לתרומה
חפש
מידע לחולים
תרופות וטיפולים

אפירוביצין - Epirubicin (פארמורוביצין®-®Pharmorubicin)

עוד בנושא
מידע לחולים
מוקדי מידע ותמיכה
מעון צ'ארלס קלור
פורומים מקצועיים
תרופות וטיפולים
תרופות וטיפולים במחלת הסרטן
תרופות וטכנולוגיות לטיפול במחלת הסרטן
רשימת התרופות והטכנולוגיות שנכנסו לסל הבריאות
בתי מרקחת המוכרים תרופות בהנחה -כתב העדר אחריות
הטיפול הניתוחי (כירורגי)
תרופות וטיפול כימותרפי
טיפול קרינתי (רדיותרפיה)
תרופות וטיפול הורמונלי
טיפול ביולוגי (מכוונן, ממוקד מטרה)
אימונותרפיה
מרפאות עור לחולי סרטן
מרפאות קרדיו-אונקולוגיות
קנאביס רפואי לחולי סרטן
טיפול בתא לחץ לנזקי קרינה
טיפול פוטו דינמי
סטרואידים
גורמי גדילה המטופוייטיים
בדיקה גנומית מקיפה
כאב והטיפול בו
רפואה משלימה וסרטן
תזונה לחולה סרטן
השתלת תאי גזע ומח עצם
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
טיפול תרופתי לגמילה מעישון
קבוצות ומרכזי תמיכה
מחקרים קליניים בישראל
התמודדות ושיקום
פעילויות למחלימי סרטן
זכויות חולי הסרטן
ארועים וימי עיון
סקירת מאמרים
סיפורי התמודדות
חיים עם סטומה
שירות ייעוץ בנושא טיפול תומך וסוף החיים
אתר 'כמוני'
אתרים נוספים
גנטיקה וסרטן

אפירוביצין היא תרופה כימותרפית הניתנת כטיפול במספר סוגי סרטן. דף מידע זה מתאר את האפירוביצין, כיצד מקבלים אותה, ומספר תופעות לוואי אפשריות. כדאי לקרוא את דף מידע זה יחד עם חוברת האגודה למלחמה בסרטן הנקראת "הטיפול הכימי - כימותרפיה", הכוללת מידע ועצות נוספים.

 

התגובה של כל אדם לכימותרפיה היא יחודית. אנשים מסוימים חווים מעט מאוד תופעות לוואי, ואחרים חווים יותר. תופעות הלוואי המתוארות בדף מידע זה לא ישפיעו על כל מי שמקבל אפירוביצין, והן עשויות להיות שונות אם אתה נוטל יותר מסוג אחד של תרופה כימותרפית.

 

בדף מידע זה מתוארות תופעות הלוואי השכיחות ביותר ותופעות שכיחות פחות, כדי שתוכל להיות מודע להן אם הן תופענה. עם זאת, לא מתוארות תופעות לוואי נדירות מאוד, דהיינו - תופעות שישנה סבירות נמוכה מאוד שהן תשפענה עליך. אם אתה חווה תופעות כלשהן שלדעתך קשורות לתרופה אך אינן מתוארות בדף מידע זה, דון בהן עם הצוות המטפל בך. תיפגש עם הרופא באופן שגרתי במהלך קבלת טיפול זה, כדי שהוא יוכל לעקוב אחר השפעות הכימותרפיה. דף מידע זה אמור לסייע לך לדון עם הצוות המטפל בך בכל שאלה שהיא אודות הטיפול ותופעות הלוואי, כי הם אלה שיכולים לעזור לך במתן העצות הטובות ביותר.

 

כיצד היא נראית?

נוזל אדום.

 

כיצד מקבלים אותה?

בזריקה לתוך הוריד דרך צינורית דקה שמוכנסת לוריד או דרך עירוי מרכזי שמוכנס מתחת לעור לתוך וריד ליד עצם הבריח.

 

תופעות לוואי אפשריות

נשירת שיער

נשירת השיער מתחילה בדרך כלל שלושה או ארבעה שבועות אחרי המנה הראשונה של אפירוביצין, אם כי היא יכולה להתחיל עוד קודם לכן. יתכן שהשיער ינשור לגמרי. יתכן שתרגיש גם הידללות ונשירה של ריסים, גבות ושיער גוף אחר. מצב זה הוא זמני: השיער יגדל שוב לאחר שהטיפול יסתיים.

 

בחילה והקאות

כיום קיימות תרופות יעילות ביותר נגד בחילה שעשויות למנוע או להפחית אותה. אם יהיו לך בחילה או הקאות, הן עשויות להתחיל לאחר מספר שעות לאחר מתן הטיפול ולהימשך עד יום אחד. אם לא ניתן לשלוט בבחילה, או שהיא נמשכת, ספר על כך לרופא שלך. הוא יוכל לרשום לך תרופות אחרות שיתכן כי יהיו יעילות יותר.

