבלת טיפול זה, כדי שהוא יוכל לעקוב אחר השפעות הכימותרפיה. דף מידע זה אמור לסייע לך לדון עם הצוות המטפל בך בכל שאלה שהיא אודות הטיפול ותופעות הלוואי, כי הם אלה שיכולים לעזור לך במתן העצות הטובות ביותר. 

איך היא נראית?

נוזל לבן לאחר המסה מאבקה. 

איך מקבלים אותה?

בזריקה לתוך הוריד דרך צינורית המוכנסת לתוך הוריד או דרך עירוי מרכזי שמוכנס מתחת לעור לתוך וריד ליד עצם הבריח;

באמצעות טפטפת (עירוי תוך-ורידי) דרך צינורית;

בזריקה לתוך השריר (תוך-שרירית). 

תופעות לוואי אפשריות 

בחילה והקאות

יש כיום תרופות יעילות ביותר נגד בחילה שעשויות למנוע או להפחית אותה. אם יהיו לך בחילה או הקאות, הן עשויות להתחיל לאחר מתן הטיפול ולהימשך עד יום אחד. אם לא ניתן לשלוט בבחילה, או שהיא נמשכת, ספר על כך לרופא שלך. הוא יוכל לרשום לך תרופות אחרות שיתכן כי יהיו יעילות יותר. 

אובדן תיאבון

גם אובדן תיאבון הוא מתון בדרך כלל, ונמשך כיום אחד. לאגודה למלחמה בסרטן חוברת הנקראת 'הטיפול התזונתי התומך בחולה הסרטן', הכוללת עצות שונות, ובנוסף, דיאטנית בבית החולים תוכל לעזור לך. 

שינויים בקרישת הדם

אספאראגינאז עשויה לגרום לייצור של יותר מדי או מעט מדי גורמי קרישת דם;. אם מיוצרים מעט מדי גורמי קרישת דם, יש סיכוי קטן לדימום רב יותר, או לשטפי דם רבים יותר, אם כי הדבר אינו שכיח. ספר לרופא שלך על כל מקרה של דימום או של שטפי דם, וגם על כאבי ראש, דימומים מהאף, סחרחורת או תחושת בלבול. 

הכבד שלך עלול להיות מושפע באופן זמני

אספאראגינאז עלולה לגרום לשינויים בתפקוד הכבד, אשר יחזור למצבו הרגיל עם תום הטיפול. קיימת סבירות נמוכה מאוד שהדבר יגרום לנזק בלתי הפיך, אך הרופא שלך יעקוב אחר המצב בקפידה. מדי פעם יילקחו ממך דגימות דם כדי לעקוב אחר תפקוד הכבד שלך. 

תופעות לוואי שכיחות פחות 

ירידה זמנית בספירות הדם

ירידה כזו עלולה לגרום לאנמיה (חוסר דם), סיכון לשטפי דם או דימום, וסיכון מוגבר לזיהום. תופעה זו יכולה להתחיל מספר ימים לאחר מתן הטיפול ולהגיע לשיאה בשבוע השני לאחריו. לאחר מכן, ספירות הדם שלך יתחילו לעלות בהדרגה ויחזרו למצבם התקין בתוך 28-21 ימים. המידה שבה תרד ספירת הדם שלך תלויה במינון הכימותרפיה שאתה מקבל ובאלו תרופות כימותרפיות אחרות אתה מקבל במשולב. ספירת הדם שלך תיבדק באופן שגרתי כדי לעקוב אחר תפקוד מוח העצם.

אם החום שלך עולה מעל 38 מעלות, או אם מתפתחים אצלך שטפי דם או דימומים בלתי מוסברים, או אם פתאום אתה לא מרגיש טוב אפילו אם אין לך חום גבוה, פנה מיד לרופא שלך או לבית החולים. 

עלייה ברמת הסוכר בדם

אספאראגינאז עלולה לגרום לעלייה זמנית ברמות הסוכר בדם. הדבר נובע מההשפעה שלה על יצור האינסולין בלבלב. אינסולין הוא הורמון המווסת את רמת הסוכר בדם, ורמה זו תיבדק באופן סדיר באמצעות בדיקות דם. יתכן כי ילמדו אותך איך לבדוק את רמת הסוכר בדמך אצלך בבית. חלק מהסימנים המעידים על רמת סוכר גבוהה בדם הם: תחושת צמא, צורך להתרוקן לעיתים תכופות יותר ותיאבון מוגבר. אם אתה חווה תופעות כאלה, ספר על כך לצוות המטפל בך.

לעיתים נדירות מאוד מתפתחת דלקת בלבלב. הדבר יגרום לכאבי בטן. ספר על כך לרופא שלך. 

תחושות חום וקור

עשויות להופיע מרגע נתינת התרופה, אך בדרך כלל אינן נמשכות זמן רב. 

תגובות אלרגיות

סימנים של תגובות אלרגיות כוללים פריחות בעור וגירודים, חום גבוה, רעידות, אדמומיות בפנים, סחרחורת, כאב ראש, קוצר נשימה, חרדה וצורך לתת שתן. תהיה תחת מעקב לגילוי סימנים של תגובות אלרגיות במהלך הטיפול. ספר לצוות המטפל אם אתה חש תופעות כאלה. תופעות אלה נדירות ומתרחשות לרוב במחזורי הטיפול הראשונים. 

תשישות, עייפות ובלבול

אלה תופעות נדירות, ומתרחשות רק כשהטיפול ניתן במינון גבוה. אם אתה חווה תופעות לוואי אלה, עליך לספר לרופא שלך על כך מיד. 

מידע נוסף 

פוריות

יתכן שנטילת אספאראגינאז תשפיע על היכולת של אשה להרות, או על היכולת של גבר לעבר אישה. חשוב לשוחח על נושא הפוריות עם הרופא המטפל לפני תחילת הטיפול.

מניעת הריון 

מומלץ לא להרות או לעבר אישה בזמן נטילת אספאראגינאז, מאחר ועלול להיגרם נזק לעובר המתפתח. גם על כך יש לשוחח עם הרופא המטפל. ישנן תרופות אחרות שעלולות לגרום לנזק במשולב עם קבלת כימותרפיה. זכור תמיד ליידע את הרופא המטפל על כל תרופה אחרת שאתה נוטל. בעת מתן אספאראגינאז, עלול להיגרם כאב במקום ההזרקה או לאורך הוריד. אם אתה מרגיש כאב, ספר על כך לצוות המטפל: ניתן להאט את קצב הטפטוף כדי להפחית את התחושה.

 

<< לרשימת התרופות