 

ירידה זמנית בספירות הדם

ירידה זו עלולה לגרום לאנמיה, סיכון לשטפי דם או דימום וסיכון מוגבר לזיהום. התופעה עשויה להתחיל כ-7 ימים לאחר מתן הטיפול, ובדרך כלל מגיעה לשיאה 14-10 יום לאחר קבלת הכימותרפיה. אז, ספירת הדם שלך תעלה בהדרגה ובדרך כלל תחזור למצבה הרגיל תוך 21 יום לאחר הטיפול. המידה שבה תרד ספירת הדם שלך תלויה במינון של הכימותרפיה שאתה מקבל ובאילו תרופות כימותרפיות אחרות אתה מקבל במשולב, אם בכלל. הרופא שלך יוכל לייעץ לך מה הסיכוי שספירת הדם שלך תרד בגלל הכימותרפיה. ספירת הדם שלך תיבדק באופן שגרתי כדי לעקוב אחר תפקוד מוח העצם. אם החום שלך עולה מעל 38 מעלות, או אם מתפתחים אצלך שטפי דם או דימומים בלתי מוסברים, או אם פתאום אתה לא מרגיש טוב אפילו אם אין לך חום גבוה, פנה מיד לרופא שלך או לבית החולים.

 

כאבים וכיבים בפה

אם אתה מרגיש כאבים בפה, או אם אתה מבחין בכיבים קטנים, ספר לרופא שלך. הוא יוכל לרשום לך טיפול מתאים.

 

שתן בצבע לא רגיל

יכול להיות שהשתן שלך יקבל צבע ורוד-אדום. הדבר יכול להימשך עד יום אחד לאחר קבלת אפירוביצין, ונובע מצבע התרופה. זהו מצב רגיל בהחלט.

 

פוריות

יתכן שנטילת אפירוביצין תשפיע על היכולת של אשה להרות או של גבר לעבר אישה. חשוב לדון בנושא הפוריות עם הרופא המטפל לפני תחילת הטיפול.

 

מניעת הריון

מומלץ שלא להרות או לעבר אישה בזמן נטילת אפירוביצין, שכן הדבר עלול לגרום נזק לעובר המתפתח. גם בכך יש לדון עם הרופא המטפל.

 

שינויים בעור

אפירוביצין יכולה לגרום לפריחה שעלולה לגרום לגירוד. הרופא שלך יוכל לרשום לך תרופה שתסייע לך בכך. איזורים שקודם לכן טופלו בהקרנות יכולים להיות אדומים וכואבים. ספר לרופא שלך אם זה קורה. העור באיזור ההזרקה עשוי לשנות את צבעו. העור שלך עשוי להתכהות בגלל ייצור יתר של פיגמנט (צובען). ההתכהות בדרך כלל נעלמת מספר חודשים לאחר תום הטיפול.

 

תופעות לוואי שכיחות פחות

שינויים בפעולת הלב

מינונים גבוהים יותר של אפירוביצין עלולים לגרום לשינויים בשריר הלב. דבר זה עשוי להשפיע על האופן בו פועל הלב, והוא תלוי במינון הכולל שניתן. נדיר מאוד שתהיה השפעה על הלב אם אתה מקבל מינונים מקובלים. לעתים ייערכו בדיקות של פעולת הלב לפני מתן התרופה.

 

שלשול

בדרך כלל ניתן לשלוט בו בקלות במתן תרופה, אך ספר לרופא שלך אם השלשול חריף או מתמשך. חשוב להרבות בשתיית נוזלים.

 

שינויים בציפורניים

הן עלולות להתכהות, ועשויים להופיע עליהן קווים לבנים. ציפורניים רגילות יצמחו תוך מספר חודשים לאחר תום הטיפול.

 

מידע נוסף

אם אפירוביצין דולפת לתוך הרקמה שמסביב לוריד, היא עלולה לגרום נזק לרקמה באזור זה. אם אתה מרגיש דקירות או שורף לך מסביב לוריד בזמן שאתה מקבל את התרופה, או אם אתה מבחין בדליפה של נוזל ממקום הצינורית, חשוב מאוד שתגיד זאת מיידית לצוות המטפל בך. אם האזור מסביב למקום הזריקה נעשה אדום או נפוח בכל זמן שהוא, עליך להודיע על כך לצוות המטפל בך, גם אם אתה בביתך.יש אנשים שמרגישים סומק וחום כשהם מקבלים את התרופה.ישנן תרופות אחרות שעלולות לגרום לנזק במשולב עם קבלת כימותרפיה. זכור תמיד ליידע את הרופא המטפל על כל תרופה אחרת שאתה נוטל.

 

<< לרשימת התרופות